Vice

• Česko Muž v pozadí (více)
USA, 2018, 132 min

Režie:

Adam McKay

Scénář:

Adam McKay

Kamera:

Greig Fraser

Christian Bale, Amy Adams, Steve Carell, Sam Rockwell, Alison Pill, Eddie Marsan, LisaGay Hamilton, Jesse Plemons, Bill Camp, Don McManus, Lily Rabe (více)

Příběh Dicka Cheneyho, nejvlivnějšího viceprezidenta, jehož politika významně ovlivnila průběh dějin. Životopisné drama Vice získalo osm nominací na Oscara včetně kategorie za nejlepší film. Christian Bale ztvárňuje Dicka Cheneyho v tomto epickém příběhu o tom, jak se obyčejný washingtonský úředník nepozorovaně dostal až po bok amerického prezidenta George W. Bushe a stal se nejmocnějším mužem planety, který zásadně změnil zemi i celý svět. V dalších rolích této temně komediální sondy do zákulisí americké politiky se představují Amy Adamsová, Steve Carell a Sam Rockwell. (Cinemax)

C0r0ner

Biografické filmy mě obecně až tolik nedojímají, proto ta půlhvězdička dolů, ale ve všech ostatních ohledech je to mistrovská práce, kde především McKayova jedinečná režie a styl vyprávění jsou o tolik jiné (a lepší) než vše ostatní. Ta modrá čísla jsou mi fakt záhadou. 90% ()

Crawler-D

McKayův odklon od standardní komedie pokračuje, tentokrát se místo ekonomie věnuje politice, ale už to nemá ten správný říz. Jednak tím, že daleko víc převažuje drama nad vtipem, čímž se jako režisér už zcela posouvá do jemu cizích vod, ale i časovým ukotvením. Vice, jak název napovídá, by mohl být působivější, kdyby se zaměřil skutečně na éru Cheneyho viceprezidentství, ale místo toho sledujeme v podstatě lineární životopis pohybující se v rozmezí půlstoletí, což efekt rozmělňuje. Ale Christian Bale se v ústřední roli neuvěřitelně ztrácí. ()

Cheeter

Za tímhle filmem vidím snahu jedné skupiny v USA o reflexi druhé skupiny v USA. To, že docházelo k machinacím je už dnes známý fakt, akorát je potřeba předat veřejnosti působivou cestou. Na to, že jde o životopis, je zpracován zajímavou formou, nejvíc jsem si ovšem užil scénu v restauraci. Jednu chvíli mi to připomínalo Darkest Hour, ale kvůli obsahu, ale kvůli maskám, které tu jsou povedené. ()

Pajky3

Politický příběh, co se snaží být jiný a zajímavý tak moc, že se mu to nakonec nepodaří. A to přesto, že se tam najdou zajímavé kousky, jako falešný konec v polovině. Asi už jsem zblbej tím, co naservíroval House of Cards či co servíruje skutečný prezident, že mě u tohohle chybí trochu ten šok. Prostě jsem asi čekal víc. To nijak nesnižuje herecké výkony v čele s chameleonem Christianem Balem. ()

pakobylka

----- "No, je na čase napadnout Irák !" ----- Doba dravců, přioděná v kousavém sarkastickém kabátku, který se ani na dálku nepotkal s aviváží. Svou tvář, pokřivenou jízlivým úsměškem, skrývá před sluncem za černými brýlemi, ale evidentně se dobře baví - rozhodně si nebere servítky, když prostřednictvím politické kariéry jednoho muže rozebírá na součástky naše "hodnoty", kterým se tak rádi klaníme čelem k západu. Nic pozitivního nečekejte - jenom mě trochu děsí, že může být jen slaboučkým odvarem ... matným, nezřetelným odrazem vysoké politiky, kterou neprohlédneme - že realita může být ještě daleko horší. ()

Juto

,,Viceprezident" je zaujímavá politická satira, ktorá v jasných a napínavých detailoch odhaľuje muža, ktorého režisér Adam McKay považuje za jednu z najzákernejších a najnebezpečnejších politických postáv posledných rokov. Film, hoci predstiera, že odhaľuje, ako funguje moc, je v konečnom dôsledku neuspokojívy. 6,5/10 ()

campix

Vice je pro nás obyčejné středoevropany místy těžko uchopitelný kousek, jelikož ačkoliv byl Dick Cheney významná osoba, tak v zahraniční politice byl ve stálém stínu například George Bushe, ze kterého tahal za nitky. Mohlo z toho být velezajímavé dílo, ale Adam Mckay k látce přistoupil velice kontroverzně a snaží se především šokovat nebo vytvářet kontroverzi na první dobrou. Neříkám, že film neprezentuje pravdivé události, ale ve finále to podsouvané poselství filmu upozaďuje skutečnou látku. Co ale musím kvitovat s nadšením, to je herecké obsazení, jelikož je zde k vidění hned několik výborných herců. Vše samozřejmě stojí na Christianu Baleovi v jeho další neskutečné fyzické proměně a nutno říci, že je opět naprosto vynikající. Doplňují ho výborní Carell jako Donald Rumsfeldt a snad ještě lepší Rockwell jako George W. Bush. Typická oscarovka, které mohla být méně naléhavá a více přesvědčivá. ()

BoXBe

Na jednu stranu mi tento způsob vyprávění vyhovuje hodně, na druhou stranu těch pokusů o vtip mohlo být o dvě kapky méně. Celá konspirační teorie má trochu Michael Mooreův nádech, Cheney skáče z nuly na mistra technokracie. Ne že by to producent Pitt s režisérem McKayem nemysleli dobře, ale špičková herecká sestava ani režisérova schopnost vyprávět, tentokrát nepřebila snahu vyrovnat se s něčím, s čím nikdy nepůjde se vyrovnat dostatečně ani dostatečně informovaně. ()

angel74

Na jednu stranu mě způsob, jakým to bylo natočené, občas štval, ale na druhou stranu musím konstatovat, že vyprávění mělo místy až neskutečný spád, což se o mnoha filmech s politickou tematikou rozhodně říct nedá. Další klad vidím v hereckém obsazení. Christian Bale byl kolikrát úplně k nepoznání, do role Dicka Cheneyho se vžil se vší vervou a jeho osobnost dokonale vychytal. Ovšem velice zdatně mu sekundovali i Sam Rockwell se Stevem Carellem a ani Amy Adams se nenechala zahanbit. Každopádně se jedná o zajímavý snímek, který mi trochu poodhalil zákulisí amerického politického systému. (75%) ()

dr.fish

Asi tu bylo mnoho očekávání, hereckých hvězd bylo požehnaně. Všichni se asi cítili jako občané USA podvedení a chtěli si v tomto filmu zahrát, ab vyjádřili svůj názor či co.  Jenže scénář jaksi chyběl, jako by to spíchli za odpoledne z Wikipedie a Christian Bale slíbil, že zahraje infarkt. To by tak asi mělo stačit. Pár informativních titulků, aby se nám v tom divák neztratil. Nuda, nuda, šeď, šeď. 40% ()

HonzaBez

Nevím, zda se mají točit filmy o žijících osobnostech, obzvláště jde-li o politiky. Spíš bych řekl že nikoliv a že příběh amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho měl být natočen až mnohem později, aby bylo možné získat určitý výraznější odstup. Zvláště za současné situace se totiž tento film zcela jistě nevyhne označení, že jde o prvoplánový protirepublikánský pohled na věc. I když takový ten film (možná) ani není... Přesto na tomto filmu po umělecké stránce jistě něco je. A určitě to není jen velmi realistická podoba jednotlivých hlavních protagonistů americké politiky v éře prezidenta George W. Bushe a velmi věrohodné herecké ztvárnění hlavní postavy ze strany Christiana Balea Hodně zajímavý a rozhodně originální je už samotný koncept (částečně retrospektivního) vyprávění, v němž nás fiktivní (?) postava vypravěče v řadě rozličných životních situacích provází celým filmem až do svého tragického konce, kdy se jeho osud nečekaně spojí s osudem viceprezidenta Cheneyho. Celá ta (skoro) závěrečná část filmu odehrávající se během transplantace Cheneyho srdce se spoustou střipku z jeho života, na mě na jednu stranu působila poněkud zmateně. V okamžiku, kdy jsem však byl konfrontován s pohledem na viceprezidentovo vyjmuté (mrtvé) srdce, mi došlo, jak silnou výpověď najednou film nabízí. Tedy "silnou" za předpokladu, že přijmeme onu silně kritickou (až negativistickou) výpověď o tomto muži. Nejsem Američan a tak asi nemohu zcela objektivně posoudit, nakolik je tento film ve svém hodnocení této postavy blízký skutečnosti. Osobně mi třeba přijde, že snaha autorů předvést prezidenta Bushe ml. jako naprostého ňoumu, který se nechá od svého viceprezidenta silně manipulovat, realitě moc neodpovídá (v tomto směru je Stoneho film W. určitě plastičtější). Viceprezident Cheney tak možná ve skutečnosti neměl ve svých rukou tolik moci, jak se nás o tom snaží tento film přesvědčit. Přesto však když v samotném závěru z jeho úst slyšíte, jak chladně a zároveň naprosto sebevědomě odpovídá na otázku, zda cítí nějakou osobní vinu či odpovědnost za tragický vývoj války v Iráku, cítíte že jste měli tu "čest" se v tomto filmu potkat s někým vskutku mocným a významným. Bez ohledu na to, co si o tomto muži po shlédnutí tohoto filmu vlastně myslíte... ()

chelseaman22

Po předlouhé době je možné vidět Christiana Balea v nejlepší formě. Film je po řemeslné a scénáristické stránce perfektní, a co navíc, nabízí obrázek muže, o kterém drtivá většina obyvatelstva ani neví, že existuje. Docela by mě zajímala reakce George Bushe, který dle filmu působil jako nýmand, který se dostal do úřadu pouze díky svému papá. Ani by mě to vlastně nepřekvapilo. 75% Celosvětový příjem k 20. 2. 2019: $55,630,876, což je 0,93 násobek rozpočtu ()

UhLee

(7/10). Vůbec, ale vůbec jsem nečekal, že mě film po psychické stránce takto rozloží. Je to také možná způsobené situací v Rakousku, ale i tak mě zjištění (s mírnou nadsázkou), že USA stvořilo IS naprosto šokovalo. V americké politice se orientuju vážně jen velmi okrajově, ale když jsem viděl tyhle zvířata, tak si říkám, že v politice je to sakra těžké nebýt zkorumpovaný nebo prostě jen hrát podle pravidel. Osobnost Dicka Cheneyho byla brilantně (jako vždy) zahrána Christianem, který kvůli rolím prochází extrémními proměnami a ani tento snímek nebyl vyjímkou. Ten chlap je prostě blázen, ale ten blázen sakra umí. Sekunduje mu tu Steve Carell a Sam Rockwell. Bez těchto tří pánů, by ten film byl o ničem. Dostalo mě to.. A to jsem se na ten film nechtěl dívat. Já hlupák.. Jsem neskutečně rád, že jsem se přeci jen podíval. Za tu depresi, kterou teď mám to stálo. ()

Tosi

Chudák Christian Bale, musel nabrat takový špeky a zmizet pod kupou makeupu, ale byl senzační a předvedl opět svoji extratřídu. Film mi sice chvílemi připadal jako prodloužené večerní zprávy, ale určitě to nebyly jen suché politické žvásty. Je zřejmé, že Dick Cheney strašil hodně hodně lidí jako duch. Ovšem komu jména Dick Cheney nebo Donald Rumsfeld nic neříkají, ruce pryč. ()

Johnny.ARN

Každý ročník má svoj politický film. Je fajn sledovať, ako sa vedia amíci šikovne pohrať s vlastnou históriou, ako vedia podsúvať fakty a celé to podať v zlatom obale so skvelými hercami. Pocitovo veľmi dlhé. Avšak ten prierez jeho životom ide presne tak, ako si predstavujem. Nikde sa nezdržiava veľmi dlho. Obsadenie a masky skvelé. Určite lepšie ako Sázka na neistotu a človek sa aj niečo priučí. Strih a masky by to mohlo zobrať, pri hereckých nominačkách som skeptickejší. 3 z 5 ()

Sonnik

Power is one hell of a vice. Nejlepší Bale od Prestige. Kdo zná trošku background tak si to nesmírně užije. "Well, George, I, uh... I'm a CEO... of a large company. And I have been Secretary of Defense... and I have been White House Chief of Staff. The Vice Presidency is a mostly symbolic job." ()

elanius

(26/2019) / Až na Balea je Vice neskutočne rutinný kus, ktorý sa o nič moc nesnaží, teda ak nerátame snahu o nejaké tie nominácie. Pre divákov ktorý majú radi politiku a podobné filmy verím, že to bude viac ako zaujímavé, pre všetkých ostatných zostane v pamäti snáď len parádne nastrojený Bale. (5/10) ()

Unnamed

Busy-busy-bee! Sice jsem od svého posledního komentáře viděl něco přes sto filmů, u žádného mě ale nehnala potřeba se k němu jakkoliv veřejně vyjádřit, a vystačil jsem vždy s rychlým vteřinovým odkliknutím hodnocení. Nyní po 15 měsících musím prolomit mlčení a pokusit se obhájit těch 5*. Začnu z druhého konce. Dle mého je film rozkouskovaný a poměrně dost zmatený - na rozdíl od The Big Short se toho McKay ani moc vysvětlit nesnaží, a pracuje pouze s náznaky. Očividně ale také zcela úmyslně, protože se ani nesnaží zachytit nějak komplexněji osobu a životní příběh Dicka Cheney, či události, kterých byl přítomen. Namísto toho divákům ukazuje vliv moci v rukou člověka bez skrupulí. A ne jen jednoho, všech angažujících se v politice a blízko u moci, ať již přímo či nepřímo. Muž hodiny, Dick Cheney, je jen kulisou poodkrývající fungování moderního světa. Světa, který takový možná byl vždy, ale nikdy předtím nebylo tak jednoduché vidět, že v něm skoro nic nefunguje. Úsvit technologií nám dal možnost zachytit momenty, které by jinak nebyly věrohodné, a pomoci je rozšířit do celého světa během vteřiny. Nevědomost je doopravdy blažená, ale bohužel se před pravdou (možná ne zcela úplnou a přesnou) člověk nemá moc kam schovat. Upřímně se mi styl vyprávění vůbec nelíbil. Proč tedy 5*? Za herecké výkony, filosofickou hodnotu, kterou jsem ve filmu viděl, a za neuvěřitelný a absurdní smysl pro humor McKaye při prezentování smutných životních pravd. Žádný jiný film mě snad nikdy v životě nedonutil tolikrát brečet smíchy, a že takových scén bylo! Pokud vás světová politika a dění ve světě vůbec nezajímají, asi bych se filmu vyhnul. Pro všechny ostatní to určitě stojí alespoň za zhlédnutí. Možná vám film alespoň vykouzlí smutný úsměv na tváři, tak jako mně. ()

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (více)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

19.03.2019

Studio United Artists znovu ožívá

Studio United Artists znovu ožívá

06.02.2019

Sto let poté, co legendární tvůrci D. W. Griffith, Mary Pickford, Charlie Chaplin a Douglas Fairbanks založili první distribuční a produkční společnost na podporu nezávislých filmových umělců, studio… (více)