Penny Dreadful (TV seriál)

Penny Dreadful

Drama / Horor

USA / Velká Británie / Irsko, 2014 - 2016, 25 h 21 min (Minutáž: 18x55 min)

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord, Owen Roe, Mary Stockley, Olly Alexander, Lorcan Cranitch, Simon Russell Beale, Alex Price, Joseph Millson, Olivia Llewellyn, Nathan O'Toole, Nicole O'Neill, Patti LuPone, Oliver Cotton, Anna Chancellor, Michael O'Flaherty, Melissa Maria Carton, Darragh O'Connor, Peter Robbie, Rick Burn, Pat McGrath, Mark Quigley, Karla Lyons, Jack Hickey, Dylan McDonough, Martin Phillips, Amy De Bhrún, David Ryan, Michael James Ford, Paul Ward, Leticia Dolera, Hannah Tointon, David Warner, Henry Goodman, Douglas Hodge, Sarah Greene, David Haig, Olivia Chenery, Morgan C. Jones, Jonny Beauchamp, Ronan Vibert, Jer O´Leary, Wes Studi, Gary Fox, Denis Conway, Fady Elsayed, Robert Nairne, Anthony Brophy, Gus Barry, Gavin Fowle, Graham Butler, Xavier Atkins, Frank McCusker, Noni Stapleton, Fern Deacon, Lili Davies, Richard Riddell, Ruth Gemmell, Tamsin Topolski, Amber Fernée, Noah Jupe, Sean Gilder, Shazad Latif, Christian Camargo, Samuel Barnett, Jack Olohan, Jack Greenlees, Jessica Barden, Jamie Ballard, Steve Wilson, Richard Doubleday, Paddy Rocks, Tantoo Cardinal, Calum MacPherson, Fred McCloskey, Olga Wehrly, Brian Cox, Perdita Weeks, Bradley Hall, Mei Bignall

Pilot: Příjemně mrazivý rozjezd, skvělé obsazené postavy a Loganův precizní scénář, vzbuzuje velké naděje do dalších dílů. První řada: Trochu připomene Moorovu Ligu výjimečných, jen s ještě propracovanějšími charaktery a psychologií za kterou by se nemusel stydět ani hmm... Sam Mendes. Potěšila mě práce s mýty starého Londýna a opětovné přičichnutí k Egyptu, jako za starých časů. Eva Green znovu královnuje (vzpomínkový díl je jednoznačným vrcholem seriálu) a je milé vidět Timothyho Daltontona v pořádné roli. Ani ne tak horor jako spíš připomínka rodinných hodnot, úcty/neúcty k životu a víře v city a lásku.(5.8.2014)

Hnusnej tmavej Londýn kolem roku 1890. (Usuzuju podle rozastavěnýho Tower bridge). Excelentní prostředí pro hororovej seriál. Já jsem nadšenej, ať už hned první scénou prvního dílu, nebo vykreslením postav jako Doktor Frankenstein a jeho "děti", nebo Vanessa Ives, či Dorian "démonickej bi-sex" Gray. Vlkodlačí Ethan Chandler se tam taky neztrácí a upírská tématika první řady je bezva. Ve světle dnes viděného prvního dílu druhé řady bych řekl, že je to čím dál lepší. Čekal jsem, že to půjde k šípku, ale vykřesali z toho čarodejnicko-Luciferskou zápletku,která vypadá, že na celé čáře předčí první sérku. Pořád přemýšlím o Evě Green, nedokážu si na ni utvořit názor a nevím jestli je mi sympatická nebo není. Každopádně je Penny Dreadful jedním z nejlepších tématickejch seriálů, který znám. Za mě plná palba a těším se na další díly! 95% Jo a abych nezapomněl, dokonalá hudba. Polák je fakt dobrej. EDIT po druhé řadě: jedna hvězda dolů, jak jsem byl ze začátku nadšenej,tak to sklouzlo snad do romantickýho dramatu....what the fuck? Impotentní finále celé řady. 70% slaboučkejch.....EDIT po třetí řadě: nedostatek invence se projevil hned od začátku a konec celé série už je poukázal na to, že tvůrci nedokážou vysvětlit ani jednu z postav....hvězda dolů, takže končíme na třech a 55%....mazej z topky nepodařenej zvratku !(28.4.2015)

Penny Dreadful stojí za vidění. To je v podstatě to hlavní, co by Vás mělo zajímat. Předkládá totiž vizuálně silnou a podmanivou návštěvu viktoriánského Londýna, po jehož ulicích někde běhá Jack Rozparovač a právě on není tím největším zlem, které můžete potkat. Postavy zde nejsou černobílé, každá má svůj vlastní příběh odhalovaný během celkových (a zakončených) 3 sezon seriálu. Je nutné také říct, že seriál skončil ve "správnou" chvíli a postavy ani příběh nepůsobí vyčpěle. Atmosféra je, i díky vizuální stránce a kvalitnímu obsazení (Eva Green, Timothy Dalton, josh Hartnett), opravdu perfektní a divák postupně odhaluje různé postavy z viktoriánské doby (především literární hrdiny z knih tohoto období). Penny totiž spojuje lacinost hororových příběhů (podle kterých má název) s elegancí, brutalitou a poezií. Minimálně to byl záměr. Nevyšlo to vždy na 100%, ale pod projektem držel ochranou ruku Sam Mendes a to mluví za vše. Pro milovníky hororu a viktoriánského období rozhodně jasná volba.(18.7.2016)

Zaujal mě nápad, zaujali mě herci. No tak jsem do toho šel. Penny Dreadful na začátku každého dílu ukazuje stejné logo televize jako ukazovala u Dextera, tudíž Showtime. Takže se dalo předpokládat, že to bude nekompromisní. Nekompromisní to sice někdy je, ale taky je to strašná splácanin, přičemž netvrdím, že ty knížečky, co se v 19. století prodávaly v Londýně, byly něco jinýho. Mně ale nepřijde dvakrát zajímavé kombinovat to nejzajímavější z několika knih a smíchat to do jedné s novými příběhy. Jediné, proč tedy stojí za to tenhle seriál vidět a sledovat ho dál, jsou herci. Evička a Josh se tady fakt předvedli. Evička teda přeci jen o trošku víc...ona nemá problém kdekoliv ukázat cokoliv.(30.11.2014)

Konečně i můj nejoblíbenější režisér Sam Mendes vplul coby producent do seriálových vod a po prvním dílu to vypadá víc než slibně. Spolupráce Mendese a scenáristy Johna Logana se osvědčila už u bondovky Skyfall, tentokrát se duo vrhlo na hororový žánr. Hutná atmosféra, viktoriánský Londýn a ty nejznámější hororové postavy... tohle zkrátka nemůže dopadnout špatně. Ovšem zatímco u seriálového Hannibala si bez problémů vychutnávám jídlo, tady to skutečně nepůjde. Na to je má arachnofobie a "hmyzofobie" příliš silná a tvůrci s nechutnými scénami vskutku nešetří. Pilot - 80% I přes pár ne úplně dokonalých dílů se Penny Dreadful řadí k nejlepším seriálovým novinkám tohoto roku. Fanoušci hororového žánru, stejně jako zajímavě napsaných postav a výborných hereckých výkonů (Eva Green si hodně hlasitě řekla o nějakou tu cenu), si rozhodně přijdou na své. 1. série - 90%(9.5.2014)

• - Název Penny Dreadful je odvozen od názvu fiktivních příběhů, které byly vydávány v 19. století. Jednalo se o ponuré povídky o zločinu, okultismu a nadpřirozenu. (Perverz)

• - Victor Frankenstein (Harry Treadaway) několikrát cituje básníka Percy Shelleyho, manžela Mary Shelley, autorky původního románu "Frankenstein neboli moderní Prométheus". (Pedronaut)

• - V 8. epizodě 2. série "Memento Mori" se jako panenka ve sbírce madame Kali (Helen McCrory) objevuje Edgar Allan Poe. (Pedronaut)