Šílený Max

Ve zpustošené zemi blízké budoucnosti vládne silnicím divoký motorkářský gang. Řádí v ulicích, terorizuje nevinné civilisty a strážcům zákona se jen směje do očí. Jednoho policistu ale podcení. Když motorkáři brutálně napadnou nejlepšího přítele a rodinu Maxe Rockatanskyho (Mel Gibson), změní se Max v běsnícího šílence, který žije jen pro jediné - pro pomstu. (Magic Box)

kinej

Mad Max je solidní béčko. Škoda, ře první polovina je tak utahaná a akce nikde. Kdyby tomu tak nebylo, dal bych i čtyři *. Ale od doby, kdy se na Mela a rodinou sesype gang motorkářů začíná film nabírat obrátky. Ne, že by jsme viděli nějaké adrenalinové akce, jako ve dvojce, ale to jak je Mel všechny vyřídí své kouzlo určitě má. ()

LiVentura

Zajímavý snímek z australské "future prérie" okupované drsnými zabijáky a jedním osamoceným mstitelem.. tento tolik zásadní film pro Gibsona rozjel jeho velice košatou kariéru slavného australského herce v Hollywoodu. ()

Fiftis

Šialený Max znamená pre Austráliu asi toľko, čo ABBA pre Švédsko. Ako jedna z mála akčných postáv dokázal zaujať divákov nielen v USA, ale aj na celom európskom kontinente...Vzhľadom na žáner je tu málo akcie a napätia, dej sa dá predvídať a prostredie je s prihliadnutím na udalosti veľmi neskutočné. No na druhej strane, sme vďaka tomuto filmu spoznali vynikajúceho herca Mela Gibsona, ktorý vynikol najmä v scénach, kde mohol naplno prejaviť citové rozpoloženie svojej postavy. Priznám sa že prvý diel ma bavil viac než dvojka lebo tento ešte nevyzeral tak veľmi postapokalypticky ako druhý diel. Tretí som ešte ani nevidel, lebo po dvojke ma to neláka. ()

lamps

Námět k nezaplacení, ale rozbředlý scénář, dramaturgie a vedení herců skoro jak od Uwe Bolla. Ten film vznikl jenom kvůli pár automobilovým honičkám, ale Millerovi za něj nikdy nepřestanu být vděčný, protože bez jeho úspěchu by nikdy v budoucnu nemohla vzniknout zázračná genialita jménem Zběsilá cesta... 45% ()

Big Bear

Taky jsem to sjížděl na našem videu Fischer na stokrát ohrané VHS videokazetě Basf s jednohlasným dabingem a podresleným,,původní'' němčinou. Pro pubescenta tohle byl výlet za hranice pochopitelna a tak se mi to celkem líbilo (narozdíl od našich). Samozřejmě z dnešního pohledu...pche... * * * ()

JohnnyD

V prvom rade, to že sa to odohráva v nejakej post-apo budúcnosti vôbec nevidno. Pravidlá fungovania sveta vôbec nie sú načrtnuté. Po druhé film nemá príbeh, sú tam proste gangy a gang-hunter Max s jeho sidekickmi. A to je všetko. Bohužiaľ, aj takto by to mohla byť dostatočná zábava, no viac ako boje a búračky tam majú priestor romantické selanky so ženou a deťmi. Nechať prvú scénu, potom nasledujúcu hodinu skresať na 15 minút a záverečných 15 masakrálnych minút roztiahnuť na hodinu, bolo by to za stovec. Takto je to len slabých 60%. ()

Paldini

Docela napínavý postkatastrofický akční film. Svět, kde vítězí ten, kdo má silnější káru a pod kapotou více koní. Svět ovládaný pitoreskními motorkáři, kteří parazitují na zbytcích slušné lidské společnosti. Svět, jenž má naději v samozvaných policistech a nejlepší z nich je Max. ()

Madsbender

12.8.2015: Škrtám všetko zlé, čo som kedy o prvom Maxovi napísal. Neotrelé, dodnes podnetné, sugestívne a emočne silné prepojenie žánrových pravidiel westernu a exploatačných filmov o pomste v príbehu ochrancu spravodlivosti, ktorý čelí mravnému, ideovému a hodnotovému rozkladu vonkajšieho i vnútorného sveta. 80% ()

Beckett51

Kdyby byl i ze začátku tak dobrý, jako ve třetí čtvrtině filmu, nebál bych se jít s hodnocením víš. Takhle je to jen lehký nadprůměr. 60% ()

Ruut

Já vím, je to počátek velkého kultu. Jenže dnes Maxíka jedničku ocení spíš nostalgičtí strécové - mladé generaci nic nedá, poněvadž byl mnohonásobně překonán a ani se nemůže zapsat do análů tím, že byl první. Ani ten antikrist Mel Gibson neměl v té době nějak extra charisma. Začátky bývají holt těžké (a řádně krvavé a plné bouraček) ()

Foox

Po více než třiceti letech od premiéry nějak nechápu kultovnost tohoto snímku. Příliš pomalé tempo sice střídá zběsilá akce nebo wtf dramatické momenty, ale není toho tolik. 50% ()

vteco

Bohužel nějak se nemůžu ztotožnit z názorem označující tento film jako "kult". Hlavní a opravdu obrovskou neduhou u Mad Maxe je šíleně slabý rozpočet, od kterého se odvíjí většina negativních věcí, které jsou tímto "kultem" přímo prolezlé. Scénář zřejmě nebyl psán za střízlivého stavu a občasná logika by se dala přirovnat k bagru v cuketovým džemu. Jediným světlem v celém filmu je poměrně dobrý Mel Gibson a závěrečná pomsta. /35%/ ()

mzss1

|50%| Starý známý film s Melem Gibsonem, kde teprve s filmy začínal. No, starší filmy mám rád, zejména akčnáky, ale tohle mi bohužel moc nesedlo. Byl jsem rád, že jsem nakonec tu nejslabší možnou třetí hvězdu dal a to spíše z milosti. Ani mi tak nevadí, že je tam málo akce, o to ani nejde. Příběh tu vlastně moc není. Bavili mě postavy, to jo. Především ti motorkárští gangsteři. Mel se zde moc neprojevoval, hrál přirozeně. Pár menších akčních kousků zde je, jsou ale obyčejné, konečné finále nebylo vyloženě špatné, ale bylo tak trochu odfláklé. Furt jsem čekal na ten pravý okamžik, na nějakou výjimečnou scénu či situace – toho jsem se však nedočkal. Hudba je taková normální, dá se poslouchat. Co k tomu dodávat ? Přimhouřil jsem oči a zasadil jsem film do průměru. Nic víc, nic mín. ()

Goldbeater

V ještě ne tak úplně postapokalyptické Austrálii se ve své káře „Interceptor“ prohání ještě ne tak úplně šílený Max Rockatansky, bojuje proti pankáčským motorkářům a dává vzniknout jednomu z nejvýraznějších děl zběsilého ozploitation a vystřeluje Mela Gibsona mezi herecké hvězdy. Pro někoho možná starý, laciný a jednoduchý revenge-movie, pro mě zcela stěžejní, ikonický a neuvěřitelnými kaskadérskými kousky nabitý akční film, na nějž si vždy rád najdu čas. Ve srovnání s ryze postapokalyptickými pokračováními a remakem jde o velmi rozdílný snímek, přesto nezapomenutelný originál. ()

Snorlax

Gibson nikdy neměl ambice hrát v umělecky náročných snímcích. Vždy si vystačil s takto prostinkými scénáři, jen věkem zmoudřel a filmy s ním pak byly obohaceny o humor, čímž se staly sledovatelnějšími. Tady máme partu zlých, jednoho hodného a on jim to, ó jaké překvapení, postupně natře. Nudné, i když usnula jsem u toho pouze jednou, naprosto o ničem, se špatně hrajîcím Gibsobem, hudbou předstírající drama a jednou zajímavou scénou, jejímiž ústředními postavami jsou pouta a pilka. A tak nejzajímavější zůstává otázka, proč jsou adorovány honičky na silnicích, které jsou nasnímány naprosto průměrně. ()

InJo

První Mad Max je víceméně klasický revenge movie, jenž ovšem trpí špatnou dramaturgií (poslední půlhodina funguje jako samostatný film, tudíž celá první hodina je vlastně skoro nepotřebná) a který se způsobem natočení pohybuje někde mezi (záměrným) punkem a (nezáměrným) amatérismem (střih, hudba a některé herecké výkony a dialogy jsou místy na hraně snesitelnosti). Ten "pravý" (a zaslouženě kultovní) Mad Max přišel až s druhým dílem, který je profesionálnější, velkolepější, atmosféričtější, dějově soudržnější, lépe vygradovaný a celkově stylovější. Už tady je ale hodně znát, jak si Miller libuje v psychopatických záporácích a v natáčení divokých automobilových honiček. 70 % ()

Webb

[4/10] (Crossroads, Kennedy Miller) (Eastmancolor /// Produkce: Byron Kennedy /// Scénář: James McCausland, George Miller /// Kamera: David Eggby /// Hudba: Brian May) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Jordan

skvelé, toto by mohol byť prototyp pre všetkých, ktorí chcú natočiť nízkorozpočtové akčné béčko - krásne, nadupané, akčné dobrodružstvo so šialeným mladým gibsonom, ktoré sa overené časom stalo kultovou záležitosťou do vrecka strkajúcou nejedno súčasné americké áčko. Fakt dobré. ()

Anderton

Tento nesmrteľný kult sa ku mne dostal 12 hodín po dvanástej, čiže Gibsonovho šialenca som nevidel ako všetci, keď sme mali dvanásť. Miller nás preháňa svojou béčkovou predstavou Austrálie budúcnosti, kde budeme všetci v prdeli svižným tempom. Vzhľadom na zábavnosť filmu a syndrómu quilty pleasure zabudnem na občasné nelogické chovanie postáv a omylom pridám jednu hviezdu naviac. ()

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (více)

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (více)

Pattinson je tak trochu Šílený Max

Pattinson je tak trochu Šílený Max

27.07.2012

Možná šílí i kvůli bulvárem propírané nevěře Kristen Stewart s režisérem Sněhurky a lovce Rupertem Sandersem, ale to nechme stranou. Filmy nás pořád zajímají víc než drby. Robert dělá všechno pro to,… (více)