Soumrak dne

• USA The Remains of the Day (více)

Sloužili svým pánům lépe než sami sobě. Anthony HopkinsEmma Thompsonová v hlavních rolích nenaplněného milostného příběhu... Celý svůj život zasvětil svému povolání. V něm, v jistotě a bezpečnosti tradice, nacházel smysl své existence. Svou malou armádu služebných dokázal ovládat stejně mistrně, jako své pocity a svou tvář. Vždy dokonalý, perfektní, bezchybný majordomus pan Stevens, nejtypičtější představitel typicky anglického fenoménu loajality a služebnosti, dokonale zvládnuté profese, které padá za oběť soukromí i individualita. A přece i v jeho životě nastaly chvíle, kdy se tento neměnný řád zdál být ohrožen. To bylo tehdy, když na Darlington Hall přišla jako nová hospodyně slečna Kentonová. I pro ni byla až dosud služba alfou a omegou její existence. Na rozdíl od pana Stevense jí však v hrudi tlouklo srdce, toužící po lásce... Snímek režiséra Ivoryho a jeho stálých spolupracovníků (scenáristka Ruth Prawer Jhabvalaová, producent Ismail Merchant, kameraman Tony Pierce-Roberts, skladatel Richard Robbins) je – podobně jako Pokoj s vyhlídkou či Howards End – opět dokonalou sociálně-psychologickou dobovou studií. Jeho předlohou se stal román Kazua Ishigura, Japonce žijícího od r. 1960 v Anglii, působivý obraz dnes již zaniklého světa anglických šlechtických sídel. Odehrává se ve dvou časových rovinách: jednak ve druhé polovině padesátých let, jednak – a zejména – před druhou světovou válkou, v rozsáhlých retrospektivách, mapujících kromě osobního života obou protagonistů i naivní snahy jejich pána, lorda Darlingtona, o politiku appeasementu. (Česká televize)

lesumir

Přes dvě hodiny trvající až nuda, dalo by se říct. Ale ne v tom špatném slova smyslu. Film plyne takovým tempem, že si snad myslíte, že prostě máte danou pauzu a nic se před vámi na obrazovce neděje. Ale ono je to naopak, odehrává se tam nenaplněná romance na pozadí valečných konfliktů. ()

Fiftis

Je to sklamanie. Myslel som, že tu tomu filmu niektorí krivdia a hodnotia ho nezmyselne nízko, ale bohužiaľ hodnotenie niektorých odpovedá. Čakal som, že sa nemôže nič pokaziť. Keď som si čítal o tomto filme, tušil som nájazd na Oscarov, ale opak je pravdou. Preto pre mňa bola dĺžka 134 minút úplne úmorná. Po druhé, to tempo! Bože, to tempo bolo neznesiteľné. Pomaličky sa deje, čo vy dávno viete a to čo neviete, tak vám behom pár chvíľ dôjde, ale musíte si pretrpieť to "napätie" až do konca. Atmosféra nulová. Hudba slabá. Avšak nie všetko bolo vyložene zle. Hlavným pozitívom okrem kostýmov bola úžasná Emma Thompson, ktorá je naozaj výnimočná herečka. Aj keď tu nemohla vyzerať veľmi okúzľujúco, tak i tak som si jej herectvo v skutku užil. ()

Pepinec

Chtěl bych být moudrý, a tak opravdový, jako tenhle film. Jeden z nejupřímnějších příběhů, jaké jsem kdy viděl. Nemusím bezvýhradně buď nadšeně skákat ze sedačky nebo si utírat slzy dojetí, abych poděkoval plným hodnocením. Ono často největší stopu zanechá obyčejné pohlazení. Po tváři, či po duši. ()

misterz

Krásna ukážka toho, že upútať divákovu pozornosť nedokáže iba film s úžasne zaujímavým príbehom, alebo super filmovou formou. Niekedy ku šťastiu stačia len skvelí herci a podmanivá atmosféra, ktorá dokáže vyťažiť to najlepšie z hercov a prostredia, ktoré ich obklopuje. To je presne tento prípad. Dejová linka je hrozne jednoduchá - jeden muž skalopevných zásad s jediným životným poslaním (slúžiť pánovi) a jedna žena podobných hodnôt, ktorá však zatúži vyskúšať aj niečo iné... Od hereckého koncertu oboch postáv nešlo odtrhnúť oči. Pre mňa jednoznačne najlepšia postava A. Hopkinsa, hotové majstrovské stelesnenie anglického gentlemana. Tu sa tento herec našiel. 85/100 ()

Javert

I když se emocím Hopkinsův hlavní představitel snaží bránit všemi prostředky - jeho největším "prohřeškem" je tak stručné zaklení při rozbití lahve s vínem - je film nesmírně citlivý, britsky ponurý, ale ne depresivní, a nanejvýš pohlcující. Herecky i režijně prakticky bezchybné, z hlediska narativního mi chybělo nějaké vyvrcholení, silná scéna, která by se nesmazatelně zapsala do paměti. I přesto však zážitek. ()

Šakal

Chvilku jsem si zvykal na pomalejší tempo vyprávění, abych se posléze do příběhu totálně ponořil a to především díky výborně zachycené atmosféře, EXCELENTNÍMU Anthony Hopkinsovi ( tady se již stírá hranice mezi hraním a skutečností), člověku se nechce věřit, že Anthony " pouze hraje roli " . Jeho mistrné herectví člověku bere dech. Důstojnou hereckou patnerkou mu je zde vynikající Emma Thompson, to vše za citlivé režie Jamese Ivoryho. V závěru jsem nechtěl uvěřit, že těch 134 minut uběhlo tak rychle. Hodně silné 4*! ()

HoneyBunny

Velmi decentní, velmi komorní, ale nebojím se říct, že taky velmi nudné. Toť varování pro ty, kteří se nevyžívají v tom, že celý film zkoumají herecký výkon toho či onoho, ale příběh jako takový - a ten tady podle mě není skoro žádný. ()

Anderton

Akademiznus vo svojej najkryštalickejšej podobe. Založený na sile giest hlavných hrdinov, kde sú silné emócie vyjadrované jemnými nuansami ich tvárí. Vizuálne dokonalé, z čoho by mal plynúť emocionálny chlad, ale vnímavejší divák (aký iný by to však pozeral?) bude dojatý. Podanie druhej svetovej vojny ako pozadia príbehu mi pripadalo trochu zjednodušujúce a možno skresľujúce. Pokiaľ ste mladší divák a Emmu Thompson poznáte len z Upratovačky a Pottera, budete príjemne prekvapení jej príjemným vzhľadom. Je pochopiteľné, že to mávalo počas dlhých rokov služby aj s jej kolegom na panstve. Koniec koncov aj to je jedna z tém filmu. Čo mi chýba k plnému hodnoteniu a čo iným nie, neviem presne definovať, možno je to už obsiahnuté v predošlom texte, možno sa to definovať pri tak kvalitnom filme slovami presne nedá. ()

nascendi

U dve a štvrťhodinového filmu zobrazujúceho pomerne stereotypný život panského sluhu na šľachtickom sídle v prvej polovici minulého storočia by som mohol oprávnene očakávať, že sa pri jeho sledovaní budem nudiť. Ten dej bol skutočne jednoduchý a neviem pochopiť, ako to James Ivory dokázal, že o nude nemohlo byť ani reči. Najväčšiu zásluhu na tom má samozrejme Anthony Hopkins, ktorého majordómus patrí medzi najlepšie zahrané postavy v jeho plodnej hereckej kariére. Postavu sluhu, ktorému povolanie vošlo až do DNA a znemožnilo mu vnímať seba i okolitý svet inak, ako cez prizmu svojho celoživotného povolania. Nijako zreteľne za ním nezaostáva Emma Thompson a ani herci v ďalších úlohách sa nespreneverili svojej povesti. Výsledkom bol mimoriadny zážitok z filmu, pri ktorom som okrem Anthonyho Hopkinsa nemal žiadne pozitívne očakávania. ()

Tomco

Skvostný herecký výkon Anthony Hopkinsa. Jeho vonkajší prejav, gestá a mimika posúvajú možnosti hereckého prevedenia zas niekam vyššie. Hlavne scény, keď prichádza do kontaktu so šarmantnou Emmou Thompson mi naháňali zimomriavky. Abnormálne silné pocity, ktoré sa dali bez problémov vycítiť aj bez toho, aby vôbec otvoril ústa. Príjemný silný film. ()

Happens

Utahaný, upovídaný, nic neříkající film o tom, jak to dopadne, když promarníme každou příležitost a nepochopíme to ani na sklonky života. Lepší pozdě než nikdy. Doufám. ()

Rocky62

Evidentně jsem něco nepochopil, nicméně mi to nebrání prohlásit, že tento velenudný paskvil je typickým příkladem akademického srance, který krom solidního Hopkinse nemůže zaujmout prakticky ničím. Totální nulové dějství a častování slovy "thank you" mezi těmi všemi lokaji mě iritovalo nevídaným způsobem. Děkuji pane Ivory, bylo to dobré. ()

Chrustyn

James Ivory je jeden z těch tvůrců, který točí filmy, které mě už po přečtení příběhu ihned odradí. "Soumrak dne" je přesně tím filmem, ale přesto mě nalákal díky přítomnosti Anthony Hopkinse a jsem za to rád. Film plyne neskutečně pomalu a občas, jakoby stál, ale přesto má v sobě něco, co mě donutilo se zaujetím sledovat přes dvě hodiny, nenaplněnou romanci mezi majordomem a služebnou v obrovském, tichém panství. ()

classic

Vôbec nie som nadšený z tohto filmu Jamesa Ivoryho z roku 1993, ako tu líčia podaktorí kolegovia, aj moji obľúbení. Nevravím, že je vyslovene súci na zatratenie, ale úprimne by som ho nechcel vidieť znovu, aj keď si v ňom zahral skúsený Tony Hopkins, ktorého rešpektujem viac za Slonieho muža, ako za Mlčanie Jahniat. Dejstvo je postavené v prvom rade na ňom a odohráva sa v dvoch časových úsekoch, t.j. pred druhou svetovou vojnou a po jej skončení, pár rokov. Robustné panstvo na DARLINGTON HALL a v ňom sa predstavuje „herecký koncert” dvoch pozoruhodných hercov, kde absentuje ich hocaký progres, čiže postavy sa nevyvíjajú, stoja na mieste, stagnujú, nie sú ničím extra zaujímavé. Bolo tu cítiť zvláštnu atmosféru, ktorá neveštila nič dobrého, pretože sa schyľovalo k brutálnemu konfliktu, ktorý sa postupne rozšíri do celého sveta. Pochválil by som predsa niektoré technické zložky filmu, napríklad - hudbu, kostýmy, či občas kameru, ale určite nepochválim neprehľadný strih, no najmä úplne sprostý záver filmu, ktorý ma jednoducho vyviedol z miery ! PS : Prvý krát som sa pozrel na budíky, keď sa blížili dve hodiny, a tak by som nepovedal, že by som sa nudil, nájde sa tu pár momentov, ktoré ma bavili, napríklad scény Hugha Granta a „muža z ocele” Christophera Reevea, ale zase pozorovať túto vec vo svojej celej podobe, nie je najlepší nápad. Riadiť sa podľa výborných recenzii a vysokých hodnotení, je z môjho pohľadu - obyčajný podraz na diváka, aspoň na mňa, ktorého to neoslovilo ! ()

Flakotaso

Velice zajímavý a zvláštní film. Před jeho shlédnutím jsem o něm v životě neslyšel a proto mě překvapilo vysoké hodnocení a osm nominací na Oscara. Po shlédnutí musím uznat, že asi zaslouženě. Komorní snímek, který si na nic nehraje a ukazuje jenom to co chce. Hodně vyjímečné je také to, že téměr každý rozhovor, každá věta zde má svůj smysl. Proto jsem pokaždé, když mě někdo vyrušil, podrážděně tišil jeho hlučné chování ze strachu, že mi něco podstatného unikne :) Co říci ke hercům...hodnotit Hopkinse v tomto filmu je nošením dříví do lesa, mě se ale opět moc líbil "strýček Alfie" ze Smrti na pohřebě - Peter Vaughan. I zde byl naprosto skvělý, zvláště tichá scéna, kdy se Hopkins dívá z okna na jeho snažení narovnat křivé kameny...Vše navíc dokresluje melancholická atmosféra starého anglického sídla, která mi připomněla některé díla Hercula Poirota. Akorát ten "holubí" konec mě moc nenadchnul. ()

MontyBrogan

Atmosféra a herecké výkony nesporne kvalitné. Ale vykreslenie charakterov ústrednej dvojice prišlo pomerne skoro a tak mohli ďalej už len stagnovať. Tým nechcem povedať, že som sa nudil, ale chýbala mi tam nejaká pridaná hodnota na tých päť hviezdičiek. Niečo korešpondujúce s tak naliehavou hudbou, ktorá dej sprevádzala. ()

honajz

Mám rád pocitové filmy, kde se vnitřní drama rozvíjí skrze náznaky, detaily (což je o to těžší pro samotné herce, aby dokázali jen gesty nebo mimikou vyjádřit hnutí své postavy), a kdy tento vnitřní proud postupuje logicky k logickému vyvrcholení dramatu. ()