Penny Dreadful (TV seriál)

Penny Dreadful

Drama / Horor

USA / Velká Británie / Irsko, 2014 - 2016, 25 h 21 min (Minutáž: 18x55 min)

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord, Owen Roe, Mary Stockley, Olly Alexander, Lorcan Cranitch, Simon Russell Beale, Alex Price, Joseph Millson, Olivia Llewellyn, Nathan O'Toole, Nicole O'Neill, Patti LuPone, Oliver Cotton, Anna Chancellor, Michael O'Flaherty, Melissa Maria Carton, Darragh O'Connor, Peter Robbie, Rick Burn, Pat McGrath, Mark Quigley, Karla Lyons, Jack Hickey, Dylan McDonough, Martin Phillips, Amy De Bhrún, David Ryan, Michael James Ford, Paul Ward, Leticia Dolera, Hannah Tointon, David Warner, Henry Goodman, Douglas Hodge, Sarah Greene, David Haig, Olivia Chenery, Morgan C. Jones, Jonny Beauchamp, Ronan Vibert, Jer O´Leary, Wes Studi, Gary Fox, Denis Conway, Fady Elsayed, Robert Nairne, Anthony Brophy, Gus Barry, Gavin Fowle, Graham Butler, Xavier Atkins, Frank McCusker, Noni Stapleton, Fern Deacon, Lili Davies, Richard Riddell, Ruth Gemmell, Tamsin Topolski, Amber Fernée, Noah Jupe, Sean Gilder, Shazad Latif, Christian Camargo, Samuel Barnett, Jack Olohan, Jack Greenlees, Jessica Barden, Jamie Ballard, Steve Wilson, Richard Doubleday, Paddy Rocks, Tantoo Cardinal, Calum MacPherson, Fred McCloskey, Olga Wehrly, Brian Cox, Perdita Weeks, Bradley Hall

1. sezona - 4/5, 2. sezona - 2/5. Důkaz, že skvělí herci a drahá výprava nejsou ještě automaticky zárukou úspěchu. Atmosférická show se rozjíždí hodně pomalu, a kupodivu nikoliv proto, aby postupně gradovala, ale naopak zpomaluje, chvílemi až stojí, a druhá řada je už skoro nekoukatelná. Všichni jsou depresivně v prdeli, a tráví čas především tím, že se ve svém stavu nimrají v dlouhých monolozích. Pro emo gotičky, uvažující o sebevraždě, je to pravděpodobně dokonalá show, ale my ostatní to máme tak maximálně na bobříka neusnutí.(1.5.2016)

V Penny Dreadful spi velky potencial, ktory sa napriek vybornemu obsadeniu v prvej serii nepodarilo plnohodnotne prebudit. Jedna epizoda (retrospektivna) bola vynikajuca, dve nadpriemerne, avsak zvysok bol silno priemerny az podpriemerny, korunovany absolutne nevydarenym poslednym dielom. Po druhej serii, ktora ma uz jasne vykristalizovane postavy, hodnotenie dviham. Stale vsak musim konstatovat, ze ten potencial, ktory je tu mozne rozvijat, je obrovsky. 3,5/5*(10.2.2015)

1. série:Pro horor slibné prostředí viktoriánské Anglie s odkazy na literární postavy a tradičně charizmatická a herecky schopná Eva Green (opět svlečená a opět souloží) by samy o sobě jako lákadlo stačily. Nápady na většinu epizod jsou bohužel mdlé a kromě silných výpůjček z klasik literatury nebo vykrádání filmových klasik mají autoři scénáře překvapivě málo co nabídnout.(9.10.2015)

Hnusnej tmavej Londýn kolem roku 1890. (Usuzuju podle rozastavěnýho Tower bridge). Excelentní prostředí pro hororovej seriál. Já jsem nadšenej, ať už hned první scénou prvního dílu, nebo vykreslením postav jako Doktor Frankenstein a jeho "děti", nebo Vanessa Ives, či Dorian "démonickej bi-sex" Gray. Vlkodlačí Ethan Chandler se tam taky neztrácí a upírská tématika první řady je bezva. Ve světle dnes viděného prvního dílu druhé řady bych řekl, že je to čím dál lepší. Čekal jsem, že to půjde k šípku, ale vykřesali z toho čarodejnicko-Luciferskou zápletku,která vypadá, že na celé čáře předčí první sérku. Pořád přemýšlím o Evě Green, nedokážu si na ni utvořit názor a nevím jestli je mi sympatická nebo není. Každopádně je Penny Dreadful jedním z nejlepších tématickejch seriálů, který znám. Za mě plná palba a těším se na další díly! 95% Jo a abych nezapomněl, dokonalá hudba. Polák je fakt dobrej. EDIT po druhé řadě: jedna hvězda dolů, jak jsem byl ze začátku nadšenej,tak to sklouzlo snad do romantickýho dramatu....what the fuck? Impotentní finále celé řady. 70% slaboučkejch.....EDIT po třetí řadě: nedostatek invence se projevil hned od začátku a konec celé série už je poukázal na to, že tvůrci nedokážou vysvětlit ani jednu z postav....hvězda dolů, takže končíme na třech a 55%....mazej z topky nepodařenej zvratku !(28.4.2015)

1. série - 90% - Čarokrásná braková historka si mě ukradla už svou premisou. Namíchat ve viktoriánském Londýně směs napětí, ikonických příběhů spjatých s tímto obdobím a dokonalých herců, kteří nejvíce září ve scénách, kdy by to divák nečekal - už to je nápad za milion. Přidat k tomu poutavé charaktery, které mě zajímají díl od dílu víc, je pak krokem k instantní trvalce a v kombinaci s Korzeniowského omamnou hudbou pak i k nadšení. Pavučina osudů kolem Vanessy, zapletená od samého začátku a divákovi odkrývaná s elegantní opatrností, nakonec do cíle propadne až překvapivě přímočarou cestou a snad jen to jediné ji drží krůček od absolutního hodnocení. Ani to ale nemění nic na tom, že si cestu do domu sira Malcolma vždycky najdu. 2. série - 100% - Umělecké dílo se vším všudy. Na první pohled působí jako nová verze předešlého, ale postupně řeže do emocí a životů hlavních hrdinů čím dál hlouběji, velkolepou výpravou unáší i do nejposlednějšího londýnského kouta a při dokonalých hereckých výkonech vyráží dech. Eva Green, Billie Piper nebo Rory Kinnear jsou brilantní ve všech polohách a nejen oni tak mažou hranice běžného seriálového zážitku. Druhý i třetí pohled totiž vnáší do divákova srdce tolik protichůdných pocitů, že ve mně budou doznívat ještě hodně dlouho. Boj za kus štěstí a snaha vstát po každé ráně, kterou vám osud a vlastní výjimečnost předurčí, jsou totiž stejně vyčerpávající a zničující v našem životě, i v tom, kde nás provázejí čarodějnice či nesmrtelní. 3. série - 100% - Brilantní dialogy, hudba, která bere za srdce každým tónem, herecké výkony na hranici dokonalosti a pocit, že tenhle seriál byl snad až příliš dobrý, aby mohl běžet dlouhé roky. Třetí série dění kolem slečny Ives je esencí všeho, co mám rád na Londýně koncem 19. století, rodokapsových vyprávěnkách i příbězích o věčné lásce. A jak jsem se původně k seriálu dostal téměř náhodou, ve výsledku je z něj moje milovaná věc a bez zaváhání i nejlepší seriál posledních let. Tenhle příběh byl psán krví i slzami a pár desítek minut po skončení finálového dílu vím, že ve mně bude žít napořád.(7.9.2015)

• - V prvním díle vybídne Vannesa Ives (Eva Green) Ethanovi (Josh Hartnett), aby si z balíčku vybral jedinou kartu. Ten si vybere kartu, která je pojmenována "The Lovers". Tak se jmenuje i film z roku 2014, ve kterém právě Josh Hartnett ztvárnil hlavní roli. (Tristan Rafael)

• - Postava sira Malcolma (Timothy Dalton) byla inspirována britskými objeviteli  Livingstonem, Spekem a Stanleym. (Perverz)

• - Ďáblova řeč, která se objevuje ve druhé sérii, vymyslel expert na starověké jazyky speciálně pro potřeby seriálu, využil přitom prvků z aramejštiny, řečtiny, latiny a arabštiny. (Pedronaut)