Salem

USA, (2014–2017), 29 h 43 min (Minutáž: 43–60 min)

Hudba:

Tyler Bates

Janet Montgomery, Shane West, Seth Gabel, Ashley Madekwe, Tamzin Merchant, Xander Berkeley, Iddo Goldberg, Elise Eberle, Morgana Shaw, Stephen Lang (více)

Série(3) / Epizody(36)

Seriál odohrávajúci sa v násilnom období 17. storočia v Massachusetts poodhaľuje oponu smutne známych procesov s čarodejnicami v meste Salem, ako aj nevysvetliteľných, nadprirodzených udalostí, ktoré poháňali dianie počas tejto temnej stránky amerických dejín. Bosorky sú skutočné, ale nie sú také, ako ich vidia ostatní.
Hlavnými postavami seriálu sú John Alden (Shane West), ktorý sa vracia z vojny a nachádza svojho priateľa Cottona Mathera (Seth Gabel), ako riadi procesy s čarodejnicami. Stretáva aj svoju bývalú lásku Mary Sibley (Janet Montgomery), ktorá je vydaná za staršieho, no bohatého muža, Georgea Sibleyho (Michael Mulheren). Napriek nepriaznivým okolnostiam a prostrediu riadiaceho sa pravidlami puritánskeho života, sa vzťah medzi Johnom a Mary opäť obnoví. (Incantator)

Laerry

Syrovější a více "realističtější" náhled na "salemskou otázku". Především netradičně tradičnější zobrazení mýtů o čarodějnictví, které si v puritánských kolonií žilo svým vlastním životem. Salem tak dokázal lépe pojmout téma čarodějnic nežli AHS: Coven, který byl celý rozjuchaný, barevný a rozezpívaný (v podstatě pokračování Glee). Zde se najde několik scén, které by nedělaly ostudu kdejakému hororu. ()

PabloFuentes

Velmi příjemné překvapení letošního roku. Čekal jsem málo, ale dostal jsem hodně a postupem času dokonce víc a víc. Člověk zde prostě musí fandit zlu. Finále bylo překvapující a už teď se těším na druhou sérii, protože si za Boha neumím představit, jak tohle může pokračovat. Možná by bylo dobře, kdyby to takhle i skončilo. Skvělý seriál, který mohu jen doporučit. ()

Belbo

Po dlouhé době nechápu tak nízké honocení. Některé díly jsou sice slabší, a hlavní postava by mohla být víc lidská, ale jinak nemám výhrad. Objektivně je to mezi 3 a 4 hvězdami a protože rád chčiju proti větru, dávám 4. ()

noriaki

Ale ne, vy američtí puritánští fanatici, čarodějnice jsou výmysl, tohle žádným seriálem neokecáte. I když, jestli někde na konci všech těch dílů ze zápletky vyplyne, že Salem je tak zoufale utahaný, rádoby hororový a emocionálně sterilní díky nějaké temné kletbě, tak bych možná jejich existenci ještě zvážil. Ale u toho už asi nebudu, jestli totiž kvalita nepůjde brzo nahoru, tak to vzdám dávno před tím hypotetickým grandiózním finále. ()

zsn

Pánové, právě teď je žádoucí, svlíknout vaše ženy a milenky a prozkoumat je, nedisponují-li bradavkou navíc. Pak je totiž zcela zřejmé, že vy obcujete s čarodějnicí. Následuje další z chlípných recenzí (tedy chlípných seriálů, které recenzuji)… Sedmileté čekání na svou životní lásku, potrat jako přijímací vstup do členství covenu, kojení ropuchy, pochva jako cesta do říše snů, popřípadě archaické gynekologické zrcátko jako mučicí nástroj. Kněz a děvka, hrob jako pokladnička. To vše vás v třináctidílné první sérii amerického seriálu Salem, buď odradí od následné druhé řady, nebo ji budete nadržení očekávat v roce 2015. Tedy pokud nejste „seriálo/milci“ českých televizních stanic, které zahraniční tvorbu prezentují… tak nějak po zkysnutí. Tak si totiž ještě i na první řadu počkáte… Alespoň vás na ni tedy rozehřeju… Byť seriál stráví spoustu času nad tím, jak sex je špatný (což se vám nelíbí), poslední díl odhalil pro mne sice očekávané (jsem vědma), ale nabuditelné do další řady. Jelikož moderní diváky (zvlášť mladé obecenstvo) příliš nebaví historie a novověké plky kolem (biblické argumenty, proč stále ještě někoho podrobovat útrpnému právu, popřípadě rovnou trestu smrti), aby si každá autorita městečka legálně obhájila svůj sadistický koníček, mnoho diváků tak nevydrží ani do pěti dílů seriálu. Ti, co však již vydrželi konzumovat Salem do konce, se shodují, že zvláště poslední čtyři díly gradují v kvalitě. Ocenitelná je proměna role nejednoho herce Salemu, a tak postupné zauzlování postav pro scénář do budoucích řad (nemusíme pojmout vždy hned to nejlepší). Pamatujete na Nip/Tuck Plastickou chirurgii s promiskuitním Christianem Troyem a jeho podrž taškou Seanem McNamarou? A pamatujete na Famke Jannsen , která tam (a možná i v životě) sehrála roli dobře předělaného chlapa, ovšem ne až tak dobře, aby to v řádu všech ženských mušliček, které navštívil, Christian nepoznal? A pamatujete na jejího „syna“ (Seth Gabel), který se pokoušel svést Seanovo/Christianovo syna (John Hensley) alias Michaela Jacksona? Tak právě Setha Gabela můžete v Salemu vidět jako „svatého muže“, tratícího příspěvky na kostel v nevěstinci. Jeho role, ač je sekundární, překrývá i hlavního hrdinu (Shane West – dříve velký fešák), který si odskočil z Pohotovosti, kde ještě nedisponovali tablety. Dokonce překrývá i hlavní (a opravdu nádhernou) hrdinku (Janet Montgomery), která umí (jako správná čarodějka), poblouznit každého chlapa. Nemá smysl odkrývat celý děj Salemu, jeho obsah musí být všem známý už podle názvu. Salem je totiž charakteristický svým honem na čarodějnice, zvláště pak rok 1692, o kterém se musí ještě dnes každému potomkovi čarodějnice, zdát. Ovšem nutno dodat, že v seriálu absolutně nejde o vojsko, které by se zbraní v ruce chodilo po okolí a po lesích, a hledalo každou ženskou, která si koupila kotlík na fondue (to by nebavilo ani mne). Naopak, jak se říká „pod lampou je největší tma“ (a nemluvím teď o PČR), hledej tedy zrádce ve svých řadách, dozajista jej najdeš, když se pod tíhou bolesti při útrpném právu, každý přizná k čemukoli… () (méně) (více)

danca044

Shlédla jsem prvních 8 dílů a pak si řekla: "Na co sakra čekám?" Nic nového ani zajímavého se stejně v tomhle seriálu nestane, tak proč s ním ztrácet čas? Salem mě velmi zklamal. Člověk pořád čeká na něco, co nikdy nepřijde. ()

TwoFace

— Thirteen souls fed to hungry earth opens the way for our dark lord's birth. — "The occult and witchcraft are so often used in cinema with a heinous disregard for even researching its origins. However, I liked the themes of Salem. It looks at the witch trials without being cliche like most modern films." Stejnými slovy jako Marilyn Manson bych popsal Salem i já. K seriálu jsem se dostal právě skrz Mansona a zaujal mě jak svým zpracováním a tématem, tak i zajímavým příběhem a postavami. Janet Montgomery v hlavní roli je naprosto úžasná, krásná a místy i děsivá zároveň. Svým hereckým výkonem často zastiňuje své kolegy (což však u některých nebylo zas tak těžké). Co se „skutečně“ odehrálo v Salemu na konci 17. století je fascinující námět. Okultismus a nejrůznější rituály jsou zpracované opravdu skvěle, a to hlavně v první sérii. V dalších dvou se mi zdálo, že Salem až moc zabředl do žánru fantasy a magie byla až moc využívaná úplně všemi. Taky škoda, že samotným procesům se seriál věnuje jen v první sérii a další dvě se už jimi prakticky nezaobírají. Vrcholu pro mě Salem dosáhl s příchodem Increase Mathera, proto škoda, že se i další dvě série nenesly v podobném duchu. Moc se mi líbilo i salemské ztvárnění Samaela a jeho teologické rozpravy s Cottonem. To, že byl seriál zrušen předčasně, je však hlavně v poslední sérii velmi patrné – charaktery postav se rapidně mění a děj se žene kupředu. Přesto jsem ale rád, že se tvůrcům podařilo Salem ukončit. Jen škoda, že se vše vlastně odehrává jen v prvních měsících salemských procesů, a i když finále seriálu teasuje fakt, že hon na čarodějnice bude pokračovat, bohužel už nikdy neuvidíme, jak by byly tyto další měsíce ztvárněny. Přesto je ale fajn, že se Salem dočkal zakončení, mnoho seriálů tento luxus nedostane. ()

BlackHood

Na to, že jde o první seriál teto stanice, tak se povedl. Má totiž svojí atmosféru a krásné, přímo skvělé téma. Ale je to velká nevýrazná nuda. Vůbec nevíme, komu fandit, postavy jsou takové mdlé. Prvních šest dílu jsem sledoval jen proto, abych věděl, co se z toho vyklube, ale od sedmého dílu... Když přijel ten obávaný lovec... Tak to začalo být něco! Napínavé, nepředvídatelné. Vážně to napětí bylo skvělé! Už se těším na druhou řadu! Intro je boží!! Strašidelnost 1/4 Brutalita 1/4 ()

LuccinyFilmy

První série je celkem neurážlivě koukatelná, ale první díl druhé mě přesvědčil, že už mi to stačilo. Hlavní čarodějnice se neustále pohybuje v bludném kruhu, kdy se v jednu chvíli rozhodne, že bude konečně už opravdu zlá, v druhou chvíli toho zase lituje, navíc nepřirozeně teatrální představitelka Mercy je jen jedním z mnoha slabších hereckých výkonů. ()

José77

SPOJLR! vole, kdyz tam vytahla tou ropuchu tomu typkovi z pusy, jsem se malem posral! jako efekty dobry, to jo, ale ten pribeh mel asi takovou hloubku jak mysl moji stary! jako ja nevravim, ze je to zly, a kdyz budu mit chut a cas, tak ja tomu tu sanci jeste dam, to ne ze ne! ale ted je to jen za dve no, nemuzu nic delat. ()

Ben Nevis

Hodnocení pilotu: Příběh je předvídatelný, postavy jsou nesympatické včetně těch kladných. Zajímavý byl zvrat hlavní hrdinky, ale moc se tam tlačí na pilu. Plno efektů a hnusáren jako v laciném hororu. Navíc to vypadá amatérsky, hlavně v sabatových scénách. Oběti skutečného salemského honu na čarodějnice se musí obracet v hrobě. ()

studo

Ani náhodou ma neprekvapuje to nízke hodnotenie (62%) ale väčšinou to ľudia vzdali po pilote, prípadne pár dieloch. Skutočne sa to však rozbehne asi od 8 dielu a odvtedy to šliape neuveriteľne. Ak sa niekto bude nusiť a bude prahnúť po skutočnom genre-series tak toto je liek na presne taký druh abstinencie. [Prvá séria 80%] ()

burton

Dávám si jednu velikánskou hvězdu za sledování této čarodějnické Te Le No Ve Ly. Jsem na konci sedmého dílu a hlásim, že po čas mojej služby sa nič nestalo a mám taký neodbytný pocit, že sa nadalej nič mimoriadneho robiť ani nebude. Ak sa mýlim, jedine dobre. Janet Montgomery je nudná. Sice mě občas zaujala její brada, ale to je málo. Shane Jane Marais West se neusměje a neusměje! Chybí mi zde inteligentní nadhled, vtipná nadsázka, nelíbí se mi úvodní muzika. PS: Čarodějnice jsou bílé a černé, dobré a zlé. Nová kategorie: B L B É ()

dj.kouba

Pilotní díl mě docela zaujal, ale nebyla to žádná pecka. Na seriál jsem pak koukal jenom kvůli tomu, že mám fantasy, čarodějnice, procesy s tím spojené a tak podobně. Každopádně mě ale díl od dílu začínal čím dál víc nudit a pořád jsem čekal na nějaký zlom, kdy to začne být jízda. No skončilo to tak, že poslední dva díly první sérky jsem už neviděl a nemám ani chuť to napravit. ()

Rockerman

Tento seriál má hodně kladů, ale také dost záporů. Ve snaze udělat to hodně temně se příliš tlačí na pilu a výsledkem je pak to, že se není čeho bát. Staré čarodějnice vypadají jen trochu strašidelněji, než Bohdalčina Nesmrtelná teta ze stejnojmenné pohádky. Ano je tu i spousta krve a brutálních poprav, ale také příliš keců, které berou dynamiku příběhu. A opět vrata dokořán do druhé série a tak nezbývá, než se podívat i na ni. Jenže láká i neláká mě to úplně stejně, tak ještě si to rozmyslím. ()

luccash

Po pilotu celkem rozpolcené dojmy. Na jednu stranu zpracování, atmosféra, masky, příběh, to všechno spolu funguje. Nicméně i tak se nemůžu zbavit pocitu jakési lacinosti. Příběh vás nenechá ani chvilku vydechnout, neustále se něco děje (možná až moc). Jen všechno to množství scén mi přijde jako přehlídka všech možných klišé o čarodějnictví. Jako by se tvůrci snažili do prvního dílu vecpat co nejvíc šokujících momentů, jen aby udrželi diváka i na další díly. Prozatím je pro mě Salem čistý průměr a budu doufat, že v dalších dílech se tempo mírně zvolní a tvůrci se zaměří víc na příběh, který má mimochodem velký potenciál! ()

Blowler

Lov na čarodějnice po salemsku? Proč ne? Vcelku chytlavá tématika s charismatickými postavami a nenáročným dějem dokáže diváka připoutat k monitoru. Pilot nastavil poměrně slušnou laťku, kterou ale podle mého názoru nedokázal přeskočit několika následujícími epizodami. Pokud se tím ale člověk prokouše, odmění ho seriál příběhem, který vám nedovolí nepustit si následující díl. První série uzavírá dost otevřený konec, těším se na další pokračování. ()