Osmý smysl (TV seriál) (festivalový název)

Sense8

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2015–2018, 24 h 57 min (Minutáž: 46–152 min)

Terrence Mann, Doo-na Bae, Jamie Clayton, Tina Desai, Tuppence Middleton, Max Riemelt, Miguel Ángel Silvestre, Brian J. Smith, Aml Ameen, Eréndira Ibarra, Freema Agyeman, Purab Kohli, Anupam Kher, Darshan Jariwala, Ari Brickman, Naveen Andrews, Daryl Hannah, Alfonso Herrera, Christian Oliver, Joe Pantoliano, Andre Bellos, Ron Jeremy, Chiron Elias Krase, Max Mauff, Joseph Mawle, Matt Stokoe, Steven Wiig, Mita Vasisht, Sylvester Groth, Wanja Götz, Rainer Reiners, Frank Dillane, Harvey Friedman, Jorres Risse, Kyle T. Heffner, Mukani Njiru, Raúl Méndez, Chris Theisinger, Bernhard Schütz, Ron Dean, Luis Ignacio Urive Alvirde, Lilja Nótt Þórarinsdóttir, Þorsteinn Bachmann, Georg Ebinal, Sammy Scheuritzel, Rocio Garcia, Arantza Ruiz, Lilja Þórisdóttir, Lucas Jade Zumann, Hannes Óli Ágústsson, Birgitta Sigursteinsdóttir, Tristan Gribbin, Ester Sveinbjarnardóttir, Jesus N. Jimenez, Howie Johnson, Emily Matheny, Toby Onwumere, Danny Goldring, Amy Mußul, Irene Azuela, Kyeong-yeong Lee, Georg Tryphon, Dong-seok Ma, Hannah Leigh, In-pyo Cha, Yeo-jeong Yoon, Lára Jóhanna Jónsdóttir, Mansi Dovhal, Priya Bhatija, Antoine McKay, Stefán Hallur Stefánsson, Joe Toedtling, Kurt Naebig, Lars Eidinger, Clive Wood, Annabelle Dowler, Satya Bhabha, Aidan McArdle, Valeria Bilello, Tony Dalton, Cecilia Suárez, Joseph Wairimu, Max Huang, Kick Gurry, Marco Treviño, Sikander Kher, Martin Wuttke, Elsaphan Njora, Sylvester McCoy, Eduardo Semerjian, Rainer Sellien, Robert Maaser, Vanessa Ross, Rafael Sánchez Navarro, Leticia Huijara, Juan Pablo Castañeda, Noemi Besedes, Dolores Heredia, Joshua Grothe, Vicki Saputo, Sanjay Bhatia, Ed Moy, Cheyenne Jackson, Andy Dick, Krysteen Savane, Marc Jacobs, Larry Clarke, Ralph Alexander, Molly Shaiken, Nicôle Lecky, Jerod Haynes, Palomi Ghosh, Mary Beth Fisher, Matthew Burton, Johnson Gitau Chege, Paul Ogola, Andrew Vandaele, Teresa Navarro, Romane Portail, Vadhir Derbez, Douglas Reith, Livia Matthes, Dennis Musyoka, Amanda Walker, Amira Ghazalla, Arly Jover, Erik Hayser, Antonio Giancarlo Zavatteri, Daren Nop, Oliver Juhrs, Ben Cole, Alexander Yassin, Mumbi Maina, Mathis Wernecke, Hakan Orbeyi, Eskindir Tesfay, Sara Sohn, Nick Vorsselman, Dani Stauder, Maarten Ketels, Jochem Janssen, Emil von Schönfels, Marina Weis, Wolfgang Lindner, Jeronimo Best, María Luisa Flores, Rocky Capella, Celeste M Cooper, Bruno Fagundes, Lenius Jung, Gunnar Bersi Björnsson, Jason Thorpe, Ness Bautista, Julia Effertz (vyp.), Ben Cole, Adam Shapiro, Natasha Rastogi, Avantika Akerkar, Miguel Salas, William W. Barbour, Alex Henderson, Chichi Seii, Bruno Montani, Vitali Skrobot

Alex Boden, Marcus Loges

Scénografie:

Hugh Bateup, Christopher Marsteller (set dekoratér), Lisa Wolff (set dekoratér), Claudia Parker (set dekoratér)

Kostýmy:

Lindsay Pugh

Kupodivu po první sérii ne špatné, tedy od začátku sice tajemné, ale docela pomalé, posléze se to rozjede a jako správní Lost se to zasekne někde uprostřed - série končí tam, kde by měla končit tak maximálně jedna z prvních epizod. Na další sérii si klidně počkám (pokud vznikne a pokud si to budu stále pamatovat), ale bojím se, že se to zvrtne někam k Matrixovským pokračováním, tedy do holé nezajímavé nesmyslnosti. Samotný nápad ale zas tak špatný není a provedení jakbysmet - byť si bratr Lana procpalo do děje i "nezřetelnou" narážku na svůj osud :)(7.7.2015)

1. série Upřímně řečeno, původně jsem se na seriál ani nechystal. Sourozenci Wachowští mě svými posledními dvěma kousky (Cloud Atlas a Jupiter Ascending) zrovna nepřesvědčili. Když jsem však slyšel a četl spousty pozitivních ohlasů, tak jsem se rozhodl, že si to nenechám ujít. A zatím toho rozhodně nelituju. Seriál začíná pomalým tempem a stejně jako hlavní hrdinové, tak i my polehku přicházíme na to, co se děje. Osm hlavních hrdinů nabízí osm úplně rozdílných charakterů, které však mají něco společného. Jak se seriál přehoupne do své druhé poloviny, tak se zrychlí tempo a přibývá akce. Závěrečný díl je pak napínavý od začátku do konce a se zatajeným dechem sledujeme, jak a jestli se hlavní osmičce podaří zachránit. Celá ta záchranná mise z Islandu je skvěle vytvořená a vše do sebe dokonale zapadá. Opravdu povedeně vygradované. Netflix se s tím opět moc nepáře a tak seriál nabídne scény, které jsme ještě nikdy neviděli (orgie), stejně jako scény velmi naturalisticky zobrazené (porody). Pro mě byla jedna z nejlepší složek seriálu hudba, která dokonale dokreslovala situace. Okamžiky, kdy spustila písnička Mad World nebo Knockin' On Heaven's Door, byly opravdu silné. Stejně tak "společná" What's Up. Ať je to jak chce, tak já se rozhodně těším na pokračování. Některé postavy jsem si oblíbil a jsem rád za každou jejich scénu a některé jsem prostě přijal jako nedílnou součást celku. 2. série Tentokrát nebylo na co čekat a do druhé série jsem se pustil hned, jak to bylo možné. A to jsem ještě o Vánocích dostal epizodu navíc. Příběh se opět posouvá kupředu a Will s Riley se snaží vymanit ze sevření tajemné organizace, které velí Whispers. Akce je opět perfektní, propracované scény, kdy se Sense8 prolínají jsou dokonalé. Jediné místo, kde se trošku polevilo je podle mě hudba. Nebo jsem po nadšení z první série čekal víc. Dokonce ani přeobsazení jedné z postav mi nijak nevadilo. Postavy mě vlastně bez výjimky baví a jejich vývoj je neuvěřitelně zajímavý. Gradace v závěrečné epizodě perfektní a závěr tak strašně zajímavý, že chci vědět, co se bude dít dál, prosím ať je třetí řada co nejdřív. Závěr Třetí řada se k velkému překvapení nekonala, ale alespoň jsme se dočkali závěrečného filmu. Jsem rád, že se seriál dočkal zakončení a i toho, jak to dopadlo.(22.8.2015)

Jasný favorit na nejlepší seriálovou novinku roku. Sice jsem čekala, že jakmile Wachowští vkročí na seriálové pole, bude to jízda. Ale rozhodně jsem nečekala, že mě tohle dílo, které natočili ve spolupráci se Straczynskim a za přispění dalších jejich osvědčených spolupracovníků Toma Tykwera a Jamese McTeiguea, tolik dostane. Od prvního dílu jsem byla pohlcena příběhy osmi lidí z různých koutů světa, kteří vzájemně sdílí své pocity, vědomosti a schopnosti. Originální nápad, úžasná atmosféra a odvaha bořit všechna tabu bez ohledu na to, zda s tím omezení diváci budou mít problém... Při sledování si nelze nevzpomenout na jejich snímek Atlas mraků, kterému se seriál v mnohém podobá. Možná právě díky této podobnosti s mou srdeční filmovou záležitostí byl pro mě Sense8 tak nepopsatelným uměleckým zážitkem. A stejně jako v případě Atlasu mraků jej považuji za vizionářské dílo, které zkrátka nedokážou někteří omezenci ocenit. Teď už jen zbývá čekat, zda Netflix odklepne druhou řadu. 1. série - 100%(22.6.2015)

Do polovice prvej série som bola skalopevne presvedčená udeliť 4*. Žiaľ, kdesi okolo siedmeho-ôsmeho dielu ide kvalita výrazne dole, seriál začína byť neznesiteľne ukecaný na úkor akcie, no a to je kameň úrazu. Ono tie dialógy (a často aj monológy) sú niekedy príšerne coelhovské a životné pravdy a príliš vzletné metafory samé seba berú nechutne vážne. Inak bez výhrad, geniálny nápad, strihy a kamera úžasná, herci sympatickí. Ach, Wolfi <3(18.2.2017)

Když jsem tento seriál prvně viděl, byl jsem na tento seriál celkem natěšen, moc informací jsem si o něm nezjišťoval. První dvě epizody jsem měl k ústřední osmičce spíše vlažný vztah a hlavně mě zajímalo, jak se s touto záhadnou vlastností vypořádávají lidé různě kolem světa. Hned z fleku jsem z toho chytal "lost"ovský dojem (Naveen Andrews, jak se dále ukázalo tak i asiatka Sun a vědomí, že skoro všichni tu mají problémy s rodiči). Rozhodně bych se nezařadil jako karbonová kopie kohokoliv z členů clusteru. Ale o tom to je. Seriál o tom postavit se do bot někoho jiného, vidět svět jeho očima, zvednout pro něj a jeho okolí viditelnost a vhodně reprezentovat. Takže díky, sestry Wachowské. Po pár epizodách už se to rozjelo pořádně, lidé se začali navštěvovat, někteří i fyzicky a za to všechno jsem byl neskutečně rád. Narůstaly návštěvy, narůstala akce, narůstaly emoce. Zejména když návštěvy byly častější (ať už za účelem pomoci, podat cizí perspektivu anebo "jen" lovestory) a když se zapojilo víc sensates naráz, tak s každou další epizodou bylo hezky vidět, jak se sensates učili vyždímat schopnosti a potenciál na maximum, i když u některých to trvalo o něco déle. Divák se nenudí, každou chvíli se mění prostředí, jednou sleduje mexickou telenovelu, jednou války mafiánských gangů, jednou Bus Driver Simulator/GTA, jednou policejní drama, jednou vzpomínání na časy Matrixu, atd. Chápu ale, že tam jsou určité prvky, které by mohly někomu vadit. A nyní samotných Osm Statečných, jejichž jména, stydím se říct, jsem si zapamatoval až po několika epizodách: Kala: Sympatická, dává celé záležitosti pohled nábožného člověka včetně několika jiných perspektiv (např. fakt, že je panna), nemuseli její práci tak dlouho tajit; Nomi: aka No Michael aka Know Me. Je otázkou, jak moc byla inspirovaná Lanou/Lilly, aby to byl self-insert, ale je první, která odhalila celou zápletku s BPO, postarala se o Dr. Lobotomsona, hacking se taky hodí a zároveň kotví tento seriál některými prima emocionálními scénami, což nelze považovat za nic jiného než za plus; Riley: Další, kde její hodnota není natolik zřejmá, "máma" clusteru něco jako Angelica, dokud jsem neznal jméno, byla to pro mě "Kate Ashfield s příchutí Hannah Murray", má super otce, kontakty a hudební sluch; Sun: Ze začátku nejvíce užitečná a nejpoužívanější sensate, díky ní se občas Sense8 promění na martial arts mlátičku, ale rozhodně stojí za to i s tím spojená filozofie a zápletka s jejím otcem a bratrem, a s tím spojená i zápletka s detektivem Munem (neboli The Sun and The Moon) v čele s úžasnou scénou na hřbitově; Capheus: Van Damme Afriky má štěstí, že se do clusteru dostal, ale i on se občas o sebe dokáže postarat (získání 1. zkušebního balíčku, řízení), má optimismu a kuráže na rozdávání, měl by ho rozdávat (zejména druhý herec); Lito: Vynikající herec, díky tomu, že z jeho filmů jsou vidět jen úryvky, tak je pokaždé super je vidět, i když on celý jeho život je jedna velká telenovela, sympatičtí "non-sensate" partneři Hernando a Daniela; Will: Pro mě určitou dobu s přezdívkou "Matt Damon", hned ze začátku trochu uměle vykonstruovaná zápletka s postřeleným černochem, ale naštěstí se nic podobného neopakovalo, i když je dobrý policista, další z hodně protěžovaných částí clusteru, další příklad "parental issues"; Wolfgang: Král špatných vztahů s rodiči v tomto seriálu, dokud jsem neznal jméno tak "Damon Albarn", dodává seriálu nádech heist a mafia filmů, univerzální část clusteru (vyzná se v násilí, zbraních, řízení, atd.), ale má nezaměnitelný přístup k řešení věcí;. Díky, Netflixi, že jsi dovolil sestrám Wachowským ukončit dvě hlavní zápletky. A i když Capheusovy volby, Willovo vypořádání s otcem, Rajanovy nekalé obchodní praktiky, Wolfgang a války gangů v Berlíně, Lacuna, bratr Sun, Lito a jeho film, Nomi a její virtuální smrt a pan Kolovi by si klidně zasloužili ještě alespoň jednu sérii, já jsem spokojen s tím, jak a kde a čím tento seriál skončil.(23.7.2015)

• - Snímek natáčeli různí režiséři, na různých místech, ve stejném čase. (Qeo)

• - Seriál sa natáčal po celom svete na miestach, kde sa odohrávali deje jednotlivých postáv: Amsterdam, Brusel, San Francisco, Los Angeles, Chicago, Londýn, Reykjavík, Nairobi, Soul, Berlín, Paríž, Mexico City, São Paulo a Bombaj. Natáčalo sa i na Malte, v talianskom Positane a Neapole, v Cambridgi, a v Škótsku. (DrSKusa)

• - Herečka Jamie Clayton (Nomi) podstúpila zmenu pohlavia, presne ako jej postava v seriáli. (DrSKusa)