Dark

• Německo Dark
Drama / Krimi / Sci-Fi / Mysteriózní
Německo, (2017–2020), 24 h 23 min (Minutáž: 45–73 min)

Režie:

Baran bo Odar

Hudba:

Ben Frost

Série(3) / Epizody(26)

Recenze uživatele vyfuk k tomuto seriálu (4)

Dark (2017)

1. série: Dark je brán jako německé Stranger Things. Jakoby ano, je zde spousta podobností, ale rozdílností natolik převažuje, že se to nedá nijak srovnávat. Už jenom tím, že Dark je v tomto ohledu mnohem sofistikovanější a zároveň to pro mě kvůli tomu činí problém. Neříkám, že nezvládám těžší příběhy, ale pokud se máte orientovat v několika časových liniích v jedné časové linii a poté tam přibudou další dvě a vlastně ke konci i čtvrtá, tak je toho docela dost. Možná i proto jsem se do seriálu nedokázal nijak ponořit více, už jenom protože jsem si na postavy nestačil nijak zvyknout, orientovat se plně v tom kdo je kdo a co víc seriál jsem vlastně nijak extra nepochopil. Ovšem, nejsem tak blbý, abych nechápal o co přibližně šlo, ale bylo toho na mě tolik, že se plně ztrácím a dělá mi to problém v tom hodnotit to, jestli se mi seriál nějak líbil nebo ne. Určitě se ze zvědavosti podívám na další sérii, protože podle mě je toho spousta, co dodělávat a dojíždět, ale jinak moc nevím. Hlavně tím, že toto dílo je i německé nastavuje to laťku někam jinam a má to kvůli tomu i jinou atmosféru. U Stranger Things šlo primárně o to, že děj byste pochopili aniž byste nechtěli, protože byl jednoduchý a zároveň poutavý. Dark byste mohli nepochopit, i kdyby jste se úmorně snažili, dělá ho to tím zajímavější a propracovanější, ale tím si nezíská každého. A to je asi největší škoda. 2. série: Ono se asi nedá nic konstatovat uceleně. Seriál je jako můj komentář. Pokud sledujete něco totálně chaotického nemůžete si v tom udělat pořádek ani za nic. Ale tady je hodně silný rozdíl v tom, že tento chaos má naprostý ordnung. Je téměř nemožné pochopit všechno. Je téměř nemožné mít jasný systém jenom z jednoho zhlédnutí a nepopsání si osmdesáti poznámek ke každé epizodě. Ale na rozdíl od mnoha věcí tomuto podobných, zde víte, že i když je to naprostá magořina, tak je to ale plně logická a neuvěřitelně sofistikovaná magořina. K tomu samozřejmě nechybí nejeden mind fuck, který působí zcela přirozeně a opravdu silně. Hold se nesmíte přestat automaticky ztrácet. Tohle není show na odpočinek po noční hoňce. Na konci sice trochu zklame další zamotání, ale jsem schopen plně věřit, že pokud třetí série bude poslední, tak je vše stejně promyšlené a sofistikované. Protože každá věc má svůj konec. A zde by mohl přijít hodně tvrdě. Jinak obecně se nedá mluvit o žádné katastrofě. Naopak. 3. série Dá se to vůbec popsat? Já myslím, že ne. Těžko se to popisuje. Seriál totiž nikdy nebyl jednoduchý. A s každou sérií to bylo jen a jen horší. Teď to není výjimka. Poslední série je těžká. Velmi. Už jenom z principu, že ani já nechápu asi ani 30 % z toho, co bych měl. Dokonce i když se dívám na dvaceti minutové video, která má vše vysvětlit, chápu asi jen 40 nebo 50. Moc jsem si nepolepšil. Lidé se mohou ptát, proč tedy tak pozitivní hodnocení. Jednoduše a subjektivně. Pocit. Pro ten pocit jasné kalkulace příběhu a směru. Přesné vědění tvůrců seriálu, kteří věděli, že seriál bude mít nějaké přibližné tři sezóny, že seriál se bude ubírat nějakým směrem... prostě jednoduché. Ale vlastně velmi složité. Přeci jen seriál si servítky nebere. A což o to, je nutno to celé vidět od začátku do konce třeba dvakrát, abychom mohli říct, že nějak víme a tušíme. Normálně by to bylo odsouzeníhodné a nepřijatelné. Ale tady na vás dýchá promyšlenost. Kvalitní filmařina především. Vymazlení obrazového detailu, který vytváří silný celek. V celku chápu silnou kritiku, ale poté záleží na svědomí, kdy tito lidé hodnotili různé bludy, které i ke kvalitě zpracování měli daleko asi jako Babiš k pravdě. () (méně) (více)

Season 1 (2017) (S01)

Dark je brán jako německé Stranger Things. Jakoby ano, je zde spousta podobností, ale rozdílností natolik převažuje, že se to nedá nijak srovnávat. Už jenom tím, že Dark je v tomto ohledu mnohem sofistikovanější a zároveň to pro mě kvůli tomu činí problém. Neříkám, že nezvládám těžší příběhy, ale pokud se máte orientovat v několika časových liniích v jedné časové linii a poté tam přibudou další dvě a vlastně ke konci i čtvrtá, tak je toho docela dost. Možná i proto jsem se do seriálu nedokázal nijak ponořit více, už jenom protože jsem si na postavy nestačil nijak zvyknout, orientovat se plně v tom kdo je kdo a co víc seriál jsem vlastně nijak extra nepochopil. Ovšem, nejsem tak blbý, abych nechápal o co přibližně šlo, ale bylo toho na mě tolik, že se plně ztrácím a dělá mi to problém v tom hodnotit to, jestli se mi seriál nějak líbil nebo ne. Určitě se ze zvědavosti podívám na další sérii, protože podle mě je toho spousta, co dodělávat a dojíždět, ale jinak moc nevím. Hlavně tím, že toto dílo je i německé nastavuje to laťku někam jinam a má to kvůli tomu i jinou atmosféru. U Stranger Things šlo primárně o to, že děj byste pochopili aniž byste nechtěli, protože byl jednoduchý a zároveň poutavý. Dark byste mohli nepochopit, i kdyby jste se úmorně snažili, dělá ho to tím zajímavější a propracovanější, ale tím si nezíská každého. A to je asi největší škoda. ()

Season 2 (2019) (S02)

Ono se asi nedá nic konstatovat uceleně. Seriál je jako můj komentář. Pokud sledujete něco totálně chaotického nemůžete si v tom udělat pořádek ani za nic. Ale tady je hodně silný rozdíl v tom, že tento chaos má naprostý ordnung. Je téměř nemožné pochopit všechno. Je téměř nemožné mít jasný systém jenom z jednoho zhlédnutí a nepopsání si osmdesáti poznámek ke každé epizodě. Ale na rozdíl od mnoha věcí tomuto podobných, zde víte, že i když je to naprostá magořina, tak je to ale plně logická a neuvěřitelně sofistikovaná magořina. K tomu samozřejmě nechybí nejeden mind fuck, který působí zcela přirozeně a opravdu silně. Hold se nesmíte přestat automaticky ztrácet. Tohle není show na odpočinek po noční hoňce. Na konci sice trochu zklame další zamotání, ale jsem schopen plně věřit, že pokud třetí série bude poslední, tak je vše stejně promyšlené a sofistikované. Protože každá věc má svůj konec. A zde by mohl přijít hodně tvrdě. Jinak obecně se nedá mluvit o žádné katastrofě. Naopak. ()

Season 3 (2020) (S03)

Seriál 1899 končí po první řadě