Frank Galvin (Paul Newman) je právníkem potácejícím se v hluboké osobní i profesní krizi. Jeho specializací by údajně měly být žaloby o odškodné vůči nemocnicím a doktorům, kteří svým jednáním způsobili těžké zdravotní následky či dokonce smrt. Zatím však své zákazníky marně shání v pohřebních síních a své neúspěchy léčí alkoholem. Starý přítel a vzor Mickey Morrissey (Jack Warden) se ho snaží přimět k rozumnějšímu životnímu přístupu a sežene mu též po delší době první významnější případ. Frank má rázem pro co žít a odhodlaně se pouští do takřka beznadějného boje proti uznávané nemocnici, respektovaným doktorům a jejich týmu právníků v čele s velezkušeným Edwardem J. Concannonem (James Mason)... V hlavní roli se měl původně objevit Robert Redford, avšak nebyl spokojen s tím, že by si měl zahrát alkoholika. (Pohrobek)

Dvojirakri

Sidney Lumet, režisér jednoho z nejlepších filmů které kdy vznikly - Dvanáct rozhněvaných mužů, se pustil do dalšího soudního dramatu, tentokrát z druhé, té viditelné části, a opět se mu povedlo, samozřejmě s notnou dávkou pomoci šikovných scénáristů, vynikajícího kameramana a dokonalého Paula Newmana, vytvořit film který moje oči a uši přišpendlil k obrazovce na celé dvě hodiny bez výjimky! Děkuji, aplauduji a ukládám do paměti, tohle si moc rád zopakuji! ()

adamm90

Další zajímavý počin od Sidneyho Lumeta. Začátek filmu byl pro mne sice trošku zdlouhavý, ale jak se začínal rozvíjet případ, začal se stejně tak rozjíždět i film, takže ( protože to nemělo na "12 Angry men" ) nakonec dávám 4*, ke kterým jako obvykle přispěl senzačním výkonem i Paul Newman. ()

JimJam

Naprosto neskutečný film ve svém žánru. Paul Newman jako právník zosobňující touhu po spravedlnosti mi připoměl Attica Finche (v podání Gregoryho Pecka) z filmu Jako zabít ptáčka. Film o tom, že spravedlnost nenajdeme v symbolech a vznešených idejích, ale nejprve ji vždy musíme nalézt v sobě. ()

Signore

Absolutní hodnocení má u mne "na svědomí" hlavně Newman, jehož stále nejistý advokát činí toto klasické, po většinu času de facto šablonovité soudní drama věrohodným a nezapomenutelným. Akorát se obávám, že v odvolacím řízení by to projeli ...:) (Ad J. Connor) ()

vrgulnik

Citlivě natočený film ze soudního prostředí, skromně se krčícího vedle spektáklů typu Philadelphia, Erin Brockovich nebo Pár správných chlapů. Bez patosu, bez velkých ovací, fikce ne nepodobná potencionální realitě. Tradiční postavička zkrachovalého alkoholika čelícího nerovným podmínkám těch velkých a mocných tady docela funguje. Obvyklý formát těchto právnických dramat je ozvláštněn vedlejšími postavami, které nemusí překvapivě být až tak vedlejší. ()

gizi

Pokud člověk neodejde od pomalu se rozjíždějícího, dost průměrného filmu, bude odměněn za srdce beroucí finále. Díky tomu 75%, 14.9.2013. ()

PSyk

Téměř dokonalé, ale na 5* to u mne stačí. Především pro uměřený minimalismus - za celý film se nikdo nerozčílí a neřve, i ta facka je komorní. Je působivé, z jakého minima (1 se mění na 9) dokázali scénáristé vytěžit maximální zvrat a navíc to předem avízovali!! Takhle si může po finále říci (spolu s Newmanem :-), jak jsme blbí, že jsme to neprokoukli dřív. Věta: "Můžeme jako odškodnění nabídnout více, než žaloba žádá?" ukázala, že spravedlnost někdy zvítězí i efektně. ()

dauby

Špatný film, špatná režie a především mizerný scénář. Nezachrání to ani Paul Newman. Stokrát omílané klišé, kterak právnický outsider porazí renomovanou právnickou firmu, je zde podáno mimořádně diletantsky. Psychologicky je to zcela nevěrohodné (prvních půl filmu se Newman potácí v alkoholiické nnemohoucnosti, když tu se najednou vzchopí), hrozně rozvleklé (hlavně první polovinu filmu) a hlavně scénáristicky ubohé: celý film nuda a výsledek je založen na jednom jediném nečekaném svědectví... Ne že by tahle "nečekaná" zápletka nebyla i v jiných filmech, ale tady je to udělaná tak uboze, až je to k pláči... Překvapuje mě, že se k tomu Paul Newman propůjčil. Dvě hvězdy je maximum, z toho jedna hvězda za Paula, jinak hrůza. ()

foils

Atmosférický, ale nepříliš vyrovnaný film rozvíjí mimo jiné havlovské téma litery vs. smyslu zákona - a činí tak poněkud školometsky, do toho trocha obligátní kritiky zkažené vrchnosti. Začátek poněkud roztahaný, ve druhé části se naopak s dramatickými událostmi roztrhne pytel. Film nikoliv dokonalý, ale neurazí a dopřeje i nějaké to ozvláštnění ve formě (spoiler) polovičního happyendu. ()

Calvus77

Jednu zálibu máme s panem režisérem společnou a tou jsou soudní dramata. Toto dílko není oskarová podívaná (že by slabší ročník?), příliš nepřekvapí, ale rozhodně neurazí a Newman zde předvádí svůj standardní výkon. Film plyne skutečně pomalu, ale v roce 82 taky ještě diváci nebyli rozmazleni (nebo zdegenerováni?) dynamickou zkratkovitou dějinnou linkou. Jen to znovupostavení na nohy zlomeného alkoholika mohlo být scenáristicky zvládnuto lépe, ale filmu samotnému to nevadí. ()

Bránolog

Byl jsem na tom v roce 1986 nebo 87s jednou spolužačkou ze střední školy a film si moc nepamatuju. Zato tu spolužačku si pamatuju moc dobře. Už bohužel není mezi námi a mně je to moc líto, protože to byla bezvadná baba. ()

Elanornegra

Pokorna drama, s vynikajucim Newmanom,, ktory zobrazuje pravnika v znacne dezolatnom stave, ktory sa vdaka "the last" pripadu este raz vschpi a pokusi sa vyhrat. Pomale, skoda ze hudobna stranka 0 bodov. Dej pomerne predvidatelny, i ked je pravda, ze na tuto temu bolo uz niekolko snimkov 65% ()

karelondatra

Na mě tento film zapůsobil. Nemá dechberoucí spád, jede svým tempem, ale jede dobře. Oceňuji přirozenost, s jakou je vyrobený, nejen Newman, ale i všichni ostatní se na tom úspěšně podílejí. ()

andy60

Filmy ze soudního prostředí nebývají zpravidla nijak akční, takže jsem žádnou smršť ani nečekal, ale tohle plyne opravdu velmi pozvolna a děj se posouvá kupředu až příliš pomalým tempem . Chválit Newmana za herectví je myslím zbytečné, snad to chtělo trochu zkrátit a sestřihat, aby to dostalo větší náboj. ()

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

16.05.2023

Oznamování velkých projektů těsně před začátkem festivalu v Cannes pokračuje a po novince Rona Howarda tak dostáváme zprávy také o chystaném a poměrně unikátním filmu amerického režiséra a dramatika… (více)