Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1998, 151 min (Director's cut: 153 min)

Ultra drsný a hláškující Bruce Willis zachraňuje planetu v možná nejznámějším Hollywoodském katastrofickém spektáklu o konci planety pod režijní taktovkou Michaela Baye. V tom mu vypomáhá Ben Affleck a duševně i citově s oběma hrdiny souznívá Liv Tyler. A do toho všeho zpívá Steven Tyler se svými plně otevřenými ústy, a zatímco na něj proudí suchý písek, onu známou, obehranou, avšak stále líbivou melodii o tom, že "nechce zmeškat jedinou věc." Když jsem Armageddon viděla poprvé, byl to Armageddon a Bruce. Nyní je to Armageddon, Bruce a Michael Bay. Zkrátka typická komerční, patosovitá, popcornová podívaná nabitá akcí i triky. "Harry, ty hodiny na tý třímetrový atomový bombě tikaj."(29.12.2011)

Armageddon se blíží rychlostí 35000 km/h, a že se Michael Bay na filmové scéně znovu objevil ve velkém stylu, dokazuje úvodní desetiminutové inferno, kdy se nejprve raketoplán na oběžné dráze a posléze celý Manhattan octne pod smrtící palbou meteoritů. Kosmické balvany likvidují automobily, penetrují výškové budovy a všechno to působí tak fantasticky, že bezmyšlenkovitě koušu kolu a srkám popcorn. Tempo filmu je strhující, uhání jako hladový gepard, typicky bayovská kamera sleduje typicky bayovské obrazy (vrtulníky ve sluneční záři, dlouhé zpomalené pohledy lidských očí). Některé scény jsou sice klišovité a vlastenectví čouhá z filmu jako Harryho ropná plošina z moře, ale tady jde přeci o zábavu, tuny vtipných hlášek a o strhující vizuální efekty a všeho se nám dostává v plné míře. K tomu navíc ještě spousta dobrých herců, nadpozemsky krásná hudba Trevora Rabina, sympatické Bayovo cameo a titul nejvýdělečnějšího filmu roku 1998. 90%. 140 miliónů dolarů(rozpočet)/553,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(14.8.2007)

Tupý, patetický a nechutně vlastenecký film. To se mi vybaví vždycky když vidím Armageddon, tentokrát jsem ho viděla úplně celý (pokrok) a nic to nezměnilo na mém přesvědčení. Při sledování Armageddonu musíte vypnout mozek, abyste si ho užily a nehledaly v něm tu tunu chyb a nesmyslů které v něm jsou.(9.7.2011)

• Marigold

Michael Bay to dokázal!!! Netušil jsem, že existuje film, který svojí prostoduchou patetičností dokáže přetrumfnout Emmerichův megablábol Den nezávislosti. Nicméně Bay skóroval způsobem tak vehementním, že protrhl síť a pobil diváky na zadní tribuně. První minuty nicméně nenasvědčují žádnému extrovnímu výkonu, spíše všechno uklazuje na slušné akční scífko s dobrými herci a určitým sarkastickým nadhledem, nicméně nejpozději ve chvíli, kdy prezident USA rozbalí svůj mesiášký šlágr a anonymní maminka prohlásí pro mě osobně jednu z nejdebilnějších vět v dějinách kinematografie: "To není prodavač, to je tvůj tatínek!", začne mít Armageddon ty správné grády. Poté sice následuje poněkud slabší pasáž, kdy má film akční obrátky, všechno bouchá, kazí se, napravuje... až to začne být trochu nudný ohňostroj. Jenže ještě je tu excelentní závěr, kde jsou konečně k vidění zase nějaké ty pěkné kompozice s americkými vlajkami (herci je mají dozajista i trenkách) a ke slyšení perly typu "Byl jsi nejlepší, Harry!" Bay doslova exploduje orgasmem patosu, kýče a debility, která nezná hranic. Je to orgasmus silný jako exploze asteroidu, podpořený famózně naaranžovanými záběry a zejména (po kolikáté už?) výtečným scénářem, který má takovou verbální a stylistickou sílu, že mě z něj rozbolela hlava. Nezlobte se na mě za ten odpad. Je to labužnický odpad, takový odpad, který si ponesu v srdci zřejmě až do svého osobního Armageddonu. Jen se modlím, aby ho ještě něco nepřekonalo. Co to máš v kapšššiššče, Rolandku???(6.11.2005)

„A to začneme trénovať kedy?“ Tretie spojenie Michaela Baya s megaproducentom Bruckheimerom v dobe uvedenia do kín sprevádzali skôr rozpaky, než nadšenie á la Skala. Napriek tomu je to veľký hit a ak odložíme bokom mínusy (nezrozumiteľný bleskový strih, afektované herecké výkony, nechutné patetické vzťahy, trápne dialógy, silácke hlášky, scenár), zostane nám stále nadpriemerná akčná smršť so špičkovými počítačovými trikmi, bombastickou výpravou (NASA, vrtná plošina, rozpadnutá ruská vesmírna stanica, asteroid o veľkosti Texasu) a hereckým obsadením, ktorému sa ani nechce veriť (Stormare, Willis, Tyler, Buscemi, Wilson, Thornton, David, Duncan). Má to svoje muchy, ale stále sa jedná o nadpriemerný akčný sci-fi triler s výbornou prvou polovicou a zbytočne hlučnou druhou. Kino Považan NMnV 1998(21.10.2004)

• - Francouzský buldoček jménem Ríša (Frankie) chce sežrat – v 7. minutě filmu – figurku původní Gojiry (1954). (don corleone)

• - Michael Bay se ke kvalitám a průběhu natáčení snímku vyjádřil následovně: „Omlouvám se za Armageddon. Museli jsme celý film zvládnout za pouhých 16 týdnů. Byl to obrovský závazek a nebylo to vůči filmu fér. Kdybych měl na to čas, zkrátil bych celé třetí dějství. Ale studio nám film doslova vzalo. Bylo to šílené. Můj supervizor speciálních efektů se z toho nervově zhroutil, takže jsem vše musel vést já. Ze zoufalství jsem se radil i s Jamesem Cameronem. Ale film nakonec dopadl dobře.“ [Zdroj: Kinobox.cz] (CrypzzXD)

• - Z pohľadu vedcov obstál Armageddon asi najhoršie zo sci-fi filmov. V NASA ho dokonca používajú pri školení manažérov, ktorí v ňom musia nájsť 168 nepresností. Napríklad asteroid veľkosti Texasu by ťažko mal gravitáciu, ktorá by na jeho povrchu udržala rovery a ľudí. A na guľometoch namontovaných na roveroch sa experti z NASA len schuti smejú. (Zdroj: Eurotelevízia) (krasomama)