Mladý spisovatel Stingo přijíždí v roce 1947 z amerického Jihu do newyorského Brooklynu. V penzionu, kde se ubytuje, se seznamuje s dvojicí milenců, Židem Nathanem, až patologicky zaujatým problémem Židů a holocaustu, a něžnou Polkou Sophií. Hned zkraje si všimne, že jejich vztah prochází prudkými zvraty a Nathan se někdy chová neuvěřitelně surově. Přesto se nakonec stanou přáteli. Stingo se pouští do psaní svého románu s autobiografickými prvky … Brzy zjišťuje, že Sophie byla v koncentračním táboře, přestože je čistá árijka, kde – jak vypráví – zemřel její otec, varšavský profesor práv, i její manžel. S Nathanem se seznámila, když jednoho dne omdlela v knihovně. Půl roku po příjezdu do Ameriky byla na konci sil. Nathan ji zachránil, staral se o ni, vařil pro ni a vedl s ní dlouhé rozhovory. Při jednom setkání se Stingem mu svěří, že kvůli masu, které tajně sehnala pro svou matku trpící tuberkulózou, byla poslána do koncentračního tábora. Přežila a pak strávila nějaký čas ve Švédsku … Jednoho dne dosáhne Nathanův záchvat zuřivosti vrcholu. Zatímco Stingo se Sophií přichystali oslavu jeho nového vynálezu z oboru biologie, o němž stále hovoří, udělá scénu, oba uráží a zdrcená Sophie se opět postaví na jeho stranu. Druhý den jsou oba pryč. Stingo Sophii hledá na katedře polonistiky, kde mu její vedoucí sdělí, že Sophiin otec byl vášnivý obdivovatel nacistů a antisemita, tedy opak toho, co mu Sophie napovídala. Jeho protižidovské postoje byly všeobecně známé, přesto ale jakožto potencionálně nebezpečný intelektuál nakonec skončil v koncentračním táboře. Když si Sophie druhý den přijde pro věci, všechno přizná, i to, jak se o otcových postojích dozvěděla, když mu jednoho dne opisovala projev, s nímž měl vystoupit a který proklamoval „vyhlazení“ jakožto konečné řešení židovské otázky v Polsku. Vzpomíná i na Poláka Josefa, který ji tehdy velmi miloval a jehož sestra Wanda ji žádala, aby se připojila k odboji. Sophie ale odmítla a Josefa brzy nato zabilo gestapo. Ona sama byla i s dětmi zatčena a transportována do Osvětimi … Vypráví, jak při selekci vězňů poslali jejího chlapce Jana do tábora pro děti, zatímco dcerka šla do plynu. Díky znalosti němčiny se Sophie stala sekretářkou velitele tábora Rudolfa Hösse. Hned po příjezdu ji kontaktoval vězeň, který ji žádal, aby v pokoji Hössovy dcery Emmi sebrala rádio. Sophie váhá. Mezitím se dozvídá, že v dětském táboře vypukla epidemie a snaží se i za cenu, že se mu nabídne, uprosit velitele Hösse, aby ji propustil na svobodu. Ukazuje mu otcův článek o „konečném řešení židovské otázky v Polsku“. Höss odmítá a tak Sophie prosí alespoň, aby jejího syna poslal do Německa na převýchovu v rámci projektu „Lebensborn“. Höss slibuje, svůj slib ale nedodrží. Sophii se nepodaří ani sebrat rádio, malá Emmi ji přistihne. Syna už nikdy nespatří. Velitel Höss je přeložen a Sophie se vrací na svůj blok... (TV Prima)

vojo

Žiaľ nebyť hereckého výkonu Meryl Streep tak ma táto dráma až tak nezasiahla aj keď ide samozrejme o veľmi závažnu tému. ()

ampulka.k

Strhující román, průměrná filmová adaptace. Je hrozně těžké hodnotit film, když jsem knihu od W.Styrona přečetla dřív, než jsem viděla jejií zfilmování. Je možné, že když bych jako první viděla film, tak bych jím byla okouzlena a naprosto strhnuta, takhle je pro mě však zklamáním. Nevím, co by na toto zpracování řekl Wiliam Staron, ale mě se bohužel nezalíbilo a našla bych v něm jen pár kladů. Velkým plusem je především vynikající Meryl Streep, která se pro tuto roli naprosto hodí a její oscarový herecký výkon je famózní, především ve scénách v Osvětimském koncentračním téboře. Co mi ale film pokazilo, bylo zvolení ostatních hlavních postav. Obsadit do role Stinga Petera MacNicola byla podle mě chyba a za celý film jsem si na něj nezvykla, jelikož (zde prostě musím srovnat s knihou) v knižní předloze byla tato postava vykreslena podle mého názoru naprosto jinak, stejně jako postava Nathana (Kevin Kline). Navíc mi ve filmu chyběly určité pasáže z knihy a například asi nejdůležitější pasáž filmu-volba přeživšího dítěte- podle mě filmaři odbyli a naprosto nevystihli její hloubku. Jednoduše velké zklamání kterému víc, jak 2,5 * ode mě nepatří- a i ty jsou vesměs jen za dokonalou Streepovou. ()

xavierr13

Príbeh zachytáva život troch ľudí. Mladého spisovateľa Stinga(Peter MacNicol), ktorý píše autobiografický príbeh, Sophie(Meryl Streep), nádhernej Poľky, ktorá rozpráva svôj príbeh o tom, ako sa musela rozhodnúť, ktoré dieťa si nechá a, ktoré obetuje, o svojom živote a ako ju Nathan( Kevin Kline) zachránil. Nathan je žiarlivý psychopat, ktorý berie drogy. Celý film je emotívny, doplnený nádhernou hudbou a vynikajúcimi hereckými výkonmi. Myslím, že ak sme pri tej voľbe, tak pozrieť si tento film je určite tá dobrá voľba.... ()

NikaLango

Obecně dost dojemné téma, ale zpracování se mi zdálo takové snové. Konec mi přišel až kýčovitý, ale jinak byl celý film zvláštně poetický a velmi se lišící od většiny filmů na toto téma. 3 1/2 * ()

KuZd

pro mne absolutni vrchol. jeden z nejlepsich filmu vubec! Film pomalu rozpleta, co v pozadi stalo za prichodem sophie! Jaka byla jeji volba? ()

Wolvie

Oproti knize jen a jen slabý odvar okořenění pouze výtečnou Meryl Streep.Nuda,která nedosahuje požadované síly a drásavosti ani v jedné minutě stopáže.Zosobněná sterilita a slabé tři hvězdičky. ()

Wargoo

Pre mňa bola najväčšia prekážka dĺžka filmu. Ale, na vine som ja sám, pretože som to pozeral v pokročilej večernej dobe. Dokonca v polovici filmu hrozilo, že zaspím. Našťastie sa film rozbehol, a ja som mohol naďalej sledovať herecký koncert talentovanej Meryl Streep. Každý jazyk mala naštudovaný dokonale, poľský prízvuk mi prišiel ako prirodzený a o hereckom zbytku ani nemusím viac povedať, iba toľko že Kevina Klina som si nikdy nevedel predstaviť v negatívnej úlohe - ale zvládol ju bravúrne a Peter "Ally McBeal" MacNicol bol ako mladý panic herecky skvelý. Veľmi dlho som nevedel, o čom vlastne film je, Sophiina voľba - ale medzi kým ? Medzi týmito dvoma mužmi ? Asi... Mýlil som sa. A som rád, že som sa mýlil. Všetko mi ozrejmil jeden návrat do minulosti, jeden krátky príbeh, ktorí doposiaľ nepočul nikto iní, príbeh, o ktorom to celé je. Príbeh, ktorý mi vyrazil dych... 4**** a 79,922% ()

Denny

Meryl Streepová hraje matku, která je v Osvětimi nucena obětovat jedno dítě, aby zachránila druhé a s tím se pak v dalším životě nemůže vyrovnat. Jak to u Meryl bývá, ona zahraje všechno perfektně, i když v tomto případě vnímavý divák pozná, že herci, kteří něco podobného nikdy nepoznali, nedokáží si s rolí úplně poradit. ()

Besyn

Ale je to jen o fous.Kevin Kline mě zde strašně štval a Streepová taky nepodává zrovna oskarový výkon.Množství působivých scén mi však nedovolí jít níže. ()

Tryman

Velmi pěkný příběh podle ještě lepší knihy. Najdete tu plno dojemných scén a spoustu záběrů, u kterých vám bude běžet mráz po zádech. Schizofrenický Sophiin přítel mě příliš nezaujal, ale svůj účel nejspíš plnil dobře. Kdykoliv jsem ho spatřil řekl jsem si: "To je ale magor.." Sám nevím proč dávám jen ****. ()

Meiers

První půlka filmu je scénáristycky hubená jak Sophie v táboře a topí se v roztahaném a nijakém úvodu. V půli druhé se pomalu začíná něco dít a divák dostává po malých dávkách to na co čeká už dobrou hodinku. Všechno to graduje koncem, po kterém vám nezbývá než říct: "Ano, bylo to super". Na druhou stranu když se zamyslím a vzpomenu si na tu první pronuděnou hodinu, kdy jsem se u toho najedl, zasurfoval atd..)..., tak to nemůžu patřičně ocenit. Nic na tom nemění ani skvělý výkon Maryl Streepové, který sem si zkurwil sám tím, že jsem pustil dabovanou verzi. To mě zpětně strašně mrzí, protože vím, že to v nejbližších pár letech znovu vidět nechci. Za zmínku stojí určitě linie filmu kdy sofie vzpomíná na válečná léta, což je všemi ceněná část filmu, která je tak silná, že zastíní ten polep kolem. Jelikož si sem tam taky něco rád přečtu, když je čas, tak jsem se samozřejmě i v tomto případě pokusil zakopnout o předlohu, ale bohužel realita byla o 1000 stranách pidi textu, takže to nechám asi na důchodová léta, jestli se jich vůbec dožiju. ()

Utero

Zrovna před pár týdny jsem dočetl Styronův román a tak jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít jeho filmovou podobu. Kniha byla výborná, ikdyž mi tam pár věcí nesedělo, ale četl jsem jí s chutí. Film na mě rozhodně neudělal takový dojem jako kniha. Je to jak už tady někdo zmínil takové velké představení Meryl Streep. Někdo tu taky říkal, že Meryl naprosto nezvládala Polštinu a Němčinu, což mě naopak vůbec nepřišlo a podle mě jí to šlo výborně. Oscar je nejspíš zasloužený. Jenomže tenhle film měl hlavně ukázat hrůzy nacismu, což tak úplně narozdíl od knihy nesplnil, ukázal toho totiž dost málo. Filmová podoba Styronova románu je především o Meryl Streep, to ostatní je až za ní. ()

Blaogranas

Téměř třicet let po natočení jsem měl možnost shlédnout tento kousek. Sofiina volba pro mě znamenala pojem, stejně jako pro každého jiného, ale tomuto pojmu je z celého předlouhého filmu věnováno pouze tak dvě a půl minuty a zbytek je neskutečně natáhlá omáčka.Opravdu musím říct, že jsem zklamán a nejvíce mě zaujali právě ony černobílé "vzpomínky". Velice těžce vydřené 3* možná zkreslené tou téměř třicetiletou mezerou. ()

..Anya

Díky bohu, že jsem si knihu dřív nepřečetla. Jestli je to celou dobu taková nuda jako tenhle film, tak by to ta kniha mohla taky odnést mrštěním kamsi do kouta. Naštěstí ve filmu se můžete kdykoli přepnout kam se vám zrovna zlíbí. Což zde, bohužel, moc nepomáhalo. Hereckým výkonům sem se ve filmu vyhla. Na Meryl Streep jsem alergická, pardon, a ten přezdrška z chirurgů mi vadil od první chvíle. Cvok se kterým Meryl chodila byl normální psychouš a snad jen jeho role byla poutavá. Takže zde veliké NEE! ()

Čertova švígrmutr

Čertova švígrmutr