X-Men: Budoucí minulost

• USA X-Men: Days of Future Past (více)
USA / Velká Británie / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

Zmutovaným hrdinům X-Men hrozí definitivní zánik. Jejich rasa byla vždy na pokraji vyhynutí, ale teď je ta hrozba ještě reálnější než kdy jindy. Jediná cesta ke spasení vede přes minulost, na samý začátek řetězce událostí, které stávající nebezpečí vyvolaly. K bytostem s výjimečnými schopnostmi se vrací režisér Bryan Singer, strůjce jejich mimořádného úspěchu. Spolu s ním ve filmu X-Men: Budoucí minulost přichází i nejvíc mutantů v historii této ságy. Díky tomu, že se film odehrává ve dvou časových rovinách, objeví se v něm hned dvě podoby vůdce „hodných" X-Men, profesora Xaviera (Patrick Stewart, James McAvoy) a jeho protivníka Magneta (Ian McKellen, Michael Fassbender). Pouze Wolverine (Hugh Jackman) zůstává stále stejný díky schopnosti nestárnout a bleskurychle se uzdravovat. Právě on proto dostane zdánlivě šílený úkol, vrátit se v čase a zabránit tomu, aby se z bývalých přátel stali soupeři na život a na smrt. Jedině spolu totiž mohou v budoucnosti čelit síle, která předčí i jejich unikátní schopnosti. (Cinemart)

Bay_watch

X-Men: Days of Future Past dobře fungují v jednotlivostech a určitých částech, ale jako celek se na mém žebříčku dostávají někam před nejhorší třetí díl. Film po parádní první půlhodině ztratí tempo, aby ke konci zase nabral tu pořádnou osudovou notu. Přistihl jsem se, že jsem při finále, které je spíše kecací než blockbusterově opulentní, skoro ani nedýchal, ačkoliv mi bylo jasné, jak to celé skončí. Tohle Singer fakt zvládl s přehledem. Za co bych mu ale dal velkou čočku je šílená překombinovanost děje a až nezvykle mnoho WTF logických lapsů, jež mě neustále vytrhávaly ze sledování a zabraňovaly úplné imerzi. Další klad předchozích filmů, a to práce s postavami, jejich vztahy a psychologií, se tu dostává někam na druhou kolej, přestože se to Singer snaží maskovat vzletnými proslovy a dialogy, které, pro někoho možná překvapivě, tvoří větší část filmu než akční scény. Ty jsou na jednu stranu velmi solidní, nápaditě využívají schopností postav (Blink!) a minimálně Quicksilverovo sólo se řadí k tomu nejlepšímu a zároveň nejvtipnějšímu, co jsem v blockbusteru za poslední roky viděl, při jejich sledování jsem se však neubránil pocitu samoúčelnosti. Celkově mi připadá, jako by Singer důsledkem více jak desetileté absence na mutantí režisérské sesli, ztratil se svým duchovní dítětem pouto. To, s menším puberťáckým extempore v podobě třetího dílu, úspěšně dospělo za dohledu otčíma Vaughna, ke svému biologickému otci už se však nezná. A já se jenom modlím, aby se Bryanovi podařilo najít si k němu cestu zpátky. ()

Rocky88

Bomba! Tady nemůžu jinak než dát plné hodnocení a pět chválu na všechny a na všechno.Co se týče cestování do minulosti a z toho plynoucích následků, tak přesně takhle nějak si to představuji ve své myslivně. Čili s cestováním v čase zde problém rozhodně nemám. Herci jsou vynikající, dokonce i Jackman se zde může vytáhnout. Když už jsem u Jackmana, tak nemůžu nezmínit jeho očividnou snahu buď zapadnout mezi Expendables, nebo rovnou hrát Terminátora. Příběh doslova letí kupředu, není tu čas na nějaké zpomalení (však Wolvie moc času nemá). Hudba, střih, výprava - super. A opět nemůžu zapomenout - pokud bych měl někdy mít nějakou (v tuto chvíli) nadpřirozenou schopnost, chci mít tu Magnetovu. Ten týpek prostě může všechno! ()

Pugo

Noví X-meni spolu s druhým (pôvodným) Spidermanom a druhým (Nolanovym) Batmanom vytvorili pre mňa trojicu momentálne najlepších komixových filmov. Výborný námet, ktorý vyťažil maximum z celého x-menovského filmového univerza je podporený super scenárom s výbornými hercami/postavami a dialógmi. Veľké množstvo mutantov zvládol Singer výborne zmenežovať. Keď si k tomu prirátam všetky easter-eggy a narážky na predošlé časti, vychádza mi z toho najlepší diel série. SPOILER. Toľko kontorverzný (?) záver považujem za takú menšiu revolúciu v komixových filmoch. Pretože celkový reštart a teda akési "vymazanie" predošlých 5 zo 6 filmov urobili scenáristi geniálne a šikovne. Niečo, čím si v komixovom svete prešiel už každý superhrdina (reštart a tiež alternatívny svet) je úplne prirodzené a som rád, že sa to veľmi sympaticky podarilo preniesť aj na plátno. Klobúk dolu. Cameá na konci ma tiež potešili. ()

Caym

Létající rakve, matrixovské provrtávání se do centra odboje, rádoby inception hrátky s časovými rovinami, uslintané a unavené kecy... no a motivace postav to vidělo taky hodně z dálky. ()

Nach

Tak tohle bylo spolu s První třídou to nejlepší X-Mení dobrodružství, na které jsem čekal. Snímek má drive, postavy se zajímavě vyvíjejí a komornější scény střídají akčnější pasáže v příjemných intervalech. Scénáristé věděli, kdy je třeba změnit pole působnosti a místo rozkrývání charakteru nasadit svižnější tempo. Propojenost s minulými filmy je o něco důraznější, než v První třídě, takže znalost X-Mení série je zde plusem. Jedinou vadou na kráse tak zůstává několik nelogičností. A to právě s ohledem na minulé filmy. Přesněji řečeno na jeden film: X-Men: Poslední vzdor. Magneto ve zmíněném filmu z roku 2006 přijde o své schopnosti a náhle je zde má. Kitty Pride má v Budoucí minulosti schopnost vracet mysl zpět v čase, ovšem v X-Men: Poslední vzdor mohla "akorát" procházet věcmi a zdmi. A poslední otazník mám nad tím, kdy přesně a jak spolu začali Magneto a Xavier opět spolupracovat. Navíc s ohledem, že jeden nemá mít své schopnosti (Poslední vzdor) a druhý již nemá být vůbec naživu (též Poslední vzdor). Nicméně i přes tyto kiksy film odsýpá a oněch 132 minut uteče jako voda. Za mě velká spokojenost a ta pátá hvězda unikla jen o chlup. P.S. Moc mě zajímá, jak se změněnou budoucností nyní autoři dalšího filmu naloží. Otevírají se jim velice zajímavé cesty. 84% ()

BarryLyndon

V podstatě i zklamání. Není to špatný film, to vůbec ne, ale po naprosto výtečné a precizní First Class jsem čekal minimálně stejně špičkový biják, takhle je to jen nadprůměrné přes všechnu tu epiku. Absolutně mi nesedl vizuál, tam mi některé interiéry připadaly vyloženě příšerné a exteriéry až moc komorní. Naprosto neskutečně to herecky tahal McAvoy, takhle jsem nikdy profesora opravdu neviděl ani ve skrytu duše. Na opačném pólu bych viděl Jennifer Lawrence a Nicolas Hoult vyloženě nezvládali, na to jaký měli oba velký prostor, v tomhle si myslím, že Rebecca Romijn a Kelsey Grammer byli daleko daleko lepší v původní trilogii. Opět se ukázalo, že mi nesedí Singer režijně nesedí, není to podle mne vůbec zábavný režisér Vaughn si tu s ním vytřel FIrst Class prdel snad ve všech ohledech. Ale pořád je to asi jeho nej film od X2, což je ale pořád dost málo na režiséra takového jména. A hodně mne naštvalo, že odpravili většinu oblíbených postav z FC.... 6,5/10 ()

apacka

Vousatej Jackman, vrásčitej Fassbender, vlasatej McAvoy! Nevěděla jsem, kam zamilovaně koukat dřív. Manžel se mi sice vysmál, ale práce s časovejma rovinama se mi zdála zvládnutá asi nejlíp za posledních 451 filmovejch let. Konstrukce sentinelů super, Quicksilverovo cameo super, miluju komiksový narážky na atentát na JFK a prezidenta Nosáče. Čekala jsem blbost a místo toho se bavila jako královna maturitního plesu. Much obliged! ()

cariada

Jeden z nejlepších dílů celé série, akce střídá akci. Návrat do minulosti je povedený a triky úžasný. Zvlášť ta scéna se stadiónem neměla chybu. Spojení Xaviera a Magneta byla dobrá volba. Film vám nedá na chvilku vydechnout. Už se těším na další díl. Ps- ten profesor byl šílenej skřet. ()

bourec

Musím uznat, že v tom mám zmatek. Jak v těch hodnoceních, tak t tom ději. Vlastně ani Budoucí minulost není úplně taková pecka jak jsem vytasil po druhé projekci. Vůbec X.meni jsou hodně psycho. Všechny ty serepetičky, vracení v čase, snový a jiný výjevy jsou tady na úkor akce a dynamiky děje. Snad první X- meni, a První třída obstojí v mejch očích jakž takž. Jinak nic. A proto vyhlašuju jako vítěze Wolverina a tři filmy o něm. Má to alespoň koule. 60%. ()

joker.george

Většina filmů z X-Menovské ságy se mi velice líbí a často mi chyběla k dokonalosti jen troška, ale tady už to bylo pro mě to pravé ořechové. Apokalyptická budoucnost působila správně pochmurně, beznadějně a temně, Sentinelové byli k nezastavení, bez emocí a budící respekt, část v minulosti ale budoucnost ještě převýšila, spoustu okamžiků bylo dech beroucí, příběh i události měli hlavu a patu, činy povětšinou pochopitelné důvody a důsledky, herci se předháněli ve výkonech a v co nejlepším soužití s charakterem postavy. Ale nemyslím si, že by to co se událo na konci mělo nějakým způsobem ovlivnit budoucnost, takže jsem zvědavý, jestli se filmaři k tomu filmaři ještě nějakým způsobem vrátí... ()

Streeper

Asi nebudu patřit mezi fanoušky filmů o X-menovi. Postavy a efekty, všechno propracované. Akční scény docela ujdou, ale příběh je trochu nudný. ()

Crawler-D

Konečně konec, který si staří mutanti zasloužili a kterému se podařilo zcela znevážit Rattnerovu trojku. Akce je méně, důraz opět dán na podstatném, tedy vztazích postav, ale když už na akci přijde řeč, má co předvést, Singer umí využít jednotlivé zvláštní schopnosti, aby vizuálně ohromovaly, obzvlášť cenný je v tomhle ohledu přírůstek v podobě Blink, která vytváří teleporty, ale hlavním Nightcrawlerem akce v tomto díle je Peter "ehm...ehm..Quicksilver". Ten předvede famózní vysvobození z vězení a je zosobněním sedmdesátkového nádechu "minulosti", který má svou komickou rovinu. Další rovina humoru je pevně vázána k divácké znalosti univerza existujících x-menovských filmů a hlásí se k franšíze, což by každý divák měl předem zohlednit. Zásadní ovšem je, že skrze "budoucnost" se do tématu vnáší významná vážnost, temnota a osudovost, v nichž se podařilo vyjádřit, že mají mutanti na kahánku a že Sentinelové zajatce neberou. Závěrečná montáž obou rovin je poněkud roubovaná (film s budoucností pracuje hlavně v úvodu a závěru, a co je hlavní své pojetí časoprostorového cestování vysvětluje velmi zřetelně a dobře!) a celkově by takto nahuštěnému materiálu prospěla i delší stopáž, a tak to není stoprocentní. Nicméně další film postavený na vztahu Xaviera, Magneta a Mystique (pozor, Wolverine navzdory úloze cestovatele hraje spíš druhé housle!) se vydává komplexnější cestou než odlehčené marvelovky a je potěšením i pro toho, kdo se jinak rozčiluje u každého cestování v čase. ()

dubinak

Tohle byl prostě zážitek. Na Future Past jsem se klepala už tak týden dopředu a po projekci jsem měla okamžitě chuť se otočit na patě a jít znovu. Troufám si říct, že tohle je absolutní vrchol celé X-Menovské ságy, a to nejen díky perfektnímu hereckému složení, velkolepým efektům, ale i skvělému příběhu, který si zaslouží potlesk největší, protože mi nejde na rozum, co všechno z toho dokázali scénaristé ještě vymáčknout. Největším dárečkem pro mě byl Evan Peters, který si tam střihnul menší vedlejší roli a nabídl asi ty nejvtipnější a nejvydařenější hlášky za celý film. Moc mě mrzelo, že nemohl dostat trochu větší úlohu, protože jeho postava byla fakt frajerská a zhotovil asi to nejlepší zpestření. Myslela jsem, že First Class je velmi obstojná, vzhledem k tomu, že byla dělaná jako prequel, ovšem Future Past je prequel mnohem fešáčtější a bezkonkurenční. Už se nemůžu dočkat, až výjde nějaký normální HDRip a vrátím se k té partičce znovu. ()

laik_60

prečo v scenári dali znova tých starých páprdov ??? ved obaja boli už dávno odrovnaní v predchádzajúcich dieloch. Snáď je už X menom koniec. V celku sympatický zaver, aj celá ta séria 6-dielna (?) nebola až tak nervydrásajúca. Len všetkého veľa škodí aj keď je to dobré. Neodporúčam sledovať za sebou ale s prestávkami :) ()

C0r0ner

Člověk čumí přes dvě hodiny s otevřenou pusou a hltá každou vteřinu filmu. To Singer umí. Technicky je to dokonalé, vlastně tomu není co vytknout. Pokud by nebyla natočena původní trilogie. Tenhle film ji totiž tím cestováním v čase pohřbil a logika tím pádem šla totálně do prdele. Bojím se dalšího dílu. 90% ()

necisty

Čekal jsem trošku větší nářez, ale tak splňuje to všechny požadavky, co se na X-Meny kladou. ... Protože budoucnost nikdy není vytesaná do kamene. ... ČSFD projekce (Most nebo Anděl?) ()

Gaaron

Budoucí minulost se snaží vsítit příliš mnoho gólů a daří se jí jen s některými. Spousta scén působí jako natočená jen proto, aby se objevily staré postavy, nejzajímavější nové postavy (Quicksilver!) dostávají hanebně málo prostoru. Velká témata se nakusují, rozuzlení mají potenciál být osudově epická... a u potenciálu právě pro jejich přílišný počet zůstává. Parádní popcorn, oči potěšeny, do X-Menů zamilovaná dušička poněkud rozladěna. /// EDIT: Rogue Cut přináší dostatek milých detailů a vyhlazení prasklin v příběhu, aby si vysloužil nekompromisní plnou palbu. (4* > 5*) ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (více)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem