Vlak dětství a naděje

• angličtina The Train of Childhood and Expectation (více)
všechny plakáty
TV spot 4
Československo, 1985, 6 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Předloha:

Věra Sládková (kniha)

Hudba:

Luboš Fišer

Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Žaneta Fuchsová, Tereza Brodská, Gabriela Wilhelmová, Alena Vránová, Eva Svobodová, Blanka Lormanová (více)

Epizody(6)

"Nic ty se neboj! Na tragickej život jsem já pes!"  Tímto okřídleným úslovím si bývalá lázeňská kuchařka I. třídy Anna Urbanová, jinak bodrá a upřímná ženská košaté postavy s něžným a citlivým srdcem, často dodává odvahy. Sobě, ale ještě víc malé Věrce. Děvčátku, které přijala za vlastní, a také jejímu otci, svému životnímu druhovi, jinak poštovnímu zřízenci sice subtilního vzrůstu, leč rozměrného a statečného ducha, Josefu Pumplmě. Je toho opravdu třeba, neboť se píší léta 1937-1939 a nad Evropou se stahují mračna válečná a v místě, kde rodina žije, se ocelové kleště nacismu snaží zardousit už tak okleštěnou republiku a vyrvat jí to nejcennější - domov. A tak donuceni opustit domovinu v severomoravském pohraničí, odjíždějí hrdinové seriálu posledním vlakem z Frývaldova, vlakem, pro nějž už není návratu. (oficiální text distributora)

Big Bear

Nádherný seriál, kterému nijak neuškodil ani zub času, ani doba ve které vznikal. Divím se, že komunisté dovolili aby na diváka dýchl sentiment po první republice... Zejména scéna s odjíždějícím vlakem byla dojemná... To by se mělo připomínat Sudeťákům. Naši lidé byli první kdo balil kufry a nechával za sebou celé statky, grunty, rodová sídla, živnosti, majetek, dobytek... Utečenci z celého pohraničí se tísnili s pár zachráněnými zavazadly po známých či ve vnitrozemí poté co jsme odstoupili pohraničí po zradě v Mnichově. V seriálu je skvěle vystižena atmosféra i ,,protentokrátu''. Ústtřední trio Růžičková, Fuchsová a hlavně hraničář Zindulka mne bralo za srdce... Skvělá byla i hudba a nezapomenutelná ústřední melodie seriálu. Toto je věc, kterou stojí za to vidět díl po díle... * * * * ()

Boogeyman

Životní role Heleny Růžičkové i Stanislava Zindulky. Nezapomenutelně také zazářil Vladimír Javorský, ale nelze opomíjet skvělou Žanetu Fuchsovou, která celý děj táhne. Televizní série, která u nás nemá konkurenci ukazuje hrůzy druhé světové války z tak jiného, obyčejně-lidského hlediska, že ve výsledku je možná ještě údernější než různé bitevní a koncentrákové filmy. Karel Kachyňa je prostě mistr a jeden z nejlepších českých režisérů. ()

Ruut

Výborná miniserie odehrávající se za protektorátu druhé světové války. Jako malý jsem se strašně o své hrdiny bál. A i teď po letech uznávám kvality tohoto seriálu. Výborně napsané pro výborné české herce. Helena Růžičková a Stanislav Zindulka zde předvádějí asi své nejlepší herecké výkony vůbec. ()

misterz

Nechápem, ako mi tak dlho mohol unikať tento skvelý čs. seriál. Aj keď mám tušenie, že som ho kedysi v detstve videl, minimálne tak útržkovito. To ale samozrejme nestačí na plné docenenie tohto skvostu. Film o tom, že láska, porozumenie a vzájomná pomoc môže existovať aj v časoch najťažších. Všetko je len o ľuďoch a úcte k človečenstvu. Ako tomu bolo v prípade Anny Urbanovej. Silný nadpriemer. 85/100 ()

mchnk

Československá válečná kinematografie je nejobsáhlejší sbírka událostí v Evropě po roce 1938 do roku 1945. Tento výjimečný seriál se může bez diskuze zařadit mezi plně vypovídající, kvalitní válečné příběhy. Perfektní atmosféra Sudet, měnící se mezilidské vztahy, neúprosná a nevyhnutelná německá demagogie na každém kroku. Vynikající forma vyprávění a nakonec Anna Urbanová, která svojí životní filosofií, dokáže v podstatě cokoli, v jakékoli době. Přímý důkaz výborné univerzálnosti Heleny Růžičkové, která zde zanechala jednu ze svých vrcholných rolí. ()

kingik

Je to hezký a příjemný seriál, ale má jednu chybičku. Není pro mě. Pro mě, jako příznivce dynamických podívaných spíše ze současnosti, než z předválečného období, i když je příběh protkán komickými situacemi, o které se stará atypicky obsazená Růžičková, je to přece jen určeno starší generaci. Šest dílů je tak akorát, prožitek jsem neměl skoro žádný, ale za snahu tvůrců pod 60% nejdu. ()

AllShallFall

.... "Zdravit budeš pouze árijským pozdravem "Heil Hitler!" A teď mi to předveď....."......" ....budeš umět německy a pracovat, až se z tebe bude kouřit! Rozumíš! Evropa musí být čistá!!....".....:-D:-D:-D Ty vole konec......píčovina....To mohl vymyslet jenom žid. :-D...vrchol.... ()

PetrPan

Jeden z nejlepších českých seriálů, vynikající Helena Růžičková, skvělý Stanislav Zindulka a výborná režie páně Kachyni, podáno s citem a jen mírně povinně tendenční ()

WANDRWALL

Vadí mi hlavní mužská postava, ten herec, proto mi kazí pohled na něj celý seriál. Jinak pár podnětných postav s originálními postoji k životu. ()

marhoul

"Na tragickej život jsem já pes!" Seriál je moje velká láska! Pravidelně se dojímám, jen co na něj pomyslím. Maminku Helenu Růžičkovou jsem milovala od dětství! Tatínek Stanislav Zindulka= hotový poklad! ()

triatlet

Amazonka alias velká žena Helena Růžičková a její malý muž, "srágorka" Josef Pumplmě (Stanislav Zindulka), vytvářejí v době okupace alespoň doma útočiště pro dceru Věrku. Protektorátní atmosféra hodně silná. Výborný seriál. ()

rikitiki

"Že se nestydíte, přijít si sem v týhle době ověšená šmukama, jako nějakej Zulukafr!" a "Tejko mi dělej přednášku o historickým stolařství!" a dotřetice "To je štráchů, pro trochu vody..." Sepp byl démon zla. Ale zároveň byl sexy přitažlivý chlap. A ona se koukla. Podívala se, jestli je mrtvý. Lepší náhrobek mít nebude. Skončili většinou jako materiál pro mediky, naložení ve formaldehidu. Ještě x let po válce. Sepp ale bude navvždy ležet v tom dívčím pohledu. "Pippi." Srabe! ()

honajz

Já nějak nevím. Jsou chvíle, kdy je ten seriál geniální, a jindy mi zavání chtěností a povrchností. Tereza Brodská nedokázala navázat na živou bezprostřednost Žanety Fuschové, jako by to najednou byla jiná osobnost. Těžko hodnotit - z filmařského hlediska velmi povedené, z vypravěčského občas vachrlaté, zaujetí seriálem průměrné. ()

Ivoshek

Je to určitě dobrý seriál, se vcelku věrným zobrazením života v protektorátu, ale čert ví proč mně nikdy úplně neuchvátil. ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 4.3.1989 - vynikajúci seriál v ktorom som poprvýkrát zaregistroval S. ZINDULKU. (31.5.2009) ()

eraserhead666

"Až ze strachu někoho zradíš a zkurvíš se, tak potom přijď." I přes tu dávku propagandy to obzvláště kvůli postavám (obzvláště ty vedlejší jsou výborné) a hereckému obsazení patří k mým oblíbeným seriálům. Pro mě životní role Heleny Růžičkové a Stanislava Zindulky. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka