Penny Dreadful (TV seriál)

Penny Dreadful

Drama / Horor

USA / Velká Británie / Irsko, 2014 - 2016, 25 h 21 min (Minutáž: 47–59 min)

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord, Owen Roe, Mary Stockley, Olly Alexander, Lorcan Cranitch, Simon Russell Beale, Alex Price, Joseph Millson, Olivia Llewellyn, Nathan O'Toole, Nicole O'Neill, Patti LuPone, Oliver Cotton, Anna Chancellor, Michael O'Flaherty, Melissa Maria Carton, Darragh O'Connor, Peter Robbie, Rick Burn, Pat McGrath, Mark Quigley, Karla Lyons, Jack Hickey, Dylan McDonough, Martin Phillips, Amy De Bhrún, David Ryan, Michael James Ford, Paul Ward, Leticia Dolera, Hannah Tointon, David Warner, Henry Goodman, Douglas Hodge, Sarah Greene, David Haig, Olivia Chenery, Morgan C. Jones, Jonny Beauchamp, Ronan Vibert, Jer O´Leary, Wes Studi, Gary Fox, Denis Conway, Fady Elsayed, Robert Nairne, Anthony Brophy, Gus Barry, Gavin Fowle, Graham Butler, Xavier Atkins, Frank McCusker, Noni Stapleton, Fern Deacon, Lili Davies, Richard Riddell, Ruth Gemmell, Tamsin Topolski, Amber Fernée, Noah Jupe, Sean Gilder, Shazad Latif, Christian Camargo, Samuel Barnett, Jack Olohan, Jack Greenlees, Jessica Barden, Jamie Ballard, Steve Wilson, Richard Doubleday, Paddy Rocks, Tantoo Cardinal, Calum MacPherson, Fred McCloskey, Olga Wehrly, Brian Cox, Perdita Weeks, Bradley Hall, Mei Bignall

Psychosexuální konverzační horror zasazený do Londýna devatenáctého století, sem tam úplně originální, sem tam inspirovaný známými figurami z literárních klasik. Herecky se jedná o výsostnou partu, a ač potěší moje oblíbená Billie Piper, nebo sympaťáci Timothy Dalton a Josh Hartnett, Eva Green si jednoznačně krade celou show pro sebe. Po první sérii 70%, výrazně lepší druhá vytáhla Penny na solidní 4 hvězdy. Prodloužením Homelandu do osmé série a zrušením Penny po třetí potom Showtime definitivně potvrdila svou pozici aktuálně nejhorší a nejpřeceňovanější kabelovky.(3.12.2014)

• Mi Nü-Chai

/po dvou dílech zatím bez hodnocení / Hmm, tak morzakor v pohyblivých obrázcích, pravíte. A mně se to zatím docela líbí, brak mám v nemalé oblibě; jen mám obavy, že se bude Penny snažit o "něco víc" a trudně se jí nepovede. Avšak kdyby se povedlo, ej, to by bylo veliké dobro. Nicméně, občasné nudné žvanění postav spíš varuje, že vydají-li se touto cestou, skončí v pekle. Btw. záhada, zda Eva Green umí předvádět i něco jiného než hysterickou čubku zatím nerozlousknuta, ale sem se její styl znamenitě hodí. Vůbec je obsazení povedené, až na kurvu v podání Doktorovy Rose, kterou už jaksi nemůžu vystát a navíc vypadá jak mladá Veškrnová po ráně lopatou na tlamu.(22.10.2014)

Penny Dreadful stojí za vidění. To je v podstatě to hlavní, co by Vás mělo zajímat. Předkládá totiž vizuálně silnou a podmanivou návštěvu viktoriánského Londýna, po jehož ulicích někde běhá Jack Rozparovač a právě on není tím největším zlem, které můžete potkat. Postavy zde nejsou černobílé, každá má svůj vlastní příběh odhalovaný během celkových (a zakončených) 3 sezon seriálu. Je nutné také říct, že seriál skončil ve "správnou" chvíli a postavy ani příběh nepůsobí vyčpěle. Atmosféra je, i díky vizuální stránce a kvalitnímu obsazení (Eva Green, Timothy Dalton, josh Hartnett), opravdu perfektní a divák postupně odhaluje různé postavy z viktoriánské doby (především literární hrdiny z knih tohoto období). Penny totiž spojuje lacinost hororových příběhů (podle kterých má název) s elegancí, brutalitou a poezií. Minimálně to byl záměr. Nevyšlo to vždy na 100%, ale pod projektem držel ochranou ruku Sam Mendes a to mluví za vše. Pro milovníky hororu a viktoriánského období rozhodně jasná volba.(18.7.2016)

Temný viktoriánský Londýn a všechny jeho literární postavy hezky pohromadě. Mňam. Výběr herců byl opravdu podařený, Dorian byl k nakousnutí, moc se těším na jeho obraz. A konečně někde hraje hlavní ženskou postavu herečka, kterou se nesnaží prezentovat jako šestnáctiletou a dovolí jí sem tam nějakou tu vrásku. Mé stárnou já to opravu ocenilo. Snad jen toho vymýtání bylo na můj vkus hodně.(16.9.2014)

1. séria - 80%. Filmový tvorcovia Skyfallu John Logan a Sam Mendes si tento krát pre zmenu odskočili k seriálu. A nebol to zlý skok. Penny Dreadful dokáže príbehom zaujať, hercami, atmosférou, výpravou taktiež a hudba od čoraz lepšieho Abela Korzeniowskiho ma opäť dobré našponované struny. Prvá séria má síce len osem dielov, no napriek tomu väčší spád a tempo, poprípade keby to malo o jeden diel menej by to prvej sérii len prospelo, pretože jeden diel dokáže dokonale zaujať príbehom, atmosférou, napätím a v tom ďalšom občas býva polka dosť nevýrazná. Dúfam, že v druhej sérii dostaneme viac praxe ako teórie. Obľúbené soundtracky: Demimonde (Main Title), Street.Horse.Smell.Candle., There Is a Place, Welcome To The Grand Guignol. 2. séria - 85%. Druhá séria ma o 2 diely viac (čiže rovných desať), ale celkom to v tomto prípade seriálu pomohlo. Prvá séria v ôsmych dieloch rozdala karty zaujímavým postávam a v druhej už ide do tuhého. Každá postava ma čo ponúknuť a tento krát sa im aj pridalo na akcii. Najviac ma bavil Josh Harnett, ktorý ma svojou tajomnosťou zaujal už pred tým a tu je ešte lepší. A to isté platí aj o celej druhej sérii. 3. séria - 95%. Tretia, záverečná a pre mňa najlepšia séria Penny Dreadful rozohrala dokonalú hru s postavami od samého kraja úvodnej epizódy. Príbeh a celá séria ma spád od začiatku do konca a od začiatku doslova cítiť, že sa schyľuje k veľkým zvratom, ale predovšetkým k dramatickej a záverečnej epizóde, ktorá je nie len akčná, ale vďaka skvelej hudba Abela Korzneniowskiho aj emóciami nabitá. Skvelý seriál, vynikajúci záver. 4*(2.7.2014)

• - Přestože se seriál odehrává v Londýně, filmováni probíhalo v Dublinu. (Perverz)

• - V 7. epizóde 1. série, keď Ethan vyháňa diabla z Vanessy pomocou medailónu sv. Juda,  je možné si všimnúť meniacu sa polohu retiazky na jej tvári. (lojzo)

• - Předprodukce zahrnující mj. vyhledání vhodných lokalit k natáčení, pořízení rekvizit a kostýmů trvalo tři měsíce. (Perverz)