Vražda v Orient expresu

• USA Murder on the Orient Express (více)

To, co začíná jako luxusní jízda vlakem z Istanbulu do Londýna, se rychle promění v jeden z nejnapínavějších a nejzáhadnějších detektivních příběhů, jaký byl kdy vyprávěn. Předloha Agathy Christie popisuje osudy třinácti pasažérů uvízlých v přepychovém vlaku Orient expresu kdesi ve sněhových závějích na Balkáně. V okamžiku, kdy ve vlaku dojde k záhadné vraždě amerického obchodníka, každý z nich se stává podezřelým. Ve vlaku naštěstí nechybí jeden neobyčejný Belgičan s velkým knírem a dokonale pracujícími šedými mozkovými buňkami. A právě tento nejslavnější detektiv na světě, Hercule Poirot, musí závodit s časem, aby vyřešil smrtící hádanku dříve, než neznámý vrah znovu udeří. (CinemArt)

KafuR

Poirot tak trochu po hollywoodsku. Jak předchozí filmová verze tohoto případu (2010) stavěla na mrazivé atmosféře, napětí a zlomeném detektivovi, tak zde se nám servíruje Poirot, který vše vyšetřuje s nadhledem, nebojí se utrousit ironickou poznámku a dokonce se nebojí honit (?!) podezřelého. Jedná se tedy o dost svébytnou adaptaci, která nepoužívá pozlátek předchozích filmů, přesto by si ale tak závažný případ zasloužil trochu vážnější tón, včetně konce. ()

chrispe

Kenneth Branagh udělal ze světově proslulého detektiva hvězdu málem akčního žánru, radostně objímající své přátele a mrožím knírem. Film vyniká hlavně krásným vizuálem a počtem hvězd na metr čtvereční, kdy některé předvedly opravdu pěkné výkony (například standardně dobrá Judi Dench) a jiné poněkud pokulhávaly (za mě to byl překvapivě nevýrazný Depp nebo ta divná hraběcí dvojice, která většinu svého času na obrazovce vypadala, že na to okamžitě vlítne). Postavy ale byly hlavně ploché, většinou nevýrazné, nebylo komu fandit, koho nemít rád. Nebudu zastírat, že jsem k filmu přistupovala spíše skepticky - aneb řadím se k těm, pro které navždy bude jediným Poirotem pan Suchet - ale po prvních minutách před příjezdem do Istanbulu, jsem byla na vážkách, protože ač je Branagh opravdu úplně jiný Poirot, tak jsem nabyla dojmu, že to půjde. Příběh pak postupoval ne moc záživně až do rozpačitého konce evokující poslední večeři. To, jak film skončí jsem věděla předem, myslím, že jen málokdo to nezná (ať už z knihy nebo jiné filmové adaptace), takže žádné překvápko, ale zpracování se mi moc nelíbilo. Ten malý náznak dojetí a hlubších emocí spolehlivě zadupali jak Branagh jako Poirot, tak přehrávání některých postav. A že se bylo pro co dojmout. Škoda. Btw: Že by si závěrem dělali půdu prodalší díl? ()

Rockerman

Na film z roku 1974, který jsem kdysi dávno viděl si moc nevzpomínám a tak jsem se díval z čistou hlavou. Obrazově nádherné, obsahově občas trochu nudné, řekl bych. Kdysi jsem ujížděl na těch geniálních detektivech právě typu "Erkýla" nebo "Šerloka" a setkání po delší době mě potěšilo. Možná jsem čekal víc, už pro hvězdné obsazení filmu. ()

Sgt.Cliffer

Možná jsem se zbláznil já, možná všichni ostatní. Film to byl vizuálně hezký, nabitý hvězdami, americky akční. Takhle si ale Piorota nepředstavuju. Nedokážu si prostě představit, že by si dobrovolně šlápnul druhou nohou do ho*na. A další Poirotovo chování mi prostě na tuto postavu naprosto nesedí, stejně jako jeho knírek. Překousnul bych násilně nucenou rasovou vyváženost v postavě doktora (nakonec bylo to solidně vysvětleno). I přes všechno toto bych hodnotil výše. Co mě ale naprosto dorazilo a musel jsem si to pouštět několikrát abych uvěřil, byl černý jugoslávský voják... Promiňte mi, ale tohle opravdu je moc. Pro vypatlaný američany je to asi v pohodě, ale mě to osobně uráží. Nebudu se nějak rasově obhajovat, kdo mě zná tak ví. A kdyby se mě někdo snažil kritizovat za to, že ztrhám dobrý film kvůli pár vteřinám - ano ztrhám. Protože takovéhle filmy, pokud vím, by měli být uvěřitelné, aby diváka vtáhly do děje. Toto bylo jako polití ledovou vodou. Bylo to jak kdyby mě někdo katapultoval od obrazovky. Udělalo se mi fyzicky špatně. Jinak by to byly solidní 3* ()

Mianelia2050

Fantastické!!! Geniání!!! Skvostné!!! Naprosto úžasné!!! Miluji Agathu Christie a její napínavé detektivky nade vše. A tento příběh byl naprosto bombastický! Napínavý a děsivý, hudba, při kterém přeběhl mráz po zádech a velmi, velmi výstižní herci. Příběh je naprosto geniální a moc se mi líbil. Snažila jsem se společně s Monsieurem Pourotem řešit, kdo byl ten vrah, a nakonec jsem i uspěla. Uhodla jsem hlavní pachatelku, která to celé zorganisovala a měla v tom prostě hlavní pracky. Uvědomte si ale, milí čtenáři, že všichni ti lidé jsou naprostí slušní, obyčejní lidé. +Spoiler+ Až zjistíte pravdu, nezapomeňte, že ti lidé neudělali nic, co byste neudělali Vy. Vy všichni. Doporučuji, je to nejlepší detektivka všech dob! ()

tranquill

"Jde o nerovnováhu věcí!" Moje váha se tentokrát přiklonila na nadstandard, protože Branaghovo zpracování nebylo zbytečné a líbila se mi hodně i vizuální stránka. ()

Razzor_82

Kenneth Branagh jako Hercule Poirot rozhodně září. Povedená adaptace detektivního románu Agathy Christie. Vizuální záběry v Jeruzalémě a Istambulu dodají filmu epické kouzlo. Plejáda hvězd posunuje úroveň o kus výše, jen ten Depp se mi zdál nějaký křečovitý. 6/10 ()

geek.ondra

Geniální renovace klasické detektivky pro dnešní generaci. Herecky nabité, režijně zvládnuté a vizuálně vydatné. Takhle má vypadat důstojný nástupce staré klasiky. 8,5/10 ()

MoniKoloma

Klidná detektivka kterou vyšetří Hercule Poirot. Krásná krajina, jízda vlakem z Istanbulu do Londýna. Herci jsou skvěle vybrány. Moc povedený film. ()

Kritik.

KENNETHOV ORIENT EXPRES 2017 - PRE MŇA DYCHVYRÁŽAJÚCE UMELECKÉ DIELO! Dnes mám za sebou fenomenálny zážitok v Orient Exprese. A to, úplne vážne, nepreháňam ani nechcem zveličovať, ale - pre mňa najlepší filmový, umelecký, príbehový, (filmovo)emočný, sviežo vtipný, hlboký a dojemný, audio+vizuálny zážitok. Celkovo. Za život. Som fanatickým fanúšikom kinematografie a nadšeným filmovým kritikom už desaťročia, ale toto dielo jedným šmahom zosadilo z trónu kompletný rebríček mojich top filmov. Toto slovo som nepoužil roky: DOKONALÉ. Ja viem prečo, s čím sa mi Poirot spája a čo všetko sme spolu "prežili" (-: Poznámka: Bez obáv. Kenneth vôbec Poirota nepokazil. Nezhovadil. Ani sa "jediného pravého Poirota", majstra Sucheta nesnažil nahradiť. Dokonalá ONE MAN SHOW. Viac nepíšem, teším sa na stretnutie na Níle a iné spoilery neprezrádzam; nechávam dojmy pôsobiť... ()

Karp

Plochý Poirot se ve vlaku občasně ztrácí a musíte mu jít hodně naproti, abyste v něm našli onoho brilantního detektiva se všemi jeho podivnostmi. Potěší snad jen jeho radostně upřímný smích při četbě Dickense, korektní vážnost a upřímnost, ale nic víc. Mnozí přispěvatelé si stěžují na linku z Jeruzaléma, která pravda dodává filmu určitou nerovnováhu, ale osobně mi nevadila, protože pomohla navodit pocit doby byť barevně přepálené. A pak konečně vlak vyjíždí... Spoiler: Dokud se kola točí a vagónky kodrcají je vše v pořádku, užíváte si cestu, slunce, déšť a nečas za okny. Ale jakmile vlak zastaví, zůstanete trčet v nepříliš povedených studiových kulisách... Proč? Kouzlo vlaku je pryč a "musíte" rozplétat vraždu. A doslova se nepohnete z místa dokud zločin neobjasníte. A pak? Máte hotovo. Vlak symbolicky vyjede, ale je to už jen rozlučka, film končí. "Picknick" na sněhu prostě jedoucí luxusní vlak nenahradí. Ostatně bylo nutné se tak sveřepě držet předlohy, kterou vlastně všichni znají a vědí, kdo je viníkem, a jak se věci mají? Nemohl Poirot ve vlaku řešit jinou vraždu z pera Agathy Christie? Přesto bych dalšího případného Poirota ještě nezatracoval, výpravně by to mohl být pěkný film a případné Smrti na Nilu snad nehrozí, že parník ztroskotá na pustém ostrově... ()

Jazz06

Nové ztvárnění postavy Poirota (nevím jak skloňovat) je podle mě dobré. Kenneth Branagh je v roly výborný. Co se týče filmu je vizuálně velmi pěkně zpracovaný. Ostatní postavy jsou zahrané taky výborně. Ale. Celý příběh mi přišel dost uspěchaný a úplně mi chybělo nějaké napětí. Kromě hlavního detektiva pro ostatní postavy není prostor a tak se do nich divák nemůže vcítit. Některé scény jsou pojaty podle mě dost teatrálně takže jsem měl spíš pocit, že se dívám na divadelní hru což celkovému dojmu taky moc nepřidalo. Původní orient express jsem neviděl ani nečetl, ale některé jiné díly jsem viděl zfilmované a ty mě rozhodně dokázali lépe vtáhnout a s napětím jsem očekával velké finále, i když se jednalo jen o televizní filmy. ()

DarthFailord

Jooo je to pěkný...hlavně digitální krajinky kolem jedoucího vlaku a lavina...jinak je to ploché. Jak postavy, tak herecké výkony. Vše je hrozně strojené a umělé. Nějak jsem nikomu nic nevěřil. Stejně jako Hercule Polaroid nikomu nic nevěřil. Poirot bo jak se to píše byl nejsvětlejším momentem v celém filmu. Jeho fancy knír a úchylná kombinace všech jazyků byla velmi zábavná. Co musím vypíchnout tak byla práce s kamerou. Každý záběr byl do detajlu vypiplaný a promyšlený. Často místo statické kamery byla kamera pohyblivá a dodávalo to filmu neskutečnou dynamiku. To čeho jsem se bál nejvíc se bohužel potvrdilo. Tím, že jsem četl knihu se nebylo na co těšit a film mne nijak nepohltil. I přes klidnou stopáž jsem se poslední půl hodiny často koukal na hodinky. To se mi u tříhodinového Blade Runnera vážně nestalo. Celkově převládá zklamání. 60% ()

balcazar

Typický príklad toho, keď vás trailer navnadí na niečo, čo nedostanete a namiesto toho vidíte len nevyužitý potenciál. Lebo keď malo niečo sakra veľký potenciál, bol to tento príbeh. Lenže dráma, ktorá sa mala s divákom pohrať, sa nepohrala. Práve vypäté situácie dohnané do extrémov a napätá hudba, ktorá tomu mala pomôcť a na ktorú som sa z trailera tešil, to jednoducho neprišlo. Škoda, lebo základ na dokonalú pecku v podaní príbehu to malo. ()

Ivo

Krásná poctivá filmařina ve své nejlepší umělecké i řemeslné podobě. K tomu ještě pěkná hudba - co víc si přát ? ()

Lenart

Keď adaptujete príbeh, ktorého pointa je dopredu známa väčšine potencionálnych divákov, a ktorý už má za sebou aj niekoľko rôznych filmových spracovaní, musíte pridať niečo navyše. Zaujímavých hercov, vypiplaný scenár, svojské remeslo a interpretáciu... A presne to Branagh robí. Jeho Poirot je životaschopná, (nielen) vtipná postavička čítajúca Dickensa, ktorej smiech a hľadanie rovnováhy si zamilujete. Úvod v Jeruzaleme má priam indianojonesovskú atmošku (už mi to vo filmoch chýbalo), samotný Orient Express je už potom narvaný hviezdami a dlhými jednozáberovkami. Celkovo, práca so stiesneným priestorom vlaku je strašne ňuňu. Niekde v poslednej štvrtine mi prišlo ľúto krátkej stopáže, predsa len, konverzačná detektívka by si zaslúžila viac konverzácií. Ale potom príde finále (a akože už nás nič neprekvapí, šak vieme, ako to dopadne), ktoré nám prinesie priam dokumentárne natočenú emočnú bombu. Moja celková emócia? Chcem Vraždu na Níle. A chcem ju hneď! 9/10 ()

Black-star

Čekala jsem větší vzrůšo nebo alespoň více vtipu - něco na způsob novodobého SHERLOCKA. Uznávám brilantní herecké obsazení, dobře ztvárněné charaktery jednotlivých postav. Celkově velkolepá výprava! Ale v konečném důsledku hodina a půl nezáživného tlachání. Stará verze nepřekonána! Knírek Poirota - přehnaný! ()

Acrobat

Neznalý predchodcov , neprečítaná doska, žiadne a priori. A tak to bolo dobré. Lebo som načerpal blaho Branaghových vízií a Doyleových emočných výtvorov. (videné 24.11.2017, kino) ()

RajAthen

Za mě zbytečná adaptace. Vizuálně podařená, ale plytká a vlastně ničím nezajímavá. Nechci se tím dotknout žádného z opravdu hvězdného obsazení, ale všechny postavy působí velmi šablonovitě a hlavní protagonista postrádá pro mě potřebnou poutavost a charisma. A opět - zdá se, že nikdo neudělal nic špatně, jen se všechno nese v takovém průměru zabaleném v hezkém hávu bohaté produkce. ()

Simomon

POSLEDNI SLOVO: Natocit film s pointou, ktera je predem vsem znama? Prekvapilo me, jak moc se to povedlo! Novy poirot je charismaticky, vizualne napadity a hlavne zabavny. 80% 4/5* ()

PF 2020

30.09.2018

Artemis Fowl míří do kin

Artemis Fowl míří do kin

28.12.2017

Kenneth Branagh letos ohromně zabodoval s Vraždou v Orient expresu. Film už má na kontě 311 milionů dolarů a chystá se pokračování (Smrt na Nilu), Branagh si ale není jistý, jestli ho bude režírovat.… (více)