Penny Dreadful (TV seriál)

Penny Dreadful

Drama / Horor

USA / Velká Británie / Irsko, 2014–2016, 25 h 21 min (Minutáž: 47–60 min)

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord, Owen Roe, Mary Stockley, Olly Alexander, Lorcan Cranitch, Simon Russell Beale, Alex Price, Joseph Millson, Olivia Llewellyn, Nathan O'Toole, Nicole O'Neill, Patti LuPone, Oliver Cotton, Anna Chancellor, Michael O'Flaherty, Melissa Maria Carton, Darragh O'Connor, Peter Robbie, Rick Burn, Pat McGrath, Mark Quigley, Karla Lyons, Jack Hickey, Dylan McDonough, Martin Phillips, Amy De Bhrún, David Ryan, Michael James Ford, Paul Ward, Leticia Dolera, Hannah Tointon, David Warner, Henry Goodman, Douglas Hodge, Sarah Greene, David Haig, Olivia Chenery, Morgan C. Jones, Jonny Beauchamp, Ronan Vibert, Jer O'Leary, Wes Studi, Gary Fox, Denis Conway, Fady Elsayed, Robert Nairne, Anthony Brophy, Gus Barry, Gavin Fowle, Graham Butler, Xavier Atkins, Frank McCusker, Noni Stapleton, Fern Deacon, Lili Davies, Richard Riddell, Ruth Gemmell, Tamsin Topolski, Amber Fernée, Noah Jupe, Sean Gilder, Shazad Latif, Christian Camargo, Samuel Barnett, Jack Olohan, Jack Greenlees, Jessica Barden, Jamie Ballard, Steve Wilson, Richard Doubleday, Paddy Rocks, Tantoo Cardinal, Calum MacPherson, Fred McCloskey, Olga Wehrly, Brian Cox, Perdita Weeks, Bradley Hall, Mei Bignall, Charlotte Beckett, Alison McGirr, Mary Murray, Charlene Gleeson, Adam William Cahill

Po druhej epizóde dávam plný počet bez mihnutia oka!Doslova som padol na zadok,po úžasnom a démonickom výkone Evy Green..dlho na mňa niečo takto nezapôsobilo.Dúfam bude seriál pokračovať v tomto duchu,lebo zatiaľ to vidím spolu s Bates Motel ,na najlepšie hororové seriály súčasnosti...(18.5.2014)

Vlastně jsem celou dobu přemýšlel, jestli je chyba u mě nebo jestli jsem prostě a logicky měl čekat něco jiného. Penny Dreadful je totiž naprosto luxusně obsazená, výpravná a vizuálně podmanivá podívaná, která se navíc opírá o výbornou režii a jednu z nejvíc božích znělek, jaké jsem u televizního seriálu kdy viděl. Bohužel tam byly i okamžiky, kdy mi některé dějové linky přišly zbytečně natahované, párkrát jsem si u toho i zívnul, ale hlavně jsem si celou dobu říkal, že takto monumentální projekt s tak obrovským potenciálem prostě nakonec vyčaruje něco, z čeho si sednu na prdel. To se ovšem nestalo a tak mi po konci první série zůstala jen ta boží znělka a posedlá Eva Green, která je v druhém díle na té snobské akci naprosto ďábelsky dokonalá. Čekal jsem asi holt více napětí či nějaké rafinovanější rozuzlení. Ochotně rád kritizuji ostatní, když vyzdvihují formu nad obsah (protože to opravdu říká dnes už skoro každý „moderní kritik“), ale v případě Penny Dreadful to nicméně až bolestně sedí… Tenhle seriál měl obrovský potenciál, obrovské ambice a ty nejlepší předpoklady, aby se stal kultem – ve výsledku ale doplácí na to, že jeho příběh vás za to srdce prostě nečapne a pár odvážně úchylných scén (jako highlight by mohl být Dorian Gray šoustající ženskou, která umírá na tuberkulózu a ještě si ji u toho fotí) to jednoduše nezachrání. Škoda toho promarněného potenciálu. 3,5*(12.7.2015)

• Mi Nü-Chai

/po dvou dílech zatím bez hodnocení / Hmm, tak morzakor v pohyblivých obrázcích, pravíte. A mně se to zatím docela líbí, brak mám v nemalé oblibě; jen mám obavy, že se bude Penny snažit o "něco víc" a trudně se jí nepovede. Avšak kdyby se povedlo, ej, to by bylo veliké dobro. Nicméně, občasné nudné žvanění postav spíš varuje, že vydají-li se touto cestou, skončí v pekle. Btw. záhada, zda Eva Green umí předvádět i něco jiného než hysterickou čubku zatím nerozlousknuta, ale sem se její styl znamenitě hodí. Vůbec je obsazení povedené, až na kurvu v podání Doktorovy Rose, kterou už jaksi nemůžu vystát a navíc vypadá jak mladá Veškrnová po ráně lopatou na tlamu.(22.10.2014)

Konečně i můj nejoblíbenější režisér Sam Mendes vplul coby producent do seriálových vod a po prvním dílu to vypadá víc než slibně. Spolupráce Mendese a scenáristy Johna Logana se osvědčila už u bondovky Skyfall, tentokrát se duo vrhlo na hororový žánr. Hutná atmosféra, viktoriánský Londýn a ty nejznámější hororové postavy... tohle zkrátka nemůže dopadnout špatně. Ovšem zatímco u seriálového Hannibala si bez problémů vychutnávám jídlo, tady to skutečně nepůjde. Na to je má arachnofobie a "hmyzofobie" příliš silná a tvůrci s nechutnými scénami vskutku nešetří. Pilot - 80% I přes pár ne úplně dokonalých dílů se Penny Dreadful řadí k nejlepším seriálovým novinkám tohoto roku. Fanoušci hororového žánru, stejně jako zajímavě napsaných postav a výborných hereckých výkonů (Eva Green si hodně hlasitě řekla o nějakou tu cenu), si rozhodně přijdou na své. 1. série - 90%(9.5.2014)

Psychosexuální konverzační horror zasazený do Londýna devatenáctého století, sem tam úplně originální, sem tam inspirovaný známými figurami z literárních klasik. Herecky se jedná o výsostnou partu, a ač potěší moje oblíbená Billie Piper, nebo sympaťáci Timothy Dalton a Josh Hartnett, Eva Green si jednoznačně krade celou show pro sebe. Po první sérii 70%, výrazně lepší druhá vytáhla Penny na solidní 4 hvězdy. Prodloužením Homelandu do osmé série a zrušením Penny po třetí potom Showtime definitivně potvrdila svou pozici aktuálně nejhorší a nejpřeceňovanější kabelovky.(3.12.2014)

• - Victor Frankenstein (Harry Treadaway) několikrát cituje básníka Percy Shelleyho, manžela Mary Shelley, autorky původního románu "Frankenstein neboli moderní Prométheus". (Pedronaut)

• - Mina Harker (Olivia Llewellyn), její manžel Jonathan a profesor Van Helsing (David Warner) jsou hlavní postavy románu "Dracula" Brama Stokera. (Pedronaut)

• - V 7. epizóde 1. série, keď Ethan vyháňa diabla z Vanessy pomocou medailónu sv. Juda,  je možné si všimnúť meniacu sa polohu retiazky na jej tvári. (lojzo)