Černá hodina

Posledná hodina Zeme

The Darkest Hour

Sci-Fi / Akční / Thriller / Horor

USA, 2011, 86 min

Tvorcovia tohto sci-fi asi aj s vidinou pekného zisku natočili príbeh v Moskve. Veď Rusko je veľký trh. Neviem síce ako sa mu v ruských kinách darilo, ale film napriek obrovskému množstvu trikov na mňa pôsobil dosť lacným dojmom. Podobné sci-fi mám rád, nevyhýbam sa im a v podstate som dostal presne to, čo som očakával. Filmu chýbal adrenalín, ale vzťahy medzi postavami sú slabé a aj preto je vám jedno v akom poradí sa poberú preč a mal som pocit, že keby zmizol aj E. Hirsh, tak by som sa veľmi nedivil. Film splnil svoj účel, ale žiadna bomba to nie je. 60%.(10.6.2012)

• iamek

Kromě technické stránky není na Černé hodině co chválit. Mizerné herecké výkony nesympatického hereckého týmu lezou na nervy nejvíce. Scénař a samotný děj je tak béčkový, že béčkovost béčkovější být nemůže. To už jsem se více pobavil u poloamaterského Skyline. Díky bohu, že jsem nakonec na tenhle paskvil nešel do kina.(16.5.2012)

Invaze emzáků, Moskva, Emile Hirch - čekal jsem původně jednu z největších pecek roku a upřímě i jednu z mála z tohoto žánru, co zaujme i kritiky, protože Emile si poslední dobou filmy celkem pečlivě vybíral. Vznikla z toho taková bezmyšlenková blbůstka (ovšem já mám takové rád). Při srovnání se Skyline (které se mi taky líbilo) jsou tu efekty zhruba stejně dobré, ale o mnoho lepší obsazení a herecké výkony. Udělat vetřelce neviditelné je originální nápad, zbouraných budov bylo dost, ledadlo v obchoďáku, rozbité mosty, to mi ke spokojenosti stačilo. No a řekněte. Jak často můžete vidět post-apo krajinu plnou žigulíků? Takže jdu opět proti stádu - 75%/kino/159kč(10.1.2012)

Když jsem v traileru viděl, že na Moskvu zaútočí banda vypasených světlušek, kterým je schopen jako jediný vzdorovat mimořádně nesympatický, americký metrosexuál Debile Hyrš, smrdělo to průserem! K mému velkému překvapení se však jednalo o příjemný, bezduchý výplach, který jen zase nedovolil místním esoterickým hnědopichům patologicky rozbujet jejich šedou kurvu a šermovat tu artově orientovanými cizími termity. Nenechte se odradit! Úplná pohoda!(1.4.2012)

• -bad-mad-wolf-

Nemít to opravdu kvalitní triky (jediná slušná věc ve filmu), skoro bych uvažoval, zda nejde o další produkt zhovadilců ze společnosti Asylum. Příběh: Dva troubové přijedou obchodně do Moskvy, aby zjistili, že jim jejich nápad vyfoukl jiný trouba. Všichni tři troubové se sejdou v baru, potkají dvě americké holky a najednou začne mimozemská invaze! Ta probíhá tím stylem, že z nebe prší jakési jemně světélkující bzučící věci a požírají policajty, kteří se jim snaží vrazit tomfu... někam. Troubové s holkama se schovají v jakémsi potravinovém skladu, zatímco zbytek Moskvy zemře (nejspíše kvůli nedostatku potravinových skladů). Mimozemšťané nejsou takřka vidět a během okamžiku mění své oběti v prach, navíc vidí všechno živé jasně oranžově. Jejich nedostatkem je však inteligence skomírajícího tučňáka - když jeden emzák najde dva trouby uprostřed (!) opuštěného (!) náměstí, ztratí je jen proto, že se mu dva metry před nosem schovají pod auto. Emzák auto přeletí a pokračuje dál, zřejmě nijak nerozptýlen myšlenkou, že se dva troubové během sekundy vypařili z rozlehlého náměstí (kde jim schovávačkou mohlo být jedině to zmíněné auto). Je mi záhadou, jak tahle kosmická superinteligence mohla vyhubit lidstvo, když jí dělá nepřekonatelný problém pitomec pod autem, tabule skla nebo voda. Věc navíc rázně zkomplikuje bodrý moskevský děda, který si na koleni vyrobí mikrovlnou pušku. Tvůrci v přesvědčení, že jim to divák žere, páchají zvěrstva typu "právě zemřela postava, o níž ani po hodině skoro nic nevíme, každopádně dáme tam zpomalovačky a tklivou hudbu", nebo "spadli jsme z lodě do vody, my jsme se vynořili tady a naše kamarádka o kilometr dál, zřejmě rychle plave a v zájmu příští letní olympiády jí musíme jít zachránit". Úplně speciální kapitolou je závěr, kdy se dozvíme, že začal odboj a dáváme těm elektrickým hovadům co proto. Jaký to zázrak, když nás dokázali i přes svou stupiditu během několika dní téměř vyhladit. Černá hodina je neoriginální, stupidní, primitivní a klišovitá pseudoapokalyptická hovadina s příšerným scénářem a skvělými triky. Mrazí mě v zádech z vědomí, že stejný scénárista je podepsaný i pod Prometheem...(2.6.2012)

• - Drobného technického zaváhání si lze všimnout v okamžiku, kdy se chlapecká dvojice ukrývá před mimozemským vetřelcem pod policejním automobilem a zanechává za sebou zaklapnutý kufr, který je během jejich útěku o několik okamžiků poté opětovně otevřený. (Conspi)

• - Ve scéně, kdy se skupina vydá najít ponorku, nese na zádech jeden z Rusů rakety do RPG. Při vstupu do metra nese 3, v dalším záběru má však na zádech už jen 2. (VooDoo:*)

• - Natáčanie muselo byť pozastavené na dva týždne z dôvodu mimoriadneho znečistenia prostredia a ťažkého dymu z požiarov v okolí Moskvy, ale aj potom robilo značné problémy, a to až do tej miery, že zábery museli byť v postprodukcii upravené digitálne. (Raccoon.city)