Osmý smysl

(festivalový název) (seriál)
  • USA Sense8
Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2015–2018), 24 h 57 min (Minutáž: 46–152 min)

Série(2) / Epizody(24)

Recenze uživatele hroubek k tomuto seriálu (3)

Osmý smysl (2015)

S01 - Sense8 je jeden z nejzajímavějších seriálů tohoto roku a nutno také dodat, že rozhodně bude patřit i k těm nejkvalitnějším. Seriál vytvořili sourozenci Wachowski, jejich geniální mysl nám dala filmy jako Matrix, Speed Racer nebo adaptaci Atlasu mraků(na které se podílel i Tom Tykwer, který i zde natočili nějakou epizodu), a převážně komiksový scénárista J. Michael Straczynski, který v komiksovém světě nakopl příběhy se Spider-manem. Tato trojice pak vytvořila příběhy, které mě dostaly v tom nejlepším možném smyslu slova a jejich "originalita" mě přikovala doslova k obrazovce, že mě bylo doslova líto, že už je konec. Tolikrát jsem viděl, že se příběh odehrává ve více zemí, ale snad nikdy nebyl takhle kvalitně udělaný. Ta cosmopolitní roztříštěnost v seriálu funguje na maximu a přináší skvělé scény, které se zarývají pod kůži a vyvolávají velké mrazení v zádech, jelikož to co funguje ve vyspělém světě nemusí fungovat v zemích třetího světa a naopak. Je vidět, že si tvůrci dali velmi záležet, aby se natáčelo v přesně v těch lokací, kde se odehrává příběh a proto taky ty záběry vypadají fantasticky a podíváme se od USA přes Island po Indii s Keňou. Dále je vidět, že se nebojí tnout do živého a ukazovat ne moc příjemné věci, násilí, nebo prostě věci, které by mohly působit dost kontroverzně(detailní záběry na porod, zabíjení v Africe, chudobu, korupci). Další věc, která se mě hodně moc líbila je ta, že to vyžaduje od diváka pozornost, jelikož se snadno může ztratit v tom co se zrovna děje a jaký význam má to co se děje a jak je to propojené s tím co se děje třeba na druhé straně světa. Největší kladem celého seriálu, krom perfektní řemeslné práce od hudby, výpravy, kamery, akce a samozřejmě režie, jsou postavy. Postavy, se kterými budeme prožívat každou jejich situaci, postavy o které se budeme bát, fandit jim a taky se s nimi radovat či jako oni zamilovat se. I přes všechny klady má seriál dost chyb, jako pomalejší tah hlavní zápletky, propojování segmentů, které působí dosti nahodile a že v celém seriálu jsou až moc velké náhody. Sense8 nemůžu každému doporučit, ale rozhodně by to měl každý zkusit. S02 - Co k tomu dodat, snad jen, že je to v mnoha ohledech lepší a napínavější, než první řada. Krásně se nám to rozrostlo, mnohem více se cestuje a propracovává mytologie. A já jako fanoušek slintám blahem, jelikož je to skvělý. Občas se objeví okamžiky, kde se malinko tlačí na pilu, a některé věci by se dali udělat lépe, ale to jsou prostě drobné výhrady k celé druhé řadě, ze které mám velmi pozitivní zážitky. PS: Nejvíce mě ale udělalo radost to, že jsme si jako fanoušci vybrečeli zakončení seriálu, protože kdyby k tomu nedošlo bylo by to smutné. Poslední díl není dokonalý, ale to ani nešlo, když se děj musel ořezat z deseti epizod na jednou dlouhou dvou a půl hodinovou epizodu. Přesto jsem měl z celé epizody ohromnou radost a poslední minuty, mě jasně přesvědčily, že tenhle projekt se dělal od srdce a pro fanoušky. A za to velké uznání a respekt. () (méně) (více)

Série 2 (2016) (S02)

Happy F*cking New Year (2016) (S02E01)

Špičková epizoda, která mě znovu dokázala, že Sense8 patří k těm nejzajímavějším seriálům současnosti. Tolik nápadu, propojování scén, a hlavně emocí. Prostě mě toho hodně sedlo, i přestože ty dvě hodiny jsou dlouhý a chybí tomu nějaký výraznější děj. Už se nemůžu dočkat na nové díly, jelikož mě tahle "osmička" postav zajímá opravdu hodně. 8/10 ()