Kamera:
Bill BroomfieldHudba:
Howard GoodallHrají:
Rowan Atkinson, Richard Murdoch, Roger Sloman, John Savident, Brian Blessed, Bill Wallis, Gretchen Franklin, John Hallam, Stephen Gressieux (více)Série(4) / Epizody(24)
-
The Black Adder (1983) - 6 epizod
-
Černá zmije II (1986) - 6 epizod
-
Černá zmije III (1987) - 6 epizod
-
Černá zmije IV (1989) - 6 epizod
Recenze (27)
Celý seriál by klidně obdržet označení (pro některé varování) obsahuje kvalitní britský humor a nebyla by to klamavá reklama. Rowan Atkinson ve své druhé nejlepší roli. Dobré dílo komedie nepotřebuje mnoho někdy stačí kulisy jak z československé kulisove pohádky. Co je dobré mít jsou dobré humorné dialogy a to Černá zmije napříč staletími má. ()
Každá série se odehrává v jiném období britské historie, počínaje rokem 1485 a koncem roku 1917, a zahrnuje šest půlhodinových epizod. Blackadder sleduje neštěstí Edmunda Blackaddera (Rowan Atkinson), který je v každé sérii členem stejné britské rodinné dynastie. V každé sérii je naznačeno, že postava Blackaddera je potomkem té předchozí, ačkoli nikdy není uvedeno, jak a kdy se kterémukoli z Blackadders, kteří jsou obvykle mládenci, podařilo zplodit děti. V první sérii není Edmund Blackadder nijak zvlášť bystrý a je mnohem intelektuální horší než jeho služebník Baldrick (Tony Robinson). V následujících sériích se však pozice obracejí: Blackadder je chytrý, vychytralý, intrikující a manipulativní. ()
Unaired pilot: škoda, že jsem k tomu neměl titulky, ale jinak je to stejně dobré, jako vše ostatní z Černé zmije - teda kromě Boldricka, kterého na štěstí pak už vyměnili. Stejnej nápad je pak použitý i v jednom díle první série, i když už ne tak parádně. Úlisnej skvělej Atkinson, to je to nejlepší, co ze sebe kdy dostal a nemá na něho ani Bean. Jeho Černá zmije a Boldrick jsou jednoznačně nejlepší postavy seriálu, Percy vtipnej není, ale aspoň vyplňuje místo. Urážky, přiřovnání a situace jsou tak šílené, že jsou zralé na chrst. Jinak je to tam snad samej Richard a ten v podání Briana Blesseda - no, dá se snést, ale s tou přehnaností to někdy až moc přehání. PS: na dabing se vyserte, v origiálne je Edmundův smích dokonalej... 2. série: On sice je Percy někdy strašně suchej, ale bez něho by to nebylo ono. Edmund je zas úplně jinej, než v první sérii, ale hlášky a ksichty jsou geniální. Škoda té královny Alžběty, ta je zahraná/napsaná dost blbě, stejně jako její chůva Nursie. Boldrick je ale úplně nejlepší, nejšpinavější stvoření, které se kdy dostalo do něčích služeb. Nejde mluvit jen o jehou hlouposti, ale i o nápadech, s kterejma vždy přijde. Rozesmíval mě snad ještě víc, než samotnej Edmund. Ve třetí sérii jsem věděl, že uvidím mladého Hugha Laurieho a taky jsem věděl, že nebyl moc vtipný. To se docela potvrdilo, protože hrál úplného blbečka. Na štěstí Zmije coby hlavní sluha si s ním nebral servítky a často ho sejmul takovou hláškou, že se divím, že mu za ni nevymyli hubu. A hláškuje, jak je zvykem, vždy a všude a v jakékoliv situaci. Nemůžu tvrdit, že tahle série je moje nejoblíbenější, ale bez ní to prostě nejde, protože stejně se tam najde hromada skvostů. Zato čtvrtá je asi v mém hodnocení ta nejlepší. Prostředí zákopů nikdy nebylo vtipnější a líbí se mi, že se tam vlastně sešel celej ansámbl ze všech předchozích sérií. Celej ten seriál je prostě jedna velká bomba plná typického anglického humoru a jako takovej ho můžu všem doporučit. ()
Jelikož zde na databázi došlo v průběhu let k odlišnému rozdělení seriálu, než jaké tu bylo původně, berte to prosím jakožto souhrnný komentář, kdy jednotlivé série jsem tu postupně komentoval dvanáct let nazpět. Celý seriál je sám o sobě úchvatným dílem už pro své střídání jednotlivých dějinných období, kdy opakující se herecké obsazení své charaktery v dalších pokračování posouvají dále. Patřím k té většině, která první sérii považuje za takový náčrt možností, kdy je skoro až zázrak, že BBC svolila k natočení pokračování, neboť výpravnost úvodního sexteta epizod je možná až na škodu... Druhá až čtvrtá řada se pak stávají takřka bezchybnou záležitostí. I přesto, že Rowana Atkinsona s Hughem Lauriem svět zná pro jiné jejich role, zde podle mě zažívají životní chvilku. První jmenovaný nemá možnost v Mr. Beanovi využít svůj sarkasticky znějící hlasový projev, zatímco ten druhý je coby Dr. House až příliš vážný a už ne tak typicky "britský". V našich končinách se oproti minulosti povedlo napravit letitý zločin v podobě českého dabingu, nevhodně obsazeného a přeloženého, s překrýváním originálu navrch. Ale i když je nové přemluvení poslouchatelnější, doporučuji sehnat jednoznačně s titulky. Celkovou zábavu pak ještě posilují doplňkové díly - "Vánoční koleda", "Léta kavalírů" a "Zpátky jen krok". I.série - 70%, II.série - 100%, III.série - 100%, IV.série - 90% ()
Tento typ humoru mě neoslovuje. 1) 28letý (v první řadě) Rowan Atkinson ve svém předbeanovském období jasně prokazuje své komediální nadání. Problém mám ne s tím, jak hraje, v tom je báječný, ale co hraje a co mu scenáristé vložili do úst. Ani rovněž 28letý (ve třetí řadě) Hugh Laurie mě svým expresivním hereckým pojetím příliš nezaujal._____ 2) K porozumění narážkám a vtipům na anglickou historii jsou třeba dosti rozsáhlé znalosti. I když jsem měl pocit, že většině narážek a vtipů rozumím, vtipné mi prostě nepřipadly, možná lehounce úsměvné. Brutální namixovaný smích doprovázející každou rádoby hlášku mi přišel spíš trapný než podněcující veselí._____ 3) Bez mučení přiznávám, že jsem viděl vždy jen první díl z každé řady. I když jsem zaznamenal určité rozdíly v koncepci jednotlivých sérií i v kvalitě humoru, to nejdůležitější - celkové pojetí a styl humoru - bylo stále stejné._____ 4) Není divu, že ani humor Červeného trpaslíka či Monthy Pythonů mi nesedne. Patří totiž do stejné škatulky. Ale třeba Mr. Beana zbožňuji. Tak nevím... ()
Galerie (12)
Photo © British Broadcasting Corporation (BBC)

Zajímavosti (35)
- V epizodě usvědčí domnělého špiona na základě chytáku, že Hull patří společně s Oxfordem a Cambridge k proslulým univerizitám. V roce 1917, ve kterém se přibližně odehrává 4. série seriálu, ještě neexistovala univerzita v Hullu, ta byla založena až v roce 1927. (Shakaar)
- Tim McInnerny hrál postavu Darlinga s tikem v oku. Po šestitýdenním natáčení mu však tik zůstal a trvalo dva měsíce, než se jej zase zbavil. (Kulmon)
- V epizodě "Vojenský lazaret" řekne Melchett (Stephen Fry) Edmundovi (Rowan Atkinson), že Oxford je dost příšerná díra. Fry studoval v Cambridge, zatímco Atkinson na Oxfordu. (Kulmon)
Související novinky

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz
Nejoblíbenější uživatelé ČSFD.cz tradičně sestavili trojku nej filmů a seriálů, uvedených do distribuce nebo na filmových festivalech v uplynulém roce. S pěti hlasy jednoznačně vyhrávají mezi filmy… (více)
Reklama