Sword Art Online

• Japonsko Sôdo Âto Onrain (více)
Japonsko, (2012–2020), 37 h 59 min (Minutáž: 23–48 min)

Režie:

Jošijuki Fudžiwara, Tomohiko Itó, Manabu Ono, Takaši Sakuma (více)

Předloha:

Reki Kawahara (kniha)

Kóiči Jamadera, Takehito Kojasu, Ken Narita, Tomokazu Seki, Jošicugu Macuoka, Natalie Hoover, Cherami Leigh, Ajahi Takagaki, Tóru Ókawa, Terujuki Tanzawa (více)

Série(4) / Epizody(96)

Recenze uživatele TomX2 k tomuto seriálu (53)

Sword Art Online (2012)

Sword Art Online vlastne ani tak nie je dobré anime, ako sa môže z môjho hodnotenia zdať. Cez obe série je divák sprevádzaný kopou klišé, nezmyslov a v celej sérii celkovo prevládajú nedostatky, ktoré sú až bijúce do očí. Ale aj keď nemám rád SAO fan base komunitu skladajúcu prevažne z deciek a hanbil by som sa SAO označiť ako dobré či dokonca kvalitné anime, celkom sa mi to páčilo. Samozrejme, charaktery sú hrozne napísané, Kirito je doslova otravný a fighty nie sú ani len trochu zaujímavé, lenže svojim spôsobom ma to bavilo. Anime rozhodne obsahuje aj silné stránky, medzi ktoré môžeme zaradiť napríklad animáciu či hudbu, takže nemôžem tvrdiť, že to je vyložene zlé. Prvá séria trpí nevyužitým potenciálom a od celého sveta by som čakal rozhodne viac, no druhá (ktorá je pre väčšinu horšia) ma bavila oveľa viac a ani tak nesklamala. GGO arc mi dokonalo sadol, klišé a nedostatky som ignoroval a len sa pokojne unášal dejom. Podobné zápletky sú asi pre mňa. Na veľa vecí som zabudol a veľa vecí ešte napísať chcem, ale iní používatelia to už zvládli za mňa. Nakoniec poviem len to, že sa mi to celkom páčilo. A to je predsa hlavné. Priemer: 84% edit (21.11.2018): Odčítavam jednu hviezdu. ()

Season 1 (2012) (S01)

Sword Art Online, taktiež známe ako najhoršie najobľúbenejšie anime je presným príkladom toho, ako vyzerá priemerný animovaný seriál z japonskej produkcie. Teda najprv zaujme celkom zaujímavou myšlienkou o ľuďoch uväznených vo virtuálnom svete, v ktorom smrť znamená zomrieť aj v skutočnom živote, čo je skvelý podklad k depresívnemu príbehu v dystopickom svete. Hneď po dvoch dieloch však vzápätí zistíme, že to tak úplne nie je a miesto akéhosi zaujímavého budovania sveta sa dočkáme len nelogických zvratov, nezmyslov a v neskorších častiach to dokonca skĺzne až do rozprávky. Skrátka a jednoducho - spočiatku sľubnú zápletku s veľkým potenciálom tvorcovia spláchli do hajzlu. Takže jediné, čoho sa divák dočká sú len epické "cool" súboje, ktoré vždycky skončia rovnako a cool ultra over-powered postava, ktorej sa nikto nikdy nevyrovná, aj keď vlastne svoju silu nezískala prirodzenou, poctivou cestou. Je tu neskutočne mnoho dejových dier, trhlín, chýb, nezmyslov, pátosov, stereotypov a podobne, až sa človek nad tým vlastne zabaví a zasmeje - a to pritom ani nie je vtipné. Nezaostáva dokonca ani technická stránka, ktorá síce nemá až tak zlú vizuálnu stránku ani audio, ale keď v každom súboji hrá stále tá istá melódia a každý súboj má rovnaký priebeh a je rovnako nakreslený, ono to vďaka tomu naberá ešte na väčšej vtipnosti. Aj keď teda skôr smiešnosti. Nakoniec teda také silnejšie dve hviezdičky, pochopiteľne ma to bavilo. Záverom ešte musím podotknúť, že druhú polovicu nepovažujem ani za lepšiu, ani za horšiu, pretože paradoxne ona zdvíha môj zážitok zároveň najviac. Pre vysvetlenie - je až taká zlá, až je vtipná a občas má divák pocit, že paroduje seba samú, zatiaľčo prvá polovica bola mdlá, nudná, jednotvárna, jednoduchá, plátka a predvídateľná, nediv, že po dopozeraní dvanásteho dielu som si trinásty pozrel až o šesť mesiacov neskôr. ()

Ken no sekai (2012) (S01E01)

Celkový dojem: Nápad uväzniť niekoľko tisíc ľudí v jednej online hre, z ktorej niet úniku rozhodne nie je zlý nápad a aj keď je pravda, že tento žáner či už anime alebo hraných filmov ide mimo mňa, zatiaľ ma to zaujalo. Postavy mi nevadia, i keď zatiaľ nezaujali a veľa o nich nevieme, sú celkom sympatické a zatiaľ najviac sympatizujem s Tsuboi Ryoutarou (herný nick: Klein ). Čo ma ale zatiaľ najviac zaujalo je celkom nápaditá a dobrá hudba akoby zo starých vojnových filmov o rodoch, kráľovstvach atp. Animácia sa mi celkom páči, i keď zatiaľ sa mi zdá príliš obyčajná. Moje hodnotenie: 90% ()

Beater (2012) (S01E02)

Celkový dojem: Celkom zaujímavý diel. Vieme toho viac, hlavný hrdina je každou chvíľou zaujímavejší, máme tu nové postavy (z ktorých sa mi najviac páči asi Asuna ) a s nimi aj celkom zaujímavý dodatok do hry - spolky alebo klany. Seriál mi dokonca aj pripomína hru, ktorú som pred časmi hltil a tou je Shakes & Fidget , z čoho sa možno aj tvorcovia inspirovali (spolky, vybavenie, exp úlohy a rôzne podzemia a miestnosti s bossmi / príšerami) a tak je ten seriál ešte o to zaujímavejší. Aj keď je pravda, že miestami má trochu horšie a nie veľmi vydarené chvílky (blbé chovanie postav, či večné spomínanie o betatesteroch a cheatroch) a dej či boje nudia, popravde sa mi to celkom páči a teším sa na ďalšie diely. Moje hodnotenie: 65% ()

Akahana no tonakai (2012) (S01E03)

Celkový dojem: Vcelku zaujímavý diel. Kirito sa tentokrát pripojí do nejakého gildu, z ktorého aj neskôr odíde. Spoznávame sa aj s novými postavami (z čoho najsympatickejšia je Sachi), avšak tie, ako sa zdá, v sérii veľmi dlho neostanú. Tiež sa znovu stretneme aj s Kleinom, ktorý sa zdá viac naboostovaný a tiež dúfam, že sa Kirito skôr či neskôr pripojí k nemu a jeho gildu. Zatiaľ spokojnosť a dúfam, že sa to časom ešte zlepší, pretože na Sword Art Online som sa tešil už dosť dlho. Moje hodnotenie: 60% ()

Kuro no kenši (2012) (S01E04)

Celkový dojem: Zatiaľ najlepší diel a prvý, ktorý je hodný plného počtu (100%). Kirito bol doteraz len priemerný hl. hrdina, ale každým dielom je čoraz zaujímavejší a zaujímavejší a ja dúfam, že sa dočkám konečne nejakého dobrého súboja, keďže zatiaľ to je len hra medzi dialógmi. A tiež som zvedavý na nové postavy, ktoré budú pribudať. Čo sa týka nového dievčaťa, tá je celkom zábavná čo je fajn a možno aj Kiritova sestra? Moje hodnotenie: 100% ()

Kennai džiken (2012) (S01E05)

Celkový dojem: Nie veľmi zaujímavý diel a zatiaľ aj najhorší a najnudnejší.. som zvedavý na ďalší diel a dúfam, že sa to aspoň trochu zlepší.. Moje hodnotenie: 50% ()

Maboroši no fukušúša (2012) (S01E06)

Celkový dojem: Výborný diel s celkom zaujímavou pointou a krásnym koncom.. zatiaľ jediná chyba z celého anime, ktorá kazí moje hodnotenie a dojem je tá, že sa v tomto anime v podstate nič nedeje.. je pravda, že často sa stretávame s novými postavami alebo záhadným či inak zaujímavým dejom, no moja celková radosť z tohto anime veľmi upadá. Prvý diel bol dosť zaujímavý, keďže uväzniť niekoľko hráčov vo virtuálnom svete (v tomto prípade v MMORPG hre), kde si musia zakladať priateľov, nepriateľov a spoločne so skupinami bojovať proti rôznym príšerám či bossom s príbehom a okolnostiami veľmi podobným úspešnej MMORPG hry Shakes & Fidget (ktorú som mimochodom znovu začal hrať práve diky tomuto anime za čo mu patrí veľká vďaka) je rozhodne dobrý nápad. Lenže doteraz sme sa nestretli s žiadnym veľkolepým bojom / súbojom, akcia je veľmi podpriemerná a dokonca sa v anime nevyskytuje a Sword Art Online celkovo sádza skôr na dialógy, postavy alebo lovestory než na tie meče (ktoré som už podľa názvu čakal) a súboje, čo robí tento anime seriál veľmi nudným a nezáživným. Aj napriek týmto nedostatkom a negatívom toto anime ale rozhodne dopozerám, pretože nerád niečo nechávam nedopozerané... Moje hodnotenie: 65% ()

Kokoro no ondo (2012) (S01E07)

Celkový dojem: Trochu slabší diel, Liz mi bola nesympatická a vcelku mi vôbec nesadlo to jej hysterické chovanie. Čo sa týka 55. podzemia s drakom, vyzeralo to sľubne a čakal som nejakú tú akciu, čož sa nestalo a miesto nej v dieli prevládajú len romantické slová a s tým mám osobne problém pretože romantika je podľa môjho v tomto anime dosť zbytočná, keďže sa jedná o akčný fantasy svet. Som zvedavý na ďalší diel a dúfam, že bude kvalita stúpať i keď si myslím, že skôr klesá... Moje hodnotenie: 50% ()

Kuro to širo no kenbu (2012) (S01E08)

Celkový dojem: Konečne som sa dočkal nejakého toho súboja a akcie. Tie síce netrvalo dlho, ale diel bol vcelku zaujímavý (hlavne sa zaujímam o postavu menom Akihiko Kayaba, o ktorom by som naozaj chcel dozvedieť viac, keďže je to relatívne zaujímavá postava) a koniec celkom presvedčil, číže sa teším na ďalší diel a možno sa dočkám dielu s plnohodnotnou akciou. Osmej epizóde dávam plný počet a dúfam, že ma ďalšie diely nesklamú... Moje hodnotenie: 100% ()

Seigan no akuma (2012) (S01E09)

Celkový dojem: Kirito znovu prekvapil. Zatiaľ najlepší a najakčnejší diel.. dúfam, že to takto bude pokračovať aj naďalej.. Moje hodnotenie: 100% ()

Kurenai no sacui (2012) (S01E10)

Celkový dojem: Prvý diel zacielený skôr na romantiku. Tá mi však v tomto prípade vôbec nesadla nie je zobrazená žiadnym zaujímavým štýlom so sladkými rečičkami.. pričom seriál ma byť akčný a má sa odohrávať vo fantasy rpg svete? Toť mínusy. Celkovo diel nebol vôbec špatný, Kirito sa dostal k gildu a ukázalo sa, že Kuradeel nie je len zlou postavou, ale je z neho zloduch aký má byť. Škoda len, že v sérii neostal dlho a už ho (asi?) neuvidíme. Moje hodnotenie: 90% ()

Asacuju no šódžo (2012) (S01E11)

Celkový dojem: Tak trochu nezáživný, ba mi to dokonca príde aj ako zbytočný diel. Pribudla nová postava, ktorá je tak trochu zaujímavá, avšak celkovo sa v tom anime veľa vecí neudialo, dej sa neposunul k žiadnej zaujímavej časti a stáva sa z toho romantika, ktorá celkovo do série vôbec nezapadá. To by tak odstrašujúce nebolo, keďže pridať do hry manželstvo môže byť aj fajn nápad, lenže toto skôr pripadá ako nevydarený teen love seriál čož rozhodne uberá aj z môjho dojmu (a to mám v podstate aj romantiku v anime rád). A tak mi ostalo sa len pozerať na dobrú animáciu a zaujímavý mmorpg svet, ktorý sa čoraz viac zamotáva skôr do romantickej telenovely odohravajúcej sa v hernom svete.. a na to je veľké publikum fanúškov zvedavé? Moje hodnotenie: 35% ()

Jui no kokoro (2012) (S01E12)

Celkový dojem: Priemerný diel a myslím že to malo aj na viac vzhľadom k okolnosťiam, avšak nedočkali sme sa žiadnej akcie, čo je myslím zlé. Mám rád, keď vo filmoch / seriáloch prevládajú dialógy, avšak vzhľadom k žánru či zápletke série by Sword Art Online mal byť akčnejší, čož vôbec nie je a zatiaľ sme sa so žiadnym veľkolepým súbojom nestretli, pričom zbytočných kecov tu je hromada. A to je asi najväčší zápor celého anime.. Moje hodnotenie: 50% ()

Naraku no fuči (2012) (S01E13)

Celkový dojem: Konečne som sa dočkal trochu akčnejšieho dielu a za posledných 5 minút by u mňa nebol problém tomu rovno dať plný počet, avšak počas celého dielu sa toho veľa neudialo a za to by som dal len 2*. Som zvedavý na ďalší diel a tiež aj dúfam, že tam tej akcie bude viac. Moje hodnotenie: 50% ()

Sekai no šúen (2012) (S01E14)

Je to už polrok od doby, čo som videl posledný diel (13.) a tak si na všetko spomeniem len matne, no aj tak som ostal celkom prekvapený. Myslím, že by toto kľudne mohlo byť záverečnou epizódou a dobrým zakončením, pretože snáď všetky dôležité prvky sa stali odhadnutými a konečný herný svet vyzeral zaujímavo a mal motív. Nechýba tomu akcia, nechýbajú tomu tie lepšie momenty, väčšina vecí dávala zmysel (mimo tej paralýze - ako je možné, že sa Asuna zvládla ešte postaviť a odbehnúť niekoľko metrov ďalej?) a nie je nutné to ešte viac presladiť a spraviť z toho romantickú rozprávku plnú klišé, tak prečo existuje ešte 11 ďalších dielov, špeciálnych epizód a druhá séria? Nuž, som zvedavý čo z toho nakoniec bude a nedopadne to tak zle, ako som počul. Slabších päť. ()

Kikan (2012) (S01E15)

Je to dobré, zápletka je zaujímavá a všetko pôsobí inak než sme boli zvyklí, no celkovo je to.. zbytočné? ()

Jóseitači no kuni (2012) (S01E16)

Nová hra vyzerá celkom zaujímavo a vcelku to nie je vôbec zlé, ale.. stále mám pocit, že SAO je niečo čo zo začiatku vyzeralo nádejne, no celé anime sa vykašľalo na nejaké sprevádzanie po hernom svete a nechalo nám tu len nudnú romantickú zápletku, ktorá ma aj tak nezaujíma. Z Kirita sa opäť stane "Beater", dostane nové itemy a novú imidž, znovu sa stretávame so starými (aj novými) postavami. OK. Ale čo z toho, keď to celé je vlastne len hra na naháňačku, hľadanie dievčaťa a v podstate nič zaujímavé? Nuž, musí to byť nejak zakončené a ak nie dobre, tak najhoršie ako to len ide. ()

Toraware no džo'ó (2012) (S01E17)

Tento diel bol včetne záveru zaujímavý a som zvedavý, ako to vlastne dopadne, no stále to nemení fakt, že to preháňanie sa za Asunou je zbytočné a celá séria mohla byť dávno zakončená.. ()

Sekaidžu e (2012) (S01E18)

Nie je to zlé a stále ma to svojim spôsobom baví, ale neviem sa zbaviť toho pocitu, že celé je to akési zbytočné. Na celej sérii už neostalo nič nerealistické, niektoré veci pôsobia až banálne, no zvykol som si to všetko ignorovať. Väčším sklamaním je aj to, že zatiaľ sme sa akcii nedočkali a ak už na ňu príde, vďaka rôznym absurditám je táto mienka zahodená (Ak chcem niekoho vo VR HRE zabiť a okolo toho sú ľudia, ktorí môžu niečo dosvedčiť, prečo ho jednoducho nezabijem? Stále je to VR HRA - môžem sa odhlásiť, môžem si založiť nový účet, môžem to jednoducho zmeniť). Záver vyzerá zaujímavo, dúfam, že sa tej akcii dočkám. ()