Zpráva o Europě

• Česko Europa Report (festivalový název) (více)

Europa. Čtvrtý měsíc planety Jupiter, o jehož povrchu, který pokrývá silná ledová krusta, toho lidská rasa mnoho neví. Sondy Pioneer, Voyager 1, 2 a Galileo přinesly pouze neurčité informace a fotografie zamrzlých plání. Vědci i spisovatelé vědeckofantastické literatury vznesli domněnky o možnosti života v obrovských oceánech, které se pod ledem nachází. Pravdu má odhalit až posádka s úkolem zjistit, zda-li jsme opravdu ve vesmíru sami. (3DD!3)

RoyBatty444

Silný zážitok z nezvyklého prostredia s nesmiernou dávkou napätia v šate dokumentu ala district-9. Dej je miestami neprehľadný kvôli časovým posunom. Pre sci-fi ne-nadšenca málo mainstreamové. Postavy sú vykreslené len zbežne. Hlavný zámer je vykreslenie misie. ()

Nobunaga

Další z řady filmů typu Horizont události, Sunshine, Rudá planeta apod. Že zde hraje "ten chlápek" z District 9 je jen třešinkou na dortu, protože odtud si film zase půjčuje "dokumentární" formát. Nesmím zapomenout ani na 2001, který vám asociuje hned úplně první záběr filmu. Čili k filmu usedáte s vědomím, jak se to bude celé vyvíjet a jak to celé asi skončí, ale i tak ho nejspíš dokoukáte. A to i díky víc než solidnímu zpracování a trikové stránce. Co filmu naopak škodí, je poměrně nudná první polovina filmu, kde nám "dokumentární" kamera přibližuje každodenní život na palubě vesmírné lodi. Což je ale zase víceméně povinná součást zvoleného formátu. Čili s ohledem na žánrová klišé na straně jedné a výborné zpracování na straně druhé, dávám 3*+ ()

kotrlak

Tenhle film je trochu jiná sorta než klasický houlyvudský sci-fi. Má blízko k seriáu vyrobenému v r.2004 BBC 'Space Odyssey: Voyage to the Planets'. Hypotetická studie ve stylu, jakým by se mohl ubírat vesmírný výzkum v relativně blízké budoucnosti. Takže nic ve stylu vetřelců a startreků. Je to civilnější, vycházející z dosavadních poznatků. Po zamoření sluneční soustavy vším možným robotickým harampádím se blíží doba letu s lidkou posádkou. A nebude to ani trochu jednoduché. Vesmírní průkopníci budou odkázáni sami na sebe, budou procházet daleko složitějšími a nebezpečnějšími situacemi v porovnání s dosavadními "pozemskými" cestovateli a objeviteli. A to je o co ve filmu jde. Plus touha objevit někde důkaz života, který vznikl mimo zemský povrch. O to se už dlouho sveřepě a trochu zoufale snaží vesmírní pozorovatelé. Proto film nenabízí žádné monstrózní efekty ani krvelačné obludy. Přesto anebo právě proto je to solidní dílko, které mě vůbec nenudilo. ()

NeverEver

Zajimave tema, dost nesikovne pojate a docela nudne natocene. Kdyby si tvurci pustili Sunshine, treba by jim to pomohlo vybrednout z sedi prumeru. Co me asi nejvic vadilo, ze chybelo napeti, pomale vtirave neblahe tuseni, ktere vam zpusobi husi kuzi. Na 90minut se moc dlouho nic nedeje a poslednich 5 minut to uz nezachrani. Davam 3*** a ocenuji, ze si tvurci konecne vybrali jinou planetu nez Mars:-) ()

tinss_18

tento film má v sebe napätie..aj keď mierne je tam naťahovaný dej..no neviete sa dočkať konca a ako to vlastne skončí...úspech-návrat domov? alebo zostanú na Europe? v tomto vás film nechá až takmer do konca..no posledných 10 minút už aj tak viete odpoved na tieto otázky. ()

Lenss

Jak již bylo řečeno, nic novýho pod sumcem. Koncept FF už je dávno mainstreamem, takže nezbývá než ho jen pořádně vypilovat. Jejich vlastní spoiler ze začátku filmu mne přinutil dostat se přes ten zmatek oken, kamer a popisků ve stylu mistrovství světa ve skocích na lyžích 1998 a dopracovat se ke kloudnému vysvětlení v závěru. Pakliže to byl plán, jak diváka udržet, zafungoval. Mírný odkazy na klasický díla žánru už jsou jen úsměvným dodatkem, dělá to dneska každej. Takže jsem bojoval mezi 3,5 a 4. nakonec 4, protože mně to vlastně fakt bavilo a zábavných scifi je pramálo. A to sem se ustrnul nad těma 10ti stupidníma sekundama v závěru. ()

StrycoWolver

Ale áno. Film baví, Trošku sa vymyká klasickým americkým, kde všetko prežije a na poslednú chvíľu sa objaví vždy nejaký záchranca, alebo riešenie. Škoda, že ten ťah na bránku nezakončili nejakým pekným gólom, ale to tam iba dotlačili. Inak by to bolo aj 4* ()

Allein4

Čekal jsem málo, dostal jsem hodně. Tenhle styl "space opera" se mi prostě líbí a i když někoho může nudit spousta žvatlání a dlouhých dialogů, tak tam nejsou zbytečně. Naopak - dodávají mnohem širší obrysy jinak skvělému scénáři. Co musím pochválit, je zpracování - až na pár opravdu nejapných nedostatků je to velmi uvěřitelné. A ty nedostatky zas tak moc mínusem nejsou,protože mnohem raději se podívám na film, který má spád, než na zpomalené pohyby (to by pak film trval tak 8x déle). Co se ledu na Europě týče, tak určitě není tak tenký, naopak má kilometry, ale pro trochu napětí tuto chybu také beru jakože ok. 99% ()

neon13hc

SPOILER ALERT! No, nevím, co se všichni zbláznili do found footage ve vesmíru. Už mi jich připadá až dost. Pípání v kokpitu už dávno není sexy, to nikoho nezaujme. Že na tý misi všichni umřou, jen aby odvysílali převratné objevy, to už tu taky bylo nesčetněkrát. Neshledávám v tom ani žádný velký scifi, prostě přiletěli, věci se pokazily, vybafla na ně neznámá forma života v podobě divoký světélkující chobotnice, pak už nic. Odmyslete si pípání, zběsilý foundfootage řádění střihače a dostanete tuctový příběh, ze kterého odpárali i sebemenší náznak hororu, čímž toho nezbylo zrovna moc. Moje představa o "pravém scifi" je tedy jiná, než že se letí do kosmu a tam se něco "stane". Z druhé strany, definovaná látka je poctivě zbouchána do produktu, takže konzument bude ... nakrmen. EDIT (po přečtení místních komentářů): Je to vědecké, poměrně přísně. Sci-fi = science fiction. Tudíž: 99% stopáže to je science a 2 vteřiny na konci to "fiction" ()

u.mojitko

Pane, nějak mi to nesedlo, was experiencing Gravity all over again, except I wasn´t stoned and there was almost nothing to look at....btw, jaký hovado navrhovalo ten modul, když musel pilot opustit sedadlo kvůli "záchrannému" tlačítku, to je jako kdyby byla ruční brzda auta v jeho zadním kufru....maybe next time I´ll try some worms... ()

BaseDallas

5 hviezd dávam za naozajstné sci-fi, akých sa v posledných rokoch točí pramálo. Ešte som nevidel tak realisticky spracovanú tému a konečne aspoň raz posádku (možno až na Katyu pred preborením sa), ktorá sa správa naozaj profesionálne, bez debilných póz a prepísknutých emócií. A ešte s bonusom môjho obľúbeného S. Copley, ktorý snáď dokáže zahrať úplne hocijakú postavu. Toto je čistokrvné a inteligentné sajfaj bez drakov, detských anime postavičiek, transformerov, škriatkov, familiárnych robotov, nadmerného rozbíjania budov, frajerskej a psychycky labilnej posádky, na poslednú chvílu, pred výbuchmi unikajúcich superhrdinov, technických nezmyslov, militantého spracovania, lacných hereckých výkonov, zlého vizuálu a hudby, proste Europa Report je dospelý film, pri ktorom tlieskam a chrochtám blahom. Ďakujem, Pán Cordero, kiež by bolo takých dobrých sci-fi filmov viac! ()

Welsiot

Výborná žánrová věcička, která i přes finální scénu působí oproti Gravity, která se mimochodem odehrává na zemské oběžné dráze, mnohem realističtějším dojmem. Takže obrázek si udělejte sami. 80%! 1 hvězdičku k hodnocení přidávám, jelikož jsem si vzpomněl na tu popcornovou sra*ku s Mrs. Bullock;) ()

Big Daddy

Pro laika uvěřitelně, tedy ne přehnaně fantaskně, natočené objevitelské sci-fi s kvalitně docílenou atmosférou zdánlivé samoty uprostřed nekonečného a nehostiného vesmíru. Adekvátně temná hudba. Zajímavá volba méně okoukaných tváří. Uspokojivé vyvrcholení, ale uznávám, že pro nezájemce o vesmírnou turistiku, může být snímek poměrně nudný. ()

Mates Hradecky

Dokonale budovanou atmosféru tajemna pomocí střihu a záběrů z web a on-line kamer zazdila závěrečná scéna se záběrem radioaktivního hlavonožce, který sežral elektrické svíčky z vietnamské tržnice. ()

Jurcekk

Výborné sci-fi. Len velitel stál za hovno. A tak si členovia posádky robili čo chceli. A aj to tak dopadlo. Ako napísal hirnlego... ()

vantyto

O filmu jsem slyšel dobré věci, i špatné. já se musím po zhlédnutí přiklonit k těm dobrým. Film netrpěl takovým tím "no a teď se stane tohle", naopak skoro nic nebylo předvídatelné. I když podle některých je tento film skoro odpad. mě se velmi líbil. ()

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka