Pád

Drama / Thriller / Psychologický
Velká Británie, (2013–2016), 17 h 26 min (Minutáž: 58–90 min)

Tvůrci:

Allan Cubitt

Scénář:

Allan Cubitt

Gillian Anderson, Jamie Dornan, John Lynch, Aisling Franciosi, Bronagh Waugh, Niamh McGrady, Sarah Beattie, Stuart Graham, Bronágh Taggart, Valene Kane (více)

Série(3) / Epizody(17)

V dramatickém seriálu ze Severního Irska se představí Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, jež byla převelena z londýnské policie do Belfastu, aby zde pomohla dopadnout ďábelsky chytrého sériového vraha. Zatímco Gibsonová absolvuje cestu z Londýna, představí se nám samotný vrah Paul Spector (Jamie Dornan). Drama se soustředí kolem policejního vyšetřování, které odkrývá příběhy rodin na straně obětí i vraha, jejichž životy zůstanou navždy poznamenány.
Kritikou opěvovaný seriál The Fall se vrací se svou druhou řadou. V pokračování této strhující napínavé hry se vrací Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, která je na stopě sériovému vrahovi Paulu Spectorovi v podání Jamieho Dornana. Druhá sezóna se odehrává v Belfastu v Severním Irsku a navazuje přesně tam, kde skončila první řada. V šesti hodinových epizodách uvidíme, jak se stíhání Spectora stává tím zoufalejší, čím více se kolem něho utahuje smyčka. Vrah je totiž po psychologické stránce nebezpečnější než kdy dřív. (Cinemax)

kareen

Po pilotu to zatím vypadá na další z kvalitnich kriminálek s důrazem na dobré psychologické vykreslení postav a s postupně pečlivě utvářenou atmosférou, tentorát z prostředí irského Belfastu. Právě tam přijíždí policejní superindentantka v podání Gillian Anderson, aby pomohla s případem zavražděné mladé architektky, s nímž si místní policie neví moc rady a svými dedukcemi pozvolna dochází k závěru, že jde o sérii, což se ovšem nelíbí jejím nadřízeným. A mezitím si vrah, žijící zdánlivě spokojený rodinný život, vyhlédl další obět'... tak ani po pátém dílu hodnocení nezměním, charaktery se ještě více prohloubily, policisté si při snímání otisků na místech činu místo obleků od Armaniho a slunečních brýlí oblékají bílé neforemné cosi, aby se nezničily důkazy a hlavní záporák není zbytečně démonizován, jsou chvíle, kdy působí až sympaticky, záhy nato však stačí jediný kradmý pohled, který dává tušit, že tady není něco až tak v pořádku. Závěr zůstal otevřen, takže to vypadá na druhou sérii...já bych se vůbec nezlobila. ()

MartinezZ

(Po první sérii) ~ Gillian jsem po X-Files nikde nijak významně nezaznamenával a seriály, ve kterých účinkovala, nijak nevyhledával. Svým způsobem je mi tedy její zdejší seriálově super-intendant-oficírské zjevení po dlouhé době příjemným překvapením. A ani ne tak přímo kvůli paní herečce, ale kvůli tomu, že je tenhle mini-seriál dobře postavený, fungující a nemít každý díl takřka celou hodinu, nutil by vás jej dokoukat na jeden zápřah. Konec první série mi byl lehce překvapením (i když, pokud se zamyslím, tak zas ne tak velkým) a o to víc se těším na aktuálně znovu spuštěnou druhou sérii - co se bude dít s oním otcem rodiny, s Gillian i oním bočním vyšetřováním. Žádný akční seriál, žádné honění si ega CSI gadgety, ale syrový thriller s jednou vyšetřovatelkou, vyšinutým cvokem, co si nalhává, že má nad sebou moc, klasickým vyšetřováním, zajímavými postavami, které neiritují a jejichž příběh i ony samotné se mají kam rozvíjet. Snad to autoři v pokračováním nepodělají. ~~~ (Po druhé sérii) ~ Už i to přijde hrozně rozvláčné, zdlouhavé a poměrně nudné při tom všem pomalém shromažďování informací, šeptání, Gillian každý zbožňuje a leze jí do postele... mělo to zajímavý nápad a zpracování, ale dvě série téhož už jsou moc. Tímto se seriálem končím a je mi putna, zda bude pokračovat - nějak nevím proč by měl a čím. ()

erased

Nemálo ambiciózní projekt, který se snaží jak o psychologický rozbor, tak i o hutnou atmosféru v komorním prostředí. První se mu většinou daří - skvěle zahraná ústřední dvojice (a snad ještě lepší mladá Katie) spolu se zajímavou premisou sériového vraha od vedle seriál s přehledem protáhne i těmi spornějšími pasážemi. A těch je bohužel až příliš. Nejen, že zbytek hereckého osazenstva je až na pár výjimek otřesný a vyloženě ruší, samotná výsledná podoba The Fall až příliš silně zavání televizní produkcí. Jednou za čas se tak podaří vytvořit vynikající scénu, perfektní záběr, a kvůli nim se seriál rozhodně vyplatí sledovat, jenže na každý takový úspěch připadá hned několik momentů, se které sálá bezradnost, jak vlastně odvyprávět tolik informací a pocitů. Celý seriál toho totiž chce říct mnohem víc, než dokázala omezená zásoba působivých nápadů obsáhnout, a tak se v každé epizodě najdou dva nebo tři pamětihodné momenty, jenže zbytek je kvůli tomu jen utahanou a atmosféru pozbývající vatou. To se pak podepisuje na obou zatím odvysílaných sériích, kdy je na každé znát jasný tvůrčí záměr, jenže na ty scény, které postavy opravdu někam posouvají, náleží hromada nicneříkajícího a oproti těm kvalitním částem nijak zajímavého balastu, jenž jen natahuje jinak prostý děj do zbytečně přemrštěné délky. Konec druhé řady nakonec ani nemá žádný lákavý příslib do budoucna, a autoři se budou muset setsakra vytáhnout, aby u něj ještě někoho udrželi. The Fall tak jednoznačně pokulhává za silnější konkurencí - v žánru atmosférických psychothrillerů se např. Hannibalovi nepřibližuje ani na dohled, a v malých kriminálkách zakládajících si na duchu místa zase těžce nestíhá všem možným Zločinům a jejich mladším bratříčkům. ()

Mkqp

Obsazení - excelentní, herecké výkony - excelentní, zápletka - excelentní, zpracování - excelentní, psychologie - excelentní. Jednoduše, jeden velký žánrový nářez. Pachatel je znám už od prvního dílu, ale vůbec ničemu to neškodí. The Fall je vytvořen s velkou dávkou preciznosti. Jak v prostředí a charakterová dokonalosti, tak i ve fungování různých složek a institucí, které jsou v seriálu zainteresované. Podobný druh kriminálky mi chyběl. No a na závěr musím dodat, že Gillian Anderson hrála vážně úžasně. Už jen skrze její výkon je důvod proč seriál vidět. ()

italka63

Velmi dobrá minisérie o úchylném vrahovi, jehož známe od počátku, a superintendantce, která je tvrdá jako křemen, s pronikavou inteligencí. Tak. Skvělá atmosféra v typicky ošklivém prostředí, podkreslena dobrou hudbou a Gilian Anderson, která, ač se své role zhostila velmi dobře, vizuálně mi pohublá a v blond barvě s minimem líčení přijde nevýrazná až běda. Ta šmrncovní zrzka je bohužel pryč. Ovšem Jamie Dorman, tam to bylo skvěle podané, stačil pohled do jeho očí, vidět ho při běhu, v denních situacích, tam všude jeho postava žila svým momentálním rozpoložením. Takže spokojenost, ale maximum to nebude. ()

Kaluž

Je to takové chladné a neosobní, ústřední vrahoun za sebou navíc poměrně brzy nechává jednu botu za druhou, ale ten občasný detektivně procedurální švih tomu přidává body za snahu neunudit diváka odvěkým kočkováním mezi péry a vagínami. Naštěstí se to po vzoru britských minisérií netáhne do nekonečna a po psychologické stránce vybroušené finále to pak táhne divoce nahoru. Po sečtení a přimhouření oka mi tedy vychází čirá spokojenost. Dál bych se v tom ale nenimral, dvě sezóny tak akorát vystačily na dlouhé zimní večery. ()

Falconica

Frustrovalo mě, jak Gibsonová celou dobu věnovala víc soucitu, starostlivosti a pozornosti magorům, psychopatům a téměř cizím lidem, který vlastně pořádně neměla šanci poznat, než lidem, s kterýma měla nějakou osobní historii. Frustrovalo mě, jak jsem jí neviděla skoro ani politovat toho prvního týpka, s kterým spala a pak ho zastřelili, frustrovalo mě, jak dělala kokota z Burnse, o kterým nám seriál ani nedokáže prozradit, proč ho to všechno tak bere (očividně tam má nějakou nevyřčenou historii, kterou bych prostě ráda věděla), jak jí Anderson sotva stál za optání. Že s chlapama nespí z lásky...cajk...ale tak když máte s někým společnou historii a nadále s nim aktivně trávíte čas v práci, tak alespoň nějakej respekt tam sakra zůstane, pokud nejste sociopat. Možná že přesně to byla, manipulativní sociopat. Prostě tu postavu nemám ráda. Hnusí se mi. Seriál jí glorifikuje jako statečnou a silnou feministku, mezitimco ona jedná s lidma jako s nástrojema a mezitimco chlapi okolo ní dělaj všechno proto, aby se jí zavděčili a udrželi jí v bezpečí. Ani slovo díků se nikomu nedostane. A jeden okamžik, kdy po ní Burns vystartuje, je branej jako ultimátní důkaz toho, že chlapi jsou vývojová mutace embrya. WTF? Jestli takhle vypadá budoucnost politicky angažovaný kinematografie, tak fakt budu brečet! Seriál je jinak dobrej, ale Gibsonová nesnesitelná píča. Jedna hvězda za to, že si to udrželo mou pozornost, jedna za to, že vynechali většinu bulšitu z krimiseriálů jako sbírání chlupů z pohovky a geniální digitální zoom a jedna hvězda za Colina Morgana, protože pro něj mám slabost a sakra dobře hraje a vlastně bych se na to nebejt něj vůbec nedívala. ()

fmash

Jak píše DaViD'82, „je to pomalé, málomluvné s dlouhými téměř až hypnotickými scénami, kde se zdánlivě nic neděje“. Jo, přesně tak. Samá ozvěna, odmlky mezi větami, chlad z toho čiší atakdále, proti gustu žádný dyšputát. V první čtvrthodině první epizody nikoho na place nenapadlo rozsvítit, takže v dalších pěti minutách jsem lovil v ksichtech, kdo je asi tak kdo, protože denní světlo odhalilo aspoň základní rysy postav. Pak se to začalo tak nějak dít znovu a mně došlo, že na tak velkoryse dramatickou věc nemám dostatek času na zabití. Jinak nic proti, ale na druhou epizodu jsem chuť nedostal, takže nehodnotím. ()

sofiapetra

První a druhá série jsou skvostné a opravdu hodně zajímavé. Pět hvězd bez debat. Když se do seriálu ponoříte, uhrane vás. Je velice zvláštní. Sledujete kroky psychopatického vraha - a ten se vám tak dostane pod kůži, že mu vlastně (ke svému úžasu) fandíte a vlastně ani nechcete, aby byl dopaden. Rozhodující měrou je to samozřejmě zásluha Jamieho Dornana, ale ta jeho figura je i výborně a nečernobíle napsaná. Na jeho protihráčku „Scullyovou", jsem si musela chvíli zvykat, až jsem si na ni stejně nezvykla - nemám tu herečku ráda, připadá mi, že je všude stejná - studená a prkenná. Všechny klady seriálu ale pohřbila zcela zbytečná třetí série. Už první díl se nesmyslně táhl - a nedělo se v něm skutečně nic. Pak se o něco "divného" ještě pokusili, a rozředili to úplně. A to zoufalství nakonec... škoda mluvit. Celkově proto snižuji na 4. ()

dyfur

........mohol z toho byť dobrý thriller,ale takto to roztiahnuť na 17.častí...?....stratilo to na dynamike - rozvlečené jak..... ()

Beagle

Nebojím se dát pět hvězd, protože The Fall je opravdu výjimečně dobrá detektivka a Stella Gibsonová s Paulem Spectorem jsou opravdu výjimečně dobře napsané postavy. Myslím, že Gillian Andersonová vykročila stejným směrem, jako před lety Helen Mirrenová se svou Jane Tennisonovou - tedy doprostřed muži ovládaného světa, v němž je zapotřebí být ještě tvrdší a chladnější, než kterýkoliv z nich. 1.řada zdaleka nezodpověděla všechny otázky, netrpělivě čekám na druhou. P.S: Jestli Jamie Dornan opravdu tak vládne uměním svazovat ženy, pak se má Dakota Johnson v Padesáti odstínech na co těšit...__Tak druhá řada začala pěkným zahuštěním atmosféry a navázala děj jen pár dní po událostech řady první. Dobré. ()

Lischai

Za poslední dobu jsem jel hodně detektivních seriálů a The Fall má pro mě pěkné druhé místo za Broadchurch, následovaný Killing, Lutherem a Broen. Je to krásně natočené, zrežírované a lehce zvrácené. The Fall není špinavý "fakticky", jako upršený Killing plný odpadků, ale vnitřně.Je to taková cesta do soukromí úchyla. Všichni herci hrají minimalisticky, Gillian Anderson je super, scény jsou hypnotické, tísnivé. Nízký počet dílů je taky pozitivum. The Fall je detektivka, co stojí za vidění. ()

peiton

POZOR!KOMENT OBSAHUJE SPOILER Tento seriál sa stal na odporúčanie a na krátku chvíľu strávenú s ním mojou novou dočasnou drogou.Nad seriálom sa znáša taká nevysvetliteľne pozitívne ladená aura,ktorá Vás núti k dalšiemu sledovaniu a Vašej pozornosti.Určitý prvok,ktorý mi tu polichotil je a síce,že hlav.vyšetrovanie vedie žena a nie hocaká.V hlavnej úlohe GILIAN ANDERSON,ktorá je sebavedomou,chytrou,prísnou,vie čo chce a ide si za tým,jednoducho sexy element ženy čo patrične pochopil aj jej kolega...Nebolo by zlé ak by takto ladený seriál + ešte o BONUS okorenili možno viac pikantnými scénkami a k GILIAN extrémne vážnej tváry pribudlo viac úsmevu do toho umierania..2.séria sa mi zdá o moc lepšia a svižnejšia,totižto náš sympatický vrah si prichádza vybaviť svoje účty,čo ma začína baviť daleko viac.Prudko návykové a odporúčam Vám,nezačnite túto mystery záležitosť sledovať neskoro večer..,nebudete ju chcieť opustiť.Poznám to z vlastnej skúsenosti. ()

M.i.k.e

nevím jestli za to může fakt,že jsem viděl dabované,ale The Fall mi přišel většinu času neuvěřitelně studený a odosobněný až to nebylo hezké.Postavy navíc v dabované verzi mluví jak kdyby se jim celou dobu chtělo na velkou a navíc melou nesmysly.První dvě řady i tak každopádně fajn detektivka.,třetí řada většinu času nuda...60% ()

BarryLyndon

Gillian Anderson pořád kočka a mám pocit, že jí to teď seklo víc jak v Aktech-X. První série mi moc sedla, tam jsem si říkal, tohle se mi líbí víc jak všichni ti followingové hannibalové a temní pasažéři. Ale naprosto chápu, když to někdo po prvním dílu zabalí nebo i během něj. To tempo nesedne uplně každému a co by DCI Luther vyčistil za 20 minut, tady se táhne 2 série. Ale skvělý 2 série. A v některých momentech psychologicky opravdu pekelný, poslední díly a hlavně ten první řady pro mne byly psychicky pekelný. Moc se mi líbilo nedotažení a nakousnutí některých linek, z čeho by američani udělali limonádu na 20 dílů v sérii tady bylo krásně jenom naznačený a přitom se na pozadí odehrávali tak zajímavý věci. První série za 9/10, druhá za 8/10, ta byla o fous slabší. Opatrný palec nahoru za neortodoxnost finále, tím spíš myslím stylem gradace a pojetím, než dějově, v tomhle to název vystihuje parádně. Proč přes nadšení srážím bodíky? Gillian a mraky vedlejších postav to odehrály ve velkém stylu, ale fakt jsem se nemohl do konce posledního dílu rozhodnout, jestli to Jamie Dornan odehrává ve velkém stylu nebo to težce nedává. Ten člověk podle mne prostě nemá charisma a jeho volba do padesáti odstínů, no nevím... Když bych si ho srovnal s typově podobným Hugh Dancym, tak ten v Hannibalovi předvádí uplně jiný level, no a srovnání s Mikkelsenem by asi nebylo uplně fér. Chlapec se snažil, ale prostě to tam nemá... ()

Martrix

TEN KDO NEMILUJE, ZŮSTANE MRTVÝ. A nutno dodat, že nejsilnějším pudem, který nám příroda dala, je přežít. A když jsme u toho, tak: Matka vypráví pohádku..." ....a princezna vzala žabáka a mrštila s ním o zeď...", Dcera se podiví..."ale ne, vždyť ho měla políbit?!" Matka se pousměje a odpoví..."ale ne, to je Disney. Toto je reálný příběh". Námětů k zamyšlení nejdete v The Fall minimálně tolik, kolik otázek v sobě nosíte. Myslím, že to tak Cubitt nezamýšlel, ale muži jsou v tomto seriálu ukázáni v lepším připadě jako telata, v horším jako slaboši a nejhorším, jako násilníci. Úplně příjemně se to nesleduje. A o tom to má být. I pasivním sledováním si můžete tříbit myšlenky. Tedy pokud nesjíždíte jen filmy o běsnících robotech, nebo porno. ()

okkac

Season 1: 85% Po Broadchurch další příjemné překvapení z Britských ostrovů. Tentokráte se stále velmi sexy Gillian Anderson jakožto velmi chladně kalkulující detektivkou na stopě sériového vraha, kterého známe už od začátku a sledujeme jeho pohnutky spolu s právě hlavní vyšetřovatelkou. Fanoušci Game Of Thrones tu opět poznají 2 herce. Jinak ale škoda, že 5 dílů vlastně nedořeší případ do konce a musíme si počkat na další sezónu. Mnohem lepší by třeba bylo mít 8 dílů a případ uzavřít, jako právě Broadchurch. Jinak oproti velmi emotivní hudbě v Broadchurch tady soundtrack zcela chybí a scény tu působí právě svojí reálností. Season 2: 85% Hodnocení zůstává stejné, jelikož druhá série je vlastně jen druhá polovina příběhu a vše by mohlo být v jedné sérii. Zde už se ví, kdo je hlavní podezřely a jsou podnikány plány na jeho zatčení a usvědčení. Nakonec je příběh jakž takž uzavřen. Bohužel si tvůrci neodpustili menší cliffhanger na závěr. O třetí sérii zatím nepadlo ani slovo a příběhově už by musela být jinde. Ten cliffhanger je něco, co by se řešilo jen pár minut na začátku. Season 3: 60% Třetí a snad už poslední série je ve znamení celkem nudy. Paul Spector je operován, aby se pak vytasilo klišé se ztrátou paměti a policie se mu snaží dokázat vinu a přišla už i na další zločiny z hlubší minulosti. Ještě, že to bylo jen 6 dílů. Takhle to skončilo akorát. ()