Vzteklina

• angličtina Rabies (festivalový název)
TV spot 3
Česko, 2018, 5 h 46 min (Minutáž: 55–61 min)

Režie:

Tomáš Bařina

Scénář:

Jan Stehlík

Kamera:

Pavel Berkovič

Kryštof Hádek, Johana Matoušková, Gabriela Heclová, Jan Vlasák, Leoš Noha, Igor Bareš, Filip Čapka, Stanislav Majer, Pavla Beretová, Přemysl Bureš (více)

Epizody(6)

Jakkoli je Česká republika vztekliny prostá země, objevují se náhle poblíž jedné z šumavských vesnic nakažená zvířata a hlavní postava tohoto kriminálního thrilleru, třicátník, virolog Pavel Rogl, má za úkol zmapovat situaci, dohlédnout na vakcinaci a nalézt příčinu nákazy. Je také pověřen vypracováním odborného posudku pro tým kriminalistů, kteří vyšetřují záhadnou dvojnásobnou vraždu. Nelze totiž vyloučit, že vražedné běsnění má spojitost s nákazou. Je vrahem člověk, nebo uprchlá velká šelma? Minisérie Vzteklina je zasazena do šumavského prostředí, které má nezpochybnitelný genius loci, je příkladem odedávného propojení člověka s přírodou a v mnoha ohledech tak vytváří samostatnou rovinu vyprávění. Nejen atmosférickou, ilustrativní, ale i svým konkrétním historickým kontextem. (Česká televize)

gu-staff

Dokoukat se to dalo. Ale že bych u toho zapomněl na pytlik brambůrků vedle sebe na gauči, nebo u toho nemohl odehrát misi ve Starcraftu, to zase ne. Tenhle LIttleSnake mně baví mnohem míň, než jeho brotha. V podstatě vás napne první díl, a pak se snaží vás napínat tim samym dalších 5 dílů, až nakonec zjistíte, že celý to je kvůli (budu hodnej)....Radši bych, kdyby se ten vzteklej medvěd nasral a rdousil v dalších dílech celou vesnici a nakonec by rozšlápl Hádkovy brejle a ukousl mu hlavu. Dobjej Leoš Noha jako vždycky. Kde se objeví, má roli jak noha. A vytěží ji na maximum. ()

Saxos

Pustina/Vzteklina, no dobře, kdyby se v české seriálové tvorbě jelo alespoň na této úrovni, tak by to bylo ok. Žádné nekonečné, nic neříkající seriály plné růžových ordinací, cpoucí do diváků radosti a starosti všedních dnů. Zápory: Hádek mi v roli opět neseděl a Hora zase nic moc vyšetřovatel. ()

zenit

Po shlédnutí Pustiny jsem se rozhodl, že českým počinům dám znovu šanci. Po čtyřech dílech Vztekliny je jasné, že to bylo z mé strany naivně velkorysé... ()

Kozlowski8

Mladý veterinář je povolán do odlehlé šumavské vesnice, aby našel zdroje nebývalého rozšíření vztekliny a zároveň byl po ruce kriminalistům, vyšetřujícím zde záhadnou vraždu, která může mít se vzteklinou souvislost... Nesporně zajímavý domácí počin. Seriál má skvělé pasáže, co se týče vyladěné atmosféry s rozlehlými a hlubokými šumavskými hvozdy s chátrajícími samotami a zbytky zaniklých vesnic, vygradovaného napětí a až hororového navození pocitu tajemna a skrytého zla. S tím skvěle koresponduje také vynikající hudba. Jsou to ale jen jednotlivé kostičky stavebnice. Celkové dílo z ní postavené je příliš rozhárané a nestabilní. Chyba je možná částečně ve scénáři, který je až zbytečně rozvinutý a s mnoha odbočkami, čímž tu správnou atmosféru, napětí a tajemno ředí. Totéž ale platí i pro režisérské vedení, které to celé skládá dohromady. Herecky vesměs OK, snad až na partičku policajtů v čele s Leošem Nohou. Zajímavé a chválihodné dílo, kterému ale k dokonalosti ještě dost chybělo. 65%. ()

Scaevola

Popravdě řečeno není estetická zapomenutost Šumavy všespásná, zde ale zapůsobila stejně jako téma kruté nemoci, byť obojí je k závěru poodsunuto do pozadí. Největším kladem seriálové lahůdky však zůstává scénář, jenž rozvážně stavě na zmíněných prvcích kráčí s umanutou jistotou za vytyčeným, kvalitně napsaným cílem a nedbaje na zpohodlnělá očekávání nechává diváka váhat, jak že se celý příběh vyvine. Připočtu-li drásavý motiv odkrytý v závěru a odečtu-li zbytečné vztahové míchanice a nelogičnosti v chování hlavních hrdinů v úplném závěru (jak se stalo, že hrdina vyčmuchal a konfrontoval vraha dříve než všichni ostatní, jsem se nedopátral), vychází mi vysoce nadprůměrný počin, kterých by mohlo být na televizní obrazovce či v jejím on-line archivu mnohem více. ()

Willynka

Tři. Za animatronického směšného medvěda u scény s autem. Za nechtěně vtipnou a odfláknutou scénu z minulosti. Za přehrávajícího Ihora Krotovycha. Za nezvládnutý přechod z bio hrozby na krimi hrozbu v půlce. Za zbytečné erotické scény. Jinak - není špatné. Má to svoje kouzlo, které dělá především mystické šumavské dekorum. ()

Muf911

Velice povedený seriál v severském stylu, odehrávající se na Šumavě. Chvílemi je děj hodně napínavý až hororový. Zpočátku se řeší případ napadení vzteklinou a dvojitá vražda v lovecké chatě a postupně se začne rozplétat temný příběh sahající až do 40. let. Velice kvalitně natočeno, super hudba, docela fajn herci (i když už mě pomalu začíná vadit, že v českých filmech a seriálech recyklují dokola asi padesát herců). ()

Grázl83

Škoda, že už cca od poloviny bylo jasné kdo je pachatel. Uvítal bych i zkrácení na 3-4 díly, poté by to byla pecka. ()

Peabody

začátek mi přišel velice pěkný, zejména motiv vztekliny a zvířat a celé přírody. Jak se to ale začalo posouvat směrem ke klasickému klišé posledních let jak zlí Češi vraždili hodné sudetské Němce, nedokázal jsem to vydýchat. Kus naší rodiny v Sudetech žil a pak je vyhnali a vím od nich, jak to tam vypadalo na konci třicátých let. Takže sorry, ale tohle nedám. Nijak tím nehájím zločiny při divokém odsunu, ale tyhle jednostranné pohledy a jejich veřejná prezentace jako základní pravdy mi vadí. Ani jsem to nedokoukal, takže zde kolegy zmiňovaný konec uř jsem neviděl. ()

Standey

Poměrně dobrý a napínavý seriál neskutečně kazila dvojice Heclová - Krotovych. Na ty dva se fakt nedalo dívat, ale hlavně se je nedalo poslouchat. Jejich herecké umění sráží celkový dojem ze seriálu bohužel dost nízko. ()

katapultova

Pro mě opravdu po dlouhé době výborný seriál z ČT. Ten konec už mi přišel trochu překombinovaný a možná zbytečně vyhrocený, ale jinak nemám seriálu v podstatě co vytknout. Napětí se stupňuje hned od prvního dílu (někomu, kdo je fanda horrorů, to možná přijde jako čajíček, ale pro mě je to tak akorát), líbí se mi i téma starých křivd, o nichž se konečně začíná mluvit víc, ale stejně bude určitě pro mnohé diváky takřka neznámé. Příjemně mě herecky překvapila obě děvčata Burešova. ()

trx2010

První dva díly ve mě vzbudily očekávání. Že by ČT konečně natočila nějakou pěknou duchařinu? Omyl. V dalších pokračováních se to jako tradičně zvrhlo ve zcela překombinovanou a nesmyslnou detektivku. ()

Cesty timem

Mě to prostě nebavilo. Mám rád složitější filmy. Ale tohle bylo takové strašně překombinované, zbytečně rozvleklé. Stačila by ani ne polovina. Možná spíše jen jako celovečerní film. A dokoukal jsem to se sebezapřením a jen protože už jsem před 6 díly začal. Nebavilo mi to se do toho dostat a pochybuji, že to zopakuji. Sorry. ()

Naby

Zajímavá atmosféra, prvotní "rozbalovaní" děje (tak do 2-3 ho dílu). Slušný herecký obsazení. Jasně mělo to svoje mouchy, některé věci byly trochu předvidatelné (podle mého názoru ale umýslně). Příběh obecně taky zajímavý. Na české poměry paráda. Celkem 4,7* ()

Verulinek13

Po všech těch ordinacích z naší ulice a podobných nekonečných hovadin se do televize dostal normální seriál, na který se dalo dívat, dokonce jsem se i přistihla, jak se na konci jednoho dílu těším na další týden a další díl. Je pravdou, že některé díly byli trošku slabší než jiné, ale na kvalitě to neubralo. Nic není dokonalé a i u tohoto snímku se najdou chyby, ale na české poměry můžu tento seriál hodnotit jako kvalitní! ()

tata22

Trochu slabší odvar Pustiny, kterou se scénárista asi trochu inspiroval. Režisérsky ale slabší bohužel nejvíc to kazila obě děvčata, která hrála prachmizerně a zřejmě je pan režisér zařadil ze zcela jiných důvodů než díky jejich hereckému umění. Ani Hádek mně moc nepřesvědčil, měli asi vybrat spíš jeho bráchu, zahrál by to lépe.To v Pustině nebylo. Tam hráli všichni skvěle. Na druhou stranu určitě jeden z lepších kousků, které člověk v naší TV může vidět, docela jsem se těšil na každý díl, i když né vždy bylo jednoduché se v tom vyznat. Šumava byl ovšem vyobrazená trochu zvláštně, takhle to tam nevypadá ani náhodou díky turistickému ruchu, který tam vládne. Asi by bylo rozumnější vydávat destinace za Novohradské hory, tam se nachází spousta opuštěných vesnic a polorozpadlých statků. Na závěr ještě k těm holkám. Gábina Heclová po zhlédnutí velmi drsného příběhu, který dozajista pohnul nejedním divákem ani nehnula brvou a vypadala, že zrovna shlédla nějaký nezajímavý příběh z Ugandy. Myslím, že jí a panu režisérovi zapomněli vysvětlit, že tohle by muselo s každým šíleně zacloumat. A konečně Policie tak jaká opravdu je. To nejsou hrdinové ale banda znuděných detektivů. Bohužel.... ()

Orbitus

K hodnocení jednotlivých dílů. První díl byl zajímavý, ale ke konci to vypadalo, že půjde o další, ne příliš povedenou kriminálku. Druhý a třetí díl byly naprosto perfektní, nemám co vytknout. Ve čtvrtém díle v podstatě odhalili vraha a ve zbytku už jen přidávali souvislosti. V posledním díle dodali poslední malinký střípek, ale celkově byl asi nejslabší. Seriál jako celek byl zajímavý a dle mého vydařený. I když mi od toho čtvrtého dílu přišel trošku natahovaný. Pomalý přechod od vztekliny k historickým souvislostem mi taky přišel povedený. Mezi ponurými částmi příběhu se objevovaly hodně vtipné scénky. Ale na druhou stranu ve velkém počtu situací se hlavní hrdinové chovali naprosto standartně jako v každém takovém filmu či seriálu. Každá hlavní postava vedla svoje vyšetřování, některé situace byly naprosto hloupé, policajti by bez hlavních hrdinů seriálu byli naprosto neschopní a ten závěr to bylo jedno obrovské klišé. Prostě zajímavý seriál se zajímavým námětem, kteý ale postupně zapadá mezi ty ostatní. Na druhou stranu herecké výkony mně opravdu zaujaly, zejména Jan Vlasák a Kryštof Hádek. Ve výsledku 3,5 hvězdičky, zaokrouhleno na 4. ()

Sidenius

hezký český veřejnoprávní detektivní počin. musím říct že příjemné, není v tom utopeno tolik milionu jako v Pustině od HBO a efekt hodně podobný. líbilo se a přesně vím proč platím koncesionářské poplatky. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz