Pustina

• Velká Británie Wasteland
Drama / Mysteriózní
Česko, 2016, 7 h 32 min (Minutáž: 52–60 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Hudba:

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Oskar Hes, Martin Sitta, Janek Gregor, Petra Špalková (více)

Epizody(8)

Kozlowski8

Nejlepší český seriál posledního čtvrtstoletí? Nejsem příznivcem sestavování žebříčků - co je první, druhé, třetí... - když se hodnotí neměřitelné. Vkus, pocity a prožitky má každý člověk jiné (naštěstí) a navíc se těžko porovnává Pustina třeba s Okresním přeborem. Nevím tedy, jestli je tento seriál nejlepší, ale co vím jistě je, že u mne má jasných 5*, protože mne dokázal absolutně vtáhnout - svou atmosférou, příběhem, rozvětveným do několika linií, který nepostrádal dramaticky vyhrocené pasáže a napětí z očekávání následného vývoje, skvělou hudbou, která ho doplňovala a v neposlední řadě hereckými výkony, v nichž nikdo nezklamal a v případě Zuzany Stivínové a Jaroslava Duška byly, troufám si říct, životní. Duškova postava Karla je tak skvěle a jedinečně vystavěná a vyprofilovaná a on v ní tak opravdový a přirozený, až člověk žasne. Jako by s postavou srostl. Těžko si v ní představit někoho jiného. Skvělá práce tvůrců a úchvatný divácký zážitek. 95%. ()

Hvězdář

Velice mě překvapilo, že existuje prakticky současný český seriál v takové kvalitě! Narazil jsem na něj úplně náhodou, a příjemně překvapil. Atmosféra supr, příběh supr, dějová linka se krásně vyvíjí a drží člověka v napětí. Konečné rozuzlení možná lehce absurdní, ale zas taková rána kvalitě to není. Stivínová a Dušek to zvládli na výbornou! ()

darthboal

Po dlouhé době jsem se rád podíval na seriál z českého prostředí. Po úvodním rozjezdu mě kvalita trošku zklamala, protože se upustilo od kriminální zápletky a místo toho se čas věnoval jednotlivým osobám. Nicméně závěr to zase napravil. Pokud vím, zatím je tohle(když vynechám dokumentární snímky) zatím nejlépe hodnocený cz serial, Asi si to zasloužil. ()

panki9922

Na České pomery v skutku výborný seriál. V celosvetovom merítku lepší priemer. Z hereckých výkonov by som ja osobne vyzdvihol Elišku Krenekovu, Janka Gregora a veľmi obstojne hrala aj Jana Stivínová. Nehádzal by som však superlatívy na všetkých a na všetko v tomto seriály, tak ako to robí mnoho užívateľov. Predstaviteľ hl. detektíva, Jaroslav Dušek a Oskar Hes, mi v tých najkľúčovejších momentoch, srdcervúcich alebo inak intenzívnych proste nestačili. Neviem prečo sa polovicu seriálu riešil "pasťák" keď sa na neho na konci totálne zabudlo - seriál mohol byť kratší a intenzívnejší. Vo vnímaní otca/Jaroslava Dušeka sa seriál veľmi podobal na film Hon/Jagten. Záver seriálu solídny a to sa cení. Veľkým plus pre Pustinu je to, že sa nesnažil iba vymyslieť dobrú zápletku a odhaliť vraha, ale dal si záležať na atmosfére, budovaní charakterov postáv a ich prerodu. My na Slovensku môžme len ticho závidieť, keby sa takýto seriál púšťal namiesto Oteckov, Paneláku, Farmy, Delukse a pod. to by bolo sveta žiť. ()

vandamator

Na české poměry velmi nadstandardní dílo, HBO prostě umí produkovat kvalitní seriály a pustina je jasným příkladem pro české režiséry, že i v našich skromných podmínkách, se dá natočit seriál s mezinárodní kvalitou. ()

Astonko

Krátko po Bez vedomí som sa vrhol na Pustinu a je skoro až neuveriteľné, že také vysoko kvalitné seriály sa ešte točia aj "u nás" (keď sa to hodí rád sa k Čechom pribratrím xD). Má to všetko čo to má mať: premyslený príbeh s viacero zaujímavými líniami, tiesnivú atmosféru, dobrý vizuál (to prostredie ma úplne vtiahlo) aj hudbu. No hlavne je to o tých hereckých koncertoch, ktoré tam skoro každý zúčastnený predvádza, najmä hlavná dvojka - Stivínová a Dušek. Záver prekvapil, no práve v snahe prekvapiť sa mi zdal celkom odfláknutý, nepresvedčil ani neuspokojil ma. Seriál sám o sebe však celkom určite áno, i keď sa nestane niečím, k čomu by som sa ešte niekedy rád vrátil 7.8/10 ()

Jirka.Moser

Opravdu povedené české dílo. S menší nadsázkou mohu tvrdit, že výprava se blíží západním filmům a seriálům. Dramatický soundtrack krásně dokresloval pochmurně vypadající prostředí severních Čech, do kterého je příběh zasazen a se kterým se budou severočeši ztotožňovat. Postavy jsou velmi kontroverzní, ale jsou napsány důkladně , nechybí jim motivace. Konec byl předvídatelný až v posledním díle a to je také velké plus. 5/5 ()

kritkMd

Divím se až že už v roce 2016 dokázali natočit seriál pouze pro HBO, když to dělá problém i za koncesionářské poplatky České televizi. Z traileru člověk vůbec neví co čekat, a myslí si že půjde o vyšetřování vražd na tomto bohapustém území, ovšem první díl ukáže že celá osmidílná série o ztracení pubertální dcery starostky. Musím říct že hledat lepší český miniseriál či i normální seriál bude velice těžké. Člověku leze "husina" po zádech už jenom z hlavních titulků tohoto seriálu, které byly natočeny až mi přijde umělecky. Herecké obsazení je skvělé, není tu ani jeden herec u kterého byste si řekli že je nic moc, nebo že svoji roli zahrál špatně. Zasazení je taktéž perfektní, překvapuje mě až s jakou dokonalostí dokázali vyobrazit situaci v sudetech, hlavně tedy v západních. Ač se seriál odehrává v Libereckém kraji, někde poblíž hranic s Polskem, bystrému oku neodejde fakt že drtivá většina byla natáčena v okolí Mostu či Chomutova. Seriál dobře taktéž přibližuje situaci hlavně v tomto území, lidé zde nemají práci, je zde hodně "feťáků" nebo i přítomnost pasťáku. Hudba se povedla a vtáhne vás ještě více do děje. Seriál je natolik perfektně zpracovaný že dával obrovský prostor i vedlejším postavám, zřejmě aby si mohl člověk udělat obrázek kdo to udělal. To je na jednu stranu skvělé, ale na druhou stranu to bohužel odebírá ten základní příběh o Michaele a co se jí vlastně stalo, to by se možná dalo vyřešit delšími díly. Konec seriálu je velice nepředvídatelný, nikdo nebude čekat co se vlastně stalo a kdo co provedl, to mě trochu štvalo. Ovšem po přehrání znovu jsem zjistil že konec začíná dávat větší a větší smysl, hlavně když se člověk zaměřil na chování jedné osoby. Hlavně je na konci vidět jakýsi pokus o akčnost, který se ale opravdu vyvedl a člověk se dívá s velkým napětím a netuší jak to úplně dopadne. Velká škoda že má seriál pouze osm dílů, ale je tak dobře zakončen že se nezlobím že nebude druhá série. ()

Fender

Čeští tvůrci mají zkrátka potenciál točit kvalitní seriály, ne typy podobné Ulici. Přitom seriál není nějak komplikovaný, není ani zdaleka multižánrový, je to v podstatě klasická kriminálka. Jenže ten styl, kterým je to natočené je vskutku výborný. Je to kriminálka s lehce mysteriózním nádechem a stísněnou atmosférou po celou dobu. Vše se odehrává kolem největší spodiny společnosti, až po burany, kteří jsou lehce hamižní po svém benefitu, z čehož se dá jistě odvodit ta atmosféra a se scenériemi chladné, zamlžené krajiny je to opravdu skvělá podívaná. ()

nikinikiniki

Výborný seriál, ve kterém až do konce netušíte, kdo je vrahem, přesně tak má vypadat správná krimi, kdy chcete pořád vědět víc a víc. Mimochodem výborní herci - jak skvělý výběr kluků z pasťáku, tak bezvadné herecké výkony. Zmínila bych především Zuzanu Stivínovou, se kterou divák prožívá její krušný osud, a Jaroslava Duška, který výborně ztvární roli člověka s psychiatrickou diagnózou. ()

Stan Borowitz

Stačilo mi 28 minut, abych dokázal ocenit všechny kvality českého seriálu Pustina (angl. Wasteland, rus. Chernobyl). Tvůrci od počátku hýří nápady: viděl jsem Elišku Křenkovou čůrat, Evu Holubovou mít sračku, Jaroslava Duška souložit a dalšího herce prdět. Mysteriózno a psychologično je vyhnáno na maximum i díky tomu, že ve scénách, ve kterých se nic neděje, se opravdu nic neděje. Hudbu tvořila kočka nazdařbůh se procházející po xylofonu. Komfortní zázemí a pestrý catering pod křídly HBO je také cítit a herci hrají o poznání lépe než v Ulici. ()

PanJelen

Když se spojí český seriál, s produkcí HBO dějí se věci a vznikne na naše poměry parádně ošklivý seriál, s ošklivými lidmi, kdy stále menší skupina lidí, bojuje s velkou těžařskou společností, která chce tu jejich ošklivou vesnici spolknout. Když se ztratí dítě, té největší bojovnice za zachování vesnice, atmosféra začíná houstnout a lidé se začínají podezřívat a máme tu záhadu, kdo by zašel až tak daleko. Za zmínku stojí Jaroslav Dušek, tomu ty jeho role bláznů a magorů vyloženě sednou. ()

Mancunian

Moc pěkný seriál se zajímavou tématikou a skvělými herci. Úvod i prostředek série byly parádní a vyzařovaly hutnou atmosféru. Bohužel poslední dva díly, kdy by mělo být napětí největší, byly za mě slabší. Některé zápletky nebyly vyřešeny a celkově mi to přišlo takové urychlené. Menší vada na jinak dokonalém díle. ()

Teachman

Námět a zápletka: 3/10 ... Vizuální stránka: 4/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 1/10 ... Celkový dojem: 2/10. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby