Dobrá znamení

Velká Británie, (2019–2023), 10 h 30 min (Minutáž: 45–60 min)

Tvůrci:

Neil Gaiman

Předloha:

Neil Gaiman (kniha), Terry Pratchett (kniha)

Kamera:

Gavin Finney

Hudba:

David Arnold

David Tennant, Michael Sheen, Frances McDormand, Sam Taylor Buck, Daniel Mays, Sian Brooke, Jon Hamm, Jack Whitehall, Michael McKean, Amma Ris, Alfie Taylor (více)

Série(2) / Epizody(12)

Blíží se konec světa. Armády Dobra a Zla se shromáždily, vynořila se Atlantida, všude to vře, čtyři jezdci apokalypsy jsou připraveni vyjet. Vše se zdá být předurčeno ke svému konci. Anděl Azirafal (Michael Sheen) a démon Crowley (David Tennant) žijí na Zemi mezi smrtelníky již od Počátku a za tu dobu si na svůj životní styl zvykli, tedy zpráva o blížícím se Konci je příliš nepotěší. Kdyby jen nezašantročili nově zrozeného Antikrista, pak by možná ještě byl čas zvrátit Osud... (LenkaStr)

MikyAff

Je šílená radost pozorovat dvojici Tennant a Sheen. Fakt jsem si ty dva po boku na obrazovce užívala. Líbilo se mi i pojetí, se kterým byla minisérie natočená. Takový ten nadhled, který Britové umí. Dětští herci byli taky dobře vybráni a vlastně jediní, kdo mi štvali, byl Shadwall s Madame Tracy. Hudba od Queen jen potěšila a skvěle seriál doplňovala. Není to úplně dokonalé, ale jsem spokojená. ()

noriaki

Vyhovět fanouškům předlohy je pro režiséry a scenáristy vždy těžké. A dvojnásobně to platí u knih založených na jemném a lehce absurdním konverzačním humoru. Stopařův průvodce po galaxii dopadl rozpačitě a to měl na zfilmování dva pokusy. Dobrá znamení naštěstí uspěla hned na ten první. Škrtalo se a škrtalo se hodně, ale postavy i události kolem nich dávají smysl a spousta povedených vtipů zůstala. Trochu mi vadilo, že seržant Shadwell je menší asociál, než jak ho Terry Pratchett vymyslel (vážně) a Pepřenka je svá vlastní nesympatická parodie. Až na tohle se podařilo vystihnout ducha knihy na výbornou. Dvě hlavní postavy jsou parádně obsazené a zahrané. Nedokázal bych rozhodnout, kdo byl lepší. Malou výtku by si zasloužily triky, a ztvárnění Nebe a Pekla jsem si představoval působivější. Zbytek lépe natočit nešel. ()

terunka003

Hezké, nebeské, pekelné, ďábelské, kamarádské, vtipné, barevné, anglické, královské. To bylo tak hezoučké, až je mi líto, že toho bylo tak málo a stihla jsem to za dva dny. Báječně vtipná podívaná dle knižní předlohy, kterou si musím přečíst, o Antikristovi, Armagedonu, boje mezi anděly a démoni, a jednom přátelství trvajícím na věky věků. Herecky skvělé, Michael Sheen a David Tennant spolu bezvadně ladili. Hudba pecková - jak roztomilá ústřední melodie tak skvělé doplnění písniček Queenů. ..víc takového.. ()

uiu

Na seriál jsem se těšila, byl to vážně hype a všichni kolem mě ho vyzvedali do nebes. Po shlédnutí ale musím hodnotit hodně slabých 2,5-3 hvězdy. Proč? Terry Pratchett rozhodně není můj nejoblíbenější autor a jeho rukopis ze seriálu vystupuje do popředí. Viděla jsem spoustu jiných filmů na motivy jeho knih a vážně by 6 dílů této série mohl být televizní film o dvou částech. CGI efekty jsou levné a trapné a číší z toho typicky britská podívaná. Kromě anděla a ďábla, kteří jsou nejlepší přátelé, tu jsou další vedlejší postavy a je jich celkem dost, což v knize asi funguje, ale v seriálu fakt ne. Nechci být hnusná, ale při sledování mi to několikrát připomnělo českou vánoční pohádku Anděl páně a jediné plus je asi to, že Bůh je žena s hlasem Frances McDormand a Adam s Evou byli černoši. ()

hroubek

S01 - Jsem hodně spokojený. Ještě, než seriál vznikl, tak jsem si říkal, že bude stát za to, už kvůli té zápletce. Pak přišlo obsazení hlavní herecké dvojice, a účast na projektu od samotného spoluautora knihy Neila Gaimana. Díky těmto dobrým znamením vznikl kvalitní seriál Dobrá znamení. Režisér Douglas Mackinnon odvádí velmi dobrou práci. Je si jistý ve vyprávění, krásně nám dokáže prodat svět plný andělů a démonů, a vtipné situace, jenž nám předkládá jsou opravdu vtipné a zábavné. Mackinnon měl šťastnou ruku na obsazení, protože v tomto případě je kvalitní obsazení půlka úspěchu. Michael Sheen a David Tennant si to neskutečně dávají a užívají si každou scénu a hlášku(jejich cesta historií patří k tomu nejlepšímu). A i zbytek obsazení je velmi kvalitní. A to ať už jde o Jacka Whitehalla, Jona Hamma, Mirandu Richardson, Adriu Arjona nebo další herce v cameo roličkách. Seriál má dobré tempo a zajímavé nápady, a k tomu tam dost často hrají písničky od Queenů. Jak jsem psal na začátku, jsem hodně spokojený. Bez chybné to nebylo, ale velká spokojenost zůstává, a to je to hlavní. S02 - To, že vznikne druhá řada mě celkem překvapilo, jelikož jsem si po konci první sezóny říkal, že další příběhy nepotřebuji. Ale pak jsem si řekl, že vidět znovu Sheena a Tennanta jak se baví, hláškují a užívají si své role, taky nebude na škodu. A opravdu to na škodu nebylo. Bohužel tentokrát je zde mnohem více chyb, nudnějších momentů a hlavně slabší příběh. Když, to řeknu jednoduše, tak kouzlo první řady je pryč a reálně nás ve druhé řadě skoro nic nepřekvapí. Tím neříkám, že je to ztráta času, nebo že by to nebylo kvalitně natočené. Jen to prostě je o level hroší, než první řada. Herecky je to opět top - Jon Hamm dostal více prostoru a krade si scény pro sebe, vizuálně velmi dobré, vtipy fungují moc dobře, a narážky na bibli jsou stále zábavné. Osobně se mi hodně líbilo zapojení písničky Everyday od Buddyho Hollyho, scény z Edinburghu nebo samotný konec a pointa celého příběhu. U další řady budu a doufám, že co se týče kvalit, tak napodobí první. ()

Yoda sama

Citeľne "knižná" miniséria, hlavne čo do chytľavého rozprávania. Dokonalo to pomáha predstaviť tú nekonečne originálnu, vrstevnatú predlohu, ktorá je aj v tejto podobe a s týmto obsadením neodolateľná, sústredená, divoká a zábavná, na kosť verná duchu svojich tvorcov, so skvelým tempom a réžiou. ()

Redi

Chvalozpěvy na Tannanta nepochopím. Jeho přehrávání bylo pro mě naopak spíš hodně otravné asi jako kterýkoli Dr. Who. Humoru poskrovnu a finální roz(h)řešení mega o ničem. Přehrávání dějin a popkulturní odkazy byly zábavné, ale málo. ()

SamVimes

Pratchettův styl (a částečně i Gaimanův) je na první pohled pevně ukotven v literární formě a je obtížně převeditelný do jiného média, aniž by výsledek šustil papírem. Ve větší či menší míře je to vidět na starších filmech i adaptacích pro divadlo. Jenže Dobrá znamení skončila v těch nejlepších možných rukou – v rukou jednoho ze spoluautorů, který dobře ví co a proč funguje v knížce a jak by to mohlo fungovat v její adaptaci. Zároveň Neil celou dobu pracoval s Terryho stínem nahlížejícím přes rameno a když už by málem udělal zbytečný kompromis a nechal vyškrtnout nějakou hezkou scénu (flashback s čarodějkou Agnes k tomu měl blízko), napadlo ho co by na to tak řekl Terry, který v jednání s kravaťáky nikdy neměl moc trpělivosti, a kompromis se nekonal. Nejhůře převeditelné části knihy byly pasáže psané čistě z vypravěčského nadhledu, přitom se v nich ale skrývá tolik vynikajících momentů a vtipů. Seriálu se to podařilo vyřešit voice-overem Boha s hlasem Frances McDormand a funguje to perfektně. Minisérie je věrnou adaptací, ale ne doslovnou. Něco se samozřejmě nevešlo, něco bylo redukováno jen na malé odkazy jako třeba Elvis nebo cédéčka Queen v autě. Čtenáři knihy si tohle všechno samozřejmě užijí víc, ale celkově jsou Dobrá znamení přístupná všem, ztrácet v nich nebude ani divák neznalý původního románu. Z devadesátých let předlohy se seriál posouvá do současnosti, čili se stejně jako kniha odehrává v době svého vydání. Retro zasazení by tady bylo zbytečné a motivy Dobrých znamení jsou ostatně stejně aktuální teď jako tehdy. Někde se zkracovalo, jinde se ale zase přidávalo, mimo jiné i proto, že příběh v šesti epizodách je zkrátka potřeba gradovat trochu jinak než román. A proto, že není žádoucí aby na delší dobu zmizely ze scény dvě hlavní postavy. A tak jsou v seriálu navíc například další andělé v čele s Gabrielem (Hamm), které si Gaiman vypůjčil z nápadů pro případné pokračování původní knihy, o němž se o několik let dříve s Pratchettem začali bavit. A ve třetí epizodě přibyl vynikající průřez Azirafalovým a Crowleyho vztahem v průběhu dějin a zásadních biblických událostí. Asi nejočividnější změnou je posunutí anděla a démona více do popředí, oproti Adamovi s kamarády, Anatémě nebo čtyřem jezdcům. Dává to smysl, Azirafal s Crowleym jsou nejatraktivnější postavy příběhu a i díky svým představitelům snadno zastiňují všechny ostatní. Oba herce obsadil přímo Gaiman, bez castingu, a oba jsou se svými lahůdkovými hereckými projevy trefami do černého. Jak Sheen a jeho uhlazený, mírně upjatý a zdánlivě bázlivý anděl skrývající pořádný kus odvahy, tak Tennant a jeho stylový padlý anděl s cynickou slupkou. A právě tohle přátelství je tlukoucím srdcem seriálu. Tím spíš v době, kdy se silné citové vztahy ve fikci omezují převážně jen na ty romantické. Značná část tvůrčího týmu se rekrutuje z Gaimanových přátel anebo fanoušků, kromě již zmiňovaných třeba ještě Tori Amos, která nazpívala závěrečnou písničku A Nightingale Sang in Berkeley Square, Jon Hamm, jehož casting vypadal tak, že na Gaimanovu nabídku, jestli nechce hrát v Dobrých znameních, obratem poslal jednoslovnou odpověď: "Ano", nebo Nina Sosanya (sestra Mary), která byla velkou fanynkou předlohy. Takže spoustě zúčastněných ani nebylo příliš potřeba vysvětlovat o jaký tón se mají snažit, ale už dopředu měli docela přesnou představu. A bezchybně trefují onu zdánlivě naprosto seriózní hereckou polohu, která jen umocňuje komediální efekt dialogů. Minisérie drží velmi hezky pohromadě, až má opravdu blízko k šestihodinovému filmu, za což si rozhodně zaslouží pochvalu i Douglas Mackinnon (Doctor Who, Sherlock), který režíroval všech šest epizod. Díky spolu-produkujícímu Amazonu měl projekt štědrý rozpočet a může se chlubit velice slušnými triky a výpravou. Obzvlášť vyčnívají fantastické kostýmy, v. současnosti i v rozličných historických etapách. A celý seriál doprovází vynikající soundtrack, kde nechybí ani poctivá dávka obligátních Queen. Pokud bych měl něco vytknout, tak snad jen linka mladého Adama Younga a jeho kamarádů byla v druhé polovině přeci jen příliš rychlá a zasloužila by si pár scén navíc. Dobrá znamení zpracovávají a komentují spoustu témat, velkých i malých, od náboženství a mýtů až po dopravu v Londýně a péči o květiny. Především je to ale příběh o přátelství a o lidskosti v kulisách konce světa. Vyprávěný s typickým pratchettovským humorem a „kousavým humanismem“ a s obrovskou kadencí citovatelných hlášek. Tahle dlouho očekávaná adaptace se zkrátka povedla prakticky nejlépe, jak mohla. () (méně) (více)

dragon94

Good Omens je seriál, který stojí a padá na ústředním dvojici. Ta je skutečně fantastická. Zejména pak David Tennant zahrál Crowleyho naprosto bravůrně. Ale ani jeho kolega Michael Sheen v roli Aziraphalea nezůstává vůbec pozadu. Jejich scény a vzájemná interakce je to nejlepší co seriál nabízí. Všechno ostatní je však takové divné. Především je třeba říct, že je to hodně britské. A jak známo britský humor i styl je velice specifický a nemusí sednout každému. Mnoho scén se snaží být hodně cool, obzvláště ty při kterých hráli Queeni (a že jich bylo), ale také hodně scén, které jsou prostě divné až bizarní. Nejspíše to mělo vyznít vtipně nebo jako satira, ale musím říct, že ve většině případů to bylo prostě divný a nezajímavý. Ostatně divné a bizardní jsou také ostatní postavy v seriálu. Obzvláště pak postava, kterou ztvárnil Michael McKean, byla absolutně debilní. Nejvíce je tahle nevyrovnanost vidět ve druhé a třetí epizodě, kde ve druhé epizodě první půl hodinu sledujeme origins vedlejších postav, a ve třetím pak origins ústředního dua. Což je mimochodem nejlepší část celého seriálu. Po audiovizuální stránce je seriál super. Obzvláště soundtrack je opravdu skvělý. Po příběhové stránce to ovšem žádná velká pecka není. V některých scénách to ještě zhoršujě zvláštní způsob natáčení. V některých to naopak vylepšuje. Zkrátka řečeno, nebýt fantastického ústředného dua, šel bych s hodnocením o dost níž, ale postavy Crowleyho a Aziraphalea jsou opravdu vynikající, stejně jako jejich představitelé, a táhnou celý seriál. Škoda toho, že se v seriálu nachází i dost scén, ve kterých nejsou. Slabší 4* 70% ()

vyfuk

Tento projekt docela překvapil. Už jenom tím, že Gaiman je osoba, která chrlí jeden skvělý titul za druhým, spolu s tím stojí za trendy obstojným seriálem, ale bohužel kniha podle něho mne oslovila asi jako teismus sám o sobě. Poté je tu Pratchett, který mne totálně obešel. Četl jsem na doporučení kamaráda od něj jednu knihu, která mne vzala natolik, že už ani vlastně nevím, že jsem ji četl. Zajímavé je i to, že scénář je taky pod autorovou rukou, což jenom ukazuje asi určitou svobodu, která při natáčení vznikla. A byla z toho cítit. O naprosto dokonalém hereckém obsazení se ani nemůžeme bavit. Zprvu seriálu samotného jsem se bál, že mne jeho děj vůbec neosloví. Poté se začal kupit humor, který mi seděl, situace, které mi svou bizarností byli sympatické a pozadí příběhu, které mne bavilo a chytlo. Obecně vzato se zajímám o podobnou tématiku okolo náboženství a tak, což je docela vtipné, jelikož jak jsem již předeslal jsem ateista. Slabší stavy mohou být někdy až zbytečně moc postav, zbytečná zamotanost a asi i typ a styl vyprávění a pojetí, které nemusí sedět každému. A zde to platí zrovna tak. Asi pochopím každého, kdo by měl výhrady. U mne jde o projekt, který měl co sdělit, uměl pobavit a byl příjemný do samotného konce. Přes pár menších a ne tolik výrazných klopýtnutí. ()

haluska11

opět tu máme další důkaz, že Pratchetta nelze adaptovat na obrazovky - ani když se na tom podílí kolega Gaiman. nic z fikčního světa není dostatečně přesvědčivé: postavy, kostýmy, prostředí, to vše působí nepříjemně uměle a zkrátka neuvěřitelně. slabý dojem z herectví žel nezachrání ani Tennantovo charisma. jde o průměrný fantasy seriál s biblickými motivy, nízkorozpočtovými efekty a britským humorem, čtenářská očekávání ale v žádném případě nenaplňuje. ()

andalin

Hrozně mě baví ta britská atmosféra. Ze začátku to sice byla celkové dost nuda, ale chemie ústředního dua si mě získala. Bylo to svižný, vtipný, originální. Knihou jsem se sice neprokousala, ale musím ji dát ještě někdy šanci. Jo a Tennanta chci i po těch letech pořád za manžela. ()

Chmur

Po pravdě jsem čekal, že Good omens budou mnohem vtipnější. Některé díly byly chvílemi i docela nudné. Poslední dva díly naštěstí vygradovaly děj v opravdu zábavnou podívanou. Herci byli vybráni skvělé. Zejména Michael Sheen si roli Azirafala opravdu užil. ()

DavidS.

Voiceover Vás definitivně otráví již během úvodních vteřin a zbytek je unylá konverzační nuda bez invence..Gaiman je geniální komiksový scénárista a tvůrce Sandmana, ale jeho románová poloha je rozvleklá a nečitelná...Pratchett taktéž mimo svoji fantastickou Zeměplochu pokulhává...A všechny tyto slabiny se naplno projevily v seriálové podobě Good Omens... ()

Wally

Po první epizodě, ze které jsem byl nadšen a strašně se bavil, jsem hned těmi následujícími vystřízlivěl a zjistil jsem, že i přes slibný začátek se ze mne fanoušek T. Pratchetta nikdy nestane. Ostatní díly obsahovaly dva tři dobré vtipy a zbytek se topil v trapnosti (lovec čarodějnic, čarodějka sama apod) a nezachranili to ani skvělí M. Sheen a D. Tennant. ()

Zagros

Jako fanoušek Terryho Pratchetta jsem si ani Dobrá znamení (proč tady není český název?) nemohl nechat ujít. Spolupráce s Neilem Gaimanem se povedla a knihu jsem četl už dávno, což bylo nakonec dobře a já se nezastavil jen u porovnání. Naprosto skvěle se povedlo obsazení dvou hlavních hrdinů. David Tennant i Michael Sheen to zahráli famózně a já si užíval každé jejich setkání a každý dialog. Byli pro mě tím nejlepším z celého miniseriálu. Nutno ale říct, že i výprava a efekty byly na TV seriál výrazně nadprůměrné a přes poměrně štědrou stopáž pěti a půl hodiny Dobrá znamení utekla až překvapivě rychle. Drobné výtky se mi rozepisovat nechtějí… čtyři hvězdy. Edit: hodnocení i komentář je k první sérii. Druhou sérii jsem neviděl a dle toho, co o ní vím, ji ani neuvidím. Neměla vůbec vzniknout, nevychází už z literární předlohy a nemá na čem stavět, což je dle ohlasů hodně znát. Bohužel prachy zapracovaly a vznikl korektní paskvil, který jen kazí celkové hodnocení... ()

Dobrá znamení se dočkají další série

Dobrá znamení se dočkají další série

30.06.2021

Populární seriál Dobrá znamení podle knihy spisovatelů Terryho Pratchetta a Neila Gaimana se dočká druhé série. Ta vznikne pod dohledem samotného Gaimana, jenž prý s Pratchattem kdysi dávno vymyslel… (více)