V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

Trustme

Proč se mi Prometheus líbí i když mi v tom brání filmoví kritici, odborníci a komentátoři? Promethea vnímám jako samostatný film, bez traumatického hledání vazeb na vetřelčí universum. Nejsem ovlivněn očekávacím syndromem něčeho mezigalakticky objevného, že nám Ridley Scott odhalí. Nejsem příznivcem dějově složitých, spekulativních, "nolanovsky překombinovaných počátků", kde pak celý internet musí řešit o čem to vlastně je a zde je vše tak akorát. Mám rád tajuplnou atmosféru, pozvolné budování napětí i akční podívanou. Protože až tak dobrých vesmírných sci-fi filmů se netočí, vybírám si je velmi zřídka, kde tuším, že půjde o něco víc než jen o přistání na asteroidu za účelem jeho zničení, tudíž moc zmlsaný tímto žánrem nejsem a o to víc mám radost, když se to povede. Snad proto mě Prometheus donutil usednout do kokpitu kinosálu, nasadit 3D přilbu, zapnout odsávání toxických popcornových zplodin a 2 hodiny cestovat v nejúžasnější cestě za hledáním Tvůrce. A našel jsem jeho i odpovědi na otázky, které se zrodily. Stačí se dívat Davidovi do očí a ne Meredith Vickers na zadek... Po technické stránce hodně pomáhá 3D a povyšuje film v designu (HUD panel, holografy, štěňátka, křemíková bouře), nebo jen "obyčejné" vnímání hloubky u skupiny postav. Designéry mírně upravený, ale stále charakteristický původní styl H.R. Gigera pro interiéry a podobu, struktůru mimozemských entit je i tentokrát morbidně okouzlující (jsem mistrův velký fanoušek). Ale zejména celková vypiplanost s jakou bylo vše do detailu pečlivě navrženo za pomocí nejmodernějších technologií, využití virální marketingové kampaně spolu s geniálními webovými stránkami (Project Prometheus) a s kým vším spolupracováno, je fascinující. Ridley Scott má možná už image režijního otloukánka mezi kritiky, neboť díky svým neuváženým počínáním v podobě natočení jedněch z nejlepších filmů v dějinách kinematografie, se od něj očekává moc a vždy. Je však už jiná doba a Ridley musí dělat ústupky studiu, komerci a novým generacím filmových diváků. (Special thanks for sponsoring and watch this great movie: J.S.) ()

MarekLucin

Ne ne, netřeba se obávat.Prometheus obhájil svoji pozici v žánru sci-fi.Mytologie bobtná a zase se zplošťuje, aby nám na konci ukázala záda. Naše cesta pokračuje. ()

drake31

Prometheus, Prometheus .... Na úvod sa priznám že celú tú Alien sériu som nikdy moc nemusel, nijako ma nikdy nebavila takže som pristupoval k Prometheovi veľmi triezvo, bez nejakých veľkých očakávaní a podobných záležitostí. Tak začnem najprv chváliť. Herecké výkony patrili k tým najlepším čo som tento rok videl, takže tu vidím najväčší klad. Ďalej skvelá vizuálna a hudobná stránka - tieto som si obzvlášť užíval. A potom ešte .... fakt neviem čo by som ešte vyzdvihol, možno len fakt, že som to chcel dopozerať, i keď tam v podstate o nič nešlo. A to je najväčší zápor ... o nič tam nešlo, nič sa tam nedialo, len to pekne vyzeralo, pekne sa to tvárilo a pod tou maskou prázdnota. Nechcem tvrdiť že to bola úplná nuda, predsa sa tam našli scény ktoré si vyslúžili moju plnú pozornosť, ale to ma nedonúti si tento film pozrieť znova, alebo nad ním uvažovať, alebo ho len tak niekomu doporučiť. Takže konečné hodnotenie ? Priemerné sci-fi, s pár peknými prvkami. 3* s tým že si to už viackrát nepozriem ... ()

Fakipics

Bavím se nad všemožnými aspekty lidského chování. Jak herců, tak režiséra. Naoomi je momentálně bohyní a nic jí nemůže překonat. Nakopala mi prdel zatím v každém filmu. Možná je to tím, že jsem dlouho ze sci-fi žánru nic pořádného neviděl. Možná jsem nevěděl, že Naomi je tak krásná a svým impozantním přízvukem mi zvedá horizontálně všechny aspekty mého těla. A já doufám v pokračování... doufám, že mi Scott , opět nakope levé a právě lascivní hýždě. ()

H.Gordon

Nebudu pátrat po logice. Ani jsem nedoufala, že to bude mít něco společného s vetřelcem. Možná je to dobře. Cítím hrozné zklamání a to jsem nic přitom neočekávala...první půlka filmu nebyla špatná. Říkala jsem si, že se dívám na docela příjemné, leč poněkud nudné scifi a očekávala jsem, kdy se začne něco dít. No a pak přišla druhá půlka filmu. Už jenom to, že jsem se málem ukousala nudou a navíc jsem si začínala uvědomovat, jaká blbost to je, znamená, že tento film nechci už nikdy vidět. Prostě se to nepovedlo a Scott (což mě mrzí nejvíc) se snažil udělat největší dojem vizuální stránkou, která sice byla skvělá, ale ničím výjimečná. Celé to působí dojmem, že Ridley zapomněl co chce vlastně natočit už v průběhu, a tak to chtěl zachránit efekty. Celá posádka byla nezajímavá a hlavní hrdinka nebyla vůbec výrazná. Postrádalo to napětí, emoce, punc reálnosti a nebylo tam ani zrnko humoru, natož psychologie postav. Zřejmě se to od takového filmu neočekává, ale takhle to na mě působilo jako počítačová hra...V ostatních filmech, které natočil, kradl důraz na detaily a především ATMOSFÉRU - což tento film naprosto postrádá. Třeba ve vetřelci jedničce dbal na animatroniku a hmatatelnost efektů. Ke všemu "předvývojová fáze" vetřelčího miminka byla naprosto příšerná. Navíc, když to bylo veliké, vypadalo to úplně jako příšera z VĚCI: počátek. Bez nápadu...a samotný vetřelec? O tom se mi ani nic psát nechce. Hrůza. Prostě jednu hvězdičku dávám za první půlku filmu. Opravdu hrozné zklamání. Prostě se mi nechce věřit, že vetřelce 1 a promethea dělal ten tentýž člověk. Ach jo, musím si zpravit náladu vetřelcem jedničkou. ()

Timak

Jsem na rozpacích. Úplně klidně tomu mohu dát plné hodnocení, stejně tak jako jednu hvězdu. Začátek je výbornej, ale souhlasím tady s většinou, že místy nedával film smysl. Otázku proč?! jsem si pokládal snad 40x - takže zatím to hodnotím 75% a netrpělivě čekám na Director´s cut, který mi zodpoví na tyto otázky (v to opravdu doufám). ()

Wade

Už,už,už ještě ne. Film se stále chystá na to jak to vyvrcholí a každého to posadí na zadek a ono nic. Parádní rozjezd, ale pak jako kdyby začal docházet benzin. Kdyby se Prometheus držel jen příběhu o objevení (strůjců) byl by to atak na 5*,takhle to je jen velký začátek s malým, koncem. 46% ()

jolanek

Ocakavania boli obrovske, popravde keby pred pozrenim filmu by som videl len zaverecne titulky, bol by som nadseny. Bohuzial som si film pozrel, zaciatok ma nadchol, potom som sa len chytal za hlavu, dalsie sklamanie, to fakt tento rok nie su dobre filmy? ()

Danny F.

Ve filmu se na pár otázek našlo odpovědí, ale na druhou stranu se naskytlo i několik nových. Rozběh byl pomalejší a závěr povedenější. Sice se neobjevilo nic na co jsem čekal, žádná pořádná a drsná akce. Trocha sklamání. 75% ()

Krysa SPK

Po všech těch kritických reakcí jsem čekal to nejhorší. O to více jsem byl jako zarytý fanoušek sci-fi žánru překvapen. Mistr Ridley Scott je vizuální virtuóz a jeho Prometheus je přímo napěchovaný přenádherně nasnímanými scénami. Krásně, opravdu krásně se na to kouká - bohužel, scénář je na úkor skvělé režii, kameře, hudbě a výpravě tak strašně povrchní a nedoladěný až to zabolí. Velká škoda, velká škoda. ()

VanTom

V první polovině příjemně atmosférické, ve druhé slušně napínavé, po celou dobu bohužel značně pitomé. Velká škoda, mohla vzniknout nadprůměrná sci-fi hororová žánrovka z vetřeleckého univerza, jenže ambice postupně začaly být větší, filmařům se zachtělo "podívané s přesahem". Na béčkově prostý koncept "neznámé nebezpečí ve vesmíru" se tak navěsila blábolivá linie o hledání Tvůrců lidstva, Boha, nesmrtelnosti a schopnosti darovat život, kterou prostě nemohl unést a sesypal se jak domeček z karet. Jednoznačně platí otřepané: Tolik práce a peněz, a přitom je to taková blbost (protože vizuálně, trikově či výpravou jde o úžasnou práci). Slabší 3. ()

yeniczek

Očekávání prequelu Vetřelce byla tak vysoká, že Ridley musel buď natočit absolutní film roku a nebo to neustát. A stalo se to, že to ustál sice filmařsky, ale patlal "Počkejte si na další díl, možná vám to dovysvětlím" scénárista Lindelof (Lost.... mluví za vše) napsal scénář, který se do Vetřelčího universa hodí tak maximálně tím prvotním nápadam natočit tenhle film. Když si ještě připočtete dementní chování vědců (mírně ospravedlněné ve VYSTŘIŽENÉ scéně), ženský, co umí běhat jen rovně a superhojící se řez na břiše, tak mi z toho vyšel film, kde jsem sice první hodinu skoro slzel štěstím, jak moc epický to bude a jak moc dobrou atmosféru dostanu.. Ale.. V druhé polovině došlo na všechny ty kiksy, nejspíš sestřihání dobré půlky filmu, vynechání podstatných vysvětlení a dementních rozhodnutí hlavních postav. Prakticky je závěr nejtuctovější z tuctových vyvražďovaček s nepovedeným pokusem o naroubování na rozběhlou mytologii. Je dost možný, že se příštím dílem všechno dotáhne, ale koho to právě teď zajímá. Se zamhouřeným okem 6/10 za velmi působivou filmařinu...___________________ Přečetl jsem si originální scénář, než ho Lindelof přepsal. Je to fakt magor, původní scénář je nejen čtivý, ale vidět někdy tohle na plátně, tak všichni fanoušci vetřelce pláčou nadšením. Už jen porovnání stylu psaní u obou scénářů (oba jsou stažitelné) vám musí říct, kdo je nechutný do sebe zahleděný patlal a kdo napsal kus parádní sci-fi. Ach jo. A to píše další tři největší blockbustery, které nás čekají a na které jsem se těšil. ()

ravalah

Velke zklamani, zejmena diky tomu odkazu na jiny Scottuv film. Byt to samostatne a trochu svoje a originalni, tak to beru ()

Compadre

Sakra, tak na Promethea jsem čekal od tý doby, co se ten spotvořenec začal natáčet..tudíž kurevsky dlouho.. pak se začaly objevovat první recenze, který byly DOST rozporuplný a ve stejném duchu pokračovaly a to mi tenhle film tak znechutilo, že se stalo, že jsem ho viděl až před nedávnem. A fakt je, že rozporuplnej zůstal.. i když se mi líbil. Jak totiž tvrdí ostatní, v Prometheovi je hafo nelogických záležitostí a chvilek, kterým prostě nerozumíte, že to celý vyznívá takovým neuceleným dojmem. Začátek tvoří takový intro (hodně působivé se skvělou atmosférou, jen nevíte proč tam vlastně je), pak odlet na planetu stvořitelů, tam je to super, ale ty nelogičnosti a podivnosti tu podívanou prostě tak nějak ruší a na konci filmu přemýšlíte co, jak a hlavně proč ty lidi udělali to, co udělali...Prometheus má obrovitej, výbornej příběh na nemalé téma, který je bohužel podaný v hádankách a jinotajích, takže dvojka bude muset být jeho obřím vysvětlenám. Doufám, že to Ridley neposere. Potenciál to má slušnej. ()

Mishqo

Najslabšou stránkou celého filmu bol totálne odfláknutý scenár až sa mi plakať chcelo a od neho sa všetky zlé momenty filmu odvíjali. Atmosféra, vizuálne efekty a hudba fungovali na jedničku. Herci v pohode ale pri takom scenári sa moc prejaviť nemohli. A už len taká maličkosť - prečo pre Kristove rany musia obsadiť do role "300"-ročného chlapa Guy-a Pearce-a a ešte k tomu s tak otrasným make-upom? To už v Hollywoode akože vymreli starí herci? ()

Aven

Jsem na Ridleyho pořádně naštvanej. Rád bych se na to podíval znovu, abych zjistil jestli jsem hlupák nebo jestli tam všechny ty odpovědi, které chci, jsou fakt schované "mezi řádky", nicméně mě Prometheus tak strašně nebavil, že se mi do další projekce vůbec nechce. Do té doby než se k druhému shlédnutí dokopu se ve svém hodnocení přidržím dokonale výstižného Civalova komentáře - "Prometheus je působivý sled místy až impozantních scén, které dohromady nedávají skoro vůbec smysl." ()

zdenny

Typ filmu, který jde absolutně mimo mě. Parta vědců přistane na jakési planetě a tam je začne ohrožovat jakási predátorská bytost. Atmosféra nulová, děj prakticky žádný. Koho to baví, ať se nudí. Jediný takový film z vesmírné lodi jsem dokázal strávit, a tím filmem byla Kubrickova "2001: Vesmírná odysea". Děj o ničem, ale pánové - ta atmosféra! ()

alientatu

Ano, tento film má dějové chyby a na prvního Vetřelce nemá. Ale i tak je to pořád docela vydařená sci-fi. R. Scotta chválím a dávám 4 hvězdy. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů