Reklama

Reklama

Černá zmije

(TV seriál)
  • Velká Británie Blackadder
Komedie / Historický
Velká Británie, (1983–1989), 12 h 15 min (Minutáž: 30–35 min)

Série(4) / Epizody(24)

Recenze (23)

sator

všechny recenze uživatele

Každá série se odehrává v jiném období britské historie, počínaje rokem 1485 a koncem roku 1917, a zahrnuje šest půlhodinových epizod. Blackadder sleduje neštěstí Edmunda Blackaddera (Rowan Atkinson), který je v každé sérii členem stejné britské rodinné dynastie. V každé sérii je naznačeno, že postava Blackaddera je potomkem té předchozí, ačkoli nikdy není uvedeno, jak a kdy se kterémukoli z Blackadders, kteří jsou obvykle mládenci, podařilo zplodit děti. V první sérii není Edmund Blackadder nijak zvlášť bystrý a je mnohem intelektuální horší než jeho služebník Baldrick (Tony Robinson). V následujících sériích se však pozice obracejí: Blackadder je chytrý, vychytralý, intrikující a manipulativní. ()

Ampi 

všechny recenze uživatele

Celý seriál by klidně obdržet označení (pro některé varování) obsahuje kvalitní britský humor a nebyla by to klamavá reklama. Rowan Atkinson ve své druhé nejlepší roli. Dobré dílo komedie nepotřebuje mnoho někdy stačí kulisy jak z československé kulisove pohádky. Co je dobré mít jsou dobré humorné dialogy a to Černá zmije napříč staletími má. ()

Reklama

MarekT 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Jelikož zde na databázi došlo v průběhu let k odlišnému rozdělení seriálu, než jaké tu bylo původně, berte to prosím jakožto souhrnný komentář, kdy jednotlivé série jsem tu postupně komentoval dvanáct let nazpět. Celý seriál je sám o sobě úchvatným dílem už pro své střídání jednotlivých dějinných období, kdy opakující se herecké obsazení své charaktery v dalších pokračování posouvají dále. Patřím k té většině, která první sérii považuje za takový náčrt možností, kdy je skoro až zázrak, že BBC svolila k natočení pokračování, neboť výpravnost úvodního sexteta epizod je možná až na škodu... Druhá až čtvrtá řada se pak stávají takřka bezchybnou záležitostí. I přesto, že Rowana Atkinsona s Hughem Lauriem svět zná pro jiné jejich role, zde podle mě zažívají životní chvilku. První jmenovaný nemá možnost v Mr. Beanovi využít svůj sarkasticky znějící hlasový projev, zatímco ten druhý je coby Dr. House až příliš vážný a už ne tak typicky "britský". V našich končinách se oproti minulosti povedlo napravit letitý zločin v podobě českého dabingu, nevhodně obsazeného a přeloženého, s překrýváním originálu navrch. Ale i když je nové přemluvení poslouchatelnější, doporučuji sehnat jednoznačně s titulky. Celkovou zábavu pak ještě posilují doplňkové díly - "Vánoční koleda", "Léta kavalírů" a "Zpátky jen krok". I.série - 70%, II.série - 100%, III.série - 100%, IV.série - 90% ()

Radiq 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Unaired pilot: škoda, že jsem k tomu neměl titulky, ale jinak je to stejně dobré, jako vše ostatní z Černé zmije - teda kromě Boldricka, kterého na štěstí pak už vyměnili. Stejnej nápad je pak použitý i v jednom díle první série, i když už ne tak parádně. Úlisnej skvělej Atkinson, to je to nejlepší, co ze sebe kdy dostal a nemá na něho ani Bean. Jeho Černá zmije a Boldrick jsou jednoznačně nejlepší postavy seriálu, Percy vtipnej není, ale aspoň vyplňuje místo. Urážky, přiřovnání a situace jsou tak šílené, že jsou zralé na chrst. Jinak je to tam snad samej Richard a ten v podání Briana Blesseda - no, dá se snést, ale s tou přehnaností to někdy až moc přehání. PS: na dabing se vyserte, v origiálne je Edmundův smích dokonalej... 2. série: On sice je Percy někdy strašně suchej, ale bez něho by to nebylo ono. Edmund je zas úplně jinej, než v první sérii, ale hlášky a ksichty jsou geniální. Škoda té královny Alžběty, ta je zahraná/napsaná dost blbě, stejně jako její chůva Nursie. Boldrick je ale úplně nejlepší, nejšpinavější stvoření, které se kdy dostalo do něčích služeb. Nejde mluvit jen o jehou hlouposti, ale i o nápadech, s kterejma vždy přijde. Rozesmíval mě snad ještě víc, než samotnej Edmund. Ve třetí sérii jsem věděl, že uvidím mladého Hugha Laurieho a taky jsem věděl, že nebyl moc vtipný. To se docela potvrdilo, protože hrál úplného blbečka. Na štěstí Zmije coby hlavní sluha si s ním nebral servítky a často ho sejmul takovou hláškou, že se divím, že mu za ni nevymyli hubu. A hláškuje, jak je zvykem, vždy a všude a v jakékoliv situaci. Nemůžu tvrdit, že tahle série je moje nejoblíbenější, ale bez ní to prostě nejde, protože stejně se tam najde hromada skvostů. Zato čtvrtá je asi v mém hodnocení ta nejlepší. Prostředí zákopů nikdy nebylo vtipnější a líbí se mi, že se tam vlastně sešel celej ansámbl ze všech předchozích sérií. Celej ten seriál je prostě jedna velká bomba plná typického anglického humoru a jako takovej ho můžu všem doporučit. ()

Nassau 

všechny recenze uživatele

Pro mě jednoznačně nejlepší počin od Atkinsona, který je doplněn skvělým Tony Robinsonem. Anglický humor ve své téměř vrcholné podobě a je jedno, jestli se zrovna koukáte na epizodu z hlubokého středověku nebo 1. světové války. Další z nesmrtelných seriálů, který postupem svého cynického věku zraje. Jako hnusné a levné víno od nepřátelského frantíka! 1. série 8/10, 2. série 9/10, 3. série 8/10, 4. série 9/10. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (35)

  • V roce 2000 se 4. řada seriálu umístíla na 16. místě v seznamu "100 nejlepších britských televizních pořadů" vytvořeném Britským filmovým institutem. (M4rkl4r)
  • Epizoda "Zrozen pro trůn královský" je remejkem pilotního dílu. (Kulmon)

Reklama

Reklama