The Tunnel

Novinářský tým (kameraman, reportérka, zvukař atd.) se vydá do neprozkoumaného podzemí Sydney, aby zde našel příběh pro svou reportáž. Příběh si jej ale najde sám. (mkaty)

Eldoth

Pokud přežijete prvních, neskutečně užvaněných a nudných 25 - 30 minut, dostane se vám dosti solidní, undergroundovou atmosférou provoněná naháněčka. Jen škoda, že herecké osazenstvo postrádá jakekoli charisma a jejich osud je vám víceméně volný, výsledný efekt by byl poté mnohem lepší. ()

ProgLaney

Oproti kupříkladu "Grave Encounters" v případě Tunelu opadá strach o to, zda to někdo přežije, jak už tady bylo zmíněno, jelikož hlavní hrdinové komentují celý příběh. Mně to ale vůbec nevadilo. Kdyby totiž byl osud hlavních protagonistů nejistý, film by nebyl vůbec ničím nový, jednalo by se o klasické "found footage" a pravděpodobně by film tady dostal sprchu, jak jen kopíruje podobné dokumentární snímky staršího data a jiné je jen místo, kde se příběh odehrává. Dokumentární horor se stal po úspěchu Blair Witch poměrně populárním žánrem a jestliže lidé filmům jako Paranormal Activity nebo Grave Encounters vyčítali, že se jednalo o kopie právě Blair Witch, tak právě "The Tunnel" přináší do žánru něco nového a hranice autentičnosti posouvá ještě blíž k realitě. "The Tunnel" se mi líbil dost, zejména díky právě té autentičnosti a rozhodně je ze všech snímků žánru asi nejuvěřitelnější a strach je reálný. Husina pokaždé, co jim začalo vypadávat světlo. Navíc žádné zbytečné hrdinství - potěšilo mě, že se po zmizení Tanglese nerozutekl každý jinam. Zkrátka kvalitní dokumentární horor. Zatímco do lesa chodím rád a opuštěné sanatorium bych s trochou nevole navštívil, tak do spletitých, temných tunelů ani s tuctem baterek a zbraní v ruce... ()

Spacecore

Tohle se mi moc líbilo. Nebyl jsem vyloženě zděšený, ale užíval jsem si atmosféru "ztracení v tunelech, kde něco žere lidi" a přemýšlel o tom všem a pokud o filmu přemýšlím i po vypnutí, je to na 4 hvězdy. Mám rád Blair Wich, Rec, Grave Encounters (Paranormal Act. a čtvrtý druh moc ne) a tenhle režisérský styl je přímo stvořen pro horrory. Minimalismus, strach, neznámo, sledujete šlamastyku, do které se někdo dostal a natočil jí. Paráda. Myslím, že s australskými filmy moc zkušeností nemám (krokodýl dundee?) a odteď budu jejich horrory hlídat, protože tohle bylo krásně uděláno. Prostředí temných tunelů, které jsou skutečné, žádné kulisy, má sílu. Horrorová zápletka byla fajn, nemám rád přehnané bubáky s rádoby hlubokou mystikou, tady mi vyhovalo, že jde o jakéhosi mutanta, příšeru, nebo co a to stačilo. ()

andi666

Dosti podprůměrný found footage horor. První polovina nehorázná nuda, pak klasická naháněčka s roztřepanou kamerou, kde není nic vidět... Slabší ** ()

bobstock

Škoda, z tohoto dílka se dalo vytáhnout více. Nakonec jsem se nedozvěděl o bestii, která způsobila všechen ten rachot, vůbec nic a jediné, co jsem se opravdu dozvědět nechtěl je, kdo to nakonec přežije. Jinak zpracování slušné. Pěkné obrázky u titulků na začátku i na konci. 55% ()

dan4815

Tento film je ve svém žánru roztřesených kamer snímající vždy to největší hovno, jednookým mezi slepými. Ačkoliv se nejedná o žádné inteligentní podívání, přece jenom dokáže diváka usadit do pohovky tak, aby se mu nechtělo dělat nic jiného, než se koukat. To ale neznamená, že film je tak super, spíše ukazuje nový koncept, a to podzemí v děsivých tunelech, kde čím hlouběji jste, tím cítíte větší klaustrofobii a napětí z toho, co se stane. Lokace jsou vcelku logicky propojené, a když se vrací, tak naráží na ty staré. Co má menší logiku, tak to jsou dialogy postav. Po té smršti verbálních zbytečností je vám i jedno, kdo zemře. Na druhou stranu bylo zase hloupé předpovědět, skrze výpovědi přeživších, kdo to přežije. Takže onen strach je zase o něco menší, jednoduše víte, koho to vezme, a kdo přežije. Zasejete zvědavost, sklidíte jisté rozčarování s mírnou trpkostí z podzemí. Strach z neznáma je v tomto filmu to nejdůležitější, protože lokace vypadají celkem autenticky, přitom nevíte kam až mohou zajít, jak rychle utéct, a vlastně nevíte, před čím mohou nebo nemohou utéci. Co se mi hodně nelíbilo, to byl australský přízvuk. Něco tak špatného jsem dlouho neslyšel, a filmu by spíše slušelo předabování a nebo spíše herci z jiného kontinentu. Společně se špatně našlápnutým a zdlouhavým začátkem o ničem jsem film málem vypnul. Ale nelituji toho, je to klasický hororový průměr s hloupými dialogy, na který se třeba ještě jednou podíváte. Ani nenasere, ani neuchvátí. Jenom pozor, kamera se třese o hodně více, než na co je klasický divák béčkových hororů zvyklý. P.S. Líbí se mi přístup, film je oficiálně i s českými titulky na Youtube. ()

Furmi

Dlho predlho som nevidel horor pri ktorom by som zažil tu pravú hororovú atmosféru pri ktorej sa tesnajú slzy do očí, brada sa klepe v jednom kŕči a dýchanie je skôr o nasávaní vzduchu ako vydychovaní. Čo si spomínam naposledy to dokázal majster Kubrick zo svojím The Shining a alelujá. Napodobniť tu atmosféru sa podarilo REC jedničke i dvojke ale The Tunnel ju držal presne takú aká mala byť bohužial ale krátko. Chcelo to s mojej strany o dosť viac, min. polhodinu navrch a bolo by tam s čistým svedomím 5*. 78% ()

RomeroIsGod

Příjemný oživení subžánru handycam hororů a napínavá pecka. Po půl hodině seznamování vleze čerstvý maso do tunelů pod Sydney a začne pořádný psycho. Kdo nebo co je bude tentokrát kostit, nebudu prozrazovat, ale milý to rozhodně neni. Na střívka nedojde, částečně vynahrazeno oční bulvou. 75% ()

wampire23

Ach jaj. Opäť tu máme rovnakú hru na bubáka zachytenú digitálom. Keď som videl prvýkrát Blair Witch, páčilo sa mi to, kedď som videl Rec, páčilo sa mi to, keď som videl Cloverfield, páčilo sa mi to. Ale potom som si povedal dosť. Takmer každý druhý horor v dnešnej dobe vsádza nato, že bude vyzerať ,,reálne", ale pritom vyznie maximálne prvoplánovo. Tak ako aj v tomto prípade. Dve tri ľakačky nerobia dobrý horor. Väčšinu filmu sa človek nudí, prestrihy s rozprávaním hlavných postáv nijako nepomáhajú (keď vieme, ktoré postavy určite prežijú), titulky hlásajúce, že sa jedná o skutočný príbeh ma dokážu neskutočne rozosmiať. Nech tvorcovia tohto žánru prestanú robiť z divákov blbcov a začnú točiť konečne niečo poriadne, pretože inak sa z tohto žánru stane ukážkový prípad dna kinematografie. ()

M1k9

The Tunnel si vyloženě vytáhl vnitřnosti z filmu REC. Tvůrci použili ty nejatraktivnější prvky a to je dobře. (Žádné zombie.) Povedlo se nastínit opravdu úchvatnou atmosféru, neudělat výrazné chyby a včas film ukončit. Ve výběru podobných filmů se jedná o velmi vyzrálý projekt. Docela hloupě může působit chození s kamerou, ale jak to chcete zdokumentovat? Takhle to je i víc real a víc scary. 6/10 ()

pytrisss

Ten potencial tam byl, prekvapive si myslim ze by pomohlo prave udelat to jeste vic jako "blair witch". Nestrihat tam rozhovory, nestavet tomu pribeh uvodem ktery je toceny jako normalni film, divakovi napsat "hele reportaz v tunelu a tady zacina zaznam z kamer" a jedem... ()

Ronaldo79

Poměrně originální nápad ve formě vyprávění přeživších by špatný nebyl, kdyby tolik nepodrážel nohy napětí, protože je vám jasné, že to přežijí tito jedinci a ty ostatní ne. Nicméně tvrdit, že The Tunnel nemá napětí nebo atmosféru zas tak úplně nelze. První třetina, kdy postavy popisují svojí přípravu na sestup do tunelů lehce úmorný, jakmile podmáznou hlídače se s každou další minutou prostor pro výpovědi obětí krátí a atmosféra podzemního bludiště funguje velmi dobře. Na mě tato found footage působila více než všechny ,,azylové hroby černobylských vymítačských teorií na VHSkách''. Je jasné z mnohých komentářů, že né každý se dokáže povznést a odpustit tunelu inovativní pokus, který se vydařil pouze z půlky. Docela bych ocenil, kdyby jsme se dočkali pokračovaní, bez očitých svědectví žurnalistů a jen za pomoci kamery, protože konec přímo vybízí k detailnějšímu prozkoumání . 65% ()

Flopik

Tak veľký potenciál sa zabil pri tomto filme.Sympatický herci, príšera by bola super keby ju aspoň raz poriadne ukázali, no a hlavne úžasné priestory kde nás mohli tvorcovia tak strašiť a pri tom za celý film ani jedna poriadna ľakačka.Film má síce 90min ale akoby som to povedal je proste hrozne odfláknutý.Dnes proste nestačí len to aby ľudia behali sem a tam a pri tom neznesiteľne kričali.Forma dokumentu mu nevadilo.2* s tým že keby sa to podarilo kludne to mohla byť riadna pecka. ()

Hernycztek

Další z řady ,,špatnějších FF". Největší kámen úrazu vidím v tom, jakým způsobem je to natočené. Vstupy hlavních postav, které byly v podzemí, od začátku do konce spoilerují a tím, že mluví pouze dva, víte kdo přežije a kdo ne. První půl hodinu jsem vydržel s velkým utrpením, protože to byly jen nudné interview se starostou, bezdomovcem atd. Když se konečně dostali do tunelů, žádný náznak, že by to mohlo být alespoň trochu úspěšné nenastal. Found Footage mám moc rád, ale musí se tam pořád něco dít a hlavně tam něco musím vidět. Tady byla jen tma a křik. ()

johnymdoe

Skvělé! Scéna která byla ve filmu Cloverfield(Monstrum) nejlepší..tedy jak jdou tunelem a neví kdy na ně co vyskočí. Je v tomto filmu vytáhnutá a natažená do 85ti minut. A popravdě to fungovalo dokonale..bál jsem se o sympatické hrdiny a vůbec mě nevadilo že je od začátku jasný který z nich přežije.Mě podobný tísnivý a temný místa prostě děsí, takže za sebe doporučuju zkouknout. ()

Venous666

Čekal jsem další paskvil v podání paranormal actvity, kde bude všechno hozené na dvě lekačky a zbytek nuda, ale TOHLE je naprostej opak. Po slabší půl hodince seznamování s hlavními hrdiny, přichází pořádné australské peklo. The Tunnel má výborný spád a já osobně jsem se vžil do role kameramana a celé to bludiště proběhl s ním na zádech. Jediné mínus a to hvězda dolů, že ten konec nějak moc zbrkle zakončili, ale co se dá dělat... Vřele doporučuji 75% ()

jorgus

zacatek primo strasidelny, bohuezl ve spatnem slova smyslu:)..po pul hodine se film obrati do solidni podivane..muze za to jedine..tunel, ktery ma opravdu atmosferu..bohuzel cim dal minuty jdou, tak postavy porad jen bloudi a bloudi a na par setkani s "monstrem" film nic vic nenabidne..konec bohuzel nijaky, ale dalo se to cekat, kdo prezije a kdo ne..:)bohuzel velka inspirace Blair Witch, i to presvedcovani reporterky prostrednictvim jeji vlastni kamery je maximalni vykradacka:)..ale nebylo to spatne celkove vzato:) ()

RedHot

Nejvíc asi zklame fakt, že díky extrémně otravným a nicneříkajícím vsuvkám ex post je od začátku jasné, kdo běsnění australských tunelů přežije. Navíc je faktor umírání překvapivě nízký, čímž chci říct, že když už vás stvůra chytí, je dost velká pravděpodobnost, že jí znova utečete. No wtf, čarodějnice z Blair vás jednou čapla a bylo po srandě - když už vás někdo našel, tak ne v jednom kuse. Ani tahle paranormální napodobenina neobstojí v nápadech nebo ději; co se opravdu povedlo, je sklíčené klaustrofobické prostředí, ale to je tak všechno. Celý žánr zapadl do bahna. Někdo by si měl plivnout do rukou a pořádně zatlačit, jinak se propadne ještě hlouběji. ()