Penny Dreadful (TV seriál)

Penny Dreadful

Drama / Horor

USA / Velká Británie / Irsko, 2014 - 2016, 25 h 21 min (Minutáž: 47–59 min)

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord, Owen Roe, Mary Stockley, Olly Alexander, Lorcan Cranitch, Simon Russell Beale, Alex Price, Joseph Millson, Olivia Llewellyn, Nathan O'Toole, Nicole O'Neill, Patti LuPone, Oliver Cotton, Anna Chancellor, Michael O'Flaherty, Melissa Maria Carton, Darragh O'Connor, Peter Robbie, Rick Burn, Pat McGrath, Mark Quigley, Karla Lyons, Jack Hickey, Dylan McDonough, Martin Phillips, Amy De Bhrún, David Ryan, Michael James Ford, Paul Ward, Leticia Dolera, Hannah Tointon, David Warner, Henry Goodman, Douglas Hodge, Sarah Greene, David Haig, Olivia Chenery, Morgan C. Jones, Jonny Beauchamp, Ronan Vibert, Jer O'Leary, Wes Studi, Gary Fox, Denis Conway, Fady Elsayed, Robert Nairne, Anthony Brophy, Gus Barry, Gavin Fowle, Graham Butler, Xavier Atkins, Frank McCusker, Noni Stapleton, Fern Deacon, Lili Davies, Richard Riddell, Ruth Gemmell, Tamsin Topolski, Amber Fernée, Noah Jupe, Sean Gilder, Shazad Latif, Christian Camargo, Samuel Barnett, Jack Olohan, Jack Greenlees, Jessica Barden, Jamie Ballard, Steve Wilson, Richard Doubleday, Paddy Rocks, Tantoo Cardinal, Calum MacPherson, Fred McCloskey, Olga Wehrly, Brian Cox, Perdita Weeks, Bradley Hall, Mei Bignall

Po dlouhé době jsem si rozkoukal nový seriál. Pěkné úvodní titulky a už se nořím do jednoduchého děje. Dva muži a žena. Jeden z nich má tajemnou minulost a druhý hledá ztracenou dceru. Trojice Green, Dalton a Hartnett je samozřejmě lákavá a je to první co na seriálu zaujme. Eva Green je prostě boží a taky hraje naprosto mistrně. Sama utáhne celý seriál a je radost na ní koukat. První série mě hodně bavila a z fleku jsem přemýšlel, že dám seriálu slabých pět hvězdiček. Má to totiž skvěle napsané postavy. Nechybí výborný Dr. Frankenstein (Harry Treadaway) a Dorien Gray (Reeve Carney). Oba pro mě neznámý herci, a právě proto hrajou oba charaktery skvěle. Radost koukat. Navíc mi Frankenstein v tomhle podání dost připomíná mého oblíbeného Dextera. Průšvih nastal s druhou a třetí sérií. Kdy druhá série mě opravdu nebavila a třetí byla snad ještě horší. Postavy už tápali na místě a krom hereckých výkonů nebylo na co moc koukat. Příběh mě opravdu nezaujal a stěží jsem seriál dokoukával, abych věděl, jak postavy skončí. Přesto druhá a třetí řada by ode mě slízla stěží hvězdičky dvě. Na to jak mě seriál začal ze začátku bavit, tak prostředek a finále bylo vážně téměř divácké utrpení. Škoda, čekal jsem mnohem víc. (55 %)(26.7.2017)

1. série:Pro horor slibné prostředí viktoriánské Anglie s odkazy na literární postavy a tradičně charizmatická a herecky schopná Eva Green (opět svlečená a opět souloží) by samy o sobě jako lákadlo stačily. Nápady na většinu epizod jsou bohužel mdlé a kromě silných výpůjček z klasik literatury nebo vykrádání filmových klasik mají autoři scénáře překvapivě málo co nabídnout.(9.10.2015)

Jestli na těchhle morzakorech něco zaujme, tak je to Eva Green a Hartnett. Protože skutečně hrající herce by člověk v béčku nečekal, a je to příjemné osvěžení. Výprava ale také není typicky béčková, tak v čem je problém? Vlkodlaci, upíři, exorcismy, Dorian Gray, Frankenštajnova nevěstka, čili všeho víc než dostatek, jenom se tam všichni tak nějak hluše plácají a první série mohla mít podle mého tak 3-4 díly. K tomu nechutně dlouhé unyle snaživé titulky, a nebýt občasného slušného dialogu a zřídkavé napínavé scény, netuším, proč bych se měl jako chudina takovouhle šestákovkou vůbec zabývat, protože neposkytuje ani chléb, ani hry. 2¾. Mimochodem, kolik tak zhruba killne rachitický doktůrek upírů, když má prvně v ruce bouchačku? No, bez ztráty květinky tak asi 6-8 kousků. Pak se začne trochu potit. Dovětek: Za zmínku možná stojí postava Frankensteinova druhého stvořence. Jeho lidsky kvílivá truchlivost a nářek nad nedostatkem lásky, nezájmem stvořitele a světa vůbec v kontrastu s jeho vlastní sofistikovanou necitelností, krutostí a egocentrismem. I jako homunkulus je věrným obrazem lidství, zcela pochopitelný, a přesto nevzbuzující žádné sympatie. Zajímavé je, že jako snad jediný ze všech postav nakonec dosáhl svého, navíc za příznačně postmoderně nemorálních okolností (krádež příteli). Možná to byl záměr, možná ne, tak či tak se jedná o poměrně vzrušující (protože skryté a nedořečené), byť nechutné a našemu upadajícímu étosu odpovídající, sdělení. (Tahle závěrečná úvaha by jistě udělala radost panu Jiřímu.)(29.2.2016)

• humanbeing

Nerad hodnotím jen po dvou epizodách, ale na další díly se zřejmě jen tak nepodívám - seriálů je holt spousta. Má to svůj vlastní specifický styl, který se mi bohužel moc netrefil do vkusu. Děj se neskutečně táhne a herci, bohužel včetně Evy Green, dostali úkol maximálně přehrávat. Námět je přitom fantastický. Škoda, no. Možná tomu dám šanci někdy v budoucnu.(21.6.2014)

Skvěle gradující napětí se po prvních dílech začíná nečekaně rychle rozmělňovat. Zatímco některé postavy (Vanessa Ives, sir Malcolm, částečně Ethan Chandler) jsou tajuplné a nesmírně zajímavé, jiným jako je zprofanovaný Victor Frankenstein by více slušelo okrajové místo v ději, třeba nápad dát mu jenom vedlejší roli viktoriánského forenzního technika mohl hraničit s genialitou. Eva Green je dokonale uhrančivá, ale (aspoň ve třetím a čtvrtém dílu) rychle jí „ubývá“. Osudové pohledy, které si její Vanessa Ives vyměňuje s nudně okoukaným Dorianem Grayem jako vystřiženým z druholigového romantického hororu, se do původního konceptu/atmosféry/příslibu seriálu Penny Dreadful vůbec nehodí. Po čtvrtém dílu, tedy polovině zatím hotových epizod, to znamená jediné: ztrátu zájmu.(3.6.2014)

• - Victor Frankenstein (Harry Treadaway) několikrát cituje básníka Percy Shelleyho, manžela Mary Shelley, autorky původního románu "Frankenstein neboli moderní Prométheus". (Pedronaut)

• - John Logan nikdy předtím na seriálu nepracoval. Aby zaujal vedení televize Showtime, napsal sám scénář k prvním dvěma epizodám. Napsal také čtyřicetistránkovou knihu, kde představuje příběh a jeho postavy. (Pedronaut)

• - John Logan napsal roli Evelyn Poole / Madam Kali přímo na tělo Helen McCrory. Ta také od samého začátku věděla, jak bude její postava důležitá pro druhou sérii. (novoten)