Penny Dreadful (TV seriál)

Penny Dreadful

Drama / Horor

USA / Velká Británie / Irsko, 2014 - 2016, 25 h 21 min (Minutáž: 18x55 min)

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord, Owen Roe, Mary Stockley, Olly Alexander, Lorcan Cranitch, Simon Russell Beale, Alex Price, Joseph Millson, Olivia Llewellyn, Nathan O'Toole, Nicole O'Neill, Patti LuPone, Oliver Cotton, Anna Chancellor, Michael O'Flaherty, Melissa Maria Carton, Darragh O'Connor, Peter Robbie, Rick Burn, Pat McGrath, Mark Quigley, Karla Lyons, Jack Hickey, Dylan McDonough, Martin Phillips, Amy De Bhrún, David Ryan, Michael James Ford, Paul Ward, Leticia Dolera, Hannah Tointon, David Warner, Henry Goodman, Douglas Hodge, Sarah Greene, David Haig, Olivia Chenery, Morgan C. Jones, Jonny Beauchamp, Ronan Vibert, Jer O´Leary, Wes Studi, Gary Fox, Denis Conway, Fady Elsayed, Robert Nairne, Anthony Brophy, Gus Barry, Gavin Fowle, Graham Butler, Xavier Atkins, Frank McCusker, Noni Stapleton, Fern Deacon, Lili Davies, Richard Riddell, Ruth Gemmell, Tamsin Topolski, Amber Fernée, Noah Jupe, Sean Gilder, Shazad Latif, Christian Camargo, Samuel Barnett, Jack Olohan, Jack Greenlees, Jessica Barden, Jamie Ballard, Steve Wilson, Richard Doubleday, Paddy Rocks, Tantoo Cardinal, Calum MacPherson, Fred McCloskey, Olga Wehrly, Brian Cox, Perdita Weeks

Seriál těží z temné a tajemné atmosféry a výborného výkonu Evy Green, ostatní střídají lepší i horší momenty. Třetí a čtvrtý díl trochu nahlodaly mé čtyřhvězdičkové hodnocení, ale výborný pátý díl to zachránil a poslední díly definitivně potvrdily sice slabší, ale pořád čtyři hvězdy. Pravda ovšem je, že na to, kolik tam bylo známých postav (Frankenstein, Dorian Gray, Van Helsing atd.), to mohlo být zábavnější a divácky atraktivnější.(6.6.2014)

1. séria - 80%. Filmový tvorcovia Skyfallu John Logan a Sam Mendes si tento krát pre zmenu odskočili k seriálu. A nebol to zlý skok. Penny Dreadful dokáže príbehom zaujať, hercami, atmosférou, výpravou taktiež a hudba od čoraz lepšieho Abela Korzeniowskiho ma opäť dobré našponované struny. Prvá séria má síce len osem dielov, no napriek tomu väčší spád a tempo, poprípade keby to malo o jeden diel menej by to prvej sérii len prospelo, pretože jeden diel dokáže dokonale zaujať príbehom, atmosférou, napätím a v tom ďalšom občas býva polka dosť nevýrazná. Dúfam, že v druhej sérii dostaneme viac praxe ako teórie. Obľúbené soundtracky: Demimonde (Main Title), Street.Horse.Smell.Candle., There Is a Place, Welcome To The Grand Guignol. 2. séria - 85%. Druhá séria ma o 2 diely viac (čiže rovných desať), ale celkom to v tomto prípade seriálu pomohlo. Prvá séria v ôsmych dieloch rozdala karty zaujímavým postávam a v druhej už ide do tuhého. Každá postava ma čo ponúknuť a tento krát sa im aj pridalo na akcii. Najviac ma bavil Josh Harnett, ktorý ma svojou tajomnosťou zaujal už pred tým a tu je ešte lepší. A to isté platí aj o celej druhej sérii. 3. séria - 95%. Tretia, záverečná a pre mňa najlepšia séria Penny Dreadful rozohrala dokonalú hru s postavami od samého kraja úvodnej epizódy. Príbeh a celá séria ma spád od začiatku do konca a od začiatku doslova cítiť, že sa schyľuje k veľkým zvratom, ale predovšetkým k dramatickej a záverečnej epizóde, ktorá je nie len akčná, ale vďaka skvelej hudba Abela Korzneniowskiho aj emóciami nabitá. Skvelý seriál, vynikajúci záver. 4*(2.7.2014)

Nemám rád Evu Greenovou. Je mi nesympatická a její expresívní herecký projev připomíná čivavu při vykonávání potřeby, v klidnějších pasážích pak figurínu z výkladní skříně. Naštěstí se v tomhle kousku objevuje celá plejáda příjemnějších postav než je vyšinutá Vanessa… velmi přátelský a na dotek heboučký Dorian, sympatický drsňák Ethan, roztěkaný mladík Viktor nebo věčně zachmuřený Sir Malcolm (Timothy Dalton nestárne!). K tomu si přičtěte děj, co zbytečně nešustí papírem, perfektní kostýmy a vkusné dobové scenérie. Líbily se mi tematicky uzavřené epizody (flashback s mladou Vanessou, vymítání), skvěle napsaná je i postava Frankensteinova monstra (na patálie s nevěstou jsem více než zvědav). Je to takový jemně ostrý guláš uvařený z knižních předloh slavných viktoriánských autorů. Pokud se vám líbila Liga vyjímečných (a teď nemyslím tu zprzněnou filmovou adaptaci), pravděpodobně si užijete i Penny Dreadful. Já u další sezóny rozhodně budu.(17.7.2014)

Jelikož pilot Hanibala byl o level lepší, načež byl předposledním dílem, který jsem ze série viděl, tak neočekávám, že bych se do tohoto dále pouštěl. Kvůli Evě Green by se mohlo zdát, že by to za to mohlo stát, no její valení bulev je velice náchylné ke zprotivení, navíc se dá očekávat, že bulvy zde budou to jediné, bude valit, takže si s ní rád pošetřím na jiné kousky. Něco do sebe tento seriálek mít bude, ale pro seriálového ignoranta, jako jsem já, je tohle prostě málo lukrativní matroš. 69% Update - po 4 dílech s tímto končím, protože látáme pátý přes devátý. Na toto nebudu plýtvat paměťovýma buňkama.(13.5.2014)

Ještě se mi snad nestalo, že bych měl takto rozporuplné pocity z něčeho, co tak perfektně dostává svému jménu. Penny Dreadful je totiž na mě až příliš dokonalým zfilmováním premisy stejnojmenného literárního žánru: prvním a posledním je tu efekt na diváka, a aby ho autoři dosáhli, nebojí se využívat těch nejprovařenějších a nejlevnějších strategií. Základem je akce, horor, romantika a rodinné drama, vše okořeněné nadpřirozenem, mystikou a krví, a celé to zdobí nevídaný all-star tým nejzajímavějších literárních postav viktoriánské Anglie. Na papíře prostě až neuvěřitelně skvostně vypadající recept. Jenže jak už pes s kočičkou vědí, méně je někdy více, a ve výsledku je celá velkolepá série přes dokonalou dobovou a temnou atmosféru i postavy z dvou mých nejoblíbenějších dobových knih (do příští série bych uvítal ještě pány Jekylla a Hyda) nemastná, neslaná a ani těch pouhých osm dílů mě nedokázala udržet na špičkách. Chvílemi přirozeně dokáže pobavit, ale to mi u tak slibného projektu nestačí. V druhé sérii pak premisa trochu povoluje, využití krve i nahoty se zdá být střízlivější a hororové prvky skoro vymizely. To, i fakt, že se příběh konečně přesunul k Vanessině vzdoru vůči osudu by dalo tušit, že pokračování konečně dostává příslibům lákavého tématu, ale opak je pravdou. Celá sezóna se vleče, příběh přešlapuje na místě, a nijaký výsledek jakž takž zachraňuje jen povedená atmosféra. O jedinou zábavu se tak nakonec stará jen Frankensteinovo obludárium a stále výtečný Dorian Gray, zbytek už bohužel nezdravě nudí. Času u seriálu však rozhodně nelituju a každopádně se vyplatí sledovat, s čím přijde dál. Těžko mu přece lze mít za zlé, že naplňuje obsah svého názvu.(18.7.2014)