Šingeki no kjodžin

• Japonsko 進撃の巨人 (více)
Japonsko, (2013–2023), 36 h 45 min (Minutáž: 23–85 min)

Předloha:

Hadžime Isajama (komiks)

Romi Paku, Akeno Watanabe, Susumu Čiba, Unšó Išizuka, Hiroši Kamija, Júki Kadži, Juiči Karasuma, Tomokazu Sugita, Kódži Jusa, Minami Takajama, Hideaki Tezuka (více)

Série(4) / Epizody(89)

Recenze uživatele Ingtar2 k tomuto seriálu (3)

Season 1 (2013) (S01)

Obsahuje spoilery. Tak prvá séria bola poriadne sklamanie. Počítal som s niečím poriadne zábavným a prerátal som sa. Celkovo ma iritovalo hneď niekoľko vecí – prvou je totálna predvídateľnosť príbehu, tu tvorcovia fatálne zlyhávajú. Počas celej série ma prekvapila možno tak jedna jediná vec, a to je na 25 dielov veľmi slabá bilancia. A nehovorte mi že som bol jediný, komu bolo úplne jasné, že tí titáni sú Eren a Annie. Druhá vec boli hluché miesta. Naozaj ma má baviť sledovať celú epizódu o tom, či sa Eren premení na Titána, a keď sa nakoniec rozhodne že sa nepremení, tak sa na začiatku nasledujúcej časti aj tak premení? What the hell was that good for? A tieto miesta sa tiahnu celou sériou, počínajúc prvou epizódou. Nečudujte sa potom že keď titán zožral Erenovu matku tak ma to nechalo totálne chladným. Tretia vec je animácia a technické prevedenie. Problém nastáva pri pohyboch postáv –napríklad kráčanie niekedy vyzerá ako keby bolo spravené fotoaparátom namiesto videom. Takisto ma neskutočne štvali tie čiary na okrajoch obrazovky pri každej akčnej scéne a aj fakt, že počas každej scény musí mať minimálne jedna postava na tvári nejakú kvapku. A aby som nezabudol, ten moment keď ruka titána prešla cez dom ma bude ešte dlho mátať v snoch. Ďalším z mojich problémov s týmto seriálom je, že každý tu proste vrieska alebo plače, a to neustále. Práve preto sú mojimi obľúbenými postavami Sasha, Annie a Connie, ktorí zatiaľ nedostali dosť priestoru sa vyplakať. Počas série stále niekto umiera a tvorcovia sa tomu snažia dať obrovskú váhu, čo je ale nemožné keďže nemám šajnu kto tí ľudia sú a sú tam totálne zbytoční. A o úvodných znelkách a niektorých skladbách uprostred epizód sa radšej nejdem vyjadrovať, tie sú proste nepočúvateľné (Na druhej strane sú tu zas aj výborné skladby, či už orchestrálne alebo elektronické). Aspoň som však nadobudol superschopnosť – dokážem presne preskočiť úvodnú znelku. And that is power you can not buy. Čiže sumár – počas prvej série sa nič nestalo, väčšinu epizód možno preskočiť bez výčitiek svedomia a celkovo by lepšie fungovala ako film, možno dva úvodné filmy. Snáď bude druhá séria lepšia. ()

Season 2 (2017) (S02)

Druhá séria bola omnoho lepšia ako prvá. Zo začiatku sa znovu objavili moje dve obľúbené postavy a naozaj sa tam aj niečo dialo. Na konci prvej epizódy som mohol len krútiť hlavou nad opätovnou smrťou postavy, o ktorej som vôbec nič nevedel . Opäť som mohol len krútiť hlavou pri odhalení Colossal Titana a Armored Titana, pretože tie dve osoby som v podstate vôbec doposiaľ nezaregistroval, respektíve boli len do počtu. Dejová linka s Christou a Ymir bola úplne predvídateľná a nudná, slúžila iba na naťahovanie epizód (I mean was the ending of Ymir even supposed to be surprising?). Konečne sa však objavila scéna, pri ktorej som dostal (síce kratučké) zimomriavky, a to pri tom titánovi, ktorý sa objavil už v úplne prvej epizóde a mal na Erena obrovský vplyv. Eren ďalej len tára a plače, Mikasa je príbehovo nezaujímavá (slúži len na Erenov character development) a po zistení, že Armin je vlastne dievča som sa ešte dlho smial. Naďalej mojimi favoritmi teda zostávajú Sasha, Connie a Levi. Animácia pokročila o krok vpred, už žiadne neplynulé kráčanie a tupé bojové scény. 2 epizódy niekde ku koncu série boli úplne zbytočné. Celkovo – niečo pod 40%. ()

Season 3 (2018) (S03)

Obsahuje Spoilery: Dúfal som, že po vydarenejšej druhej sérii príde ešte ďalšie zlepšenie, ale mýlil som sa. V prvej polovici tretej série je zle snáď úplne všetko. Začnem od openingu, ktorý je vyslovene cringe (na rozdiel od druhej polovice, kde sa konečne ukáže počúvateľná titulná skladba). Dejové linky sú nudné a jediná zaujímavá vec je titan ktorý nedokáže chodiť. Politika je poriadne nepodarená a nudná. Doteraz som nepochopil ako to teda bolo s Kennym Ackermanom, či mal niečo spoločné s Mikasou alebo nie. Tá je mimochodom opäť úplne zbytočnou postavou. Únos Erena si v podstate už ani nepamätám, a to je poriadne zlá vizitka. Historia je úplne nezaujímavou a celkovo by sa jej dejová linka dala skrátiť, jej pôvod ma vôbec nezaujímal a celý čas som mal silné nutkanie dať jej virtuálne cez hubu. Jej korunovácia bola len čerešničkou na torte nehoráznej nudy. Grafika sa opätovne zhoršila, postavy kráčajú vpred sekavou chôdzou, stráca sa dynamika a navyše sú v každej čo i len minimálne akčnej scéne neidentifikovateľné čiary na okrajoch obrazovky; a pre toto všetko hodnotím prvú polovicu tretej série na úplný ODPAD. Bitka o znovunadobudnutie Shiganshiny bola na druhú stranu úplná lahôdka – Armin konečne predviedol že môže byť užitočný, Levy je proste zver, Erwin sa rozhodol pre hromadné triedenie a Bertholdt a Reiner na hradbách dotýkajúc sa zovretými päsťami ramien toho druhého mi konečne dali zimomriavky. Bertholdtov koniec trošku dojal, a ako za jedinou postavou z celého seriálu mi za ním je smutno. Mal radšej zomrieť Reiner. Na druhú stranu bolo úplne jasné ako sa Levy na streche rozhodne, a to isté platí aj o finálnom odkrytí toho, kto titáni sú (rozmýšľam či ma malo vôbec malo prekvapiť že to sú ľudia a že za stenami je civilizácia). Posledných zopár epizód tak bolo opäť nudných a rozťahaných, autor snáď ani nevedel o čo sa v poslednej epizóde snaží. Btw príde mi celkom ako blbosť že za hradbami ľudia žijú 100 rokov a teraz žijú ako v roku 1500 a mimo ostrova si ľudia vybudovali civilizáciu na rok 1900... A tá bitka o Shiganshinu to tak dobre naštartovala... no nič no 42% za túto sériu a to môžu byť ešte radi pri tom ako sa zahrávali s mojou trpezlivosťou. PS: Som hrdý na to, že okrem Promethea som bol schopný dať tomuto seriálu ako jediný odpadové hodnotenie. ()