Vetřelec: Covenant

• USA Alien: Covenant (více)

Snímkem Vetřelec: Covenant se režisér Ridley Scott vrací do vesmíru, který sám stvořil ve Vetřelci, prvním filmu věnovaném nejstrašnějšímu mimozemskému monstru filmové historie. V nejnovější a ještě děsivější kapitole se připravuje posádka vesmírné lodi Covenant kolonizovat vzdálenou planetu na druhé straně galaxie. Nový svět, který nečekaně objeví, se jim z počátku zdá být dosud nezmapovaným idylickým rájem. Ve skutečnosti je to ale temný a brutální svět, jehož hrůzy si nikdo z členů posádky nedokázal představit ani v těch nejhorších představách. Když se tito vesmírní poutníci ocitnou tváří v tvář smrtícímu monstru, nezbývá jim nic jiného než se aspoň pokusit o zoufalý únik z tohoto zdánlivého ráje proměněného ve skutečné peklo. (CinemArt)

waska

Myslím, že už by to stačilo. Žádné napětí, tam kde v původním vetřelci člověk ani nedutá, tak tady jsem se musel v jednom momentě i smát. Žádné překvapení, nudná akce. ()

Kvasekus

Ridley Scott se s Covenantem bohužel dostal do kategorie filmů Vetřelec vs. predátor(nebo co bude dalšího). Scéna v laboratoři, kdy jí tam nejdřív zamkne, pak volá o pomoc, pak si najde bouchačku, zavolá o pomoc a potom tam nesmyslně vlítne a ještě se odpálí v podstatě předpovídá jak blbý to bude. Lidi mizej tak rychle, že se ani nestačíte ohlídnout, napětí na nule a pak se ještě líbaj nejen dva chlapi ale dokonce dva kyborgové...nakonec ještě jeden pěknej bungee fight s vetřelcem. Prostě taková ta krása, osobitost a nezaměnitelný napětí, kvůli který se stal vetřelec kultem a my se k němu rádi vracíme a vracet budeme, je v prdeli. ()

danny_21

Velká spokojenost, líbí se krvavá poetika, kterou Scott pozvedává tuto ságu, kterou započal. Moc nerozumím tolika negativním hodnocením, podle mě je prostě vyloučené ještě z Vetřelce vyždímat něco neuvěřitelně kulervoucího, protože těch spin-offů v podobě snímků a literatury v tomto žánru bylo tolik, řečeno už bylo mnoho, ale přijít s něčím originálním se podle mě Scottovi docela podařilo ( včetně Prométhea ) - 80 % ()

E lan

Kvalitní sci-fi patřící do série. Ničím neurazí, moc nepřekvapí, ale rozhodně celou dobu baví. A to se dnes cení. ()

GTS_PUNK

Po presne dvadsiatich rokoch a zopár odskočeniach si do iných filmových sérií, sa na filmové plátno vracia Votrelec v snímku, ktorý v roku 2017 patril medzi to vôbec najočakávanejšie, čo malo prísť do kín. Očakávania boli veľké, ale podarilo sa ich tomuto vesmírnemu zabijakovi naplniť? Hlavnou pointou príbehu je sledovanie posádky lode Covenant, ktorá smeruje na planétu Origae-6, ale cestou zachytia signál z inej, bližšej planéty a náhle zmenia kurz svojej cesty. To sa však ukáže ako najväčšia chyba v ich živote, a možno aj v histórii celého vesmíru. Režisér Ridley Scott sa po takmer štyroch dekádach, odkedy sa na filmovej scéne poprvýkrát objavil desivý Votrelec, vracia na začiatok takmer úplne všetkého. Divákovi predkladá podstatu tak známeho, ale doteraz stále tajomného univerza a filmovo sa snaží priniesť odpovede na viaceré nevysvetlené a nejasné otázky. V prípade tohto snímku sa však naň treba pozerať z dvoch rôznych uhlov pohľadu - jeden je ten, ktorý ho hodnotí ako samostatný príbehový celok, zatiaľ čo ten druhý sa na neho pozerá zo širšej perspektívy celej votrelcovskej série. Ak sa teda na príbeh tohto snímku pozrieme ako na samotný film, bude to pre početné množstvo divákov pomerne sklamanie. Veľké množstvo príbehového času sa totižto viac zameriava na posádku lode Covenant, ich životy, a mierne odsúva "hlavnú hviezdu", čiže Votrelca, do úzadia. Aj keď neskôr dostáva na plátne čas aj on, určite ho nie je toľko, koľko by si možno divák želal. Takisto treba podotknúť, že film vyložene neprináša do série nič nové a v istých momentoch takmer kopíruje už videné, viď súboj hlavnej ženskej postavy (Katherine Waterston) proti Votrelcovi. To síce nie je vyložene zlé, ale divák má pocit, že sleduje iba zrecyklované viaceré predošlé snímky. Na druhú stranu však príbeh nadchne vysvetlením viacerých dôležitých otázok univerza, najmä potom tou, ako vlastne vznikol najdesivejší vesmírny zabijak. Dej je totižto situovaný do obdobia desať rokov po udalostiach vo filme Prometheus a osemnásť rokov pred udalosťami z prvého Aliena z roku 1979. Kvalitatívne je to tak s filmovým dejom 50:50 a podobne možno zhodnotiť aj herecké obsadenie. Zatiaľ, čo väčšina hercov hrá v snímku len akési "druhé husle", mohlo by sa zdať, že celý film potiahne už spomínaná Katherine Waterston. To z časti síce je pravda, ale najviac priestoru na obraze dostáva Michael Fassbender. Ten si pre seba v roli androidov Davida a Waltera ukrojuje pekný kus filmovej stopáže, ale v rámci neskoršie vysvetlenej príbehovej podstaty je to pochopiteľné. Zároveň vďaka svojmu vystupovaniu, v ktorom sa vyhýba takmer akýmkoľvek emóciám, je najlepšou postavou v celom filme a na bedrách toho nesie bez pochyby najviac. Jeho surovo chladný herecký výkon dozaista nadchne všetkých divákov. Katherine Waterston ako druhá hlavná postava toho do filmu prináša už menej, ale rozhodne jej nechýba špecifická charizma, ktorou ohuruje aj Sigourney Weaver v predchádzajúcich filmoch tejto série. Alien: Covenant je snímkom, na ktorý dlho čakalo množstvo filmových divákov. Avšak očakávania, ktoré do neho boli vkladané, bohužiaľ, nedokáže naplniť. Po príbehovej stránke, aj keď dáva dôležité odpovede na viaceré otázky z predošlých filmov, je táto časť pomerne nevýraznou záležitosťou a možno ju zaradiť medzi to slabšie, čo dokázala táto kultová séria vyprodukovať. Ponúka síce zaujímavý vizuál, nového Xenomorpha a skvelého Michaela Fassbendera v hlavnej úlohe, ale to je tak všetko. Predvídateľnosť a strata tak veľmi potrebnej atmosféry, ktorá divákom naháňa husiu kožu, je takisto mínusom, ktorý filmu v žiadnom prípade určite nepomáha. Plnohodnotný návrat Votrelca tak, ako si ho predstavovali diváci, to určite nie je. Vychádza z toho však lepšie ako Prometheus. () (méně) (více)

MilesTeg

Je to víc Vetřelec než Prométheus, ale stejně tupé chování lidí (výsadek bez ochrany, ignorování bezpečnosti apod.) poukazuje na Prométhea. Nehezky se zachovali scénáristé k Noomi, ale koncert obou Fassbenderů to trochu zachránil. Moc pěkné cameo Jamese Franca. Co ovšem nechápu - spoiler - je názorová přesmyčka zbývající posádky, kdy napřed protestují proti rozhodnutí prozatímního velitele sestoupit na 80 km a když ho napadne jít na 40 km a Matka to podmiňuje souhlasem další osoby v posloupnosti velení, tato ho najednou klidně dá. Úplně na hlavu postavené a snad ještě pitomější než vyhlášení sebedestrukce ve StarTreku :-) Ale to neměla být parodie, pane McBride :-) Slabší než Prométheus, ten poslední bude určitě ještě horší, to už fakt nemá cenu chodit do kina. ()

Baron Noktur

Ultrasračka kolosálnych rozmerov. V sumárnom zhodnotení. MImo úvodnú scénu s filozofujúcim Michaelom Fassbenderom, ktorá je obsahovo prázdnejšia než peňaženka polovice Slovákov pred výplatou, je film prekvapujúco parádny a tento stav trvá až dokým sa neskončí úžasná akcia na planéte a posádku lode nezachráni teplý android z Prometheusa. Od tejto scény až po koniec je film megasračka. Hlúpa, trápna, idiotská sračka, v ktorej viac, než o prežitie pred krvilačnými monštrami ide o to, ako sa dvaja androidi učia hrať na flaute, popritom kecajú pseudofilozofické bláboly a taktiež ako sa bozkávajú. Scott sa na svoje staré kolená totálne zbláznil a za tento film by ho mali odsúdiť na doživotie. Smiešne CGI triky ani nebudem komentovať. Alien: Covenant je síce riadne krvavý film, no tie triky, to je ako z filmov spred dekády. 2/10 ()

Hashirama

Ano ano. Ridley pokračuje ve svých stařeckých náboženských alegoriích a v zájmu finanční návratnosti roubuje své biskupské chlebíčky a manýry do série Vetřelce, od jehož kořenů se odtrhuje jak jen může, aby mohl sám sebe pasovat do role velkého filozofa. Namísto efektních krvavých jatek, které by se mohly honosit Ridleyho nenapodobitelnou vizuální stopou, se nám dostalo dvou špatně napsaných omalovánek s Ridleyho nenapodobitelnou vizuální stopou o stvoření, Bibli, touze povznést se ze stvořeného na stvořitele a v poslední a nejposlednější řadě o černé agresivní svini, která všechny rozseká. Ridley si hraje na svém ekumenickém písečku a onen avizovaný film o Vetřelci nechává ladem v agónii nejhůř napsaných postav v dějinách áčkové kinematografie a bezduchého akčního balastu, ve kterém chyběly už jen zvukové efekty z animovaných grotesek. Samozřejmě samotná geneze Vetřelce je scénáristicky podle mě mnohem zajímavější než obyčejná mentalita včelího úlu, ale je podána v tak dementním rádoby filozofickém podání, kterým navíc Ridley pochcává svou vlastní tvorbu, že po ní zůstane místo obdivu spíš nepříjemná pachuť. Nicméně ze srovnání s Prometheem vychází Covenant stále jako film s relativně normálním (byť pofidérně vystavěným) dějovým obloukem, na druhou stranu je třeba si přiznat, že pokud pohlížíme na Vetřelce jako na víc než tupé béčko, tak posledním dobrým filmem byl ten první...jaká ironie, že od stejného tvůrce. ()

Kritik.

Sériu mám rád, ale toto je slabé. Priveľmi dlhý úvod (prvá polhodina vlastne zbytočná), postavy nevýrazné takže po prvých pár mŕtvych som si len povedal "Hm, niektorí umreli, neviem ktorí z nich to boli, ale vlastne mi je to jedno". K nikomu som si totiž nevytvoril sympatie. No a o tom, že postavy sa správajú nelogicky (aj keď filmovo typicky), nemusím snáď ani písať - čokoľvek chceš preskúmať, skúmaj to v noci a iba s ručnou baterkou :D ()

rublik05

Po nudném úvodu se konečně dostáváme na novou planetu, kde sice pomalu, ale jistě začíná drsný boj o holý život s nově se rodícími mimozemskými potvůrkami. Samotné přestřelky jsou relativně dobře natočené, vizuálně je snímek velmi poutavý, zaujaly mě i samotné exteriéry. Příběh mi však přišel zbytečně moc překombinovaný, vůbec jsem nepochopil to přehnané filozofování a zabývání se podstatou či vznikem života, to šlo úplně mimo mě a podle mého soudu to do Vetřelce vůbec nepatří. Moc mi nesedly ani postavy, které se chovají nelogicky, stupidní proslovy nebo některé absolutně hloupé scény. Oproti Prometheovi se dočkáme alespoň v závěru plnohodnotných soubojů, kvůli kterým se člověk na tento typ sci-fi hororů dívá, a alespoň snahy o nějakou gradaci či atmosféru. Pro mě osobně je Vetřelec: Covenant o malinko lepší, než jeho předchůdce Prometheus, avšak žádný zázrak se nekoná, pořád se jedná o silně průměrnou podívanou, která je místy dost hloupá a trochu i nudná. 5/10. ()

Hellknight12

Tento krát to R. Scott pohnojil. Ne síce úplne ale je to horšie ako Prometheus je tu omnoho viac chýb. Herecké výkony sú priamer. Herec, ktorý hraje androida Voltra je jediný herec, ktorému sedí úloha a hraje ju skvelé. Celkové hodnotenie za mňa je 50%. ()

kukkik

Nuda k uzoufání s nezajímavým příběhem a neskutečně nesympatickými a špatně napsanými postavami. Při sledování zdejších groteskně hysterických a komicky promiskuitních ženských postav člověk až uroní slzu při vzpomínce na Ripleyovou či Vasquézovou z druhého dílu. Zkrátka zase nic víc, než vláčení zdechliny další slavné značky po stříbrném plátně. Ztráta času. 1/5 ()

Nix

Jako akce a masakru si tu člověk užije, ale že bych si z toho sedl na zadelu. On Scott už tak nějak podle mne vařil z vody a jen se snažil zaujmout i trochu jiným pohledem na vznik, ale dle mého se mu to moc nepovedlo. Tohle je takový ten průměr, na který zapomenete hned za hodinu a už se k němu nevrátíte, bohužel. Starou klasiku už nic nepřekoná a k ní se raději budu vracet než sem. ()

-henry-

Slušná sci-fi povídka jako z Ikarie o smyslu života androidů. Když člověk akceptuje Scottův žánr "všude zásadně bez skafandru", dočká se sice ne příliš překvapivé, zato napínavé podívané. Akční sekvence tentokrát trošku pod dojmem "musí to tam bejt". ()

john.h

Prevlada zklamani. Prvni tretina je skvela a uspokojila muj fetis na interiery vesmirnych lodi a pruzkumy cizich planet. Nekoho to mozna muze nudit, ale mne to prislo jako nejlepsi cast filmu s nejlepsi pomalu budovanou atmosferou. Spory z rostlin mi prisly v teto casti strasidelnejsi nez samotnej Xenomorph pozdeji. V druhe tretine se strida akce a nudne kecani, obcas to zachazi az do wtf dimenze a clovek nechape, jak to muze mit znacku Alien. Treti cast filmu se vraci ke korenum serie a da se na ni koukat, ale je moc kratka a nestihne uspokojit. Pak prijde zhruba od pulky filmu predvidanej konec, kterej sice vzbuzuje otazky, ale dava jednu jasnou odpoved na otazku ohledne nejlepsiho alieniho filmu letosniho roku a tou odpovedi je, ze tim filmem neni Alien, ale Life. ()

Marty7CZ

Jste tady skoro všichni řádně ubulený!!!! Je to jako s Prometheeem, na první kukačku trochu chaos a výčitky a hledání chyb, po dalším(to nás teprv čeká) pak pochopení všeho a oblíbenost. Takovej styl vyprávění má jen Scott a buďme ku*wa rádi, že to vůbec skoro v 8 pětkách točí!!!!! Zatím 75% P. S. Ty jelita, co tady dávají "odpad", museli zesilet na mysli! a srovnavaj tenhle film s Troškou??? Pěkně ujetý! ()

biergof

Stejně jakou fanoušci Terminátora, jež touží po rozvinutí flashbecků z budoucnosti a místo toho dostali rezavého Arnyho a Sarah mu říká dědo. Tak naprosto stejně byli vyslyšeni fanoušci Aliena, kteří opět touží po akci s Colonial Marines. tedy VŮBEC! Místo toho se nám dostalo epické podívané a velkolepých myšlenek, které bych přijmul, ale rozhodně né u Aliena! Který koneckonců byl ve filmu asi 4 minuty. Smutné. ()

Knor

Taaak. Mám za sebou svůj nejočekávanější film roku. A bylo to prostě skvělý. Zbožňuju vetřelčí sérii, smekám před Scottem, že to celý nastartoval, miluju Siquerney Weaver a nikdy bych žádnýho vetřelce nechtěl potkat osobně :-D Musím se zmínit i o Prometheovi. Ten film není dokonalý, obsahuje spousty scénaristických kopanců a jeden z nejsebevražednějších týmu, co si ve filmu jen dokážu představit, ale ta mytologie, fylozofie o stvoření a překopávání náboženství my perfektně sedí a strašně mě baví. O to víc je super, že se Scott tohle téma rozhodnul spojit s temným a brutálním světem Vetřelců. Covenant je pokračováním Promethea a klidně by mohl i název Prometheus 2 apod. Ti naivní, co si spojovali tenhle film hlavně s původní vetřelčí sérií budou určitě zklamaný. Covenant je spíš ta přechodová komora mezi Promethem a Vetřelcem a tak jsem to taky očekával. Posun od Promethea to určitě je, zodpoví se i několik otázek, který právě Prometheus položil a většinou se stále drží spíš tý přemítací otázky o původu života, tvoření a smrti. Dokonce je tu určitá spojitost se Scottovým Blade Runner, protože tu filozofují umělé inteligence. Dostane se nám i dalších střípků o mimozemské civilizaci, která nás stvořila, který pomáhají skládat načrtlou skládačku o této civilizaci. To všechno je nádherný. Celýmu filmu naprosto vévodí Fassbender. Jeho postava je tak dokonalá a zajímavá, že by si možná stačila na celý film sama bez přítomnosti kohokoliv jinýho. A vypadá to, že právě David bude hlavní klíčová postava celé téhle prequelové trilogie, ale nechci prozrazovat víc. Chápu proč spousta lidí píčuje, že vetřelec je odfláklý a je tam jen chvíli bla bla bla. Popravdě řečeno, já čekal, že vetřelec bude jen pár minut na konci filmu nebo, že finálem filmu bude jeho zrození. Ne vetřelec se objevuje mnohem víc a krásně masakruje ty nebohý kolonizátory. Mimochodem krví, vnitřnostma a chuťárnama se nešetřilo a tak to má sakra bejt. No a demence posádky ? Jo to je pravda, další tým vědců, který si na neznámý planetě čichá, ochutnává, sahá a kope do rostlin apod.. No jo, jsou to dementi a co ?! Ve filmu stejně posloužili jen jako krmivo a to mi bylo jasný naprosto od začátku, protože o lidi tu nejde. A po podobně dementním týmu z Promethea mě tohle ani nějak nesralo. Scott asi uvažoval stejně, protože mě mnohem víc zajímala rozjetá mytologie, kam se poděl David se Shawovou a evoluční vývoj nejznámějšího xenomorpha filmových dějin. To mě přijde mnohem zajímavější než tým tupců, který dělaj jednu píčovinu za druhou a budou za to taky náležitě potrestáni. Na druhou stranu kdyby je nedělali, tak by se nestalo tolik věcí, takhle jsem se s tím okamžitě smířil a prostě .... říkáte si o to, dobře vám tak :-) Nemáte bejt dementi haha. Prostě mi to zážitek ani film nezkazilo. Nečekal jsem nový film s vetřelcem a je dobže, že to tak není, ani by to už nemělo to kouzlo. Vetřelec se tu objeví a je to skvělý, ale není to ten hlavní stěžeň filmu. Scott na vetřelce navazuje hrozně pozvolna a rozehrává trochu jinou hru s jinýho konce. Jsem si jistej, že k tomu spojení příběhu o hledání tvoření života a vetřelců dojde, ale nejde se na to zpříma. A to mě právě hrozně baví. Konec filmu je naprosto luxusní a já se už nemůžu dočkat na další kus týhle skládačky. Doufám, že to Scott dotáhne do velkýho finále a propojení dostane svou konečnou velkolepost. () (méně) (více)

Petike

Ťažký prípad akútnej a chronickej prequelózy pokračuje (či, lepšie povedané, predkračuje). Vŕta mi v hlave, či Weylandova zlodušská megakorporácia financuje výpravu za výpravou len preto, aby uskutočňovala rozsiahly sociálny experiment (či dokonca trestanecký program) s cieľom potichu vyhladiť najsprostejších vesmírnych prieskumníkov v matičke Galaxii. :-p Podobne ako v onom štúdiom vyhypovanom Prométejovi - ktorému sa napriek slávnemu menovcovi nepodarilo čmajznúť aspoň trochu nedebilný scenár od schopnejšieho scenáristu - aj tu milá posádka v centre príbehu trpí akútnym nedostatkom kľúčových vitamínov I a Q. ;-) Žarty bokom, toto je ako vážnejší a áčkovejší pokus o tie tínedžerske vyvražďovačky, čo letia posledných 20-30 rokov. Zííív. K tomu v pozadí pokračuje z Promethea zdedená úsmevná groteska rádoby temne podanej dänikenoviny, s vyškereným androidím metrosexuálom-narcisom v popredí. (Nepohoršujte sa. Tá predchádzajúca veta svojim nečakane sexuálnym podtónom dôstojne zapadá do okato sexuálnych podtónov tejto otravne nekonečnej série.) Shawová a čiernu nanokolu sľopajúci Múčnici narýchlo odbití a subsekventne zabití. Hviezdičku udeľujem za kameru, znesiteľnú technickú výpravu, Fassbinderovo herecké užívanie si zlej (dvoj)roly, Waterstonovej večne vyjavený kukuč a vesmírneho čundráka v kovbojskom širáku. Strhávam hviezdy za všetko ostatné. //// Ridley, človeče zlatý, už sa na to prosím ťa vys**. Ani ty, ani nikto iný nikdy kvalitne nenadstaví kašu k originálu zo 79-ho. Po takmer 40-tich rokoch Votrelcovská "sága" trpí tým istým problémom, ako svojho času tá Highlanderovská: Nemala vôbec jestvovať. Bohato stačil a stačí pôvodný film. Bez potreby kaziť jeho status a jeho vtedajšie inovácie, bez potreby skĺznuť do nudnej hororovej telenovely naťahovanej viac ako gumka z teplákov po mladšom súrodencovi. Ak už niektorí jedinci skutočne nevydržia nutkanie rozširovať univerzum pôvodného, nestrojeného filmu, radím zahrať si Alien: Isolation a potom si dať pohov. //// Zaujímavé komentáre: mrGhostly, cryniac, BR23, Triple H, Cervenak. A P.S. ku komentáru mušátko: Jeden by rád dúfal ! ()

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

01.06.2019

Vetřelec minulý týden oslavil 40. výročí a v rámci oslav došlo i na rozhovor se samotným tvůrcem ikonického hororu Ridley Scottem (Černý jestřáb sestřelen, Konzultant). V něm pak Scott mimo jiné… (více)

O čem by byl další Vetřelec?

O čem by byl další Vetřelec?

15.11.2018

Pokud jste viděli poslední filmy z vetřelčí série od režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Gladiátor), pak je vám nejspíš jasné, že měl slavný tvůrce pro svoji temnou sci-fi ságu ještě velké plány. V… (více)