Sword Art Online

• Japonsko Sôdo Âto Onrain (více)
Japonsko, (2012–2020), 37 h 59 min (Minutáž: 23–48 min)

Režie:

Jošijuki Fudžiwara, Tomohiko Itó, Manabu Ono, Takaši Sakuma (více)

Předloha:

Reki Kawahara (kniha)

Kóiči Jamadera, Takehito Kojasu, Ken Narita, Tomokazu Seki, Jošicugu Macuoka, Natalie Hoover, Cherami Leigh, Ajahi Takagaki, Tóru Ókawa, Terujuki Tanzawa (více)

Série(4) / Epizody(96)

Recenze uživatele Milano33 k tomuto seriálu (19)

Sword Art Online (2012)

"I'd rather stay the way I am until the last moment. Even if a monster beats me and I die. I won't lose to this game or this world, no matter what." Sword Art Online je vrámci anime komunity notoricky známy pojem, ktorý zohral významnú úlohu pri utváraní žánru Isekai (a z menšej časti aj LitRPG), čo sa animovanej tvorby týka, samozrejme nemám na mysli mangu. Avšak aj napriek svojmu kruciálnemu významu a dopadu, ktorý ešte do dnešných dní vplýva na mnohé anime kúsky, sa v konečnom dôsledku jedná o celkom zvláštny a kontroverzný fenomén, ktorý sa stáva pomerne častým terčom vyhrotených debát. Keď mám pravdu povedať, tak ma trošku nepríjemne udivuje, aký obrovský hate sa zniesol práve na toto anime, i keď na druhú stranu chápem jeho odporcov, aj sa čiastočne prikláňam k poniektorým vecným a racionálne podloženým argumentom - tie však v konečnom dôsledku nijak neformujú môj finálny názor na ono dielo. Verím, že bohate stačí len zopár epizód (prvé 2) tohoto anime počinu a bude vám viac-menej jasné, na čom ste... či je SAO určené práve vašim očiam - buď si ho okamžite zamilujete alebo v opačnom prípade ho budete nadosmrti preklínať, vážne si nemyslím, že je niečo medzitým. Ja našťastie spadám do tej prvej kategórie a prinajmenšom (nielen) prvá séria ma svojim spracovaním neskutočne očarila. SAO prichádza s velice osviežujúcim, nevšedným nápadom, ktorý kombinuje aspekty videohier s anime šablónami. Myšlienka je to v tomto ohľade rozhodne pozoruhodná a len pri premyslení na to, akými rôznymi smermi by mohlo dôjsť k jej samotnej realizácií, pociťujem mierne závrate. Len sa priznajte, neboli by ste aspoň trošilinku zvedavý, keby ste mohli vidieť na vlastné oči, ako by vyzeral na obrazovkách esenciálny herný prežitok, v ktorom sú postavy nielenže nútené sa podriadiť, ale takisto si i osvojiť osobitné herné mechaniky? No neznie to zaujímavo. Nevravte mi, že nie. Z tohoto námetu jednoducho srší takmer nekonečný potenciál a v čisto teoretickej rovine takýto koncept prináša neobmedzené možnosti. Sword Art Online sa s týmto konceptom a videohernou tématikou popasuje vcelku slušne, konieckoncov, keď to zúžime iba na základnú premisu, ktorá rozpráva príbeh o 10-tisícov hráčov prenesených do virtuálnej reality, kde si náhle všetci uvedomia, že v nastaveniach hry chýba funkcia „log-out“, a tak proti svojej vôle zostávajú uväznení vo vnútri vražednej videohry (kde smrť v hre znamená smrť aj v reálnom živote) a jediná ponúkaná cesta úniku je hru dohrať až do zdarného konca, čiže dokončiť všetkých 100 levelov v Aincrade; tak už len tá z tohoto nápadu vytrieskala to pomyselné maximum. Ďalším veľmi silným a pozitívnym indikátorom toho, prečo SAO tak nápadne pripomína herné konvencie, je jeho samotný tvorca, ktorý vskutku viac ako scenáristom je vášnivým hráčom videohier, a je to na tomto projekte veľmi cítiť. K jeho scenáristickým schopnostiam sa radšej nechcem vyjadrovať, pretože ono to fakt nie je o tom, ako je to napísané (a áno, príbeh samotný je miestami deravý, nie úplne dotiahnutý do konca a plný nelogickostí), ale ako je to podané. Zážitok je to o to viac pocitový, extenzívny, tvorca/-ovia sa snažia zachytiť a následne nám divákom predať jednotlivé herné výjavy - zhmotniť ich na našich obrazovkách... intenzívne navodzujú pocit, ako keby sme v ten daný moment hrali nejakú MMORPG hru. Tento jedinečný feeling, ktorý som pri sledovaní Sword Artu pociťoval na vlastnú kožu, je z tohoto hľadiska skutočne nezameniteľný. Takýto prístup od tvorcov je mi skrátka velice sympatický. Každopádne, najväčší kameň úrazu v prípade SAOa nastáva práve v tom, aké veľké očakávania od neho ľudia vo skutočnosti majú. A nejde ani vyslovene o mieru hype, ako skôr o iluzívny dojem a predpojaté predstavy, ktoré môžu byť na míle vzdialené od reálnej skutočnosti. Už teraz vopred viem povedať, že to, ako je toto anime poňaté, zaručene nesadne každému - obzvlášť fanúšikom akčných videohier. Hoci Sword Art Online disponuje hromadou akčných scén, ktoré stavajú na herných základoch, a takisto vo veľkom vsádza na najrozličnejšie herné mechanizmy, questy, XP úlohy, levelovanie, dungeony, miestnosti s bossmi, či dokonca klany a guildy, tak v svojom princípe tieto atribúty plnia funkciu pozlátka, je to iba korenie, ktoré vylepšuje chuť z celkového pôžitku. Ale pokiaľ budete od tohoto anime vyžadovať výhradne akciu a príbeh čisto akčného rázu, tak SAO vás neskôr sklame, pretože táto show skutočno není (iba) o tom. Podstatne viac sa príbeh sústredí na charaktery, na ich vývoj, povahu a vzťahy, aké medzi nimi panujú. Je tu veľa romantických, ľúbostných chvíľ, i trochu toho harémovania, a v neposlednom rade podnetných momentov, ktoré vzbudzujú neuveriteľné spektrum emócií. Románik medzi Kiritom a Asunou je neskutočne roztomilý a vtipný, opäť niekomu môže prísť až príliš moc naivný a teenegerovský, ale čo iného asi tak čakať od teenegerov, ktorí sami nevedia, čo si jeden k druhému môžu vlastne dovoliť. No a vidieť Kirita a Asunu sa vzájomne dopĺňať počas priebehu bojových sekvencií bolo proste božie. Každopádne, aj napriek výdatne epickej akčnej stránke som predsa len mal na Sword Artu najradšej tie hrejivé chvíľky, intímne momentíky, kedy sa prakticky (zdanlivo) nič nedialo. Tu by som chcel predovšetkým poukázať na tie komornejšie epizódky (napr. varenie, pobyt na chatke), kedy sa síce príbeh príliš neposunul dopredu, to sa však nedá povedať o postavách, ktoré počas ich trvania charakterovo rástli, pretvárali sa a rozvíjali svoje vzťahy. Ach, s akou radosťou a blahom spomínam na našu milovanú idylickú rodinku: mama Asuna, papa Kirito a dcérka Yui... zbožňujem ich! No dobre a teraz osobitne k postavám seriálu, miernych spoilerov sa však nevyvarujem špecificky v prípade ústredného protagonistu série, Kirigaya Kazuta. Tiež známy pod prezývkou Kirito, ktorý na prvý dojem pôsobí dosť záhadne a temne, avšak čím viac času s ním strávime, tým väčší dobrák sa z neho stáva. Hlavnému hrdinovi seriálu Kiritovi je vyčítané naozaj všeličo.... že nie je nejak zvlášť dobre prekreslený... že je nudný... že je overpowered a k tomu ešte nezaslúžene (jediný z celého Aincradu disponuje schopnosťou narábať s dvoma mečmi súčasne, keďže sa osvedčil ako najlepší šermiar v hre)... či to, že bez žiadnych väčších pričiň, než skrátka preto, že je milý k ostatným, sa začnú okolo neho zhlukovať doňho zaľúbené ženské postavičky - jednoducho a stručne povedané harém. Skutočnosť je však podľa môjho názoru veľmi subjektívna a môj pohľad na vec sa v základoch diametrálne odlišuje od iných. Osobne to vidím tak, že Kiritov charakter mnohí skrátka nepochopili, nakoľko je omnoho komplexnejší, než mu býva zväčša prisudzované. Za prvé, nie je to žiadny dobrák od kosti, jeho charakter sa v súlade s časom strávenom v hernom prostredí nepretržite vyvíja a mení, i jeho postoje a názory sa primárne odvíjajú a formujú paralelne s tým, aké nové skúsenosti nadobúda. Jeho dôvody boli od počiatku Aincradského incidentu často sebecké a išlo mu v prvom rade o vlastný krk. Prvý zlomový okamih v jeho osobnosti nastane až vtedy, keď na seba vezme pozíciu Beatera, čím sústredí všetok hate a zášť na seba, aby tým ochránil ostatných beta testerov pred diskrimináciu. V tu chvíľu sa z neho stane sólista, ktorý sa nie s príslušnou láskou a dôverou paktuje so zvyšnými hráčmi. Lenže táto jeho sólo pozícia stavia do roviny nebezpečia jeho spoluhráčov, zvlášť keď pred nimi začne skrývať svoju skutočnú silu. A až keď kvôli jeho chybám začnú umierať okolitý hráči, tak ho akútne zasiahne ťaživý pocit viny, čo sa zažne odrážať aj na jeho skutkov - totižto sa prestane starať len o sám seba a začne sa zastávať slabých a nevinných. V každom prípade, ten hlavný dôvod, prečo dať Sword Artu šancu, je postava Asuny ♥. Rusovláska Yuuki Asuna mi bola od samotné začiatku neskutočne sympatická, je pohľadná, milá, láskavá a očarujúca. Aj ich dcérka Yui má veľmi zlatulinký hlások. I Kiritova mladšia sestra Suguha a.k.a. Leafa je tiež veľmi svieža a dobrosrdečná postava. Asada Shino a.k.a. Sinon zase oplývala velice zaujímavou, ale smutne krutou minulosťou a jej psychické stavy boli viac než len pôsobivé. Alice Zuberg je naprosto božská, cool a badass postava, ktorú mám snáď spolu s Asunou vôbec najradšej. Jo a Alice je nesmierne rozkošná, keď sa hnevá alebo červená. K mojím obľúbenkyňam tiež patrí Konno Yuuki, najlepšia šermiarka v ALO (ALfheim Online)!... i Yuna a Quinella. Eugeoa som mal taktiež hodne rád. Klein, Lisbeth, Silica boli tiež fajn. Čo sa žánrového zaradenia Sword Artu týka, tak áno, je to isekai, ale keby som sa mal držať toho viac tradičnejšieho žánrového rozdelenie, tak musím povedať, že anime SAO osciluje na hranici sci-fi a fantasy. Počas doby pozeranie som pokladal za mimoriadne fascinujúce, ako najrozličnejšie aspekty oboch zmienených žánrov presakujú do príbehových árch a zápletiek, niekedy sa dej viacej sústredil na virtuálnu realitu, či AI (Artificial intelligence), inokedy zas na Sword & Sorcery propriety. Aj prostredie sa pomerne frekventovane obmieňalo, raz išlo o fantasy stredovek, inokedy zas o dieselpunk, či cyberunk, a pokračovanie Alicizationu zase predznamenáva kozmický vek, čiže space operu. Na tejto anime show bolo vážne senzačné, akým spôsobom bola každá séria, ba dokonca každý arc, iný a jedinečný. Nová séria vždycky v preklade znamenala nový otvorený svet nepredaných možností, a ruka v ruke s tým i ďalší výnimočný a nezameniteľné zážitok. V súvislosti s týmito rozmanitými virtuálnymi podmienkami som neprestával byť zakaždým fascinovaný iluzívnym dojmom reality. Sword Art Online svojim myšlienkovým presahom nespočetnekrát sa pokúsil odzrkadliť spoločnosť i sociálne pomery vrámci nej. Totižto väčšina príbehových oblúkov sa sústredí práve na problematiku virtuálnej reality a dáva do kontrastu realitu s VR, no a v neskoršej fázy (narážam na film Ordinal Scale) sa do toho ešte pripletie aj AR. Naanimované je toto anime nadmieru podmanivo, neobyčajne sa mi páči ten art style a grafika. Hudobnú zložku, jej jednotlivé motívy a podkresy, by som bol schopný ospevovať donekonečna. Pokiaľ mať rád Sword Art Online nevyhnutne znamená zatvoriť sa do svojej autistickej bubliny a žiť na fantazijnom obláčiku, tak tento údel s veľkou radosťou a ochotou podstúpim, pretože som mojej láske k SAO jednoducho prepadol. Milujem ten svet, milujem ten príbeh, milujem tie postavy, milujem na tom naprosto všetko, so všetkými pozitívami a negatívami. Na záver tu nechcem robiť žiadne predčasné prehlásenia, že ide o najlepšie anime, aké som kedy v živote videl, i keď kľudne by som aj mohol,... zatiaľ je na to ešte z mojej strany priskoro, nakoľko s anime ešte len začínam, takže nemám s týmto druhom média dostatočné skúsenosti, takže si nechám toto vyhlásenie radšej na neskôr, hoci to tak v tomto momente reálne pociťujem. Najobľúbenejšie postavy: Asuna, Alice, Sinon, Kirito, Eugeo, Yui, Suguha, Yuuki, Yuna, Quinella a Bercouli . Najobľúbejšie arcy: 1. Aincrad, 2. Mother's Rosario, 3. Ordinal Scale, 4. Fairy Dance, 5. Alicization, 6. Phantom Bullet, 7. Alicization – War of Underworld Part 2, 8. Alicization – War of Underworld Part 1, 9. Arc Calibur. TOP openingy: 1. Crossing Fields, 2. RESISTER, 3. ADAMAS, 4. Resolution, 5. Innocence, 6. Ignite, 7. Courage, 8. ANIMA. TOP endingy: 1. Unlasting, 2. Iris, 3. Forget-me-not, 4. Yume Sekai, 5. Overfly, 6. Shirushi, 7. Starter, 8. No More Time Machine, 9. I will... Best Song: Niji no Kanata ni ...a na koniec menší bonus venovaný Yune. () (méně) (více)

Season 1 (2012) (S01)

Emocionálna horská dráha! Prvá séria Sword Art Online prichádza s mimoriadne originálnym nápadom, ktorý v skratke pojednáva o skupinke hráčov, ktorá je uväznená vo vnútri vražednej hry, z ktorej sa dá uniknúť len dvoma spôsobmi, buď si siahnete na život v hre, čím zároveň zomriete aj v reálnom živote (to je ta horšia, hoci jednoduchšia varianta), alebo sa odhodláte hru dohrať do konca. Základná premisa je to teda zaujímavá a sľubuje mnohé, každopádne finálne pojatie a prevedenie môže byť tak trochu v nesúlade s očakávaniami mnohých. Istotne viem jednú vec, toto nádherné anime, ktoré síce mňa svojimi prvotnými impulzmi naprosto pohltilo, určite nesadne každému, obzvlášť keď od SAO čakáte čistokrvný akčný nárez, tak v tom prípade zostanete najskôr sklamaní. Akčných scén je tu pomenej (ale primerane) a sila jednotlivých akčných momentov pramení najmä z emócií a psychologického rozpoloženia postáv, čo vôbec nie je na škodu, nakoľko aj tieto aspekty zvedú nadobudnúť rovnako epických rozmerov, ako akákoľvek iná veľkolepá bojová sekvencia. SAO je do veľkej miery romantická záležitosť, ktorá rozpráva príbeh o láske, za ktorú sa oplatí bojovať! Tento ľúbostný príbeh zahŕňa v sebe humor, nadhľad aj emócie, a v priebehu času zaznie množstvo pekných myšlienok o láske. Postavy sú na prvý pohľad veľmi sympatické a panuje medzi nimi svieža chémia. Kirito a Asuna sú moji dvaja najväčší obľúbenci, ďalej veľmi sympatické boli Yui a Sugu. Taktiež je nesmierne dôležité zmieniť, že 1. séria je rozdelená na pomyselné dva party, ktoré sa od sebe zásadne líšia, či už prostredím, tempom alebo tónom. Prvých 14 epizód sa odohráva vo virtuálnej realite sveta Sword Art Online, ktorý je zaobalený do malebného fantasy prostredia. Počas týchto častí krásne kvitol vzťah medzi Kiritom a Asunou, z ktorého sa ani na chvíľku nevytratila vášeň, iskra či láska. Na nálož epizód z druhej polovice som si síce musel spočiatku chvíľku zvykať, ale oproti tej prvej však mala jednú podstatnú výhodu a tou je, že už mala vybudované pevné základy a mohla sebaistejšie ťažiť z interakcií a postáv, ktoré mi už za ten čas stihli prirásť k srdcu... tie emócie a pocity z minulých udalostí vo mne stále čerstvo rezonovali, a tak táto druhá dejová archa mohla na tom ďalej pekne stavať a ešte viac zoceliť to už existujúce. Tentokrát je dianie situovaný do skutočného svete, v každom prípade sa pozrieme i do ďalšej virtuálnej hry, tentoraz do vílieho fantaskného sveta ALO (ALfheim Online). Táto druhá polka do väčšej hĺbky preskúmava zase vzťah medzi Kiritom a jeho sestrou/sesternicou Sugu, ktorá musí pred ním tajiť svoje city. Hudba v prvej sérii je neskutočne čarovná a melodický, zvlášte opening k prvej polovici mi neustále hraje v hlave. Vizuálna stránka je taktiež veľmi pekne prepracovaná, animátory si evidentne dali veľmi záležať na detailov. Zvolené farby takisto krásne korešpondujú s prostredím, v ktorom sa seriál odohráva. Animácia aj grafika mi sadla na prvú dobrú. Po prvej sérii SAOu nemám vážne čo vytknúť, seriál si jednoducho ma opantal svojou romantickou atmosférou a zahrnul emóciami, ktoré pocítim zriedkakedy. Vskutku nezameniteľný zážitok, na ktorý bude spomínať ešte dlho. 10/10 () (méně) (více)

Ken no sekai (2012) (S01E01)

Sword Art Online je skutočne výnimočným anime počinom vrámci žánru isekai. Príbeh sa odohráva v blízkej budúcnosti, kedy svetu vládnu virtuálne hry. Najnovšie bola na trh uvedená veľmi očakávaná hra Sword Art Online, ktorá okamžite pohltila svojich hráčov svojim úplným ponorením, nekonečnými možnosťami a otvoreným svetom. Táto virtuálna realita je všetko, po čom hráči kedy snili. Celý svet je koncipovaný do velice príťažlivého fantasy prostredia, a čo sa animačnej a audiovizuálnej stránky týka, SAO je naprostá dokonalosť. Avšak nie všetko je také ružové, ako sa na prvý pohľad môže zdať, totižto hráčom je znemožnené sa odhlásiť a vrátiť sa späť do reálneho sveta. A keď sa o to podaktorí náhodou pokúsili, tak im bezprostredne nato NerveGear uškvaril mozog. ()

Beater (2012) (S01E02)

Vizuálne ešte viac podmanivé než úvodná epizóda. Aréna s bossom bola vynikajúca z hľadiska akcie, a čo do značnej miery takisto spestrilo celý zážitok z bojovej sekvencie, bola dobre navolená farebná koláž. Vskutku nám na tanier animátory namiešali oku lahodiacu paletu farieb. Tiež do väčšej hĺbky spoznávame hlavného hrdinu Kirita, ktorému dočasne sekunduje roztomilá Asuna. Asuna sa v boji skutočne vyznamenala a Kirita svojimi prekvapujúcim schopnosťami zaiste očarila. ()

Akahana no tonakai (2012) (S01E03)

Veľmi dojemné, smutné a depresívne. Po dramatickom odchode v predošlom diele sa z nášho hlavného hrdinu stál sólo hráč, ktorý sa snaží nepaktovať s ostatnými hráčmi. Zrazu sa však jeho zmýšľanie razantne zmení, keď ho poprosí o pomoc neskúsená skupinka gamerov, z ktorej rozhodne najviac vyčnieva bojazlivá Sashi. Sashi je naprosto zúfalá z tohoto virtuálneho sveta a bojí sa smrti, čím úplne obmäkčila Kiritove zatvrdnuté srdce. Kirito si predsavzal, že ju za každú cenu ochráni, čo sa mu žiaľ nepodarí, a tak po zbytok epizódy ho sprevádza ťaživý pocit viny. ()

Kuro no kenši (2012) (S01E04)

Kirito je každučkou epizódou charakterovo vyspelejší a pôsobí na mňa zakaždým nesmierne sympaticky. Jeho ochota pomáhať ma jednoducho dojíma, zvlášte v tejto časti, kedy si zobral na starosť maličkú a chutnučkú Silicu. ako prvé jej hrdinsky zachráni život a následne nato jej pomôže oživiť jej zosnulého kamaráta. Táto epizóda sa celkom dobre stavia do kontrastu s tou predošlou vzhľadom na to, že tá predtým pojednávala o smrti a táto zas o znovuzrodení. The Black Swordsmam je proste badass! ()

Kennai džiken (2012) (S01E05)

Tak táto epizóda predovšetkým vyniká svojou hutnou atmosférou s výrazným noirovým nádychom. Ale pekne poporiadku späť na začiatok, ktorý priniesol znovu stretnutie mojich dvoch najobľúbenejších postáv. Po dlhej dobe osud konečne skrížil cestu Kirota a Asuny. Bolo naozaj veľmi milé, ako nechal Kirito vyspinkať Asunu, i tá jej následná reakcia po prebudení rozhodne stála za to. Ich radostné spoločné chvíľky napokon preruší nariekajúci výkrik, ktorý bol predzvesťou kvalitnej detektívnej zápletky. Niekomu sa totižto podarilo prísť na spôsob, ako zabiť svojho oponenta v bezpečnej zóne. ()

Maboroši no fukušúša (2012) (S01E06)

Mysteriózna temná nálada naďalej pretrváva a detektívny príbeh odkrýva nové prekvapivé skutočnosti. Musím uznať, že ku koncu sa to poriadne zamotalo, a v konečnom dôsledku z toho vzišiel dosť spletitý dej. Koniec bol určite krásny a aj pohľad na Kirita a Asunu vždycky pohladí na duši. Naprieč celou epizódou sa nesie velice príjemná a nežná romantika, ktorá má však v sebe aj veľa humoru a zábavných momentov. Vzájomné popichovanie sa medzi Kiritom a Asunou je neskutočne rozkošné. ()

Kokoro no ondo (2012) (S01E07)

Kiriito sa vydáva na akčné dobrodružstvo s Asuninou najlepšou priateľkou Lisbeth, aby skolili mocného ľadového draka a tým získali potrebné suroviny na vytvorenie meča. Lenže celá táto výprava sa nesie v prekvapivom romantickom duchu, keďže sa po chvíli ukáže, že Lis začne prechovávať ku Kiritovi city. Žiaľ jej naivná romantická predstava sa náhle rozplynula, keď vypláva na povrch, aký krásny vzťah Kirito s Asunou vo skutočnosti majú. Príbeh neopätovanej lásky ma neskutočne vzal za srdce a úprimne dojal. Chudinka Lis. ()

Kuro to širo no kenbu (2012) (S01E08)

Kirito a Asuna trávia spolu čoraz viacej času, scény medzi nimi sa stále častejšie dostávajú do intímnej oblasti, čo krásne upevňuje ich vzájomné priateľstvo. Asuna sa opäť vyznamenala ako skvelá kuchárka a po spoločnej dobrej večeri dobrovoľne nasilu primäla Kirita, aby s ňou utvoril partiu. Ja ich oboch jednoducho žeriem, sú naprosto rozkošný, ako sa navzájom doberajú. V tejto epizóde takisto Kirito stihol bojovať za Asunu, no a v závery sme sa dočkali i niekoľkých ďalších podarených bojových pasáži. ()

Seigan no akuma (2012) (S01E09)

Keď Kirito a Asunu na vlastné oči zazreli, aký nebezpečný protivník na nich za bránou číha, tak sa bez zbytočne dlhého otáľania radšej rozutekali. V každom prípade sa stretu aj tak nedalo z dlhodobého hľadiska zabrániť a tak sa obaja nechali vtiahnuť do tejto ozbrojenej potýčky. Tento epický akčný nárez bol nasiakli emóciami a sám Kirito si musel pri ňom siahnuť na svoje úplne dno. Taktiež mimoriadne pohnutlivou scénkou bolo, ako Asuna so slzami v očiach omotala svoje ruky okolo Kirita a pevne sa k nemu pritisla. Asunu totižto neskutočne vydesilo len pomyslenie na to, že by mohla oňho počas tohoto súboja prísť. Každopádne aj po tomto vyčerpávajúcom zápase sa však Kirito nezdráha ďalej bojovať za svoju lásku. ()

Kurenai no sacui (2012) (S01E10)

Kirito je vyzvaný Heathcliffom, vodcom najväčšieho guildu v SAO, aby bojoval o osud Asuny. Tento epický duel bol prvotriednu ukážkou dvoch rozdielnych bojových štýlov, ktorý v konečnom dôsledku odhalil nedostatky Kiritovej techniky, a tak po skončení zápasu bol Kirito nútený si obliecť plášť rytierov krvavej prísahy. V každom prípade ochrana Asuny neprináleží iba Kiritovi, ale aj obrátene. Asuna je takisto schopná rovnakým dielom obraňovať svojho partnera. A konečne prišlo aj na ich spoločný bozk a vzhľadom na to, že som taká romantická duša, tak mňa takéto veci dokážu neskutočne rozcítiť. Na konci sa tiež podarilo Kiritovi uviesť Asunu do rozpakov, nakoľko došlo k nedorozumeniu, ktoré viedlo k dosť trápnej situácii. Ďalší čarovný moment nastal, keď Kirito požiadal Asunu o ruku. ()

Asacuju no šódžo (2012) (S01E11)

Kirito a Asuna sú si konečne svoji a ako novomanželia trávia ničím nerušený čas na chate, ktorá sa stala ich novým spoločným domovom. Každý jeden pohľad na tieto dve zamilované hrdličky je jednoducho prekrásny a ich vzájomná interakcia ma rozosmieva i dojíma zároveň. Avšak zrazu nečakane sa im do cesty vpletie malinká Yui-chan, ktorá sa po chvíľke stane ich dcérkou. Kirito a Asuna sa do roli rodičov veľmi rýchlo dostávajú a okamžite si vytvárajú veľmi silné puto k Yui. ()

Jui no kokoro (2012) (S01E12)

Epizóda, ktorá má svojou pozoruhodnou intenzitou úplne položila na kolená. Vskutku neskutočná žmýkačka emócií, ktorá ma nenechala bez sĺz. Akonáhle sa Yui-chan postaví bossovi v snahe zachrániť svojich rodičov, tak nielenže demonštruje svoju skutočnú silu, ale takisto dá aj najavo, že je nesmrteľným objektom. Jej záhadný pôvod bol zrazu objasnený, Yui je totižto program, AI, ktorá sa dočasne vymkla spod kontroly systému. Keďže však Yui-chan nedávnym užitím svojich schopnosťami na seba upozornila, tak mala byť čoskoro vymazaná. Asunu i Kirita táto bolestivá strata ich drahej dcérky mimoriadne vzala a o to srdcervúcejšia rozlúčka s Yui na konci bola. ()

Naraku no fuči (2012) (S01E13)

Táto epizóda si ma svojimi silnými emóciami opantala natoľko, že moje dojmy sú naozaj ťažko opísateľné. Asunine citové výjavy mnou zakaždým neskutočne rezonovali, slová vyrieknuté z jej úst mali ozaj silnú citovú podfarbenosť. Porovnateľnú intenzitu chvenia vo mne podnietili aj všetky tie radostné, romantické, smutné, i trpké momenty. Finálny súboj ma takisto svojou pohlcujúcou atmosférou od prvého okamžiku ihneď vtiahol do seba a pri každom jednom údery som lapal po dychu. Neviem sa dočkať na to, ako táto dychberúca bitka bude ďalej pokračovať. ()

Sekai no šúen (2012) (S01E14)

Labutia pieseň! Svet Sword Art Online sa v závoji melanchólie chýli ku svojmu nevyhnutnému koncu. Len čo som si uvedomil túto skutočnosť, akútne ma pohltil pocit smútku a úzkosti. Udalosti sa vykryštalizovali do vskutku nevídanej podoby, nakoľko sa Kiritovi podarilo prísť na pravú identitu Heathcliffa, ktorý nie je nikto iný než Kayaba Akihiko. Toto odhalenie vzápätí umožní Kiritovi sa v predstihu podujať na finálnom súboji, čím sa naskytla jedinečná príležitosť, ako navždycky skoncovať s touto hrou. Každopádne sa mu tento rozhodujúci duel akosi vymkol z rúk, a keď ho už mala zastihnúť krutá osudová rana, tak sa naproti tomu do boja vrhá Asuna, ktorá žiaľ po chvíli nato umiera v jeho náručí. Asunina obeť ma neuveriteľne zlomila a plakal som pri nej ako malý. No a ten záver, proste wow!... ako sa Akihikovi pred očami bortí celý jeho sen, tak v týchto posledných okamžikov všetky moje spomienky na Aincrad vybublali na povrch. ()

Season 2 (2014) (S02)

Sword Art Online II je v svojich jednotlivých aspektov výrazne iná show v porovnaní s pôvodnou sériou, a nemôžem povedať, že by to bolo na škodu. Po skončení SAO a ALO som bol pochopiteľne zvedavý, kam nás dobrodružstva Kirita a Asuny ďalej zavedú, hoci na druhú stranu som mal isté obavy ohľadom budúcnosti tejto show. Predsa len 1. séria Sword Art Online bola svojim nápadom a námetom vskutku jedinečné dielo, ktoré sa dá iba ťažko prekonať. Rezolútne však určite kvitujem tú skutočnosť, že sa táto séria vydala svojou vlastnou (prekvapivo dosť odvážnou) cestou a z tohoto závanu originality vyťažila naozaj to pomyselné maximum. Rovnako ako prvá sezóna, tak aj táto druhá je rozdelená na dva arcy, vlastne keď sa nad tým tak zamyslím, tak až dokonca na tri. Prvý part zabieha do niečoho podstatne nového a zásadne sa odlišuje od fantazijných príbehov z predošlých epizód, Kirito sa tentokrát ponorí do virtuálnej reality Gun Gale Online (GGO), kde sa zúčastní PvP turnaja "Bullet of Bullets". Kiritovim cieľom je po novom zastaviť obávaného Death Guna, odhaliť jeho skrytú identitu a prísť na spôsob, ako sa mu podarilo zabíjať ostatných hráčov v hre i mimo nej. Virtuálny svet GGO je výrazne štylizovaný do naftovej (dieselpunkovej) doby, miestami až do futuristického prostredia cyberpunku vzhľadom na podaktoré vychytávky tejto hry. Taktiež dýcha tou správnou dyspotickou, špinavou a mastnou atmosférou, a znepokojuje svojim rozmachom surovosti. Spočiatku som mal z tohoto zasadenia celkom zmiešané pocity a postupom času sa vo mne zozbierali aj pochybnosti, nakoľko nemám dvakrát v obľube strieľačky. V duchu som si vravel, že predsa len ma viac fascinuje sledovať boje s mečmi a studenými zbraňami, než práve s tými strelnými. Ale pravdupovediac, ku koncu som bol príjemne prekvapený, čo sa z Sword Art Online II nakoniec vykľulo. V konečnom dôsledku sa kládol omnoho väčší dôraz na strategické vyčkávanie a vymýšľanie všelijakých taktík, ako na samotný priebeh prestreliek, čo bolo pre mňa náramne zaujímavé a takýto prístup ma do diania hlbšie zainteresoval. A ani na meč sa našťastie úplne nezabudlo a pravidelne vydáme Kirita oháňajúceho sa so svetelným (fotónový) mečom - typu Star Wars. Každopádne tým najsilnejším elementom tohoto arcu bolo rozhodne psychologické zázemie a vnútorné konflikty jednotlivých postáv, predovšetkým novo predstavená Sinon je neskutočne zaujímavý charakter s temnou minulosťou. Čo už k SAO skrátka patrí, tak aj toto pokračovanie sa naďalej zaoberá problematikou VR, rozdielmi medzi virtuálnym svetom a tým reálnym - ako sa mení vnímanie a chovanie ľudí vrámci týchto dvoch sfér, či duplicitou skutočnosti. Obzvlášť na Sinoninej rozpoltenej osobnosti si môžeme všímať isté príznaky bipolárnej poruchy spôsobené práve hraním videohier. Po tomto komplexnom príbehovom oblúku nasledovala asi tá najslabšia časť tejto série a tým bol "Calibur arc" - v skratke sa jednalo o epický quest za nájdením legendárnej zbrane, meča Exalibur. Tento filler síce neurazil, ale ani príliš nenadchol. Čo ma však na tomto všetkom relatívne bavilo bolo, ako sa podarilo skĺbiť dohromady Severskú mytológiu a Artušovské legendy. V každom prípade, Sword Art Online II vyvrcholilo posledným arcom s názvom "Mother's Rosario", ktorý sa poväčšine sústredil na Asunu vzhľadom na to, že bola v prvej polovici desne nevyužitá. Asuna konečne dostáva viacej priestoru, ktorý si plne zaslúži! Oproti depresívnej Gun Gale Online sa Mother's Rosario nieslo vo výrazne viac osviežujúcej, zábavnej, až sladkastej nálade, i keď na konci sa z toho stal poriadny doják, za čo vďačím najmä tej návykovej sentimentalite. Tento part bol akýmsi návratom ku koreňom originálnej SAO (prvých 14 epizód), má to ozaj veľmi podobný vibe a feeling. Okrem iného sa tiež vraciame späť do Aincradu, presnejšie povedané do New Aincradu (ALO Version), čo príbehu dodáva nemalú dávku nostalgie. Krásny úvodík pripomína moje najobľúbenejšie chvíľky zo SAO - tie, kedy si Kirito a Asuna spoločne kúpili horskú chatku, kde vychovávali svoju dcérku Yui. Dokonca aj akčných scén je tu požehnane a zaručene uhranú svojou epicky božskou atmosférou. Vezme si napríklad súboj Asuna vs Yuuki, bitku v dungeone, či finálny stret s bossom. Rovnako nám bola predstavená aj nová postava Yuuki, z ktorej vyžaruje optimizmus a pozitívna energia, pričom však skutočnosť skrýva krutú a hrozivú pravdu. Totižto trpí neliečiteľnou chorobou a tak sa jej Asuna pokúsi spríjemniť jej posledné chvíle života. Asuna i Yuuki sa dočkajú v závere vynikajúceho emocionálneho a psychologického vyvrcholenia. () (méně) (více)

Alicization (2018) (S03)

Sword Art Online: Alicization tak trochu klame svojím telom, navonok prekrásna rozprávková animácia však v sebe skrýva kvantum temných motívov. Mám pocit, ako keby sa rating opäť o niečo posunul, totižto zachytené výjavy sú v mnohých smeroch ráznejšie a explicitnejšie, a v príbehu potečú hektolitre krvi. Potemnelá mysteriózna atmosféra je najviac nahustená vo svojom úvode, netušiac, čo na nás môže vybafnúť za najbližšou zákrutou. Svet Alicizationu je od prvopočiatku opradený okolitými záhadami a tajomstvami, vo svojich základoch má dosť mystický charakter a diváka akútne premôže bytostné nutkanie presnoriť čo najviac tajuplných zákutí onoho sveta. Skutočne veľmi príjemne sa nad tým všetkým rozjíma a toto odhaľovanie jednotlivých skutočností je v každom prípade napĺňajúce. Silným proprietom nového fantaskného sveta je určite jeho lore a mytológia, a vrámci predošlých fikčných svetov zo série SAO, tak Alicization najviac kladie dôraz na worldbuilding, čo navodzuje istý pocit komplexity z tohoto virtuálneho fantasy sveta. S veľkou pravidelnosťou sa tu rozprávajú kadejaké príbehy a legendy tohoto sveta, a človek má z toho jednoducho dojem, že svet si žije svojim vlastným životom... že má už čo to odžité. Rovnako ako v prípade pôvodnej sérii SAO, tak aj tentoraz sa vraciame späť do stredovekých kulís a ruka v ruke s tým sa boje vedú výhradne mečmi alebo za pomoci mágie, čo je rozhodne podmanivejšie než také prestrelky z GGO. Magický systém korešponduje so systémovými príkazmi a hernými reáliami, a z tohoto dôvodu vzhliadam velice zábavným sledovať, ako si podaktorí jedinci myslia, že tieto príkazy sú elementárnymi silami a tvorcovia virtuálneho sveta za oponou zase Bohmi. Z nových postáv strávime naviac času s Eugeom, ktorého charakterizácia je síce celkom plochá a nevýrazná, ale nie je to tak, že by mi nejak vyslovene prekážal, práve opak je pravdou, v konečnom dôsledku mi celkom (aj kvôli jeho jednoduchosti) prirástol k srdcu. No a potom tu máme Alice, ktorá je naopak naprosto božská badass postava, ktorá si kradne každú jednu scénu pre seba. Animácia je malebná, hudobný podkres výrazný, openingy aj endingy majú ten potrebný drive. A pre priaznivcov akčných anime mám skvelú správu - Sword Art Online: Alicization je podstatne akčnejšia séria a na pozadí všetkých tých bojových potyčiek sa rysuje ešte veľkolepejší konflikt, ktorý svojím rozsahom zatieňuje všetky predošlé. Každú chvíľu sa schyľuje k finálnej vojne medzi Ľudskou ríšou a Temným územím (súboj dobra so zlom) - o dôvod naviac sa tešiť na War of Underworld. ()

Alicization – War of Underworld (2019) (S04)

Rozprávať o tejto sérii a zároveň sa vyvarovať spoilerov sa prakticky ani nedá, tak vopred upozorňujem na to, že tu padnú menšie či väčšie spoilery!, ktoré by vám poprípade mohli skaziť nejaké to prekvápko. Sword Art Online: Alicization - War of Underworld priamo nadväzuje na koniec Alicizationu, ktorý mal veľký dopad na dianie vo svete Underworldu i na samotnú psychiku postáv. Kirito totižto upadol do perzistentného vegetatívneho stavu, z ktorého sa niet a niet prebrať, a tak si ho vezme do opateri Alice, ktorá je každým dňom viac a viac skleslá a zádumčivá. Kompletne sa odstrihla od zvyšku sveta a obmedzila sociálnu interakciu, až na jednú výnimku a tou je jej mladšia sestrička Selka, s ktorou sa pravidelne stýka a postupne znovuobnovujú vzájomný súrodenecký vzťah. Tieto prvotné komornejšie, pohnutlivejšie chvíle mne osobne sadli neskutočne a pomalejší úvod mi vôbec nevadil, také domnelé ticho pred búrkou. Paralelne s tým sme nazreli aj do Temného teritória, kde nám bola nastienená politická situácia i potenciálna hrozba - záporaci. Taktiež sa ukázalo, že ani tu nie je nič vyslovene čiernobiele a aj na druhej strane brigády sa nájdu viac-menej dobráci. Každopádne sa táto výsada netýka úplne každého, nakoľko podaktoré fantasy rasy a zloduchovia z Temného územia sa mi zase zdali byť z nepochopiteľných dôvodov dosť generický. Po tomto úvodnom budovaní atmosféry príde konečne na finálny stret medzi Ľudskou ríšou a Temným územím, ktorý vskutku obsahuje množstvo zaujímavých momentov a aj prirovnanie k veľkoleposti Pána prsteňov je (asi?) namieste. Avšak okrem toho, že Alice bola žiaľ podstatnú časť bitky mimo hru, tak som mal minimálne s počiatočnou fázou prebiehajúcich bojov jeden zásadný problém a tou bola absencia (alebo skôr násilné vnucovanie) emócií. Nechápte ma zle, ja sa emóciám veľmi rád oddávam, ale tuto to skrátka nefungovalo, tak ako by malo. A identifikovať jadro problému v tomto prípade sa nejaví zvlášť zložito, nakoľko väčšinu nových postáv spoznáme až priamo pri boji, tým pádom som si k nim nedokázal v dostatočnej miere vytvoriť emocionálny vzťah, čo malo za následok moju ľahostajnosť voči ich prežitkom. Síce postavy umierajú ako muchy, lenže pokiaľ nám boli iba pár snímkov nazad poprvýkrát predstavené, tak asi ťažko k nim budem chovať nejaké tie sympatie, bodaj ešte k tomu empatiu. Podľa mňa by v pohode stačilo, keby im aspoň pred bitkou bol venovaný nejaký ten čas, keby dostali nejaký pamätný moment, nie až pri akcii - týmto si tvorcovia sami sebe jamu kopú. Postupom času sa to našťastie zlepší, no vlastne iba pre tých šťastlivcov, ktorý náhodou prežijú/prečkajú prvú vlnu útoku. No a potom prichádza na scénu Asuna a od tohoto momentu som sa do SAO znova zamiloval a opäť som hltal jednu scénu za druhou. Dosť tomu dopomohla perfektná chémia medzi Asunou a Alice, a neskôr aj návrat známych postáv, kedy ma najviac potešilo opäť vidieť Yunnu a Yuuki, i zosnulého Eugoea. A podľa očakávaní, Kiritov comeback bol neskutočne epický. Summa Summarum, keby som mal zhrnúť celú sériu Alicization - War of Underworld, tak ide o jednú veľkú kolosálnu bitku natiahnutú na skoro celú sériu, do ktorej priebehu som sa naplno vnoril až po epickom Stacianom (Asuninon) nástupe na scénu. Podľa všetkého to vyzerá však tak, že drvivej väčšine sa viacej páčil prvý Part, než ten druhý, u mňa to bolo rozhodne naopak. Ja totiž velice rád trávim čas so známymi postavami a až ich prítomnosť ma vo všetkých smeroch emočne prepojila s dianím. A ten koniec určite navnadil na ďalšiu sériu, kedy sa svet Underworldu vyvinul natoľko, že zo fantazijného stredoveku prešiel na kozmický vek. Som teda zvedavý na to, ako dopadne ďalšie dobrodružstvo zo sveta Sword Art Online. () (méně) (více)