Ledová archa

• USA Snowpiercer
USA, (2020–2025), 30 h 58 min (Minutáž: 43–53 min)

Předloha:

Jacques Lob (kniha), Benjamin Legrand (kniha) (více)

Jennifer Connelly, Daveed Diggs, Mickey Sumner, Sheila Vand, Alison Wright, Iddo Goldberg, Lena Hall, Aaron Glenane, Mike O'Malley, Karin Konoval (více)

Série(4) / Epizody(40)

Planeta zamrzla a v obřím vlaku, který krouží po zeměkouli, se poslední lidé snaží bok po boku přežít v křehké rovnováze. (Netflix)

Recenze uživatele tron k tomuto seriálu (3)

Ledová archa (2020)

Zápletka o post-apokalyptickom, futuristickom vlaku rútiacim sa naprieč zmrznutým svetom je geniálna. Ale ako prvá, tak ani druhá séria Snowpiercera (na rozdiel od fantastického filmu) bohužiaľ nedokázala dostatočne pútavo pracovať s vynikajúcou zápletkou a skôr alebo neskôr vždy skĺzla k banalite, divnému chovaniu postáv a nezaujímavým scenárom, ktoré len raz za čas vytrhlo z letargie niečo, čo bolo natoľko super, že ste tomu zase dali (nerozumne) druhú (tretiu, štvrtú, dvadsiatu...) šancu. Druhú sériu každopádne vnímam o nejaký ten vozeň pozitívnejšie. Jednak scenáre mi pripadali o čosi lepšie, jednak sa mi zdalo, že sa tvorcovia tentokrát viac vyhrali s dizajnom jednotlivých vagónov a jednak je tu diabolský Sean Bean. ()

Série 1 (2020) (S01)

Film ma uchvátil. Neuveriteľné scény (bitka dvoch armád), geniálna vízia, famózny nápad, parádny kasting, logický a nevyhnutný záver, nezabudnuteľné postavy. Viem, že som nebol jediný, kto si vtedy vravel, že by bolo fajn spracovať to ako seriál, aby bolo dosť času na rozobratie rôznych vecí, na ktoré vo filme proste nebol čas. Seriálové spracovanie by okrem toho scenáristom umožnilo detailnejšie sa ponoriť do sveta ohromujúceho vlaku, ktorý blúdi svetom a v jeho útrobách sa rodia generácie, ktoré už nevedia, aké je to, žiť „vonku“. Seriál prekvapivo napokon vznikol... a je zlý. Hlavne je to strašná nuda, ale mínusov by sa našlo viac. Napríklad nesympatický kasting (s čestnou výnimkou Jennifer Connelly ako pani vlaku) v čele s neskutočne fádnym ústredným hrdinom. Alebo skôr antihrdinom? Som jediný, kto bol na strane „vyššej“ vrstvy a vzburu tých zozadu bral ako začiatok konca (vo filme mi to nevadilo, skôr naopak, ale seriál tému dvoch odlišných svetov spracoval stokrát horšie)? Dialógy trhajú uši, akcie je málo a to, čo tu je, nestojí za reč. Ono, nápad poňať to ako vyšetrovanie vraždy (aspoň v prvej polovici, potom už je to o niečom inom) nie je blbý, lebo vďaka postave, ktorá v prvej ("exkluzívnej") časti vlaku nikdy predtým nebola, sa môžeme ako diváci lepšie zoznámiť s tým, ako to vo vlaku funguje, čo kde je, kto je kto, čo sa smie, čo sa nesmie atď. Ale v konečnom efekte to nefunguje. Najviac ma sklamalo, že sa tvorcovia málo pohrali s dizajnom jednotlivých vagónov (najchudobnejšie časti, najbohatšie časti, futuristická lokomotíva, akvárium, bitúnok) a to, že hoci to má celé takmer 10 hodín, dozvedeli sme sa strašne málo o tom, ako to celé funguje. Vagóny vyzerajú ako normálne vagóny, iné sú poschodové a široké ako stodola. Ako štandardnými tunelmi prejdú také gigantické vozne? Akou rýchlosťou musí súprava ísť, aby dokázala rozrážať ľadové a snehové prekážky? To ide takou rýchlosťou stále, alebo ju mení podľa potreby? Lebo väčšinou to vyzerá tak, že ide tak 50 km/hod. Nech už ide akokoľvek rýchlo (alebo skôr pomaly), vnútri sa takmer nikdy nič netrasie ani nechveje. Odpovede na tieto otázky ma zaujímajú viac, ako nejaká vzbura. ()

Série 2 (2021) (S02)

Mám Seana Beana celkom rád, ale aj tak ma príjemne zaskočilo, ako veľmi veľa dáva druhej sérii Snowpierceru. Pravdupovediac, keď sa odhalilo, že si zahrá v druhej sezóne, bol to asi jediný dôvod, pre ktorý som sa ju (napriek sklamaniu z prvej) rozhodol pozrieť. A neľutoval som. Zázrak to však nie je. Po veľmi slušnom rozjazde sa niekde od štvrtej epizódy začne kopiť nuda na nudu a do toho scenáristický blivajz, kedy rôzne postavy stvárajú veci, ktoré ma ktovieako nezaujímali. Bol som síce zvedavý, ako sa to skončí, ale tušil som (a toto moje tušenie bolo následne „úspešne“ prevedené do reality), že vo finále zostane viac otázok bez odpovedí, ako na začiatku. Druhú sériu každopádne hodnotím predsa len o nejaký vozeň pozitívnejšie. Jednak ju do značnej miery zachraňuje charizmatický (a nepredvídateľný) Bean ako „boh vlakovej súpravy“, jednak aj herci z minula sa vo svojich rolách zjavne cítia istejšie a zdalo sa mi, že scenáre sú predsa len o čosi lepšie. A o čosi lepšia mi pripadala aj výprava jednotlivých vagónov. ()