Tjaden

Po technické stránce bravurně zvládnutý film. Takhle hutně spracované akční scény mě naposledy překvapily u korejských Pout války. Zejména letecké a dělostřelecké bombardování je natočeno impozantně a děsivě, se všemi jeho následky. Příběh pendluje mezi třemi posledními sovětskými baštami odporu v obléhaném běloruském pevnostním městě Brest. Hlavními hrdiny jsou jejich tři důstojníci a malý Saša, který mezi nimi působí jako spojka a zároveň ve zničených ruinách města hledá svoji lásku Aniu. Město je obklíčeno a fonta se posunula již o mnoho kilometrů na východ, takže konec je předem zřejmý. Urputnost bojů je zobrazovaná bez příkras a dojde samozřejmě i na pověstné sovětské hrdinství, které zde však není nějak přehnaně patetické, jak tomu často bývá u americké produkce. U Rusů je to mnohem uvěřitelnější, mají prostě jinou náturu. Směle doporučuji všem "fanouškům" druhé světové války. ()

klukluka

Pif, paf, prásk, bum, bác... A do toho pár sentimentálních blábolů...klasika. Tohle už tady bylo milionkrát. Jestli v lepší kvalitě? Nevím, tenhle žánr nevyhledávám. Ale že tam třeba nechali v detailním záběru třikrát hořet jedno a totéž auto - to mi ujít nemohlo. Tak nevím... Nejsou ty tři ještě pořád moc? ()

Billie777

Vyjma toho ruského patosu, který zobrazuje hodné ruské hrdiny a zlé Němce, je to velmi kvalitní válečný film, povinný pro všechny fanoušky tohoho filmového žánru. ()

Wally

Suprové surové bojové scény. Jinak povedený válečný film...čekal jsem nějaké vlastenecké sovětské/ruské sra*ky, ale zhostili se toho se ctí a film má určitě svoji kvalitu. ()

Burdock

Průměrný válečný film, vcelku holyvůdsky točený, ale s ruským patosem, který mi sedí míň, než ten americký. A navrch luxusní scéna, kdy běží Rusové proti kulometům se židlemi a okenními rámy :) ()

Romario

Měl jsem chuť podívat se na jeden z nejlépe hodnocených ruských filmů posledních let a po zásluze jsem byl vytrestán. I když po řemeslné a technické stránce se filmu dá jen těžko něco vytknout, trpí typickým syndromem heroických válečných opusů sovětského střihu. Stále stejné klišé: na jedné straně citliví, uvědomělí, hrdinští, odhodlaní a veskrze lidští a pozitivní Sověti, na straně druhé odlidštěné bestie, podlé figurky, strojově postupující vpřed, pořvávající úsečně rozkazy, na straně Němců. Němci padající jako hrušky, kdežto umírající Rus má čas si před smrtí prohlédnout fotografii svých nejbližších či vzhlédnout k nebi, aby se naposledy pokochal pohledem na letícího čápa. Do očí pak bijí takové blbosti, jako jsou ruští vojáci, běžící proti po zuby ozbrojené německé přesile jen s polními lopatkami či dokonce židlemi, téměř bez úhony k protivníkům přiběhnou a pobijí je. Neúměrně natažená délka filmu začne po třičtvrtěhodině nudit k uzoufání. Některé scény se navíc snaží kopírovat asi jediný dobrý válečný sovětský film, Jdi a dívej se, a to dost okatým způsobem. Velké zklamání. ()

Ještěřák

Živý kůň s sebou vláčí mrtvého jezdce, nemůže se ho totiž zbavit. Voják objímá svého německého (Ha! Německého!) ovčáka. Oba mrtví. Chlap zlomený zřejmě o žebřiňák, ale je mu to jedno. Je totiž mrtvý. Bezradný muž likviduje zezadu stejně bezradnou choť. Tady kréposť, tady kréposť. Tutově barevné, ne rádoby umělecky zbledlý grc (PROTEKTOR, SORSTALANSÁG, CHANGELING). Proruské, špinavoučké, mystické a šťavnatoučky dravé. Jen vyražených zubů je tam málo. _____ 4 & 1/2. ()

janesX

Veľmi kvalitný "čistokrvný" bojový film plný bombardovania a výbuchov v podaní veľkolepej počítačovej grafiky, ktorá je ale tak kvalitná že nerozoznáte grafickú úpravu od skutočných scén. Čo tu mohli podľa mňa vylepšiť, je viac záberov Brestskej pevnosti z vtáčej perspektívy, ktoré mi dosť chýbali hlavne v prvej polovici na sprehľadnenie situácie (napr. pri presúvaní jednotiek). Tiež som si "nestihol" vážnejšie obľúbiť ani jednu z hlavných postáv, aj keď to boli hrdinské postavy s ukážkovým charakterom. Ale inak všetko veľmi dobré. 85% ()

Marys

Bielorusi s Rusmi sa pekne bachli po vreckách. Takýto veľkofilm s mnohonásobným počtom bojových scén som nečakal. Kvalitný vojnový film. Škoda hrozných "anglických" titulkov, ale za tie samozrejme film nemôže. K dokonalosti tomu niečo chýbalo, no inak veľmi dobrá vojnovka. ()

Oyer

Kýčovitá záležitost trvala jen prvních 5-10 minut. Pak se rozjelo opravdové peklo... Do dnešního dne jsem si myslel, že všechny nejlepší válečné filmu už shlédl... Mýlil jsem se... A co více k mému překvapení : Nejedná se o americký nýbrž BĚLORUSKO - RUSKÝ snímek !!! Příběh, který je prošpikován jednou akcí za druhou, jedním hrdinským činem za druhým mě opravdu nenechal ani na minutu vydechnout. Je možné, že takto silných přbíběhů, jako nám nabízí tento film, bylo ve 2. světové války šílené množství, ale tento byl zpracován, a to sakra dobře... U mě 95%. ()

Ollie235

Silný a nemilosrdný film, co jiného také od bělorusko-ruské produkce čekat... Na začátku to tak ale příliš nevypadalo. Počáteční předválečné scény působí strašně nuceně, jakmile však zazní první výstřely, přichází krutá filmová válka se silným příběhem o nerovném boji, beznaději i hrdinství. Tvůrci přitom neodvrací kameru od krve či urvaných končetin a zvládají poměrně dobře předat i emoce. Povedený příspěvek do žánru válečných filmů. ()

Nethar

Kvůli kolegyni v práci jsem si vybral ke shlédnutí tento film jakožto snad nejlepší běloruský snímek na ĆSFD. I když nevím, jak velká byla běloruská spolupráce, jestli to nebylo spíš ruské. Moje pocity vystihl už velmi přesně Romario - film dobře vypadá, muselo to nějaký peníze stát, vyhráli si s tím a vizuálně se zdařilo, ale jinak je tam až příliš hrdinných ruských vojáků. Jejich povahy jsou vždy totálně vyhrocené - maximální hrdinové, maximální milující otcové, vlastenci, obětaví pracovníci do poslední chvíle, když už nemůžou, tak se většinou po zamumlání nějaké ruské básně zastřelí. Zatímco Němci páli bez ustání z kulometu, aniž by v ruských řadách mnohdy zanechali větší spouště než pár rozbitých cihel, Rusové dvakrát střelí z okna z pistolky a venku popadá celá německá četa. Co mi obzvlášť vadí, že Rusové často vystrkují hlavu z oken či venku nad úroveň terénu, jako by se nechumelilo. Takže samý přehnaný patos s dobrým vizuálem, to je Brestskaya krepost, přesto silný a zajímavý film. Navíc tam hraje ruská varianta Nicolase Cage :-) ()

PhillM.

Tak už se i chlapci od "velkého toho tam dubiska" rozhodli jít cestou Holých vod (jak si přejmenovali V+W Hollywood). Příběh Brestské pevnosti je viděn očima chlapce a vyprávěn hlasem starce. Je tam trochu té romantiky (ale opravdu jen trošičku), hodně patosu (ale opravdu hóódně) a spousta hnusu (což odpovídá žánru). Celé dohromady mi to ale přijde jako průměrný film, u kterého vím, co se bude dít za pět minut a jak to celé dopadne. I přes ohromující vizuál jsem se tak docela nudil. Myslím, že měl být menší počet "hlavních" postav, jejichž osudy sledujeme. Žádná z nich totiž nemá dostatek prostoru na to, aby si jí divák více všiml a mohl si k ní najít cestu. Výjimku tvoří snad jen malý Akimov, ale to jen proto, že je to dítě. Díval jsem se na něj, jak tam leze z jedné díry po šrapnelu do druhé, v ruce Tokareva, a vzpomenul jsem si, jak nám na Základní škole československo-sovětského přátelství (ZŠ ČSP) souška učitelka vyprávěla o mladinkém sovětském chlapci, který našel pancéřovou pěst a pořádně s ní náckům zatopil. Mno... těžko se dozvíme, jak to tenkrát doopravdy bylo a z hlediska historické přesnosti se Brestská pevnost dá jen těžko napadnout. Z hlediska napětí a vtažení do děje je však Brestská pevnost napadnutelná velmi dobře. Škoda. ()

bolan

Typický ruský pohled na válku - Sověti jsou čestní, udatní a mírumilovní lidé a Němci vlastně nejsou lidi - Historii samozřejmě znám, ale zde jsou ty vlastenecké charaktery trochu přehnané. ()

Illy

Po dlouhé době se jedná o kvalitní válečný film. Jo, jasně je to z pohledu chrabrých ruských vojáků i civilistů, ale nic co by bylo vyloženě směšné se nekoná. Kamera neuhýbá před krví a brutalitou, trikově jde o víc než solidní práci, hudba vcelku doplňuje. Dobrý, fakt dobrý. ()

Gastovski

Parádně natočená válečná řež o hrdinské obraně brestské pevnosti. Bojové scény jsou zvládnuty opravdu na výbornou, příběh (hlavně s tím klučinou) sice ke konci trochu polevuje, ale kvalitu snímku to nijak drasticky nesnižuje. Co bych také chtěl ocenit, jsou všechny ty detaily (uniformy, vybavení, technika), i když ty německý tanky nebyly origoš, ale snaha byla vidět. Z historického hlediska (až na pár drobnůstek) velmi věrohodné a co se týče ruského hrdinství, neměl jsem s ním sebemenší problém, protože co jsem četl, tak to prostě bylo. Silné 4* ()

KoleckoR

Jde vidět, že Ruská válečná kinematografie se obrací k lepšímu a začíná plodit velmi kvalitní díla. Obdobně jako u seriálu Trestný prapor je tenhle film srovnatelný se západními trháky jako třeba Zachraňte vojína Ryana apod. Skvěle natočený, ve válečné řeži se nějak moc nevyžívají, rozhodně zde nejsou potoky krve, ale v bílých rukavičkách si taky nehrají. K velkolepému dílu si mohli dovolit použít trochu dramatičtější hudbu, ale i tak to nic nemění na celku. Jednu scénu si dovolím vynést do popředí, a to část, kdy odbíjejí hodiny, vojáci se připravují na rozhodující boj, nabíjejí zbraně, a když hodiny dotikají, tak se z pumovnice letedla uvolní dvoutunová bomba a padá na pevnost.... ()