Frank Galvin (Paul Newman) je právníkem potácejícím se v hluboké osobní i profesní krizi. Jeho specializací by údajně měly být žaloby o odškodné vůči nemocnicím a doktorům, kteří svým jednáním způsobili těžké zdravotní následky či dokonce smrt. Zatím však své zákazníky marně shání v pohřebních síních a své neúspěchy léčí alkoholem. Starý přítel a vzor Mickey Morrissey (Jack Warden) se ho snaží přimět k rozumnějšímu životnímu přístupu a sežene mu též po delší době první významnější případ. Frank má rázem pro co žít a odhodlaně se pouští do takřka beznadějného boje proti uznávané nemocnici, respektovaným doktorům a jejich týmu právníků v čele s velezkušeným Edwardem J. Concannonem (James Mason)... V hlavní roli se měl původně objevit Robert Redford, avšak nebyl spokojen s tím, že by si měl zahrát alkoholika. (Pohrobek)

vozralec

Ňumík žaluje nemocnici, popíjí alkohol, používá ubrousky a má krtka v domě. Občas úmyslně vzdálená kamera. ()

Duke90

Není to úplně jeden z těch "nejžhavějších" Sidneyho filmů, ale stále se jedná o velmi silný nadprůměr. Trochu jsem se bál nudy a tentokrát i oprávněně, protože než se Paul trochu vymaní z toho svého deliria a litování sebe sama, tak už nějaký ten čas ve filmu uplyne. Chvílemi jsem dokonce zvažoval jen tři hvězdičky, ale samotný proces mě nakonec "ukecal" k mírnému nadhodnocení. Jamesi Masonovi bych na konci nejradši dal jednu pěstí, ale jak skvěle to zahrál, to mu určitě nemohu upřít! ()

macetoma

Pokud bych hledal právníka, tak beru Paula Newmana. Bože, jak ten dovede být přesvědčivý. Z obyčejného, nezáživného a předem ztraceného soudního procesu Vám udělá drama neskutečného kalibru. Paul Newman, pan herec. Dávám 4 hvězdy. ()

Pitryx

Příběh se těžkopádně prodírá vánkem scénáře, a když hrdina potká v baru ženskou, jako v každém filmu se toto prodírání zastaví, a na místě přešlapuje. No, ještě že nenásledovalo obvyklé, co dělal, když byli malí a jakéže to ponožky nosila prababička. Nu, jinak jde o pohádku neúplatného advokáta, který ač ve svrabu odmítne spoustu peněz. Jasně že tomu všichni diváci věří. Tedy alespoň ti, kteří nemají všech pět pohromadě. Asi tak jako já jsem ihned věřil, že v hospodě nalévají alkohol až po okraj sklenice, jak vidno v jednom z úvodních záběrů. Zato závěr byl vyumělkovaný a afektovaný. No, budiž dáno něco za to, že jsem to dokoukal do konce. 2013091412140/12335 ()

kubilov

Rozsudek je bez pochyb jedno z těch spíše slabších právnických dramat. Paul Newman je sice jako ožralý právník na pokraji zatracení přesvědčivý, jenže to nebylo nijak překvapivé, protože v jeho filmografii je ožrala snad každá druhá jeho role. Jinak samotný případ mě příliš nazaujal, spíše tedy dost nudil. ()

subic

Paula Newmana v roli žíznivého advokáta namaskovali v jeho 57 letech tak, jak vypadal po 70ce. Na mě je to příliš roztahané a zdlouhavé, kdyby to bylo kratší o půl hodiny, byl by to zajímavý film. Navíc jsem hledal toho Bruce Willise a nenašel. ()

Pete

Rozsudek musel být tak trochu filmem "pro pamětníky" už v době svého vzniku, tak oldschoolově působí. K výsledné morální katarzi se dopracovává pomalu a postupně, přes mnohé překážky a pochybnosti, o to je pak výsledný dojem působivější, jak to ostatně Lumet uměl, a obvykle se mu to dařilo. Vydatně tomu pomáhá Mametův poměrně neobvykle strukturovaný scénář pro soudní drama. Nejcennější na tom je však samozřejmě samotný Newman, neuvěřitelně sympatickej chlap na svém místě. Snažili se tu, aby zarostlým stništěm, delšími vlasy a v laciném obleku s panákem v ruce vypadal ošuntěle a sešle, jenže přesto z toho pořád vychází prostě jako luxusní manekýn, co i ve svém věku sbalí v baru kteroukoliv o 20 let mladší kočku, a je to zkrátka navěky ten největší Frajer Paul. ()

Cyberboy

Neskutečně pomalý a ze začátku ukrutně nudný film z právnického prostředí, který se hlemýždím tempem prokousává k poměrně silnému filosofickému konci. Ten bohužel z celkové, více než dvouhodinové stopáže, zabere pouhých 15 minut. (6/10) ()

a0001

Solidná nuda, film bez zvratu či vyvrcholenia. Film o charaktere a súde, k rozsudku prišlo po mizerných peripetiách úplne ľahko. ()

pollstro

V oblasti filmů ze soudní tématikou přichází Sidney Lumet, tvůrce nejznámějšího soudního filmu Dvanáct rozhněvaných mužů, s velmi odlišným snímkem, jelikož zde hlavní postava právníka nepředstavuje typicky slušného, vzdělaného, inteligentního a dobrosrdečného právníka bojujícího za spravedlnost a pravdu. Naopak zde máme postavu, která se nachází na samotném dně nejen svého osobního života, který je plný alkoholu, ale taktéž i toho pracovního, odůvodněný nešťastnou událostí v minulosti, přičemž právě blížící se soudní proces se pro něj stává jedinou možnou cestou ke vysvobození a nalezení smyslu života. V tu chvíli dostává jeho život jistý impuls, najednou má pro co žít a je schopen tomuto případu obětovat téměř vše, i když se nachází v beznadějné situaci, jelikož nepřátelská strana má značnou výhodu. Paul Newman je naprosto fantastický a excelentní, roli právníka potápějícího se v alkoholu zahrál opravdu skvěle. Sidney Lumet a jeho zkušenost se soudní tématikou se prostě nezapře. Velmi pomalé tempo, ponurá atmosféra a skvělý rozbor člověka nacházejícího se na dně svého osobního a profesního života, ve kterém svádí souboj s ostatními, ale především sám se sebou. Jeden z nejlepších filmů se soudní tématikou. ()

izolator

Vynikající Paul Newman! Závěrečné scény jsou pro mě nezapomenutelným zážitkem! Sidney Lumet dokáže zpracovat příběh ze soudní síně velmi zdatně (viz. jeho Dvanáct rozhněvaných mužů). Tento film jednoznačně doporučuji fanouškům soudních dramat! ()

Delmondo

Až budu někdy někoho žalovat tak chci aby mě zastupoval právě Paul Newman, protože to jak zahrál toho zprvu ochlastaného, později velice odhodlaného právníka, který místo úplatku raději jde do předem prohraného soudního sporu proto aby dosáhl spravedlnosti je něco neskutečného. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10 ()

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

16.05.2023

Oznamování velkých projektů těsně před začátkem festivalu v Cannes pokračuje a po novince Rona Howarda tak dostáváme zprávy také o chystaném a poměrně unikátním filmu amerického režiséra a dramatika… (více)