Lví král

• USA The Lion King (více)

Snímek Lví král od studia Disney, jenž režíroval Jon Favreau (Kniha džunglí), se odehrává v africké savaně, kde se narodil budoucí panovník všeho živého. Malý lví princ Simba zbožňuje svého otce, lvího krále Mufasu, a připravuje se na svou budoucí vládu. Avšak ne všichni se z malého Simby radují. Mufasův bratr Scar, původní následník trůnu, spřádá své vlastní, temné plány. Souboj o Lví skálu plný intrik, dramat a po nečekané tragédii skončí Simbovým vyhnanstvím. Za pomoci dvou nových přátel musí Simba dospět a stát se tím, kým je mu souzeno být. (Falcon)

JohnCZ

Podruhé to samé v realistické CGI. Co film ztrácí na emocích tradičně vinou osekané mimiky a stylizace zvířat, to dohání na vizuálu a epičnosti. Že je to recyklát, jehož účelem je vydělat najisto prachy, všichni víme. Ale i recyklát lze udělat s citem, což Jon Favreau dokázal. Všechny ikonické scény zůstávají, přibylo i něco málo navíc a navíc to celé vypadá fakt božsky reálně - pokud se teda divák přenese přes fakt, že tu zvířata mluví a chovají se jako lidé... vesměs. ()

corpsy

Originál z roku 1994, nikdy nebol pre mňa nejakou tou srdcovkou, aj keď sa dá povedať, že aspoň soundtrack z toho filmu robí divy. A preto som úvodné minúty dával hviezdičiek päť, potom o ďalších desať minút opäť päť a po pol hodinke opäť. Ale došlo to tam, kde u mňa došiel aj animák. K akejsi nude, ktorú z triviálnosti vytrháva jedine dvojica Timon a Pumba a zase ten skvelý hudobný podmaz od Hansa Zimmera. Napriek tomu tlieskam, síce len tak mierne, ale predsa. No ale aby som nebol len taký filmový hulvát, pri formálnej stránke by som si zrejme tie ruky asi vytlieskal. ()

vurhor

Lví král je jednoznačně nejhorší live-action předělávka, jakou jsem zatím viděl. A vůbec, dá se tomu vlastně říkat "live-action", když skoro celý film je vlastně jedno velké CGI? Mám hned několik velkých problémů - ten nejvážnější je v designu samotných charakterů. Při pohledu na ně si mi totiž vybavila éra počítačových her od roku 2000 - 2005. Tedy doba, kdy už existovala 3D grafika a byli k mání talentovaní dabéři, ale vývojáři ještě neuměli mimiku obličejů, v rámci čehož všechny ksichty videoherních postav byly bez emocí, bez výrazu. To samé je nový Lví král. Zatímco z 2D animací kvalitního originálu byly veškeré emoce jasné (od Simbova zděšeného výrazu po smrti svého otce, až po Nalyn nadržený pohled v trávě říkajíc: ,,Tak pojď na to, draku!"), v této předělávce bylo pěkný kulový. Veškeré postavy tak působily prázdně. Bez duše. Film navíc není jenom remake. On je to FAKT MEGA PRECIZNÍ remake. Tedy že opravdu téměř záběr po záběru je natočený přesně po vzoru originálu. Ten film nepřichází s ničím novým. S ničím. Je to prostě prázdný film, který se snaží apelovat na nostalgii, což je asi i důvod, proč má relativně vysoké hodnocení. Jestli se to někomu líbilo právě kvůli nostalgii, oukej. Beru. Na mě to ale nepůsobilo. Původně jsem VELICE vážně uvažoval o tom, že filmu fláknu "Odpad!", ale řekl jsem si, že by to bylo nefér vůči animátorům, kteří odvedli fakt skvostnou práci, protože vizuálně (až na tu mimiku) ten snímek je opravdu úchvatný. Takže ve výsledku Slabší 2* Sorry. ()

berny2468

Nový Lví král, ačkoliv jsem se vcelku na něj těšil, ale i obával, co z toho vznikne, dopadl víceméně dle očekávání. Animace je přímo neskutečná. Člověk si nejednou říká na co to vlastně kouká. Zda na dokument či film. Avšak příběhově to téměř nic nového nepřineslo. Je to téměř doslovný remake, kdy nejedna scéna je na chlup stejná jak v originále. Ale musím se přiznat, že mi to ve výsledku ani nevadilo. Užil jsem si to. Jediné, co mi však vadilo byly herci/dabéři (v originálním znění s titulky), kteří až na čestné výjimky (Timon a Pumba) byly značně necharismatičtí. Obzvláště píseň Can you feel the love tonight neměla díky nezajímavým zpěvákům takový účinek jaký by mohla mít (Beyonce nepočítám, ta to zvládla skvěle). ale stejně ve výsledku musím přiznat, že to na mě zapůsobilo. I v těch obligátních scénách, jenž téměř každý zná a to jsem nečekal. ale jen doufám, že v nadcházejících letech takových remaků nebude značně přibývat, protože to by byl začátek konce....75%. ()

sidzej

Naj animák môjho detstva je tu späť s ikonickou Zimmerovou hudbou a prekrásnou animáciou že som mal chvíľami pocit, že sledujem discovery. Kritiku typu že je to vykrádačka animovaného originálu v tomto prípade neberiem, tu to skrátka inak natočiť nešlo. Keby sa tvorcovia hrali na originalitu vzniklo by úplne iné dielo ktoré by stratilo hlavnú časť svojej sily a kúzla takže toto beriem ako plus. Čo sa týka emócii je pravda že animák bol v tomto smere dojemnejší. No zase to nie je chyba tvorcov keďže sa rozhodli ísť cestou realistického vyobrazenia zvierat kde nie je priestor na prehnanú mimiku, ľudské črty tváre či slzy a podobné pomôcky ktorými si pôvodný animák vypomáhal. Čo sa týka 3D čka tam to mohlo byť lepšie. Radím ho medzi priemerné kúsky kde je len veľmi málo scén ktoré využívajú priestorovosť. Nečakajte že z plátna na vás bude niečo letieť. Naopak sk dabing ma vyložene potešil a aj keď piesne sú samozrejme v originálnom znení neprekonateľné ani dabing tomu neuberá na čare a atmosfére. Takže hodnotím rovnako ako pôvodný animák. Je to nádherný príbeh ktorý dokáže aj v dnešnej dobe ohúriť nové a ďalšie generácie divákov. A taký je kolobeh života. ()

Adasin

Nový Lví král dává další příležitost těm, kteří kritizují CGI, přesněji kritizují nedostatek emocí u počítačově animovaných postav. Zvířata ve Lvím králi totiž aspoň navenek neprojevují téměř žádné emoce, není to na nich skoro vůbec vidět. Jsou sice dokonale fotorealistická, ale v podstatě se hodí jen do nějakého toho dokumentu, není tu žádná snaha přiblížit jejich pohyby a gesta těm lidským jako v původním animáku, kde např. Scar vezme myš do ruky dvěma prsty nebo si drápem vyškrabává zbytky masa ze zubů. Nejvíc mi to chybělo u opičáka Rafikiho a Zazua, jehož klanění je zde předěláno. Jasně, že pták by takhle asi křídlo neohnul, ale zase, tohle měla být pohádka, ne biologicky přesný dokument. ----- Zvířata jsou sice fotorealisticky dokonalá (třeba malý Simba je hodně roztomilý, Pumba naopak moc sympatický není) – to ale neznamená, že nádherný je i zbytek vizuálu. Jediné, co mě nezklamalo, byla Lví skála. Jinak se mi ta příroda vůbec nelíbila. Z tolika barev, které tvůrci mohli použít, si zřejmě vybrali jen určité spektrum. Záběry přírody jsou nezajímavé a zvlášť za šera nehezké na pohled. Ne, že by se jednalo o špatné nebo nedodělané CGi efekty, jen to prostě není hezký pohled. Vůbec se zde nevyužívají stíny či jiné barvy (přitom to jde i u pouští a pustin tak krásně, jak lze vidět ve filmu Šílený Max: Zběsilá cesta), chybí tu atmosféra děsivých i veselých scén s písničkami, jakou měl původní animák. K té se nový Lví král přiblíží akorát v závěrečném souboji, ale to už je dost pozdě. Dále nechápu, proč vynechali Mufasovu tvář ve scéně, kdy na dospělého Simbu mluví z oblohy – když do toho narvali takový prachy, proč zrovna tohle šlo do kopru? Vždyť to byla jedna z nejlepších a emocionálně nejsilnějších scén původního animáku! Předělaná hudba mi ani tak nevadila, ale ani mě nijak nenadchla, ani ona totiž moc emocí do příběhu nepřinesla. ----- Změny v příběhu jsou většinou jen kosmetické, měla jsem u nich však pocit, že jsou tam narvané jen proto, aby to nebylo čistě 1:1 (spoustu lidí to ale i tak bude říkat). Dle mého názoru, jestli chtěli původní příběh nějak ozvláštnit nebo ho měnit, měli udělat větší změny a udělat je pořádně, takhle to působí jen jako zoufalý pokus. ----- Vypadalo to, jako sázka na jistotu, kterou si v kině užiju, bohužel, hraný Lví král je zatím jedno z největších zklamání roku. 6/10 ()

havLord

Novy Lvi kral jiz neni rozverna muzikalova pohadka, kdyz namisto zabavnych scen, jako jsou hyeny pochodujici na armadni prehlidce pri Scarove Be Prepared, jsou z dnesnich hyen krveziznive bestie, ze kterych cisi zlo. A tak je to se vsemi "1:1" scenami. Sceny jsou mozna mnohdy stejne, vcetne dialogu, ale letosni podani pribehu je mnohem dospelejsi, stejne jako publikum puvodniho Lviho krale. Ja jsem rozhodne spokojeny, ackoliv nebyla "Hula Hula tanecnice" v podani Timona a Pumby, z toho vsak zaroven vychazel ma nejvetsi obava - jak chce Favreau sladit muzikal s fyzickymi gagy a vizualnim humorem s hyperrealistickymi zviraty? Vysledne podani sikovne vyvazuje oba svety. Avsak - zatimco puvodni Lviho krale jsem videl mnohokrat a klidne se na nej kdykoliv podivam znovu, k tomu letosnimu se asi tolik vracet nebudu. 85% 👏👏🏻👏🏼👏🏽👏🏾👏🏿 ()

ArsenalEagle

Vizuálně nádherný počin, který ovšem příběhově nenabídne vůbec nic nového a jde jen s drobnými odchylkami ve stopách svého 25 let starého já. Jak říkám, od původního filmu se místy lehce liší, ale toho si všimnou primárně jen naprostí nadšenci původního snímku a pro někoho, jako já (který sice Lvího krále mám moc rád, ale slovo od slova si nepamatuju), jde o příjemnou podívanou. Krásná grafika, až je mi líto nazývat to animovaným filmem. Jen mi bylo líto nevyžívání se v silných scénách, hodněkrát jsem měl husinu, ale během chvilky jsme už byli v jiné scéně, takže jsem si pocit napětí nebo jen slziček na krajíčku pořádně nevychutnal. A k závěru, jak mě by se líbilo pg-13, nějaká ta krev, mrtvoly, to by bylo parádní a hlavně realistické završení tohoto milého díla. ()

Laxik

Je to úplně stejné jako původní Lví král. Jenom z toho někdo vysál život a pár scén hodil do napínáku, protože nedej Walte, aby to třeba mělo jen hodinu a půl! ()

Pierre

Původního Lvího krále už ž moc nepamatuji (až na Timona a Pumbu a legendární písničku Hakuna Matata.) Tohle zpracování beru levou zadní. Je to skvělá podívaná úměrná trendům 21.století, ale pořád vkusná.. Animace už ani nepůsobí jako animace. Za takovýhle vizuál se musí smeknout. Příběh pro mě byl většinou nový a celkem mě bavil. Emoce fungují naplno. Smrt Mufasy je vážně dojemná a záporák Scar je skutečně zlý. Vrcholem pro mě jsou písničky. U těch mi místy šel mráz po zádech (nejenom u legendárního Hakuna Matata.) Celkem se těším, až film vyjde z kin a já si je budu moct zase poslechnout. Akorát bych ocenil víc humoru ,víc prostoru pro Timona a Pumbu a taky lepší 3D (žádné velké efekty, s klasickým 2D nic nezkazíte.) A Knihu džunglí to přece jenom nepřekonalo. Jinak ovšem spokojenost a někdy se kouknu znovu i na originál. ()

Vyrida

Lion King je jedna z mých nejoblíbenějších disneyovek a tenhle remake mě vůbec nepobouřil. Proto jsem v celku překvapen, že se tady najde dostatek lidí, kteří tuto moderní kopii silně na můj vkus podhodnocují. Grafické ztvárnění je realisticky krásné a to včetně plynulých pohybů všech zvířátek. Původní hudební skladby tomu všemu dávají příjemnou nostalgickou tečku. Možná se dalo více zapracovat na hlavním padouchovi Scarovi, který v originálním kresleném filmu, působil více děsivěji než-li tady. Celkově jsem si to ovšem užil podobně náramně jako originál před dávnými lety v kině. ()

Alementina

Vizuálně je to hezký, skoro až na hranici kýče, ale chybi tomu duše. Je to sterilní. Lví král je vlastně nesymoaticky, nejlepší postavou je divoké prase či co to je. ()

Tony.cs

Tak hned z kraje: Animace je naprosto úchvatná. Původní film byl lepší jen o kousek a to humorem. Hrozně potěšilo slyšet James Earle Jonese jako Mufasu. ()

PogoJoe

Naštěstí jsem si originál už tolik nepamatoval, takže mně kopírování děje nevadilo. Já se kochal tou audiovizuální nádherou, skvělými dialogy a namluvením postav, v kině na projekci CSFD paráda - film pro plátno jak dělaný. ()

Colby Sawyer

Pěkné, moc pěkné, ale tak nějak už jsem to párkrát viděl. Animace je dechberoucí a písničky suprové, ale člověk si tak nějak říká, jestli to v kreslené verzi nemělo větší kouzlo. Tahle verze mi navíc ještě přišla zkratkovitější, ale i tak se jedná o příjemnou podívanou. ()

Blackhand47

Stejně jako ostatní remaky Disneyho animovaných klasik, tak ani Lví král mne nenalákal do kina, jelikož se mi nechtělo platit za něco, co jsem již v minulosti několikrát viděl. A nakonec jsem za ušetření penízků opravdu rád. Lví král je ve výsledku opravdu jenom otrockou kopií, která je pouze technicky skvěle zvládnutá. Oproti originálu však filmu chybí duše a jde to znát, snímek sledoval opravdu znuděně. Mou pozornost na chvíli udrželi akorát Timon s Pumbou, kteří jsou vtipní i v CGI verzi, ale to je ve výsledku všechno. Už jen za skvělou animaci a snahu nezmršit původní látku, dávám filmu čtyři hvězdy z pěti. Na pět to však nikdy nebude, to by tvůrci museli přijít s něčím originálním, ale to je přece v dnešní době tak těžké, že ano. 80% ()

kajas

Jon Favreau nás nejdřív vrátil do dětství svojí verzí "Knihy džunglí" a teď se mu to povedlo znovu. Původní film má mezi ostatními disneyovkami výsadní postavení - získal dva Oscary, je nejvýdělečnějším klasickým animákem v historii a dočkal se i muzikálové verze. Hodně lidí mělo problém s tím, že si právě tahle nedotknutelná klasika vysloužila nové zpracování. Celosvětová premiéra proběhla teprve před několika dny a diváci se dělí do dvou skupin. Buď snímek odsuzují za to, že je totožnou kopií svého předchůdce, která nepřináší nic nového, nebo si užívají pocit, že mohou svoji oblíbenou pohádku vidět znovu na velkém plátně v novém, technicky naprosto dokonalém kabátě. Sama se řadím k té druhé skupině. Hned úvodní scéna (vítání Simby na svět za zvuků "Circle of Life") mi vehnala slzy do očí, a i když už ji emocionálně nic nepřebilo, nemám s touto kopií skoro žádný problém. Několik změn navíc přece jenom přináší - nově složené písně (které ale těm původním nesahají ani po kotníky), pár scén sloužících hlavně k obdivu "nakreslených" krás africké přírody a jeden milý odkaz na jiný Disneyho film. Takže spokojenost. ()

major.warren

Nový Lví král je vizuálně nádherný. Škoda, že není němý a jen s hudbou. Hned na úvod musím říct dvě věci: První, že Jon Favreau odvedl opravdu kus práce a vytvořil ráj pro milovníky vizuálních efektů. Druhá, že ve finále jeho práce vyjde zcela vniveč. Proč? Protože nová verze Lvího krále postrádá hravost, kouzlo a nadsázku prvního filmu. S remaky problém nemám, někdy se zadaří, ale to stojí především na nové vizi (viz. Sedm statečných (1960) nebo Zjizvená tvář). Dnes ovšem frčí točit zavedené klasiky znovu. Jen, aby se na nich vydělalo. A tak bohužel vnímám i nového Lvího krále. Z původní sestavy zůstali jen Elton John, Tim Rice, Lebo M, Hans Zimmer a dabér James Earl Jones. Že novinka jedničku nepřekoná bylo jasné od začátku. Nový Lví král je ovšem vizuálně velmi působivý, zamrzí tedy, že nemůže být němý. Vizuální styl a dialogy, které takto "dokonalá" zvířata vypouštějí z tlam prostě nejdou dohromady. To, co fungovalo v Knize Džunglí, kde navíc vystupovala lidská postava Mauglího, ve Lvím králi nefunguje. Stejně tak film nefunguje jako muzikál. Scénář je adaptován dobře, drží se přesně (paradoxně naštěstí) původního filmu a krom pár scén navíc (Nalin útěk, výtečný hovnivál😊) s ničím novým, nepřichází. Kdyby byl jen s hudbou a reálnými zvuky, myslím, že by mohl být věnován Davidu Attenboroughovi. Nebýt úžasného Timona a Pumby, kteří dramatickou atmosféru trochu odlehčí, tak se ani nezasmějeme. Nový Lví král je více surový a realistický, ovšem emočně a poeticky je oproti klasice zcela chabý. Nijak zvlášť silně nezní ani hudba Hanse Zimmera, který za původní verzi získal Oscara, za což však Zimmer zdaleka nemůže. Hudbu jen upravil do modernější verze, ale spolu s umělým obrazem působí rušivě. Film se nevleče, ale přesto je pocitově i reálně o půl hodiny delší než první verze, což se zdá až podivné. Jednička je za 100%, nová verze za 65%. Slabší čtyři hvězdy. Je to přece pořád Lví král. ()

Vědma

Je to krásné, je to jako živé, ale to co není skutečné, by asi mělo být animované. Skutečným mluvícím lvům to úplně nevěříte (zvláštní, u knihy džunglí mi to nevadilo) ()

Studio Disney oznámilo várku odsunů premiér

Studio Disney oznámilo várku odsunů premiér

10.11.2023

Obě letošní hollywoodské stávky už sice skončily, ale škoda byla nenávratně napáchána a studia začínají kalkulovat, jak přeskládat premiéry svých snímků, u nichž se nestihlo dokončit natáčení, nebo… (více)

Hraný remake Disneyho Herkula našel režiséra

Hraný remake Disneyho Herkula našel režiséra

18.06.2022

Prequel Lvího krále nabírá obsazení

Prequel Lvího krále nabírá obsazení

27.08.2021

Oceňovaný režisér Barry Jenkins do svého prequelu Lvího krále začíná obsazovat herce. Prvními posilami se tak stali Kelvin Harrison Jr. (Chicagský tribunál) a Aaron Pierre (The Underground Railroad).… (více)

Nová hraná Sněhurka našla představitelku

Nová hraná Sněhurka našla představitelku