Šingeki no kjodžin (TV seriál)

• Japonsko

進撃の巨人

• Japonsko

Shingeki no kyojin

• angličtina

Attack on Titan

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Horor

Japonsko, 2013–2021, 29 h 44 min (Minutáž: 23–24 min)

Předloha:

Hadžime Isajama (komiks)

Romi Paku, Akeno Watanabe, Susumu Čiba, Unšó Išizuka, Hiroši Kamija, Júki Kadži, Juiči Karasuma, Tomokazu Sugita, Kódži Jusa, Minami Takajama, Hideaki Tezuka, Jú Kobajaši, Marina Inoue, Saki Fudžita, Kišó Tanijama, Jošimasa Hosoja, Anri Kacu, Megumi Sató, Rjóta Takeuči, Kenta Mijake, Šindži Kawada, Akio Sujama, Asami Šimoda, Tomojuki Šimura, Kóiči Sakaguči, Tomohisa Asó, Jošino Ótori, Masahiko Tanaka, Rintaró Niši, Cuguo Mogami, Rjóta Ósaka, Masaki Terasoma, Kenta Ókuma, Masaharu Sató, Šúhei Takubo, Takanori Hošino, Jošihito Sasaki, Nobujori Sagara, Júja Murakami, Rjóta Asari, Hiroki Maeda, Čika Anzai, Daisuke Ono, Jui Išikawa, Ikumi Hajama, Šiori Mikami, Tomohisa Hašizume, Jú Šimamura, Mijuki Kobori, Nacuki Aikawa, Kazuhiro Fusegawa, Šintaró Óhata, Hiroši Cučida, Jošino Takamori, Gó Šinomija, Nana Hamasaki, Sajaka Senbongi, Acumi Tanezaki, Hiro Šimono, Risa Šimizu, Hiroši Naka, Tecu Inada, Tóru Sakurai, Keidži Fudžiwara, Júki Sanpei, Kacunori Okai, Volcano Óta, Masaja Macukaze, Júmi Kawašima, Ajumu Murase, Tošiki Masuda, Manami Numakura, Ajane Sakura, Nacuki Hanae, Takehito Kojasu, Marina Inoue (vyp.), Tóru Nara, Kijomicu Mizu'uči, Seiró Ogino, Naomi Kusumi, Jasuhiro Mamija, Kunpei Sakamoto, Kazuhiro Jamadži, Kazuhiko Inoue, Kódži Išii, Mamiko Noto, Takahiro Sumi

Aya Hida

Zasloužený fenomén, který svého času rozbořil lehce stojaté vody a zamířil si to do všech koutů světa. Nevídané tempo, šokující zvraty a láska k ústřední trojici Eren-Mikasa-Armin, stejně jako k parádním postavám vedlejším (Levi, Sasha a postupem času další a další charaktery) měly za následek, že než jsem se nadál, namířili si to Titáni mezi moje nejoblíbenější anime světy vůbec. Takhle dravý střih, soundtrack i efekty se zkrátka jen tak nevidí a i s přibývajícími epizodami a sezónami (jakkoli je čekání na ně mnohdy vražedně dlouhé) se nestačím divit, jak odvážně racionální odpovědi jsou řečeny na ty nejtroufalejší dějové otázky. Vím, že největší kouzlo teď tkví v otazníku největším, tedy otázce "Jak jen tohle může skončit?" Nejraději bych se ale pídil po každé stopě ještě pěkných pár let a tuze mě mrzí, že to není možné.(18.12.2013)

Zas jedno vynikajici anime. Nabite akci, lehce ujecene s dobrym soundtrackem a vynikajici animaci. O sympaticke postavy nouze rozhodne nebyla(Vzdy, jakmile se objevila Mikasa nebo Levi, tak jsem mel radost a te radosti, vzhledem k tomu, ze to jsou hlavni postavy, bylo dost a dost!). Libilo se mi, ze tam nebyly zadne nesmyslne vsuvky, at uz co se animaci nejakych pocitu tyce(je pro to nejaky specialni nazev? Jak byva castokrat napric celym serialem vetsinou hlavne u hlavnich hrdinu ty doprovodne animace, kdy se vetsinou zmeni i cela scena nebo tam jen z nicho vyskoci treba nejaky symbol/nerealny obrazek), tak takove, co by zbytecne natahovaly dej. Cely serial pro me byl vcelku narocny, protoze jsem ho sledoval v originalnim zneni s anglickymi titulky a moje anglictina neni zrovna vyborna. Takze jsem castokrat vyhledaval potrebna slovicka, coz trochu rusilo celkovy dojem/zazitek, ale prestoze jsem se na serial musel mozna az prehnane soustredit, naramne jsem si ho uzil. P.S.: ceske titulky jsem nanasel a navic jsem to videl ve verzi, kde uz primo v obrazu jsou vplane titulky anglicke, tolik k tomu proc jsem podstupoval tu anglickou torturu :)) (Videna 1. a zatim jedina serie)(28.8.2015)

Další překvapení, které mi nachystal anime žánr. Přes počáteční nechuť se opět rozjel nadupaný příběh s velmi originální zápletkou (tohle slovní spojení ani zdaleka nevystihuje realitu) a příjemně propracovaným světem. Jen je škoda divného chování postav a zbytečně natáhnutých přemýšlivých scén. To ale vyvažují epické souboje úplně jiného kalibru, než na které jsem byl kdy zvyklý a také ve většině případů všechno-jen-ne-hrdinské chování vojáků. Rovněž se mi zamlouvá určitá syrovost, se kterou Titáni likvidují lidi. Nejednou jsem zůstal sedět s pusou dokořán. Tleskám.(28.10.2015)

Takže, celou neděli jsem věnovala tomuto anime - což jsem naposledy udělala u Death Note. Perfektní hudba. Charakterově bohaté postavy. Neustálé napětí. Poutavý příběh. A ty emoce v tom! Prostě nemám slov. A co mě nejvíc připoutalo? Tenhle seriál mi pomohl vyřešit dost nepříjemné problémy odehrávající se v mé hlavě. Někdo, kdo nedokáže nic obětovat, nedokáže nic změnit. Přiznávám, bylo pro mne zklamání, že jsem se nedozvěděla co je v oné pivnici, znát tajemství titánů? No kdo by nebyl zvědavej, ale mile ráda si počkám. Pro mě jedno z nejlepších anime.(30.8.2015)

• Zíza

První OP mě docela bavil (tedy obzvláště jeho začátek, když se tam "vyřvává"), druhý jsem bez milosti přeskakovala. Bohužel jsem zřejmě trochu náročnější divák, a tak se nenechám opít rohlíkem. Nelogičnost jednání postav mě často zarážela. To samé i jejich uřvanost, ubrečenost. Děj byl moc protahovaný, v podstatě se nic moc nestalo, ale zabralo to 25 epizod, takže to působilo zdlouhavě a utahaně. Animace je strašná – postavám často ujížděly oči, nemluvě o některých předmětech či pohybu (např. koní) a nepohybu (jedete na voze, pádí obrovskou rychlostí, ale moc s nákladem na voze nekodrcá apod.). Působilo to až nízkorozpočtově a honem, ať už to mám hotový, nebaví mě to. Navíc pokud bych do hodnocení měla opravdu promítnout to, že série končí tak, že nic neosvětlí, nebála bych se to ohodnotit jednou *. Ale protože jsem dobrák od kosti, dám tomu ty dvě. Pro mě to je obrovské zklamání. I tak to mělo pár momentů, které nebyly špatné, plus některé díly uběhly opravdu rychle. Takže proč to vidět? Rozhodně ne kvůli příběhu, ani animaci. Podívejte se na to, abyste se měli o čem bavit s ostatními od "fochu", abyste se neztráceli v záplavě všech možných vtípků, párování a dalších "kreativních" věcí, které vyskákaly jako houby o dešti. Navíc se může ukázat, že jste nenároční divák, a tak by se vám to i mohlo zalíbit.(5.10.2013)

• - V seriálu jsou postavy mnoha národností a kultur. Eren má německé příjmení, ale podle barvy pleti a křestního jména je částečně i tureckého původu. Mikasa má japonské předky a Ymir je ze severní Evropy. Zbytek postav je německého původu. (fallanga)

• - Stále nie je známe, akého pohlavia je Hange Zoë. V anime sa podobá skôr na ženu, ale v mange to vôbec nie je jasné. Autor mangy sa vyjadril, že to, akého pohlavia Hange Zoë je, nie je dôležité pre príbeh. (Hees)

• - V původní verzi komiksu nebylo 3DMG. Lidé místo toho byli schopni vyskočit 20 metrů do vzduchu. (fallanga)