Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů

• Slovensko Cyril a Metod - Apoštoli Slovanov
TV spot 1
Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013, 3 h 31 min (Minutáž: 52–53 min)

Režie:

Petr Nikolaev

Kamera:

David Ployhar

Roman Zach, Ondřej Novák, Milan Bahúl, Vilém Udatný, Radka Fidlerová, Marian Roden, Vladimír Javorský, Josef Abrhám, Branislav Polák, Bořík Procházka (více)

Epizody(4)

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů. Jména, která zná každý z nás, ale kolik z nás opravdu zná jejich příběh? Jejich život, jejich skutky, jejich myšlenky – i jejich utrpení. Čtyřdílná výpravná historická rekonstrukce se snaží zachytit vše podstatné v životě slovanských věrozvěstů, a nejen to – příběh putování bratří z Konstantinopole přes Velkou Moravu až do Říma zobrazuje kulturní, politické, náboženské i společenské rozmanitosti té doby a dává jedinečnou možnost poukázat na význam budování Evropské integrity, solidarity a vzdělanosti. Evropské národy neudrží pohromadě ani moc, ani ekonomický zájem, pokud nebudou stát na silném morálním a duchovním základu. Cyril a Metoděj se zasloužili o vznik prvního slovanského písma, o rozvoj slovanské kultury, o překlad Starého zákona a mnoha dalších křesťanských textů, o vytvoření nového právního řádu a položili základ moderní české státnosti. Zásadním způsobem ovlivnili historii všech slovanských národů, za což jim náleží titul Patroni Evropy a Apoštolové Slovanů. (Česká televize)

Mijagi

Mini-sérii Cyril a Metoděj lze přirovnat k hodině dějepisu na základce, kdy vysloužilá učitelka monotónním hlasem předčítá dlouhý seznam letopočtů a kostrbatých jmen panovníků. Na malém prostoru příliš mnoho informací, divák se ztrácí a tím pádem i nudí. Jednotlivé postavy tvůrci řadí skrze černobílou optiku do skupin zlí/hodní a to tak přímočaře (vyjma knížete Svatopluka), že má člověk místy pocit, jestli sleduje pořád ještě doku-drama nebo už pohádku. Totálně zpackaný formát! A vzhledem k atraktivnosti historického tématu je to opravdu velká škoda. Z celého filmu tak zůstávají pouze zajímavé kulisy a hudba navozující středověkou atmosféru a několik málo kvalitních hereckých rolí v moři otřesných a těžko uvěřitelných dialogů. ()

Pampa

První díl byl seznamovací, s příchodem na Moravu začíná akce. Jen je zvláštní sledovat v moderní češtině, modlitby dané v staroslovanštině. To člověk opravdu kroutí hlavou. ()

JJezek

Vlastně celkem spokojenost, dost se drží výpovědi pramenů, jsou ukázány ty základní konfliktní linie (snaha VFŘ vazalizovat východní sousedy x snaha o nezávislost VM, latinická x slovanská liturgie, spor o filioque). Více zde Co asi nebude příliš správně, je ten rozpor pacifismu Metoděje x násilného šíření víry Svatopluka a latinických kněží. Ale chápu to jako snahu o dodání další dramatické linky, zas tak mi to nevadí. Líbí se mi masové scény, jak různé ceremoniály, tak i třeba mše - vypadá to dobře, když tam jsou na jednom záběru desítky lidí. Z tohohle úhlu pohledu je dost odfláklá lenní přísaha Rostislava Ludvíku Němcovi, to byla taky událost s desítkami přihlížejících.    Herecky to mohlo být lepší, hlavní postavy výraznější nebo lépe zahrané. Výprava v pořádku, počítačové záběry hradišť se mi celkem líbily. Kostýmy relativně ok, občas tam budou blbosti (myslím, že papež mohl už mít nějakou tiáru, ta jeho čepice mi přišla spíš ubohá, těžko říct jak vypadaly ornáty bavorských kněží).  Jako dokudrama bych to asi neoznačil, role vypraveče překlenovala jednotlivé záběry - přesně tohle chybělo u Richenzy. ()

Havala

Herecké výkony některých představitelů to byla trochu silná káva, když k tomu přidám i levně vypadající výpravu a hodně dějepisně podané vyprávění, tak s trnule musím dát 2 hvězdy. Toto moc nedopadlo, ačkoli jinak vítám podobné počiny. ()

mosem

Na propagaci, která uvedení seriálu předcházela docela zklamání. Za slušnou výpravu dávám dvě hvězdičky. Ale kdybych měl hodnotit herecké výkony, které působí jako výkony členů amatérského divadelního souboru, bylo by to horší. Ne upůně příjmná mně byla hudba, která po čase začala lézt na nervy, a to mám hudbu tohoto typu rád - ale ne jako filmovou. A nejhorší jsou jednoznačně dialogy - zbožné fráze od začátku prvního dílu, kdy maličký Konstantin poprvé promluví, a snaží se nás přesvědčit že geniálním filozofem byl jakok úplné dítě. Nebyl jsem nadšený ani z používání terminologie - divák bez historického vzdělání, který navíc není zorientován v označení úřadů a funkcí civilních i církevních v tom musí být nutně ztracen. Zřejmě snaha o věrné zachycení legendy vedla k tomu, že seriál nepůsobí přesvědčivě, v některých momentech naopak až trapně. Seriál může být zajímavým zpestřením pro dějepis, ale rozhodně nejde o umění. ()

jm.angelo

Povedený seriál o naší národní (rozuměj: moravské) historii. Hudba sedí, obsazení se velice povedlo, C+M i Rastislavovi se dá věřit, že to myslí opravdově. Jen si stále nejsem jistý, jestli je to dokumentární seriál, nebo historické drama. ()

zubrik66

Pri pozeraní som sa neubránil myšlienke, že opäť pozerám TV inscenáciu z čias súdružkovania. Výprava bola čisto tragédia, postavy strnulé a ich prejav umelý. Na druhej strane vyzdvihujem snahu priniesť na plátno odkaz našich dvoch hlavných kultúrnych dejateľov. Iste informácie o nich dvoch sú často veľmi mýtizované a na druhej strane zase skutočných faktov je málo. Ako dokument málo faktov a ako film až príliš jednoduché zobrazenie. Dve hviezdy dávam iba preto, že Cyrilovi a Metodovi ďakujem za mnoho. ()

ostravak30

Oproti filmu půjdu do trochu vyššího hodnocení, protože seriál podstatně rozšiřuje to, co film zkráceně vypráví nebo naznačuje. Přitom už jsem psal mnohokrát, že máme zajímavou historii a je škoda, že nejsme schopni čerpat z ní při více seriálech a filmech. Pravda, seriál je rozdělen na hranou dokumentární tvorbu či filmovou, nebo chcete-li seriálovou, tvorbu a působí to trochu zvláštně, ta rozpolcenost. Na druhé straně si filmaři netroufají na akčnější, a nejspíš i dražší, scény, které by celkově mohli vypadat lépe, ale zaměřují se na pochody, úvahy a filozofické, teologické a politické disputace. I tak si myslím, že tímto směrem by se tvůrci měli vydávat častěji. ()

Chrudoš

Jedná se v podstatě o hraný dokument, natáčený v kulisách nebo v archeoskanzenu Modrá. Mám takový pocit že použili i stavbu na Barrandově kde se točil seriál Borgia... Veligrad je zde představen jako dřevěné zablácené sídlo, což je v rozporu s archeologickými nálezy (Zděné paláce a kostely s antickou pálenou krytinou, nástěnnými malbami, barevnými omítkami, mozaikovými podlahami, štěrkové nebo dlážděné cesty, mohutná hradba s 2m širokou kamennou zdí). Dialogy jsou dosti strojené a kostrbaté, Svatopluk s patkou mě doslova dojal... :) ()

GzL

Bohulibé dílo, leč naprosto nevěrohodné dialogy. Jako když do přeříkávají amatéři. Líbil se mi pouze komentář. ()

Scaevola

Jak byli západní Slované přivedeni ku světlu vyspělého křesťanského světa západního střihu - dobře natočená, herecky uvěřitelná, byť scénaristicky poněkud jednotvárná hodina dějepisu až příliš věrně sledující linku nastavenou kdysi dávno značně persuasivními legendami. Přijemně mne překvapila výprava i kostýmy, ale v rámci současné "světové" produkce historických seriálů bych vlastně ohromen být neměl. Jediné, co jsem musel chvíli zpracovávat, bylo právě nemístné vykreslení starých zvyků jako pohádek přihlouplých naivů, kteří při první příležitosti skočí po nabízeném kříži. A pak že už dnes nežijeme v ideologii. ()

paddy35

Dvě věci, které neskutečně sráží tenhle seriál: 1) Zoufalé výkony některých herců, 2) Špatné dialogy, copak moderní mluva existovala v 9. století, trochu by to chtělo slovník přizpůsobit. Pokud přihlédnu k těmto dvěma zásadním věcem, někdy se opravdu bavím a seriál se mi líbí. Rozhodoval jsem se mezi dvěma a třemi a nakonec jsem zvolil tři, ()

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 8/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 8/10 ... Celkový dojem: 8/10. ()

DanielDall

Nečekaně příjemné překvapení. Jistě by se daly hledat mouchy,ale Česká Televize vykročila správným směrem. Poku by v podobném duchu časem zpracovali i Přemyslovce... ()

Alchemilla

Neuvěřitelná výprava, ani nechtěla jsem věřit, že něco takového natočili Češi. Pomalé tempo vyprávění hranému dokumentu o dvou věrozvěstech sluší. Atmosféra je skoro až předůstojná, ale doufám, že to byl záměr, aby se vytvořil kontrast mezi vzdělanou Byzancí a Velkou Moravou. Každopádně se těším na další díly. ()