Reklama

Reklama

Žár

(neoficiální název)
  • USA The Burning (více)
Trailer

Obsahy(1)

Neoblíbený táborový správce se stane obětí kanadského žertíku, který se však nečekaně změní v tragédii. O pět let později se hrůzně znetvořený muž vrátí na místo tragédie a mezi novými táborníky, kteří jeho příběh znají jen coby zábavně děsivou historku od táboráku, rozpoutá svými ostře nabroušenými zahradnickými nůžkami hrůzostrašný masakr. (nash.)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (98)

Shit 

všechny recenze uživatele

Burning je takovej slasher bratříček Pátku třináctýho, sice postava zabijáka nemá kultovní status, ale za to o to víc zabíjí a o to víc používá extrémně skvělou zbraň v podobě nůžek na křoví a že s nima může být docela dobrá zábava, tam ukázal hned několikrát, krom toho, to co tenhle film mohlo zničit, což byly masky, je tu celkem umě schovávaný a když už se s tim nakonec musí vyjít na světlo, tak, ač ta gumovost z toho čiší celkem dost, tak to vůbec nevadí. Typickej kvalitní slasher 80-tých let ()

Bloody13 

všechny recenze uživatele

Rok 81´ byl pro slasher velice plodný. Kromě druhého Friday the 13th a taktéž druhého Halloweenu přišel na svět i Antropophagus, Vrah Rosemary a v neposlední řadě taky tenhle neprávem zapomenutý klenot. Když se řekne The Burning, automaticky si vzpomenu na brutální scénu s vorem, kde šílený Cropsy vykydlí hned 5 táborníků. Bohužel je to i jediná scéna, kde gore Toma Saviniho dostane tolik prostoru. Je tu ale naštěstí parádní atmosféra lesů, ve kterém je dostatek strachu i přes den. Logika jde stranou, ale je více než jasné, kdo je jeho divákem: hororový maniak hltající Pátek třináctého či Sleepaway Camp, a ne žádný pseudointelektuál. Pro tuhle sortu diváků to bude jen další tupá vyvražďovačka, ale pro fanoušky tábornických slasherů je Žár doslova povinností. ()

Reklama

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Film, kde se vraždí zahradnickými nůžkami... Snímek je klasickým klonem Pátku 13. a má všechny ingredience, které k táborovým vyvražďovačkám patří - otloukánka (Brian Backer), frajera, blbou bloncku, starostlivou vedoucí a šíleného zabijáka, který měl zřejmě křídla, nebo v zadku vrtuli, jelikož nechápu, jak rychle dokázal být na několika místech najednou. Jde sice o béčkový film, vznikl ale v produkci MGM. Asi nejdůležitější pro tenhle horror je přítomnost Toma Saviniho - kvalitní masky a gore efekty. Zabodnutí nůžek do břicha vyděšené šlapky či přišpendlení svalovce skrze krk k trámu jsou vskutku mistrovským dílem. V jedné scéně na voru si Savini připomněl svoji práci na Pátku 13. - při probodnutí krku použil stejné trikové postupy, jako když je krk Kevina Bacona, ležícího na posteli, probodnut šípem. Obstojná kamera, dobrá hudba (místy připomene Carpentera), oblíbená sprchová scéna, přiměřená nahota a rozkošné rudé šplíchance. Dnešní vyškolený horrorový divák musí ovšem přetrpět (po slibném úvodu) pomalý rozjezd a následně si povzdychne, že masakr mohl mít daleko větší grády... ()

korbitch22 

všechny recenze uživatele

Jestliže jsem dal původní verzi Krvavého Valentýna lepší 3*, tady musim jít o stupeň níž. Další zapomenutá vybíjená pubertální mládeže, ze které se nestal kult a nedočkala se třiceti pokračování, dvaceti remaků a ani desítky prequvelů a na rozdíl od Krvavého Valentýnu docela zaslouženě zapadla . Vrah, je sice pořádná zrůdička, prostředí tábora je taky skvělý a pubertální herci docela dobří a to hlavně díky několika děckám, ze kterých v následujících letech vyrostly docela úspěšní herci (Fisher Stevens, Holly Hunter, Jason Alexander) a krásná Leah Ayres, která sice s herectvím sekla dřív, než pořádně začala, ale jako pichna Van Damma z Krvavého sportu dělá filmu velikou ozdobu. Tou další třešničkou na dortu je krásná Carrick Glenn, takže některým komentářům, že ve filmu hrajou hnusný herečky moc nerozumím, ale je mi jasný, že někteří zdejší klucí víc ocenili toho tupého bukvatýra v upnutých šortkách. Co se týče hororové atmosféry to je bída a funguje minimálně, jelikož film sráží opravdu strašná hudba, v některých pasážích docela funguje, ale většinou se jedná o naprosto nevhodně zvolenou melodii která z vraždy udělá komický zážitek a Tom Savini se mohl třeba klidně postavit na hlavu, ale jeho vytříbené gore tak přijde ve většině případů v niveč. Další věc je přesunutí děje z tábora někam dolů po řece do lesa, kde to ztratí atmosféru a taky to, že místy budované napětí režisér potopí mnohonásobnou vraždou na voru, kdy uhelák povraždí víc jak půlku herců najednou a je prakticky vymalováno, sice červeně, ale vymalováno. Začátky bratrského dua Weinsteinů tak nezačali úplně růžově a vzhledem k právě probíhající kauze mrdače Harveyho by mě zajímalo, jestli si Carrick Glennová roli taky pěkně vykouřila, protože to bych mu záviděl víc než kdejakou Angelinu Jolie.40%. ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Nad "The Burning" by Carol Clover hodně zaplakala. Vlivná filmová teoretička přišla s dnes široce používaným konceptem final girl a etablovala slasher jako subžánr pozitivně se nabízející feministickému pohledu. Na ni navazující studie, jako třeba práce Richarda Nowella dokládají, že i producenti slasherů v reakci na dobový trh vyloženě počítali s ženským publikem a žánr tak záměrně zabydlovali aktivními hrdinkami i dílčími motivy rezonující s ženskou částí publika. Oproti tomuto dobovému kontextu představuje "The Burning" fetišisticky násilnický a sveřepě misogynní protipól. Film se při tom vzpírá kauzalitě a vnitřní logice, ale právě že drží pohromadě svým opovrhováním ženami a jejich objektivizací. Dívky na smíšeném letním táboře jsou nahlíženy šmíráckou optikou a z jednotlivých situací vycházejí především jako coury, které dělají cavyky, ale při tom všechny myslí jen na sex. Samotného ústředního vrahouna pak má pohánět touha po pomstě za to, že mu parta namistrovaných kluků způsobila děsivé popáleniny, což tedy řeší tím, že místo aby likvidoval šikanující macho borce v táboře, tak radši primárně zabíjí dívky. Že by to vše nějak souviselo s tím, že tenhle biják produkoval i napsal Harvey Weinstein? ()

Galerie (64)

Zajímavosti (20)

  • Režisér Tony Maylam vybral vražednou zbraň (zahradnické nůžky) pro Cropsyho. (Chatterer)
  • Herci Jason Alexander, Fisher Stevens a Holly Hunter zažili v tomto snímku svůj celovečerní filmový debut. (Chatterer)
  • Příběh filmu je založen na legendě "The Cropsy Maniac", která se údajně odehrála v letním táboře v okolí New Jersey. (Chatterer)

Reklama

Reklama