Píše se rok 1939. Italský číšník Guido Orefice, překypující energií a hýřící bláznivými nápady, přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory. Ta už sice nápadníka má, on však udělá vše, aby ji zachránil od sňatku s nemilovaným byrokratem. Získá její lásku a vezmou se. Narodí se jim syn Giosué. Po pěti letech šťastného manželství je Guido kvůli svému židovskému původu odvlečen spolu se synem do koncentračního tábora. Aby před malým chlapcem zatajil šokující okolnosti a uchránil ho před hrůzami nacismu, předstírá, že všechno kolem je pouhá hra, připravená k synovým narozeninám. Hra, na jejímž konci na oba čeká velká odměna... (oficiální text distributora)

Theresia

Vážné téma opentleno benigniho humorem tak, že po filmu nejste tolik rozklepaní z hrůz, které byly páchány, jako třeba po shlédnutí Schindlerova seznamu. A řekla bych, že to, jak optimisticky se se vším Guido vyrovnává zčásti kvůli synovi, manželce a asi i sobě, dělá film velmi dojemným a naštěstí se nestala chyba, že by ta zvěrstva byla v tomto filmu jakkoli zlehčena. Byla to nádherná podívaná. ()

livuska

Film o láske a oddanosti, ktorý si ma hneď získal. Téma (2.svetovej) vojny už bola spracovaná nespočetne krát, no "Život je krásny" sa líši od všetkých ostatných najmä poňatím tohoto problému. "Smiech cez slzy" - to je to, čo ponúka. Nikdy by som neverila, že sa dá v koncentračnom tábore hrať na skrývačku. A predsa to tak je! Benigni nám ponúkol neskutočné, ba až rozprávkové situácie a zasadil ich do doby, keď bol smiech tým posledným, na čo ľudia mysleli. Spojil doslova nespojiteľné - zverstvá (v podobe vojny) s humorom. Urobil to citlivo a násilne zároveň, takže máte pocit, že musíte nejako pomôcť, zasiahnuť, proste tomu urobiť koniec. Zúfalstvo, ale aj obrovskú lásku k rodine som cítila až do špiku kosti. Škoda, že históriu už nikto nevymaže. Tento film je pre mňa nezabudnuteľným zážitkom a mementom za tým, čoho všetkého je človek schopný - lásky na jednej strane a masových vrážd na strane druhej. 5 ***** nielen za "Dobrý deň princeznička," alebo "Mária, zhoď mi kľúč," ale aj za to, že ten tank nakoniec prišiel, aj keď cena bola vysoká... ()

jasse

Velmi, velmi silný příběh. Ten film není vůbec naivistický, ani roztomilý, je mnohými zde nepochopený. Jeho hlavním tématem je snaha milujícího otce nejen zachránit svému synovi život, ale především mu zachovat duševní zdraví. Podařilo se mu to za tu nejvyšší cenu. Vynikající herecký i režijní výkon Roberta Benigniho, ti dva oscaři mu právem patří. ()

Dman

dokazete si predstavit, ze se prave nachazite v tom nejvetsim pekle a po celou dobu co tam jste, si myslite a verite, ze jde o pouhou hru, ve ktery muzete vyhrat vec, ktera pro vas znamena radost? Tak presne tenhle darek, dal Roberto Benigni malymu chlapci, ktery veril a prezil. Myslim ze jedno z nejlepsich veci od Benigniho a jedno z nejlepsich veci vubec.. Film plny humoru, ale zaroven smutku. Videl jsem ten film asi desetkrat a pokazdy si reknu: i kdyby bylo nejhur, zivot je krasny. Diky Roberto! ()

Marina111

Ak by som si sama mala vybrať rodičov (a z rôznych dôvodov by to nemohli byť moji biologickí) zrejme by to boli Roberto Benigni a Nicoletta Braschi, manželský pár hercov zodpovedných i za jeden z najkrajších filmov, akými sa Taliansko môže popýšiť. Alebo by to boli Guido Orefice a Dora, hlavné postavy spomínaného filmu - tohto filmu. Ak by sme mali hľadieť na tento snímok cez historickú optiku, zrejme by neuspel - no ako náhle dovolíme honotiť srdcu, je ťažké nepomyslieť si, že tento film je krásny. DOBRÝ DEŇ, PRINCEZNIČKA!, mnoho hádaniek, únos zo svadby, "ten blbec s vajcami", červený koberec rozprestrený v daždi, čarovné chvíle mladej rodinky ... a potom dlhá, naivná, no v podstate veľmi milá a emotívna hra o tank. Alebo tiež hra o život. Zvláštne pravidlá, zvláštne bodovanie, zvláštni ľudia ... To je aspoň zlomok toho, na čo akiste nebudete môcť zabudnúť. Aspoň ja nemôžem. A ani nechcem. Na to mám tento film a jeho hrejivú ľudskosť, schopnú roznežnieť a rozcitlivieť ma každým ďalším pozretím, priveľmi rada. Podobne ako Giosuého, azda najtalentovanejšie chlapča, aké sa kedy vo svete filmu vôbec objavilo. Aj preto mi je jeho predstaviteľ Giorgio Cantarini taký sympatický. A aké je najdôležitejšie posolstvo filmu? No predsa - ŽIVOT JE KRÁSNY. Vždy, všade, za každých okolností ()

Ollie235

Přiznám se, že mám s podobnými filmy většinou problém. Spojení prvků komedie a takového prostředí mi úplně po chuti není, ale i tak jsem si ten film náramně užil. Ono to snad jinak nejde. Benigniho Guido je postavou, která je přímo továrnou na optimismus a přenesl to dokonale i na mě. Jedinou vážnější výtku mám vůči vážnějším situacím, kdy šlo podle mě dost emocí přidat. Samotný konec to ale dokonale vynahradil. ()

kritiklon

Život je krásný stejně jako Benigniho nápady a tvorba! A to tak že dost! Tady nemám snad ani co říct. Humorné, krásné, dojemné......až k pláči! Moc hezký a sugestivní film, který stojí za shlédnutí a uznání diváka. Tady musí i třeba veškerá případná kritika jít stranou protože to jak Benigni dokázal zlehčit druhou světovou válku a útrpné koncentrační tábory, to je geniální. Takže kdyby někdo něco vyčítal( což by se zřejmě jistě něco našlo jako u všeho) tak je to necita! 91% ()

Nethar

Zpočátku to vypadá jako jedna z typických italských komedií, což je bláznivý typ humoru, který nemusím, ale film se rychle dostane do úplně jiné úrovně těžící s kontrastů. Hořkosladké, silný film. ()

Movie Gourmet

Nějak jsem se k filmu zatím nedostal, ale z doslechu vím, že je to hodně dobré a chci těm konkrétním lidem tuto "skutečnost" i věřit. Verdikt a komentář bude proto doplněn v budoucnu. ()

kamigava

Na jednu stranu krásný film, ale na druhou stranu velmi smutný. Roberto Benigni to zrežíroval i zahrál skvěle. Netradiční příběh z koncentračního tábora. Chudák táta. Oscar za hudbu je na místě. Konec filmu je velmi dojemný. ()

laepus

První film s Benignim, který jsem viděl a už jen díky tomu je pro mě tenhle film nezapomenutelný. Natočit o druhé světové válce něco tak lidského se zatím nikomu nepovedlo - zkrátka a dobře Život je krásný za všech okolností - je jen na nás, jak život bereme a jak se k němu postavíme. A malý Giosue je jedno z nejkrásnějších dětí, které jsem kdy ve filmu viděl. Ještě jednou - Život je krásný. ()

geimz

Filmový drahokam. Unikát, o ktorom som si pred zhliadnutím myslel, že ide o ďalší vojnový doják. Nikdy som si nemyslel, že by som sa nad príbehom z koncentračného tábora tak zabavil a z chuti zasmial. ()

Renfield

Život může být krásný a to v každé době... Alespoň tak se nám to snaží ukázat Roberto Benigni a vlastně mu to i jde. Nadsázky, je tedy občas trochu příliš, ale je to celé tak trochu pohádka, tak vlastně proč ne. Jenom ten číšník Guido byl tak ukecaný, že mě závěr vlastně ani příliš nedojal. Pravdou je, že je Roberto Benigni opravdu podstatně lepší jako režisér. A tak nám především za kamerou předvádí své jedinečné filmové dílo, s pravděpodobně jedinečným pohledem na válku a život vůbec. 80% ()

jarmik

První polovina filmu mi přišla jako stará komedie za 3*, ale tušil jsem, co přijde a jak to bude vypadat, a taky že jo. Věděl jsem, že to bude muset být až do konce sranda, i když to sranda už nebude moct být. Příběh otce, který věděl, že je lepší si do konce zachovat úsměv a naději, protože skončit úplně stejně ve smutku a beznaději je na hovno. ()

Kamas

"Neumíte si představit jak moc bych se s Vámi teď chtěl milovat.. Ale to nikdy nikomu neřeknu. A Vám teprve ne. Museli by mě mučit, než abych se k tomu přiznal." "A k čemu?" Že bych se s Vámi chtěl milovat. Ne jen jednou, ale tisíckrát. Ale Vám to nikdy neřeknu. To bych se musel zbláznit.." Tenhle film je moje srdcovka a i když se jedná o smutné téma holocaustu, je hlavně o lásce, o lásce k životu, odvaze a vnitřní síle. Tak jak je první půle úsměvná, ta druhá zahřeje u srdce a kdo říká, že ne, toho hřeje dodnes :). ()

Oralfabet

Ten nápad s koncentrákem a soutěží o tank je svým způsobem geniální a myslím si, že mohlo být docela náročné zpracovat ho tak, aby to nepůsobilo nevkusně nebo nevhodně, přece jen bych řekl, že holocaust je a vždy bylo dosti citlivé téma. Představte si třeba verzi Adama Sandlera. Nebo ne, radši nepředstavujte... ()

Kacitr

Film mi roky utíkal, ačkoliv jsem o něm slyšela už dávno. Benigni to zahrál skvěle, o tom žádná. Ten malý kluk byl kouzelný. Ale působilo to moc naivně a nejsem si jistá, zda by některé ty vylomeniny prošly...jenže.....kdo viděl, ví. Silné. Píchlo mě z toho u srdce. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů