The Tunnel

Novinářský tým (kameraman, reportérka, zvukař atd.) se vydá do neprozkoumaného podzemí Sydney, aby zde našel příběh pro svou reportáž. Příběh si jej ale najde sám. (mkaty)

SOLOM.

Včera přišel na řadu další z dlouhé řady filmů natočených ruční kamerou, ze kterých už začínám být značně unavený. Většina z nich za moc nestojí, víc než polovina je „podle skutečné události“, což je jen marketingový tah, který ovšem pořád funguje a tvůrci tak rýžují další peníze. Tomuto australskému snímku jsem dal šanci hlavně proto, že jsem si tentokrát o něm přečetl pár komentářů (což normálně nedělám, protože nechci být ochuzen o prožitek a vlastní dojmy) a zjistil, že se tak trochu liší od svých „kolegů“. Přece jenom nebývá moc zvykem, aby následně záběry ještě „live“ okomentovali zúčastnění. Ovšem po první polovině jsem měl nehoráznou chuť to vypnout a střelit tomu rovnou odpad. Zdlouhavé seznamování s ústřední čtveřicí mě neskutečně uspávalo, půlhodiny se nic zajímavého nedělo a ani jedna postava mi zprvu nebyla ani trochu sympatická. Já chtěl ovšem vědět, cože se to skrývá v podzemí a tak jsem znuděně civěl na monitor. Čas běžel, jeden nezáživný dialog střídal druhý, kvalita kamerových záběrů byla dost chabá, ale potom konečně došlo ke zlepšení. Zavládla panika, strach z neznámého, úprk temnými chodbami – no konečně se dostavila alespoň trošku zajímavá atmosféra. A já pořád čekal, co nebo kdo se skrývá v té tmě. Trošku mě ovšem tvůrci nasrali, protože pořádného vysvětlení jsem se za celou dobu nedočkal. Je sice pěkné, že to nechali na divákově představivosti a důvtipu, ale i tak se nemůžu zbavit pocitu ochuzení. Přitom závěr příjemně gradoval, leč žádné velkolepé finále se nekonalo. Takže pojďme to shrnout: Jelikož já patřím k té skupině, která podobně laděné filmy moc nemusí (Blair Witch považuju za ubohost, PA jsem doteď neviděl a i těch několik dalších filmů mě moc nenadchlo, snad kromě REC), nebude mé hodnocení moc velké. Hodně dlouho jsem se u toho nudil, kamera hrozná (až na pár výjimek), postavy mě nějak zvlášť nezaujaly, atmosféra začala fungovat až ke konci filmu, v hlavě mi zůstalo několik otazníků a těch pár dobrých okamžiků nezachrání ani průměrné hodnocení. ()

ARI50

Tak tohle bylo něco úžasného tohle jsem přesně hledal a na toto jsem čekal užasna práce s kamerou prostředí nahání strach podle mně jeden s nejpovedenějších hororu točený kamerou ( viz. Paranormal Activity atd.) tady k tomu nemám co vytknout jsem nadmíru spokojeny dlouho jsem se nebal jako tet drásali my nervy strachy protože tohle mně děsilo hodně. Filmy točen kamerou jsou pro mně vždycky něčím víc a zvlášť když jeto o duchách a když jsi čtu komentáře a různé narážky celkem to neřeším každý vždycky má nějaký názor. ()

Beastmaster4

Další z řady "home video" hororů, k nimž jsem celkem vždy skeptický. Našly se i výjimky, jako kultovní BLAIR WITCH nebo hodně slušné PARANORMAL ACTIVITY aj. Jenom škoda, že se z natáčení podobných snímků (které byly z počátku zajímavé pro svojí neotřelost a originalitu) stala soutěž, kdo udělá lepší a zajímavější. Místo, aby to spělo k lepšímu to zákonitě spěje do pěkných sra..k. Podobně dopadlo PARANORMAL ACTIVITY 2, které je oproti jedničce hodně nízko nebo REC 2, které mě taky nechytlo. U THE TUNNEL jsem pochyboval taky, a to hned z počátku. Nezajímavý rozjezd, nepříliš věrohodné projevy herců aj. Nečekal jsem nic extra a po 15 minutách s otázkou "o čem že to je?" (jelikož jsem se neuměl přinutit sledovat obrazovku na 100%), jsem se zařekl, že to dokoukám, i kdyby to měl být odpad! A bohudík se vyplatilo. Střed filmu je pecková klaustrofobní a depresivní záležitost. Cestu čtyř žurnalistů, která se z nevinného a trošku ambiciózního “výletu“ tmavými tunely stává noční můrou, natočil Carlo Ledesma na jedničku. Často jsem se přistihnul, jak žmoulám okraj deky a tajím dech, co se za dalším rohem mihne v obraze. Zatuchlé prostředí starých podzemních chodeb na vás doslova "puší" z obrazovky. Oprýskané chodby a staré místnosti, v kterých přespávali bezdomovci, to všechno na vás natáhne depresivní pařáty. Jen škoda, že je použit systém prolínání dění s výpověďmi, takže dopředu víte, jak to zhruba skončí. Co je ve filmu doslova uklidňující je ta blízkost normálnímu životu tam nahoře, když se objeví mezírka, okénko, kde lze zahlédnout běžný ruch na silnici aj., doslova se vám uleví, stejně jako postavám ve filmu.....než začne opět peklo. Tohle všechno je hodně dobrá další verze "home video" hororu. Nebýt toho nudného úvodu, dal bych čtyři hvězdy! ()

matestlust

Po zbytečně zdlouhavém začátku se rozjede klasická bubárna ve stylu - kdo to je ve tmě ...Výborné místo v podzemních chodbách Sydney, bludné uličky, úzké a špinavé zdi, odpadky, humus, špína, ...ideální prostředí navodit příjemnou husinu. Stačí jen tma, pár neznámých zvuků, solidní herci a pěkná atmosféra je na světě. V záplavě found footage horůrků ( i když tohle není úplně klasický případ tohoto, momentálně hodně populárního, subžánru ) je The Tunnel rozhodně nadprůměrný kousek ! 3,5 * ()

JASON_X

Australáci umí béčka zatraceně dobře, jak si potvrzuju už delší dobu. A v případě tohohle FFka to platí taky. I ta tradičně skákavá "autentická" kamera se dá většinou jakž takž vydržet, díky občasným prostřihům na studiové rozhovory s přeživšími (mch.dobrý nápad). Líbila se mi scéna ze "zvonice", která mi připomněla roztomilou legendu o kolejnici z tzv. Hagenovy štoly. Vlastně by se dalo říct, že celý The Tunnel je takovou filmovou parafrází české trampské legendy o Hansi Hagenovi. Při rozhodování se mezi třemi a čtyřmi jsem ale uvažoval takhle: "Pustím si tenhle film ještě někdy znova?" Odpověď: "Ne, nepustím, protože prostě nesnáším skákající ruční kameru a konec už pro mě byl z toho důvodu skoro nekoukatelný", tečka. No a pokud byste chtěli vidět nějaký další film ze sydneyského podzemí, všemi pěti hvězdami doporučuju Weirův The Last Wave, i když se jedná o trochu jiný žánr. ()

6thSun

Celá pasáž v tunelech mě držela napnutýho jako strunu, a vůbec tomu napětí nebránil fakt, že je dopředu jasný, kdo zemře. 80% ()

moviesfan

Příliš mnoho mluvení na kameru a téměř bez hororové akce a lekaček. Když už to vypadalo nadějně, opět jsme se dostali k dalším řečem. Dvě slušné kratší hororové scény film však nezachrání. ()

JohnCZ

Tenhle found footage trpí na nezajímavé postavy, takže úvodní seznamovací půlhodinka je pěkně nezáživná. Jakmile se ale vleze do tunelů, je to překvapivě velmi dobře budované a strach se nevytrácí ani při face 2 face střetnutí. Jinak je to klasický found footage s tím dobrým a i tím špatným, co tenhle žánr přináší. V rámci žánru to není nic nového, ale řemeslo je to, nejen s ohledem na nízký crowdfundingem financovaný budget, velmi dobré. ()

Marsik

Skvělý horor s opravdu strašidelným prostředím a perfektní hororovou atmosférou. Byl jsem mile překvapen, protože jsem od filmu nic moc nečekal. Škoda, že tam vystupovalo opět nějaké monstrum, to ten zážitek malinko pokazí. Nicméně je vidět, že i Australani dokážou natočit super horor. 80% ()

Ten Druhy

Found footage horory sa snažia natočiť skutočný dokument, a pritom sú často celé vymyslené, paradoxne stierajú hranice medzi realitou a fikciou, strašia v nich mŕtve duše, mutanti, iracionálne a nadprirodzené bytosti. V Tuneli je z toho úplné hovno, vlastne skoro nič, iba tma, obrysy a esencia čistej hrôzy, ale i sympatické postavy, ktoré prežívajú strach a citové pohnutie. Na chvíľu som im rád uveril. Sledovať tieto horory, to je lotéria, lebo nikdy neviem, ktorý na mňa zaberie. Povedať z akého dôvodu sa mi práve Tunel páčil je ťažké ako odpovedať, prečo je nejaký žreb výherný. ()

hous.enka

Investigativni novinari patraji po tajemne sile v tunelech, ktera zabiji bezdomovce a fetaky. Rozjezd byl dobry. Ovsem to, co nasledovalo v tunelech a jakasi snaha o to, ze vse je podle skutecne udalosti... Zkratka film velmi brzy nabral spatny smer a neslo ani o horor, ani o thriller. Spis o beckovou smesici cehosi, co kdyby nebylo natoceno, tak se vubec nic nestane. Plus davam za ztvarneni hrdinu ze stok a za jejich svitici oci. ()

ledzepfan

Fajn FF horror v hezky depkoidním prostředí, se slušnou atmosférou, který bych mohl doporučit přesto, že mám silný pocit, že se z toho dalo -jen s trochou snahy- vytřískat mnohem více.. Především koncovka je z mého pohledu silně neuspokojivá, nedořešená a vlastně i nesmyslná... Ale jinak je to docela do pohody. ()

Korbitch

Tenhle snímek má jeden zásadní problém. Nemáte šanci se u toho bát. 40 minut se neděje vůbec nic, a když už se něco děje, neustále vypadává světlo nebo blbne kamera. Občas na vás vybafne buback s očičkama jak puboš po dvou pivech, ale jinak je to zívárna až na konečnou. ()

TomX2

Ak by sa tvorcovia miesto primitívnych dialógov sústredili skôr na budovanie atmosféry a napätia, mohlo to dopadnúť o dosť lepšie. Herecky celkom slabé, technicky priemerné a po hororovej stránke nezáživné. Žiadalo si to viac. ()

GodComplex

Dalsi prirustek do sekce live hororu, tentokrat z prostredi opustene australske podzemky. Prvni tretina sice zacina jako tradicne otravny pokus o co nejvetsi radoby realisticnost plnou trapnych rozhovoru, nicmene nezoufejte, bude lepe a budou se dit veci. Film se snazi prezentovat jako dokumentarni zachyceni realne udalosti (coz neni) a vase hodnoceni se bude odvijet od toho, jak moc jste ochotni prave na tuhle hru pristoupit. Misty se filmu totiz pomerne slusne dari vytvaret iluzi autenticity, coz urcite dokaze napumpovat solidni atmosferu, ale bohuzel to docela srazi herci, kteri to v cele s tou zenskou misty hraji az prilis pro divaky. Palec nahoru ode me fakt, ze se jedna o volne stazitelny kousek a slusna hudba, ktera zejmena ve finalnich credits dosahuje excelentni urovne. 6/10 ()

stration

Stokrát to samý a (skoro) vždycky dobrý. Podzemí v Sidney je fakt humus. Nešel bych tam sám ani s Dukem Nukemem a Chuckem Norrisem. ()

TheDon

Docela povedený eFeFko. Nemůže se tomu upřít nádech autentična a když se člověk prokouše první neskutečně nudnou půlkou filmu, čekají ho tmavý tunely a něco, co bohužel zahlídneme na tři pikovteřiny a ještě nočním viděním. Ale i přesto mně to pobavilo. Slušnej průměr. 55% ()

Caminzind

Naivní jednohubka ve svém žánru nápadně plagující The Blair Witch Project. Napětí zde není zrovna nejnakažlivější, navíc architektonické záměry jsou dost okaté, zkrátka víte, kdy se připravit na na nějaké to "strašidlo". U sebe jsem žádný emoční rozruch nezpozoroval, ale že měli od počátku nepochopitelně pro strach uděláno i hlavní hrdinové, bylo docela matoucí. Celý tento projekt je příliš rutinérský, takže vám ani nemá jak přirůst k srdci. Všechno je "jak má být", 3 kluci + 1 holka, trocha toho novinářského nadšení mixnutého mladickou nerozvážností, která se zákonitě musí vymstít, a nad tím jako doprovod sní vyprázděné pohledy při vzpomínkách těch, kteří přežili. Ale jinak žádná úzkost, pouze nuda a únavné bloudění v tunelu. Horror se tentokrát nekoná. 34% ()

Martin741

Australsku kinematografiu mam rad, a 4 roky po Navrat do krvave Laguny vznikol tento sympaticky horor. A mne to zase k spokojnosti netreba vela : podzemne tunely pod Sydney mi napriklad dostatocne stacia. Plus ked sa pripocita ten mrazivy neprijemny pocit, ze novinari hladaju pribeh, ale niekto/nieco si ich najde samo. 70 % ()

honajz2

No, pořád nevím. První scéna zajímavá, pak je to taková klasická dvacetiminutová nuda a pak se jde do tunelů a u žse něco děje. Postavy se chovají dementně. Ale ke konci je to zase zajímavé a dokonce i napínavé. Nějak takhle komentuju už snad sedmý found footage film, i když tentokrát to není klasický found footage horor. Je to dělané jako dokument a mezitím vidíme, co bylo natočeno kamerou v tunelu. Vadí mi, že už od začátku víme, kdo to přežije a tak se nedá nikomu fandit. Atmosféra tunelu dobrá. Asi dám hodně slabé tři hvězdy, protože zas tolik mě to nazaujalo. ()