Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1998, 151 min (Director's cut: 153 min)

"Ten šutr nás nemá rád." Ani se mu nedivím. Přiletěl si z vesmíru jen tak pro zábavu zničit Zemi a narazil na naštvaného taťku Harryho, který si to s ním chlapsky rozdal. Já jsem rád, že se vždycky najde takový hrdina, který to vezme na sebe a já mohu pouze v klidu čekat na střídačce u obrazovky, kdyby snad náhodou neuspěl. Tahle záchranná akce zkrátka patří k mým oblíbeným, neboť je hrdinná, láskyplná a ještě k tomu zábavná, o což se starají hlavně Permoník se Lvem Andropovem. Kdyby přitom ve vzduchu vlálo asi tak o milion amerických vlajek méně, tak bych bez problémů rozsvítil i pátou hvězdu.(19.5.2016)

• Galadriel

Dost podprůměrný film s Willisem, dost podrpůměrný film obecně. Bylo to celkem slušné až do té doby, kdy se dostali na ruskou orbitální stanici. Pak už nás nečeká nic zajímavého, jenom střídání záběrů s příšerným střihem a kamerou, ze kterých někdy až bolí hlava a obrovských citových výlevů. Pěkné triky a první část za 4*, zbytek za 0*, takže výsledek je jasný.(3.3.2003)

• Marigold

Michael Bay to dokázal!!! Netušil jsem, že existuje film, který svojí prostoduchou patetičností dokáže přetrumfnout Emmerichův megablábol Den nezávislosti. Nicméně Bay skóroval způsobem tak vehementním, že protrhl síť a pobil diváky na zadní tribuně. První minuty nicméně nenasvědčují žádnému extrovnímu výkonu, spíše všechno uklazuje na slušné akční scífko s dobrými herci a určitým sarkastickým nadhledem, nicméně nejpozději ve chvíli, kdy prezident USA rozbalí svůj mesiášký šlágr a anonymní maminka prohlásí pro mě osobně jednu z nejdebilnějších vět v dějinách kinematografie: "To není prodavač, to je tvůj tatínek!", začne mít Armageddon ty správné grády. Poté sice následuje poněkud slabší pasáž, kdy má film akční obrátky, všechno bouchá, kazí se, napravuje... až to začne být trochu nudný ohňostroj. Jenže ještě je tu excelentní závěr, kde jsou konečně k vidění zase nějaké ty pěkné kompozice s americkými vlajkami (herci je mají dozajista i trenkách) a ke slyšení perly typu "Byl jsi nejlepší, Harry!" Bay doslova exploduje orgasmem patosu, kýče a debility, která nezná hranic. Je to orgasmus silný jako exploze asteroidu, podpořený famózně naaranžovanými záběry a zejména (po kolikáté už?) výtečným scénářem, který má takovou verbální a stylistickou sílu, že mě z něj rozbolela hlava. Nezlobte se na mě za ten odpad. Je to labužnický odpad, takový odpad, který si ponesu v srdci zřejmě až do svého osobního Armageddonu. Jen se modlím, aby ho ještě něco nepřekonalo. Co to máš v kapšššiššče, Rolandku???(6.11.2005)

Exemplárny prípad preplácanosti, klišé, patriotizmu a bezmedzného megalomastva Michaela Baya. Banda sociek, balancujúcich na okraji spoločnosti dostnane do ruky spaceship a ide zachrániť matičku zem. Príbeh! Na druhú stranu špičkové efekty a brilantné tempo, ktoré tých s nadhľadom, odmení vrchovatou porciou tej najväčšej popkornovej zábavy, aka sa kedy dostala na filmové plátno.(21.5.2004)

Jak já tyhle nechutný americký patosy nenávidim! Problém ale je, že je to chvílemi i docela vtipné. Steve Buscemi jako übersexy "lovec" a polocvok je jako vždy k sežrání - docela jsem se bavila (beztak jsem Armageddon viděla víckrát než jednou právě kvůli němu). K dobru lze filmu přičíst i pětivteřinová přítomnost mistra vedlejších rolí, Udo Kiera (snad sem můžu hodit i jednu perlu v podobě části jednoho interview s ním: "Michael Bay - natočil jsem s ním předtím několik reklam - zavolal: Podívej, lidi od castingu si nemyslí, že bys moh hrát jednoho z těch doktorů. A já: Ó jak dramatické! Někdo omdlel, někdo zemřel, ohh, nebesa spaste jeho duši. Řekl: Mám pro tebe dárek. Dám ti všechny své herce na hodinu - znervózni je. Improvizuj. Jsi ten psychiatr, než jdou na ten šutr, můžeš si s nimi popovídat. Takže jsem tam měl Steva Buscemiho, Bruce Willise, Bena Afflecka, Michaela Duncana, všechny. A bylo úžasné sledovat jak umí improvizovat. Kamera byla za mnou, takže to bylo na nich. Michael chtěl jednoduše nějaké jejich reakce. Mnoho amerických herců se děsí improvizace. Musí se držet svých lajn, protože si je našprtali V Americe vybírají typy. V Evropě najmou dobré herce a ti tu postavu utvoří. V Evropě ji může hrát kdokoli, tvoří ji svým hraním. A já tam byl, abych je vyved z rovnováhy, aby se přestali ovládat. Třeba jeden chlápek přišel a smet všechno ze stolu. A já řikám: To sebereš. On: Ne. Já: Tak nikam nejdeš. To uklidíš, teď hned." - "A zvednul?" - "Zvednul, samozřejmě. Byl to Steve Buscemi. Jeden z nejlepších na improvizaci, skvělý herec." ). Klidně se na tohle podívám zase - a při oněch "srdceryvných" scénách se půjdu třeba vyčůrat...(6.4.2006)

• Liv Tyler

• - Při odpočítávání odpalu bomby je jasně vidět, že zbývají tři a nakonec dvě vteřiny, ale voják v NASA místnosti odpovídán že se hodiny zastavily na čtyřech sekundách. (Pe4Ce22)

• - Keď Harry (Bruce Willis) nájde svoju dcéru Grace (Liv Tyler) s A.J.-om (Ben Affleck) v hangári a háda sa s ostatnými spolupracovníkmi o ich vzťahu, vyčíta Oscarovi (Owen Wilson), že ho poučuje a pritom je len o päť minút starší ako jeho dcéra Grace. V skutočnosti mal Owen Wilson v čase natáčania 30 rokov a Liv Tyler dvadsať. (croxika)

• - Ben Affleck se údajně režiséra zeptal, jestli by nebylo snažší pro NASA naučit své astronauty vrtat, než vrtače trénovat na astronauty. Odpovědi se nedočkal. (don corleone)