Záhada Blair Witch

• USA The Blair Witch Project (více)
Horor / Mysteriózní
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternativní 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

dom156

Ta atmosféra dělá zde všechno, bez ní by to byl snímek o který by jen málo lidí zavadilo pohledem. Když koukám kolik film stál peněz ani se nedivím, že nic vizuálně náročnější ve filmu nebylo a já si říkal hned po konci, že to bylo dobrý jen díky té atmosféře a s odstupem času si stále za tímto mím názorem stojím. Není to takový ten typ hororů co dneska vychází po tuctech, což taky ocenuji. Velmi bych to přirovnal ke snímku Ghoul, ale když už ho zminuji tak ten byl o třídu lepší. Kdo má rád kouzlo a atmosféru je se podívejte, zbytku bych asi mírně nedoporučil. ()

Kuzlo

Na tento film som počul len samú chválu - ako je strašidelný a horový. Pozeral som ho v noci, sám v byte, po tme a... a nudil som sa. Nehovoriac o tom, že ma vytáčali veci typu: "Poďme popri potoku, ten nás vyvedie z lesa von" a o pár scén ďalej už zas rozmýšľali kam ďalej (a potok nikde). Záverečná scéna v dome konečne začala byť zaujíma, tak som sa potešil, že to prichádza. Hmm...a ono to v tej chvíli skončilo :( (váhal som nad odpadom) ()

L_O_U_S

Jednoznačně chvályhodný pokus o autenticitu. Za klady lze označit noční scény, za zápor naopak polevující tempo po noci s dětskými hlasy a neustálé vzteklé pořvávání a vyčítání si mezi postavami. Řada z vás si stěžuje na špatné herecké výkony. Viděli jste ale někdy, že se ve skutečnosti někdo chová jako Naomi Watts na place? Já naopak považuju přirozeně neherecké výkony herců za devízu. (548.) ()

kajas

Spoilery! Musím říci, že celý film jsem se nebála ani trochu, tři věčně nadávající studentíci mi k srdci vůbec nepřirostli. Ovšem chválím český dabing (Stivínová byla vážně úžasná) a závěrečných cca 5 minut v chatě jsem snad ani nedýchala. Když Heather křičí do ochraptění "Miku! Miku!", najednou ho vidíme stát v koutě a kamera padá, neměla jsem daleko k infarktu. U žádného filmu jsem ještě nepocítila takový strach a šok, kam se hrabe pointa "Šestého smyslu"! A mimochodem, kdybych si o filmu nesehnala žádné informace, vážně bych uvěřila... ()

Vědma

Vlastně jsem se bála. Celou dobu jsem se bála, že se budu bát. A někoho tak nesympatického jako byla ta holka, aby pohledal. Kdyby to opravdu dokument, šla by jako první. Protože první zmizel fešnej Josh, bylo jasné, že jde o klišovitý horor. ()

Kangax

Idem silne proti prúdu, lebo viem že v dnešnej dobe HD televízíí a "kultu" skvelých vizuálnych efektov, sú "handcamerové" horory silne podcenované ( snobské: brr, načo sakra mám telku za 1000 euro keď musím pozerať niečo také..., že, LivingDead?:) , ale ja ich považujem za to najlepšie (vlastne jediné dobré) čo moderná éra hororu priniesla. Jednoducho vtiahnu do deja lepšie než klasické spracovania. A rozmach "handcamerových" horov začal práve Blair Witch... Vďaka mu zato...:) ()

Fanucci

Hodně záleží na tom, zda člověk vidí tento film dabovaný na videu, nebo shlédne originální verzi v kině. Já jsem zažil to druhé a byl jsem posranej až za ušima:-) ()

Tygrys

Blair Witch Project si zaslouží vysoké hodnocení už jen proto jaký ohlas zaznamenal. Ze strany produkce to byla prostě dokonalá mystifikace. Snad každý z nás musel alespoň chvilku uvažovat o tom jestli je to film, nebo se to stalo skutečně. Věděli jste že: Natáčení trvalo 8 dnů a aby režisér ještě více rozohnil atmosféru mezi herci dával jim velmi malé příděly jídla. Kvůli realističnosti byly všechny scény improvizace a taky herci si mysleli, že je legenda pravdivá. Natáčelo se hlavně v Rockville (Seneca State Park). ()

kalap

Roztrasená kamera, mne len roztrasla nervy, ja rád chodím po lese, ale aj po cintorínoch a to hlavne v noci, no žiadny bubáci ma nechcú vystrašiť, alebo sa boja mňa ? ()

GILLWANDER

Nehľadajte v tom POINTU! Tá tu nie je. Film stopercentne zakladá len a len na postupne grádajúcom napätí, kde záver diváka načisto odrovná. Trojica amatérskych dokumentaristov sa rozhodne ísť do lesa po slušný materiál, ktorý si nahrajú na ich dobré osvetlené kamery. No ani vo sne by ich nenapadlo, že sa všetko zmení v priebehu pár nekľudných nocí. Do slova a do písmena sa začína útek pred niečim čo nie je ani zrejme, že existuje. Pre mňa autentická delikatesa, ktorá bez logiky má navrch vďaka vražednej atmosfére. 75% ()

honajz2

Tak jo, nápad byl zajímavý, ale jinak to je všechno. Napětí žádné, atmosféra žádná... Ve skutečnosti je to o blbcích, kteří nelogicky běhají po lese. Postavy mi nejsou sympatické, dokonce jsem si přál, aby tam všechny umřeli. A to by se mi u filmu stát nemělo, ať už je jakýkoliv. ()

dee-key

Aha, tak tohle je ten slavný a famózní film. Tři idioti se ztratí v lese a jsou to tak sympatický postavy, že si od půlky filmu přeju, aby je ta ježibaba uvařila a naplnila s nima pelmeně. Ale ne. To oni budou jen nudně chodit sem tam, vřískat kdykoli zapraská větvička a ta slavná čarodejnice nikde. Kdyby to byl studentský film tak neřeknu, ale tohle bylo fakt ee. Dvě hvězdy za tu trochu napětí. ()

zipexx

"Tak hele, mám nápad. Ty budeš tááákhle a takhle třepat s kamerou, já budu neustale řvát a řikat vypni tu kameru a u toho budu předstírat, že se stráášně bojím no a ty budeš prostě hysterickej a jediný co budeš říkat nebo radeji taky řvát bude: Kurva, my tady chcípnem, vypni tu kameru, kurva my tady chcípnem no a tak dale. Vydáme se třebas do nějakýho lesa jak to udělal Raimi, uděláme pár hromadek z kamenů a lidi se strachy poserou....řeknem vo tom skvělým napadu nějakému producentovi a vyděláme balík" .... PS: na konci jsem byl hrozně rád, že už vypli tu kameru:-) ()

Had6

Vážně mimořádně děsivé. A není k tomu třeba ani řezat lidi jak na běžícím pásu. Tady vás to dostane dokonalou atmosférou, nikoliv záběry plných hnusu. ()

SonG

Tak tohle je HORROR!!!Výborně amatérsky natočené......Díval jsem se s rozsvíceným světlem, a stejně jsem si okousal všechny nehty:-) ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (více)