Černá zmije

• Velká Británie Blackadder
Velká Británie, (1983–1989), 12 h 15 min (Minutáž: 30–35 min)

Scénář:

Richard Curtis, William Shakespeare (divadelní hra), Rowan Atkinson (více)

Kamera:

Bill Broomfield

Rowan Atkinson, Richard Murdoch, Roger Sloman, John Savident, Brian Blessed, Bill Wallis, Gretchen Franklin, John Hallam, Stephen Gressieux, Angus Deayton (více)

Série(4) / Epizody(24)

Recenze uživatele TERRORDROME k tomuto seriálu (4)

The Black Adder (1983) (S01)

Vždy som mal rád Mr. Beana, ale potom som narazil na Čiernu zmiju a odvtedy mi Bean pripadá len ako infantilný pako. Pravda, všetci sa zhodujú v tom že prvá séria Zmije, odohrávajúca sa v stredoveku, je celkovo najslabšia a ja sa tiež pripojím. Trpí to hlavne svojou teatrálnosťou a Atkinsonovými jalovými pokusmi o protopitvorenie. Tie jeho ksichty ho síce preslávili ako Beana, ale v Zmijákovi sú úplne mimo. On je tu Edmund vôbec taký odstrkovaný a vyjukaný chudáčik, ktorého jeho šialene vytlemený kráľovský otec stále volá Edgar. Keď však pominieme tieto začiatočnícke chyby je to stále nálož typicky britského zádrapčivého, silno čierneho až morbídneho humoru a ostrých hlášok. Predovšetkým potom posledné dve epizódy o lovcovi čarodejníc a bande rapavých zabijáckych vagabundov sú poriadne drsne našlapané. Taktiež oproti ďalším sériám je tu Edmundov sluha, smrdutý hajzlipuciar Baldrick dosť inteligentný. Zato lord Percy Percy je hneď skraja dokonalý vôl. Mňa to chytilo a ďalšie série už boli len lepšie a lepšie. ()

Černá zmije II (1986) (S02)

Zmiják sa prehupol zo stredoveku do renesancie, nasadil brčkavú parochňu, pirátsku náušnicu a permanentne mrzutý ksicht. Už to nie je ten vyhúkaný blbček ale parádny kus cynického hajzla s jazykom tak ostrým, že by s ním mohol rezať diamanty a ktorého hlavnou pracovnou náplňou je neustále prskať a štekať jedovaté poznámky a urážky po všetkých naokolo. Predovšetkým jeho dvaja verný kumpáni Percy a Baldrick to schytávajú len to fičí. Percy je stále rovnaký kretén, zato čo sa týka Baldricka, ten podstúpil radikálnu degeneráciu a jeho IQ je teraz maximálne jednomiestne. Humor je stále poriadne čierny a agresívno hašterivý ako sa na poriadny britcom patrí. Môj najobľúbenejší diel je jednoznačne "Peniaze", kde Edmund dlží prachy banke čiernych mníchov a ide po ňom ľudožravý úchylný biskup. A Percy stvorí pomocou čiernej alchýmie rýdze zeleno. Spomenúť treba aj kapitána Ruma, neustále sypajúceho absurdné prirovnania. Naopak, trocha otravné mi prišlo trio z kráľovského dvora v zložení protivná kráĺovná, pätolízačský lord Melchett a stupídna vychovávateľka, ktorých zábavkou je neustále buzerovať. Ale inak je to vymakané takmer k dokonalosti. ()

Černá zmije III (1987) (S03)

Čierna zmija nezaháľa ani za Napoleona a aj keď je z neho už len sluha, neváha so snobským výrazom zdrbať každého kto mu vlezie do cesty. A že má funkciu priam k posratiu, princ George je vylízaný ako riť a slúžiť mu znamená byť neustále v ohrození že vás zabije nejaké nasraté hovado či bomba. Edmund Čierna Zmija však zvládne každú situáciu s baletnou gráciou a štipľavou urážkou na perách. Situáciu mu komplikuje aj jeho verný, avšak takisto absolútne nemtavý poskok Baldrick, ľudský ekvivalent tropického močiara. Zmiják má držku na raketový pohon, hláškuje a uráža, je sprostý ako hovno na kravate, neustále žehlí pricove priesery a snaží sa nahrabať si pre seba koľko sa dá. Skrátka je v skvelej forme. Najviac sa mi asi páčila hneď prvá epizóda, kde Čierna Zmija falšuje voľby v prehnitom obvode ( "vy ste jediný volič v prehnitom obvode? Áno, prevzal som to od pôvodného voliča, ktorý si neštastnou náhodou brutálne odrezal hlavu keď si česal vlasy." ) Z obsadenia ubudol Percy a pribudol nedoštudovaný doktor House ako stupídny princ George. A v jednej epizóde sa objaví aj samotný Chris "Rimmer" Barrie v úlohe francúzskeho revolucionára. Tretia séria drží kvalitu, som spokojný. ()

Černá zmije IV (1989) (S04)

Zmiják to dobačoval do štvrtej série brodiacej sa bahnom zákopov 1 svetovej vojny. Keď narukoval, mal za to že anglická armáda bojuje zásadne len proti meter vysokým pygmejom so zastrúhaným ovocím miesto zbraní, ktorí sa dajú jednoducho ubiť topánkou. No a teraz sedí po pás vo vode, s hrnčekom horúceho blata v ruke, horúčkovito premýšľajúc ako sa vykrútiť nezmyselným rozkazom dementného velenia ktoré ich posiela na smrť. Niet tu čo získať, snáď okrem bajonetu do brucha alebo yperitu do ksichtu. Bezmocnosť voči osudu si Edmund Čierna Zmija Kompenzuje hlavne nekonečným cynickým hláškovaním a drobnými vylomeninami, ako napr. zožratie vzácneho poštového holuba generála "mrožieho ksichta" Melchetta. Humor je čierny ako latrína v rómskej osade, bohapusté vtipkovanie pred vlastnou popravou pomáha znížiť krvný aj črevný tlak. Ešteže má Edmund dvoch podriadených, na ktorých si môže denne trénovať svoj jedovatý jazyk. Blbého a blbšieho, teda konkrétne naivného prosťáčika Georga a santusáckeho vylízanca Bladricka, ktorého v inteligencii a šarme preští aj kopcom naložená hajzlová misa. Prskajúci zmiják a jeho Parta Šit si usierajú z absurdnosti vojnovej mašinérie a riadne sa do toho opierajú. Štvrtá séria je v podstate dovedená k doonalosti, najviac sa mi páčil diel o leteckých esách s brutálne namachrovaným lordom Flasheartom čo ukáže Baldrickovi aký to je pocit keď sa mu vetry preháňajú vo vlasoch. Aj samotný Červený barón Von Richthoffen túži priučiť sa Anglickému záchodovému humoru. A to finále má silu, hrdinovia síce nemajú nádej na prežitie, ale humor ich neopúšta až kým sa nestratia v hmle. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz