Frank Galvin (Paul Newman) je právníkem potácejícím se v hluboké osobní i profesní krizi. Jeho specializací by údajně měly být žaloby o odškodné vůči nemocnicím a doktorům, kteří svým jednáním způsobili těžké zdravotní následky či dokonce smrt. Zatím však své zákazníky marně shání v pohřebních síních a své neúspěchy léčí alkoholem. Starý přítel a vzor Mickey Morrissey (Jack Warden) se ho snaží přimět k rozumnějšímu životnímu přístupu a sežene mu též po delší době první významnější případ. Frank má rázem pro co žít a odhodlaně se pouští do takřka beznadějného boje proti uznávané nemocnici, respektovaným doktorům a jejich týmu právníků v čele s velezkušeným Edwardem J. Concannonem (James Mason)... V hlavní roli se měl původně objevit Robert Redford, avšak nebyl spokojen s tím, že by si měl zahrát alkoholika. (Pohrobek)

chelseaman22

Tak odpornej ksicht u soudce jsem ještě neviděl (a snad už neuvidím). Fakt, že se nakonec "zničehonic" objeví korunní svědek mi bylo jasný už od invaze v roce '68. Celkově (vyjma soudce) velice povedené. 86% ()

farmnf

Slušné, slušné právnické drama. Obdoba Pár správných chlapů ale není to přesné. Tento film vás rozhodně nebude nutit to po 20 minutách vypnout. ()

andriy

Na ta nejlepší filmová soudní dramata se chystám již dlouho a díky ČT2 jsem začal s touto klasikou Sidneyho Lumeta. Ze snímku rozhodně zklamaný nejsem, nicméně na 5* to (i přes charisma Newmana, krásu Charlotte Rampling a znechucení ze slizkého soudce a obhájce) prostě není. Přesto silně nadprůměrný snímek, kterému k absolutoriu v podobě 5 hvězd chybí jen málo. ()

hanagi

Vůbec mě to nezasáhlo. Možná je to tím, že jsem od Lumeta čekala poutavější a vyostřenější soudní drama. Ale možná jsem jenom viděla až příliš mnoho filmů, jejichž hrdinové - alkoholické trosky, se nakonec vypnou k nadlidskému výkonu, aby navzdory všem překážkám, i zradě ve vlastních řadách, překonali sami sebe a prosadili spravedlnost. A možná se jenom nemám dívat na dva filmy s Paulem Newmanem v jediný den, protože je jasné, že budu srovnávat. ()

Pecival

Ten příběh je prostě příliš standartní - osamocený právník stojící proti korporaci (nemocnici), velkému týmu zlých právníků, které vede nějaké eso, celou dobu dostává nakládačku, ale v závěru vytáhne eso z rukávu a zázračně to ukope - doufam, že nebudu bit za spoil, ale tohle musí být každému jasné od druhé minuty. V tomto případě (ne že bych tomu rozuměl), vlastně obhajoba roznesla na kopytech všechny důkazy obžaloby (způsoby nechme stranou), takže rozhodnutí je poněkuď podivné. Ne že by se na to špatně koukalo, ale nenabízí to nic co by člověk neviděl tisickrát jinde, prostě takové klasické soudní drama... a nevytrhne to tentokrát ani Newman. ()

upson

Komorní drama z právního prostředí a jako bonus grandiózní výkon jednoho z největších gentlemanů všech dob, kterým Paul Newman bezesporu byl! ()

Han22

Naprosto klasiké soudní drama, které se pevně drží žánrových škatulek a přesto je výborné. Pomáhá tomu hlavně strhaný alkoholik a looser Paul Newman, jenž táhne film hodně dopředu. EDIT 2024: Lumet a soudní film to prostě nemohlo zklamat. Já soudní filmy řadím automaticky do krimi, ale tady ten příběh (žaloba nemocnice za zanedbání péče) bylo skoro čistokrevné drama. A Lumet ho natočil staticky, v pomalém tempu bez větších zvratů, jak kdyby se ani nepsal rok 1982. Na druhou stranu mě to vůbec nevadilo, protože to téma je silné pro každého kdo se někdy cítil bezmocný tváří v tvář českém zdravotnictví (případně české justici - zkorumpovaný soudce). Všichni herci tady ždímají ze sebe maximum. A Paul Newman? Ten absolutně fantastický - zestárlý, ožralý, zdeptaný, pochybující, vzdávající se právník, který se rozhodne ještě jednou zabojovat za něco, co tící jako správnou věc. Zkrátka klasické, výborné zahrané soudní drama na 4*. ()

Vajonek

Obsahuje drobné spoilery... S americkými filmy z právního prostředí mám mnohdy potíž, spočívající v tom, že s cílem být velkolepé, srdceryvné, napínavé, bývají nerealistické, příliš patetické. To Rozsudek nebyl, resp. minimálně tak ve svém průběhu nepůsobil. Ale stejně mi v tom filmu něco chybělo k tomu, aby mě dokázal výrazněji zaujmout. Možná svižnější tempo - ač je/byl Paul Newman borec, nějak mi nestačilo sledovat ho dlouhé minuty jak někde rozjímá, popíjí, sem tam s někým prohodí nějaké to slovo (těch interakcí s dalšími lidmi - svědky, nemocnicí atd. - tam asi na můj vkus mohlo být více; mohlo to být méně rozvláčné). U soudu to začalo být o trochu zajímavější, např. svědecká výpověď Kateleen Costelo byla silnou záležitostí a už už se mé pomyslné váhy začaly naklánět od tří ke čtyřem hvězdám. Ta Frankova trpitelská "otloukánkovská" pozice mi ale i v soudní síni po nějaké době přestávala být sympatická a vlastně jsem i vzhledem k tomu průběhu dost překvapená, jak nakonec rozhodla porota - až si tak teď říkám, že komu více sedne postava Franka, kdo se na ni dokáže více napojit a uvidí v ní výrazněji než já (které to přebíjela různá jeho negativa či určitá "nemastnost-neslanost") symbol marně vypadajícího boje s větrnými mlýny, který stojí za to bojovat, symbol čestnosti, spravedlnosti, tomu bude možná automaticky více sedět celý film..? Definitivně pro tři hvězdy a 60 % jsem se pak rozhodla v samotném závěru, který byl z mého pohledu příliš neuzavřený - chápu, že postava Charlotte Rampling měla představovat spíše než milenku určitý střípek symboliky toho nečestného a nesportovního právnického (advokátského) světa, přece jen by si to ale podle mého zasloužilo (v obou právě zmíněných rovinách) nějaké výraznější finální vyústění. ()

cab

Klasika mezi filmy ze soudniho prostredi, kde (Paul Newman) jako Galvin svym charismem a odhodlanim pro dobro veci predvadni jeden ze svych paradnich vykonu. Jedine jeho pribeh se mi zdal ponekud stroze banalni, protoze starsi pravnik se sklonkem k alkoholismu se ujme pripadu sveho zivota mi opravdu prijde malinko ohrany. Se zbytkem nemam zadny problem, i kdyz jako mladsi generaci mi chybi vetsi filmovost, ale chapu, ze zamer byl film nechat komornejsi a o to v nekterych momentech pusobivejsi. 70% ()

Scevola

Jednoduchy a priamociary dej, bez bombastickych zvratov a prekvapiveho konca. Niekto by mohol povedat ze je to nuda. Ale praveze vobec nie, tento film ma dostal atmosferou a skvelym vykonom Paula Newmana. 8/10 ()

F.W.Colqhoun

Ráno jsem se řízl při holení tak, že jsem málem vystřízlivěl. Soudní dramata Sidneho Lumeta se od sebe liší především počtem rozhněvaných mužů. Zde jsou dva: Jack Warden si rolí zodpovědného přihravače vylepšuje pověst po snad až příliš věrohodné svini v Lumetově klasice a Newman hraje ztroskotance a ožralu dobře, přestože po divácích nelze chtít, aby uvěřili, že by někdo s podobnou fazonou mohl padnout až na dno. Sdílím Lumetovu fascinaci procesem produkce spravedlnosti a některé jeho předsudky a touhy: Totiž že by se vzácně mohla potkat alespoň na dohled s pravdou. Lumet z dokumentárních i dramaturgických důvodů podtrhává mnohaúrovňovou nerovnost, postihující soudní praxi - zaujatost soudců, propastné rozdíly mezi možnostmi různých aktérů, možnosti ovlivňování, špionáže a kličkování. Roztomile starosvětská americká touha po tom, aby každý dostal, co jeho jest, ústí i v tomto Lumetově filmu v erupci patosu, která schází čím dál víc nejen ve skutečnosti. Je vždycky úleva, když se objeví svědek, který není Žid. ()

Teabag

Úžasný právnický koncert Sydneyho Lumeta, který sice nepřekročil svůj stín v podobě 12 Angry Men, ale dost se mu přiblížil. Ale zatímco posledně jmenovaný film se odehrával pouze v jedné místnosti a chtě nechtě musel sklouznout k určitému schematismu, The Verdict se tohle netýká. Není to film jen o právu a jakémsi všeobjímajícím pocitu spravedlnosti. The Verdict je především drama jednoho člověka, který hledá ztracenou důstojnost a smysl života, což Paul Newman zahrál naprosto parádně. ()

prezdivaka

Musím se sklonit před trvalou hodnotou děl Sidneyho Lumeta. Jeho věci vynikají především naprostou autenticitou, ke které mají filmy z nynější doby většinou velmi daleko. Tento film je po všech stránkách brilantní a patrně kdyby byl natočen dnes, vypadal by zcela jinak. Je mi jasné, že dnešní divák vyžaduje dynamickou kameru, emotivní hudbu a především - herecké výkony, které tak dobře zná. Z televize, seriálů... Nic takového mu Lumet nenabídne. Jeho herci jsou opravdoví a Newman syrový ve svém absolutní minimalismu. Většinu emocí nechává uvnitř a divák z nepatrných náznaků odkrývá souboj dobra a zla. Je smutné, že filmu někdo vytýká pomalost a nudnost. Asi jakobychom vytýkali široké řece, že teče pomalu a stále stejně. Ne není to horský potok. A tento film nemá berličky, které tu recenzenti často zmiňují u hloupých a špatných filmů - nádhernou hudbu a dramatické aranžma. Je to jen život! ()

lucijelucije

Právnickou tématiku opravdu můžu, a s P. Newmanem nemůžete šlápnout vedle, tenhle film má geniální spád, jsou tady výborné hlášky a jde tady cítit neuvěřitelný boj a zápal vyhrát spravedlnost. S. Lumet je samet v tomhletom žánrů. ()

conery1

Keď je pravda a spravodlivosť pre človeka prvoradá, nemal by sa živiť ako právnik. Aj o tom je tento film. Ale hlavne o ľudskej hrdosti. Škoda, že takých právnikov, ako Frank Galvin, stretávame iba vo filmoch. Paul je výborný, ale kedy nebol? ()

Mikino00

No co říci, přes pomalé tempo se prokoušete k závěru, který je podle mě až příliš násilně ukončen ve prospěch spravedlnosti. Newman roli vládl na jedničku s hvězdičkou. ()

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

16.05.2023

Oznamování velkých projektů těsně před začátkem festivalu v Cannes pokračuje a po novince Rona Howarda tak dostáváme zprávy také o chystaném a poměrně unikátním filmu amerického režiséra a dramatika… (více)