Neznámý voják

• Finsko Tuntematon sotilas (více)
Finsko / Belgie / Island, 2017, 179 min (Alternativní 133 min)

Režie:

Aku Louhimies

Předloha:

Väinö Linna (kniha)

Kamera:

Mika Orasmaa

Hudba:

Lasse Enersen

Eero Aho, Johannes Holopainen, Jussi Vatanen, Aku Hirviniemi, Hannes Suominen, Arttu Kapulainen, Paula Vesala, Samuli Vauramo, Joonas Saartamo (více)

Stalin a Hitler si v roce 1939 domluvili rozdělení vlivu v sousedních zemích a brzy zahájili i jejich porcování. A nikdo jim v tom příliš nebránil. Společně obsadili Polsko, Stalin zabral Lotyšsko a Estonsko. Na řadě bylo Finsko, po kterém Rusové žádali vydání Karélie ležící na jejich hranicích blízko Leningradu. V listopadu 1939 bez vyhlášení války vtrhla Rudá armáda do Finska, ale i přes mnohonásobnou převahu v mužích i zbraních nedokázala finskou obranu prolomit. Až po několika měsících tzv. Zimní války vybojovali na Finsku část území. V roce 1941 se situace změnila. Německá armáda vtrhla do Sovětského svazu a Finsko se rozhodlo vybojovat obsazené pohraničí zpět. Tento válečný konflikt mezi malou severskou zemí a totalitní komunistickou mašinérií připomíná boj Davida s Goliášem. Válečné drama Neznámý voják vypráví příběhy jedné finské jednotky, která se postavila během této války na obranu země proti agresorovi. Film vystihuje drsně a realisticky skutečný válečný konflikt, vidí jej očima různorodé skupiny mužů, kterou pevně spojila válka. Film vznikl podle knižního bestselleru Väinö Linny, který pro jeho příběhy čerpal i z vlastní zkušenosti. (Cinemart)

RAFT

Pěkně natočenej film.Bitva od začátku až po samej konec .Ve filmu se bojuje za každého počasí .Film viděn 180 minut.Za mě 80% ()

Shitonit

Finskej film..průser..až do nedávný doby, kdy mě ty marťani nějak voslovili.. Válečnej film...v poslední době samej průser, dost neba..tzn předem schazuju... Film bez nějaký hlavní figury...totální píčovina, vo co bych tam jako měl tak asi zoufat.. No a konečně..vo druhý světový toho byl natočenej fakt mrak hoven a sraček, a všeho, ...co by mě asi mělo upoutat, co ?? NO.................. upoutal mě nějakým zázrakem Neznámej voják, asi že... měl dost procent ? nevim. Každopádně jsem to přežvejkával, poopopopopotáčel, a nějak mi to lezlo ušima, a čím jsem se prokousával ke konci, tím si mě to celkově získávalo,.... Jako Antti je dobrej super sráč, toho bych angažoval i do svýho lajfu,... no a jak to končilo, a co to ve mě jako zanechalo, ...se nedá jako popsat,...a moje myslivna nemá kondici ani voprávnění tenhle humáč skomentovat.. Takže, jedním slovem závěrem..Dostdobrejbijákpičo. ()

dkas

Masakr. V podstatě hned od začátku vám to napálí kulku někam do těla, pak to na chvilku zvolní, ale pak to kulkou více či méně otáčí a zjevně se v tom vyžívá. Film je hodně drsný, hlavně nic nepřiklášluje, na druhou stranu se nevyžívá v tom, jak jednotliví členové jednotky umírají. A že jich je opravdu hodně. Líbily se mi také, zřejmě autentické, projevy v rádiu, když útočili, bylo to na odvěkého velkého nepřítele, který je už 500 let utiskuje. Po obratu ale domlouvají mír se svým velkým sousedem. No prostě válka nemá logiku. ()

elimS

40% - komentář 20ti slovy: Vojácí chodí po lese, občas střílejí, kopou a kecají...dokola to stejné. Čekal jsem víc. Filmařina výborná, ale bez pořádného děje. ()

Najt

Tohle je přesně film kde se nemůžete rozhodnout jak ohodnotit, protože 5* je moc ale 4* zase málo. Zkrátka jedná se o neskutečně dlouhej a náročnej film, který vám dá drsnou dávku válčení. Neviděl jsem nic, kde by se děj odehrával tak dlouho na bojišti jako tady, a to je dobře. Žádný med kolem huby, žádný srdceryvný melodramata alá hollywood, kde jde o příběh, zvraty, romantiku, prostě žádný Pearl Harbor. Tady jde hlavně o boj, což je dobře, a ten je zpracovaný parádně a hlavně realisticky. Bojišť je několik, na každém se zdržíte několik jednotek až desítek minut, pak chvíli oddech a zase ratata, někde jinde. Bojuje se v lese, na sněhu v lese, v trávě, chvíli na vodě, v zákopech, kulky lítají ze všech stran, všude výbuchy a parádní nazvučení. Na velké tv v luxusní kvalitě s domácím kinem to je opravdu požitek. Na druhou stranu nějaké větší emoce a trochu toho příběhu jako takového, mi tam chybělo a to byl důvod proč jsem nedal plný počet. V první půlhodině hlavně film trpí tím, že nevíte kdo je kdo, nikdo vám nevysvětlí příběhy vojáků a ty se skromně dozvídáte v průběhu, což je škoda, protože si ty postavy oblibíte někde okolo půlky filmu, a proto je ta druhá půlka lepší, dostaví se i emoce a příběh postav, situace se zhorší a vojáci umírají a celkově je ta válka ještě nemilosrdnější. Film vzešel s finské produkce a proto to je jiné, není to Hollywood a je to film o válce a to splňuje naplno, takže je to válečný zážitek s perfektní audiovizuální stránkou. Samozřejmě mohlo by tam být víc úmrtí, více detailních zranění apod. Ale to uz jsou spíše jen kosmetické záležitostí. Každopádně doporučuji prodlouženou verzi uz jen skrze sžití s postavami. Já se někdy podívám ještě na tu alternativní dvouhodinovku a možná změním hodnocení na plný počet, protože po válečné stránce je to parádní zážitek a takových filmů až tak moc zase není. ()

Taffey

Nepředstavitelná nuda. Půlku filmu mám za sebou a v podstatě se nic neděje. Vidím to s českým dabingem, a ten je katastrofální. Spád 0, děj 0. A to mám rád pomalé filmy. ()

Tamdydam

Očekáváte-li jatka, tak ano, dostanete jatka. Ale o moc víc už nečekejte. Mezi jednotlivými souboji se rýsuje schématické vykreslení charakterů postav, aby se jednotlivé jateční kusy daly odlišit i jinak, než podle vzhledu. Takže v průběhu filmu postupně zjistíte, že tohle je šablonovitý dobrák, tenhle zase svině, ten čerstvě ženatý romantik, další nevtipný vtipálek/veselá kopa (nebo retard, kdo ví), tohle prosťáček, tamten myslitel,... Z té řady tuctových postaviček, které nemají co říct (a také nic zajímavého až do porážky na jatkách neřeknou) jakž takž vyčnívá jen sedlák na trestné výpravě, který má alespoň nějaké charisma. I když jeho sebevražedné chování ve vztahu k vyšším šaržím moc logiku nedává. Takže nemůžu říct, že by mě film nechal chladným (na to byl až příliš brutální), ale postavy mi k srdci nepřirostly, nějaký příběh o přátelství (nebo alespoň příběh) na pozadí války se nekonal, takže mě to opravdu moc neoslovilo. ()

smatana.sk

Sledoval som to paralelne s verziou z roku 1955 a vyšší rozpočet a moderná filmárčina sa výrazne prejavili: príbeh je hlbší, postavy lepšie prekreslené, o bojových scénach ani nehovoriac. Z filmu cítiť istú bezvýchodiskovosť a sklamanie fínskych vojakov z ich výboja k rieke Svir, avšak armádne a politické vedenie Fínska predviedlo rovnako dobrú prácu, ako vojaci - podrobnosti o Pokračovacej vojne sú zhrnuté tu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pokra%C4%8Dovac%C3%AD_v%C3%A1lka Ak máte chuť absolvovať vojenské dejiny Fínska v 20. storočí vo filme, odporúčam začať filmom Raja 1918, kde je popísaný vznik sovietsko-fínskej hranice, pokračovať klasickým dielom Talvisota o zimnej vojne, Tuntematon sotilas (2017) o Pokračovacej vojne. Potom Tali-Ihantala 1944, o udržaní hranice v roku 1944. K Laponskej vojne (vyháňanie hitlerovcov) som nenašiel žiadny kvalitný hraný film, takže dokument Vojna v severnej Európe, 2. časť (Spálená zem). ()

Pohodex

Na první pohled je vidět, že tento snímek neměl takový rozpočet jako jiné hollywoodské filmy. To však nemění nic na tom, že válka je zde vyobrazena mnohem věrohodněji než ve většině z nich. Osobně mě to nevtáhlo natolik, abych udělil hodnocení 5*, dokonce si myslím, že kratší stopáž by filmu prospěla. Občas tam bylo hluché místo a hlášky vojáků se někdy opakovaly. Celkově je to kvalitní válečný film z epochy, která není jinými filmy důkladně zmapována. Viděno v kině. ()

ACDCKL

Nevím proč, ale proč takovýhle film neumí natočit i zde v ČR. Chápu, že naší kinematografii brzdí z větší části rozpočet, pač tento film rozhodně levný nebyl, viz. bojové scény, které však nepotřebují žádné CGI. Tento film má nádherné bojové scény, příběh, kulisy, drama, tzv. love story. Filmu z mého hlediska nic nechybí a 135 minut uteče jako voda. 5*. ()

stone

Ten film, ač není obsahově nějak překvapivý a ve srovnání s jinými válečnými filmy nijak výjimečný, má v sobě zvláštní kouzlo a silné charizma. ()

horor2

Paráda, finové mi zase dokázali, že jejich filmy stojí za to. Dokonce si myslím, že je tento majstrštick stejně výborný jako třeba Zachraňte vojína Ryana a podobně laděné klenoty. Hlavní hrdinové přirostou hned k srdci, akce výborná - krásně nasnímaná, hudba taktéž doladí a podtrhne 3 hodinový finský skvost! Byl bych hloupý, kdybych tady něco slepičil, prostě doporučuji všem milovníkům válečných filmů. ()

Plastík

Podle mého velmi dobře natočené. Chlapi to hráli moc dobře. Ale čím dál více si uvědomuji, jak jsou filmy o válce smutný a nešťastný. Filmy o válce už nebudu hodnotit, protože se na ně přestávám koukat. tečka ()

PaulCZE

Tříhodinová podivnost s nepřehlednými postavami, korunu tomu nasazuje finský RamboŠvejk, který vystřílí celý batalion rusů a ještě k tomu pronese nějaké to lidové moudro.. tohle a několik dalších věcí (např. dialogy) to celé posouvají do absurdna, jinak by to mohl být nejlepší válečný film poslední doby. Další mínus jsou stále stejné bojové scény a klasické promíchání s romantickými prostřihy. Přitom ze začátku to mělo takový pěkný kontinuální náběh, který bohužel skončil někde v Petrozavodsku (1/3 filmu). ()

thomasnikrs

Zatím nejlepší a nejlépe zpracovaný válečný film, jaký jsem kdy viděl.. Nevěděl jsem mnoho o konfliktu z ll. světové války mezi Finskem a Ruskem, ale děkuji za tento film.. za jeho úžasné a autentické zpracování. Ta obrovská statečnost při počátečním útoku proti přesile Rusů a pak ta odvaha při zoufalém ústupu... Přátelství mezi vojáky, nesmyslné rozkazy, ztracené lásky, ale i přesto neskutečné odhodlání a naopak beznaděj a smíření... Děkuji, je to opravdu dokonalý filmový zážitek a proto ***** ()

helrohir

Ako fanúšika vojnových filmov ma vždy poteší, keď sa dostanem k filmu, ktorý mapuje nejaký menej známy konflikt, ktorý je vo filmovej tvorbe zväčša opomínaný, respektíve filmy o ňom sú neznáme a ťažko dohľadateľné. Tento film vsádza, podobne ako Nolanov Dunkirk, na väčšinou neznáme charaktery, ktoré sú len súčasťou celku, a divák si k nim (až na jednu výnimku) nemôže vybudovať nejaký vzťah. Tým pádom je film aj bez výraznejších emócií, ktoré by sa vryli pod kožu. Taktiež tu chýba nejaká ucelenejšia dejová linka, keďže film je prakticky len súvislou lekciou z histórie Pokračovacej vojny. Na druhej strane vyniká vynikajúcimi akčnými scénami, ktoré si vystačia aj bez zvýšenej brutality, nakoľko je väčšina týchto scén točená akoby z pohľadu prvej osoby, kde nepriateľov predstavujú len vzdialené záblesky streľby či matné postavy v zaprášených zákopoch. V tomto smere treba pochváliť kameramana, ktorý výrazne navyšuje kvalitu týchto sekvencií. Film sa vyhýba akémukoľvek pátosu či národnej hrdosti, proste prezentuje kus fínskej histórie s čo najrealistickejšieho pohľadu. Ak tu niekomu chýba nejaká hlbšia myšlienka alebo nosný motív, môže mať svojím spôsobom pravdu, ale nemôže poprieť, že ide o perfektne natočenú esenciu vojnového žánru. 80%. ()

Mykhaluu

Tříhodinové válečné tažení tam a zase zpátky s rozhledem o situaci zprostředkovaným pouze očima vojáků a válečných zpráv vysílaných v kině. Protiválečná myšlenka se táhla od optimistického počátku až do hrdinného válečně - politického konce přiměřeně decentně. Díky finským jménům se mi některé postavy hůře identifikovali, ale sžil jsem se s nimi dost na to, abych těžce nesl jejich ztrátu. Realisticky natočeno od prostých rodinných scén až po neuvěřitelně hrdinské situace (snad jen realističnost toho, zda by Rokkovi prošlo jeho svojské chování, nezodpovězenou je otázkou pro neznalého poměrů finské armády té doby). Subjektivně velice silný zážitek. Velice silný. ()

72. Jussi Awards - výsledky

72. Jussi Awards - výsledky

24.03.2018

Již po dvaasedmdesáté byly oceněny nejlepší finské filmy za uplynulý rok. Nejlepším filmem je drama Nekonečná cesta, proměnilo šest nominací ze třinácti. Kromě nejlepšího filmu posbírala ceny za… (více)