Šingeki no kjodžin (TV seriál)

• Japonsko

進撃の巨人

• Japonsko

Shingeki no kyojin

• angličtina

Attack on Titan

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Horor

Japonsko, 2013–2021, 29 h 44 min (Minutáž: 23–24 min)

Předloha:

Hadžime Isajama (komiks)

Romi Paku, Akeno Watanabe, Susumu Čiba, Unšó Išizuka, Hiroši Kamija, Júki Kadži, Juiči Karasuma, Tomokazu Sugita, Kódži Jusa, Minami Takajama, Hideaki Tezuka, Jú Kobajaši, Marina Inoue, Saki Fudžita, Kišó Tanijama, Jošimasa Hosoja, Anri Kacu, Megumi Sató, Rjóta Takeuči, Kenta Mijake, Šindži Kawada, Akio Sujama, Asami Šimoda, Tomojuki Šimura, Kóiči Sakaguči, Tomohisa Asó, Jošino Ótori, Masahiko Tanaka, Rintaró Niši, Cuguo Mogami, Rjóta Ósaka, Masaki Terasoma, Kenta Ókuma, Masaharu Sató, Šúhei Takubo, Takanori Hošino, Jošihito Sasaki, Nobujori Sagara, Júja Murakami, Rjóta Asari, Hiroki Maeda, Čika Anzai, Daisuke Ono, Jui Išikawa, Ikumi Hajama, Šiori Mikami, Tomohisa Hašizume, Jú Šimamura, Mijuki Kobori, Nacuki Aikawa, Kazuhiro Fusegawa, Šintaró Óhata, Hiroši Cučida, Jošino Takamori, Gó Šinomija, Nana Hamasaki, Sajaka Senbongi, Acumi Tanezaki, Hiro Šimono, Risa Šimizu, Hiroši Naka, Tecu Inada, Tóru Sakurai, Keidži Fudžiwara, Júki Sanpei, Kacunori Okai, Volcano Óta, Masaja Macukaze, Júmi Kawašima, Ajumu Murase, Tošiki Masuda, Manami Numakura, Ajane Sakura, Nacuki Hanae, Takehito Kojasu, Marina Inoue (vyp.), Tóru Nara, Kijomicu Mizu'uči, Seiró Ogino, Naomi Kusumi, Jasuhiro Mamija, Kunpei Sakamoto, Kazuhiro Jamadži, Kazuhiko Inoue, Kódži Išii, Mamiko Noto, Takahiro Sumi

Aya Hida

Bezesporu anime událost letošního roku. Efektivní kombinace silného příběhu spojeného s komiksovou brutalitou a nervy-drásající akcí. Je to Araki, takže každý díl nutně musí končit obrovským cliffhangerem, ale i bez jejich pomoci se mi podařilo zhltnout tuhle animovanou lahodu jedním dechem. Mám s tím jisté problémy. Hlavní trojice postav rozhodně nejsou univerzální sympaťáci a nějakou chvíli trvá, než vám přirostou k srdci, přičemž u některých se vám to pravděpodobně nepovede ani po 25 dílech (Mikasa ať je dál fan-favorite, ale takhle plochou a nudnou postavu jsem v anime už hodně dlouho neviděl, nejlepší je naopak skrz naskrz anti-hrdinný Jean). Finále, jakkoliv brilantně vygradované a skvěle napsané, vlastně nepřináší žádný výsledek a trochu vyšumí do ztracena. To jsou ale jen malé kaňky na jinak brilantní animační i dramatické práci. 1. sezóna - 90%(30.10.2013)

Dobře, přiznejme si že asi jedu na anime mainstreamu, ale zatím mě to baví. Tohle mě oslovilo lehce nezvyklou animací, ne úplně běžným dabingem a to hlavně ženských postav a tím, že ač jsou určitě mnohem brutálnější kusy, tohle anime se se svými hrdiny nepáře. Uvidíme co bude dál. Zatím mě jenom vyloženě mrzí že postava Erena přežila a je zněj teď uberklučina, mnohem víc by mě to asi zajímalo, kdyby bylo vážně po něm.(4.8.2013)

Epické, obrovské, kolosální a hlavně drahé ! Takhle masivní audio-vizuální nářez se opravdu nevidí každý den. Koukám, že lidi, co dávají maly počet hvězdiček mají problém s tím, co já považuju za veliký klad - emoce. Líbí se mi, že konečně někdo ukázal, jak by se asi lidi (v tomto případě hlavně kadeti vojenské školy) chovali, kdyby viděli, že (v mnoha případech poprvé) stojí proti něčemu, co lidi likviduje po desítkách do minuty, a i zkušení vojáci mají celkem problém takovou hrozbu sundat. Jak jsem již zmiňoval, co se prezentace týče, tak je to asi to nejlepší, co jsem u anime viděl. Soundtrack je na tom ausgerechnet úplně stejně ... důkazem budiž husí kůže, která se dostavovala minimálně 3x za díl ! Military nadšencům, kterým se líbila třeba Hvězdná Pěchota, rozhodně doporučuji ... ostatně jako všem ostatním, kteří chtějí vidět něco opravdu NAŘEZANÉHO !(16.10.2014)

SEASON1 EP7: Opening si bere něco z Garei-zero (skladbu, scenografii), něco z Ergo Proxy (spousta vlajících účesů), celkově to ale zdaleka není taková kvalita. A podobně i celé anime. Atraktivní a dobře nadesignované prostředí (aka Wolf´s rain), slušná choreografie akce a skvostně využívané možnosti animace na podporu dramatickým momentů a vypjatých scén vůbec. K těm vypjatým scénám. To je fakt problém. Takhle afektované postavy jsem nezažil. A že už to člověk trochu čeká. Ale ne takhle. Je to hrozitánsky uřvané prakticky pořád, až teda na hlavní hrdinku, která zase mluví tím klidným, odměřeným hloubavým zádumčivým...jak už to tak bývá. A taky se to vleče, ale to je asi subjektivní, třeba ta rozvláčnost bude mít opodstatnění...a obři jsou fakt hnusní (ne hnusní jako monstra, ale hnusní jakože někomu dost ujel štětec, opět aka Garei- zero, kde byla animace na vysoké úrovni a SGI monstra byla k smíchu). Tady to nevydrží ani ti obři a smějou se sobě nepokrytě navzájem...no nevim. Ale celkově se našlo nemálo po všech stránkách silných momentů, tedy pozitivní dojmy přetrvávají. Nicméně asi spáchám zločin a počkám na anglicky dabovanou verzi, kde bude sice hlavní hrdina zdá se opět, jako ve většině anime, huhlat tím ztrápeným emo hlasem, ale pořád lepší, než z těch zběsilých piskláků zešílet...jo a prej se chystá hraný film. Tak uvidíme:)(11.5.2014)

On chce. Fakt se snaží. Fakt si to přeje. Ale prostě se mu to nevede :-D Toď tak rekapitulace celé první série Shingeki no Kyojin z pohledu hlavní postavy - Erena :-) Velmi zajímavý námět, člověka v průběhu koukání začne napadat mnoho věcí, spojí si konexe, chování postav, příběh se vyvíjí jak v přítomnosti, tak i v minulosti. To se mi tady líbí. Terminátor i Mozek po boku ukecaného ufňukance jen podpírají pár scén, avšak snaží se žít i vlastním životem. Hodnocení bych viděl tak na 3*, zlatý střed 50%, ale musím uznat, že je to zajímavé. Je to hodně zajímavé, jejich svět má hluboké kořeny, zvyky, všechno tak nějak sedělo a i když to nebylo dokonalé, přistihl jsem se, že si tuto show užívám - a o tom to je :-) Někdo si užívá Rosario to Vampire, někdo ujíždí na K-ON a já mám tím pádem právo na to říct, že Shingeki no Kyojin bylo velkým překvapením (ať už první zklamání, nebo pozdější zlepšení) roku 2013. Za mě 75%(31.1.2014)

• - Spoiler: Eren měl původně vědět už od začátku, že je Titán. Eren má ve své titání podobě tři oční víčka (stejně jako někteří plazi). (fallanga)

• - Hajime Isayama pôvodne rozmýšľal, že by ľudí ochraňoval les, ale neskôr sa rozhodol o tri veľké hradby - Mariu, Sinu a Rose. (Hees)

• - Annie Leonhardt slaví narozeniny 22. března. (Tunheber)