Penny Dreadful (TV seriál)

Penny Dreadful

Drama / Horor

USA / Velká Británie / Irsko, 2014–2016, 25 h 21 min (Minutáž: 47–60 min)

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord, Owen Roe, Mary Stockley, Olly Alexander, Lorcan Cranitch, Simon Russell Beale, Alex Price, Joseph Millson, Olivia Llewellyn, Nathan O'Toole, Nicole O'Neill, Patti LuPone, Oliver Cotton, Anna Chancellor, Michael O'Flaherty, Melissa Maria Carton, Darragh O'Connor, Peter Robbie, Rick Burn, Pat McGrath, Mark Quigley, Karla Lyons, Jack Hickey, Dylan McDonough, Martin Phillips, Amy De Bhrún, David Ryan, Michael James Ford, Paul Ward, Leticia Dolera, Hannah Tointon, David Warner, Henry Goodman, Douglas Hodge, Sarah Greene, David Haig, Olivia Chenery, Morgan C. Jones, Jonny Beauchamp, Ronan Vibert, Jer O'Leary, Wes Studi, Gary Fox, Denis Conway, Fady Elsayed, Robert Nairne, Anthony Brophy, Gus Barry, Gavin Fowle, Graham Butler, Xavier Atkins, Frank McCusker, Noni Stapleton, Fern Deacon, Lili Davies, Richard Riddell, Ruth Gemmell, Tamsin Topolski, Amber Fernée, Noah Jupe, Sean Gilder, Shazad Latif, Christian Camargo, Samuel Barnett, Jack Olohan, Jack Greenlees, Jessica Barden, Jamie Ballard, Steve Wilson, Richard Doubleday, Paddy Rocks, Tantoo Cardinal, Calum MacPherson, Fred McCloskey, Olga Wehrly, Brian Cox, Perdita Weeks, Bradley Hall, Mei Bignall, Charlotte Beckett, Alison McGirr, Mary Murray

Po druhej epizóde dávam plný počet bez mihnutia oka!Doslova som padol na zadok,po úžasnom a démonickom výkone Evy Green..dlho na mňa niečo takto nezapôsobilo.Dúfam bude seriál pokračovať v tomto duchu,lebo zatiaľ to vidím spolu s Bates Motel ,na najlepšie hororové seriály súčasnosti...(18.5.2014)

V polovině série končím se sledováním, je to nudné, roztahané, plné pseudohlubokých keců o ničem a bez jediné postavy, která by mě nějakým (jakýmkoli!) způsobem zaujala. Průměrné hodnocení hlavně za výbornou výpravu, solidní herectví a naděje vzbuzující pilotní díl. Pocitově by to ale bylo ještě níž.(28.8.2014)

Temný viktoriánský Londýn a všechny jeho literární postavy hezky pohromadě. Mňam. Výběr herců byl opravdu podařený, Dorian byl k nakousnutí, moc se těším na jeho obraz. A konečně někde hraje hlavní ženskou postavu herečka, kterou se nesnaží prezentovat jako šestnáctiletou a dovolí jí sem tam nějakou tu vrásku. Mé stárnou já to opravu ocenilo. Snad jen toho vymýtání bylo na můj vkus hodně.(16.9.2014)

Jestli na těchhle morzakorech něco zaujme, tak je to Eva Green a Hartnett. Protože skutečně hrající herce by člověk v béčku nečekal, a je to příjemné osvěžení. Výprava ale také není typicky béčková, tak v čem je problém? Vlkodlaci, upíři, exorcismy, Dorian Gray, Frankenštajnova nevěstka, čili všeho víc než dostatek, jenom se tam všichni tak nějak hluše plácají a první série mohla mít podle mého tak 3-4 díly. K tomu nechutně dlouhé unyle snaživé titulky, a nebýt občasného slušného dialogu a zřídkavé napínavé scény, netuším, proč bych se měl jako chudina takovouhle šestákovkou vůbec zabývat, protože neposkytuje ani chléb, ani hry. 2¾. Mimochodem, kolik tak zhruba killne rachitický doktůrek upírů, když má prvně v ruce bouchačku? No, bez ztráty květinky tak asi 6-8 kousků. Pak se začne trochu potit. Dovětek: Za zmínku možná stojí postava Frankensteinova druhého stvořence. Jeho lidsky kvílivá truchlivost a nářek nad nedostatkem lásky, nezájmem stvořitele a světa vůbec v kontrastu s jeho vlastní sofistikovanou necitelností, krutostí a egocentrismem. I jako homunkulus je věrným obrazem lidství, zcela pochopitelný, a přesto nevzbuzující žádné sympatie. Zajímavé je, že jako snad jediný ze všech postav nakonec dosáhl svého, navíc za příznačně postmoderně nemorálních okolností (krádež příteli). Možná to byl záměr, možná ne, tak či tak se jedná o poměrně vzrušující (protože skryté a nedořečené), byť nechutné a našemu upadajícímu étosu odpovídající, sdělení. (Tahle závěrečná úvaha by jistě udělala radost panu Jiřímu.)(29.2.2016)

Žádná monstra, čarodejnice, vlkodlaky ani jiné nebytosti příliš nevyhledávám, ale musím říct, že v tomhle seriálu se po dvou seriích povedlo absolutně sedlo. Výtvarná stránka v podobně úvodní znělky, kulisy s atmosférou jak hrom, herecký výkony kde sice nejvíc táhne božská Evička, ale naprosto nejvíc mně rozsekal Rorry Kineear, jak on dokázal předvest bolavou duši své postavy to se jen tak nevidí. Zatímco první serie byl takový příjemně chutnající bonbónek, druhá serie je už exluzivní hlavní chod, kde prom hrajou naprosto dokonale napsaný postavy, které mají svůj vlastní příběh tu zapadající do dějovýho celku, jinde pomáhající k celkovému dojmu ze sledovaného. Například závěrečná scéna druhé serie Johnna a Vannesy to byla nádherná ukázka jak má ukázat obyčejná lidská něha. Dvě věty a jedno a gesto a byl jsem totálně sejmut. Hrozně se mně líbilo že ač všechny postavy v sobě měli kus pořádný temnoty, pořád v nich bylo dost dobra na to, aby si udrželi mé sympatie. Možná nejlepší seriál co jsem na HBO viděl a na třetí serii se nejdřív pořádně natěším než do ní vlítnu. Třetí serie nechala vyniknout jednomu z nejlepších seriálových scénářů všech dob. Zcela oslněn dávám absolutních pět.(25.6.2017)

• - V 7. epizóde 1. série, keď Ethan vyháňa diabla z Vanessy pomocou medailónu sv. Juda,  je možné si všimnúť meniacu sa polohu retiazky na jej tvári. (lojzo)

• - Název Penny Dreadful je odvozen od názvu fiktivních příběhů, které byly vydávány v 19. století. Jednalo se o ponuré povídky o zločinu, okultismu a nadpřirozenu. (Perverz)

• - Přestože se seriál odehrává v Londýně, filmováni probíhalo v Dublinu. (Perverz)