Učitel

• Polsko Belfer (více)
Polsko, (2016–2023), 22 h 27 min (Minutáž: 43–55 min)

Maciej Stuhr, Magdalena Cielecka, Grzegorz Damięcki, Paweł Królikowski, Józef Pawłowski, Sebastian Fabijański, Aleksandra Grabowska, Piotr Głowacki (více)

Série(3) / Epizody(26)

Učitel je jedním z nejúspěšnějších polských seriálů posledních let, který byl uveden v mnoha evropských zemích. Jeho protagonistou je polská hvězda první velikosti všestranně nadaný Maciej Stuhr, syn slavného herce a režiséra Jerzy Stuhra. Nejenom hvězdné obsazení mezinárodně známých polských herců ale zejména ponor do atmosféry menšího města, a jeho problémy s korupcí, životním prostředím, pronikáním ruské mafie, kvetoucím nelegálním obchodem a především osobními zájmy mocných, činí tento seriál tak atraktivním. Díky tomu tento thriller, přesvědčivý v detailech a v rozpracování jednotlivých motivů, přitahuje nejen milovníky tohoto žánru ale celé spektrum diváků. Zkušený režisér Łukasz Palkowski (Bohové, v ČT uvedeno) se ujal první desetidílné řady, na jejíž úspěch pak navázala druhá řada o osmi epizodách. (Česká televize)

Recenze uživatele IceQueen k tomuto seriálu (2)

Série 1 (2016) (S01)

Takže, máme tu malé mesto a zavraždenú sedemnásťročnú, krásnu blondínku, obľúbenú premiantku triedy. Kde na to tí Poliaci len chodia? Do Dobrowic (spomínané malé mesto) prichádza nový učiteľ z Varšavy, vraj z osobných dôvodov a účelovo sa zamotá do všetkého, do čoho sa zamotať dá. Vraždy, drogy, skazená mládež, skazení dospelí, biznis so Švédmi (nevídali) aj bez Švédov, korupcia, intrigy, milostné avantúry, temné tajomstvá a hnusné ohováračky. Proste štandardné malomesto. My z väčších miest také problémy nemáme, aj keď blondín je všade dosť, že? Ak pri mojom popise nikomu na rozum neprišiel seriál Twin Peaks, tak ho ešte nevidel (nie rozum, Twin Peaks). Navzdory povedomému základu, medzi týmito dvoma dielami neexistuje žiadna ďalšia podobnosť, Belfer sa drží v medziach reality a sleduje svoju vlastnú originálnu dejovú líniu. Tuším sa začínam do Poliakov zamilovávať, len nech sa nezačnú príliš nakláňať na západ a ponechajú si tú čarovnú, pre slovanské filmy tak typickú, dušu. Sic telesnou konštrukciou nezodpovedá, pán učiteľ Pawel mi vizuelne pripomínal jedného reálneho Pavla a ako jeho osobnostný protiklad ma ten fiktívny svojim správaním neprestával udivovať (čiste súkromná pridaná hodnota, pardon). ()

Série 2 (2017) (S02)

V druhej sérii sa uveriteľnosť zvíja v predsmrtných kŕčoch a jeden nemá absolútne žiadnu šancu sa logicky dopracovať k hľadanému zakopanému psovi. A keď už som v tých frázach, bolo to síce pritiahnuté za vlasy, ale napínavé jak malé gate a nenudilo. Koniec je na zdvihnutie obočia, ak bude ďalšia séria, tak poteš pánboh. ()