Hříšní lidé města pražského (TV seriál)

Krimi / Komedie / Drama

Československo, 1968–1969, 10 h 21 min (Minutáž: 38–50 min)

Předloha:

Jiří Marek (kniha)

Miloslav Harvan

Jaroslav Marvan, Josef Bláha, Josef Vinklář, František Filipovský, Gustav Nezval, Helena Růžičková, Luba Skořepová, Jaroslav Mareš, Jaroslav Raušer, Oldřich Velen, Jiří Smutný, Josef Beyvl, Eduard Dubský, Jan Libíček, Helga Čočková, Zdeněk Dítě, Ladislav Gzela, František Hanus, Vlastimil Hašek, Karel Houska, Václav Kaňkovský, Lubomír Kostelka, Zdeněk Kryzánek, Oldřich Lukeš, Jiří Lír, Rudolf Macharovský, Vladimír Menšík, Míla Myslíková, Jindřich Narenta, Petr Oliva, Karel Pavlík, Jaroslav Satoranský, Blažena Slavíčková, Jiří Sovák, Otto Šimánek, Věra Tichánková, Miloš Vavruška, Josef Větrovec, Miloš Willig, Stella Zázvorková, Svatopluk Beneš, Ladislav Boháč, Zdeněk Braunschläger, Květa Fialová, Hana Kreihanslová, Ladislav Potměšil, Jan Šmíd, Jana Šulcová, Jitka Zelenohorská, Josef Bek, Kamil Blahovec, Zdeněk Blažek, Božena Böhmová, Jiří Bruder, Radoslav Brzobohatý, Jaroslav Cmíral, Bohuslav Čáp, Jana Drbohlavová, Josef Elsner, Stanislav Fišer, Nataša Gollová, Libuše Havelková, Gustav Heverle, Jaroslav Heyduk, Jana Hlaváčová, Jiří Holý, Josef Kemr, Jiří Kodet, Miloš Kopecký, Václav Kotva, Ferdinand Krůta, Otto Lackovič, Pavel Landovský, Václav Lohniský, Růžena Lysenková, Marie Marešová, Pavla Maršálková, Adolf Minský, Jaroslav Moučka, Milan Neděla, Miloš Nesvadba, Stanislav Neumann, Ivo Niederle, Miroslav Nohýnek, Jiří Novotný, Viktor Očásek, Jiří Plachý ml., Nina Popelíková, Ilja Prachař, Zdeněk Procházka, Ilja Racek, Vladimír Ráž, Martin Růžek, Zdeněk Řehoř, Jan Skopeček, Jiřina Steimarová, Lubomír Lipský st., Pavel Spálený, František Svačina, Martin Štěpánek, Hana Talpová, Václav Trégl, Ladislav Trojan, Robert Vrchota, Jiří Zahajský, Bohuš Záhorský, Josef Zíma, Pavel Kvasnička, Věra Nerušilová, Otakar Brousek st., Evelyna Steimarová, Jana Sedlmajerová, Hermína Vojtová, Bohumil Švarc st., Josef Hlinomaz, Otto Budín, Ivo Gübel, Lída Roubíková, Jarmila Beránková, Štěpán Bulejko, Jiří Cimický, Ivanka Devátá, Darja Hajská, Miroslav Homola, Ladislav Kazda, Milan Kindl, Vladimír Krška, Jiří Mikota, Mirko Musil, Oldřich Musil, Zora Polanová, Čestmír Řanda st., Svatopluk Skládal, Judita Čeřovská, Oldřich Hoblík, Rudolf Jelínek, Petr Kopřiva, Milan Mach, Carmen Mayerová, Karel Peyr, Karel Smyczek, Ela Šilarová

Seriál, ktorý pozerať je jedna radosť, aj napriek tomu, že jednotlivé zápletky sú nášmu divákovi vopred známe. Dve veci mi tu ale neskutočne vadia, takže nemôžem prižmúriť oči. Po prvé: Úplne všetky ženy vyzerajú ako zo 60-tych rokov (niektoré majú dokonca natupírované vlasy!), pritom sa v seriáli skloňuje kríza ostošesť, z čoho zákonite súdim, že tvorcovia chceli evokovať obdobie po roku 1929. V seriáli odohrávajúcom sa teda v 30-tych rokoch sa na veľké prekvapenie diváka producírujú dámy a slečny, z ktorých žiadna jakživ nevidela prvorepublikové filmy. Koľko atmosféry by do toho celého vniesli naondulované vlnky! Áno, nosili ich aj dobové prostitútky. Buď bol seriál výrazne podfinancovaný, buď mal zlých kostymérov a kaderníkov alebo to každému bolo úplne jedno (najskôr to posledné). Po druhé: Nápad zapojiť krčmové pesničky bol obludný, najmä preto, že sa neuveriteľne vtieravým spôsobom vnucujú, sú odspievané od A po Z ako nejaký kultúrny program zájazdového divadelného predstavenia (chýbajú ešte 5-minútové klaňačky). Toto nie je ani kabaret, ani opereta, toto je krimi, kde všetky dlhočizné "spievanky" zabíjajú vzácny čas a svedčia jedine o nedostatku zdravého úsudku tvorcov. Dokonca i voľba hudobného štýlu sa minula účinkom. Ak by boli úryvky z piesní použité menej nápadne, mohlo to atmosféru skutočne obohatiť, ale - máme Pepíka Zímu, tak to využime, nech to stojí čo to stojí. No, to je na mord, že, pane rado.(16.8.2018)

Vacátko, Bouše, Brůžek, Mrázek - nejlepší mordparta v dějinách českého filmu. Výborná atmosféra staré Prahy, zločinci a jejich doupě Jedová chýše, nechybí humor a napětí. Už úvodní znělka přitahuje tak, že to prostě musíte dokoukat až do konce. A herecké obsazení netřeba komentáře, celkově jedním slovem prostě FANTAZIE !(23.11.2011)

"Trpělivost je prvním zákonem kriminalistiky." A trpělivý rada Vacátko rozhodně je. Máme v Praze mord? Tak si pošle pro pivo, aby to jeho týmu ze Čtyřky pořádně zapálilo. A pak už jen zbývá, aby si společně s pány Boušem, Brůžkem a Mrázkem nasadili buřinky a za společného pískání na píšťalky v poklidu vyrazili za pachatelem. Mě tato stará škola vždycky bavila a i když mám k některých archaickým způsobům vyšetřování jisté výhrady, tak atmosféru to rozhodně má.(4.12.2015)

Jó to bejval zločin ještě specifický. Všichni mněly všechny vobčíhlý a pokud k nějakejm zločinům došlo, hned se vědílo vo koho kráčí, páč všichni mněly svůj osobitý styl. Kulhavej Tonda, šilhavá Mařka, 4prstej Vomáčka a další ESA posvětí. Rada Vacátko prostě mněl svůj rajón zmáklej po všech směrech.(29.3.2014)

V naší krásné vlasti už klasický detektivní seriál z doby první republiky. Byly to krásné časy, kdy páni z kriminálky znali všechny kasaře a kapsáře ze svého rajónu jménem... Kam se hrabou všichni Komisařovi Rexové, Kobra 11, ale i drtivá většina epizod všech CSI a podobných kusů. Zde platí - co příběh, to unikát. Co role, to kus herectví. Úžasná dobová atmosféra, stejně jako tu veselá, tu zas tísnivá nálada dýchající na diváka z obrazovky. Díl s Jiřím Sovákem a daktyloskopickým skandálem jako vystřiženým z Čapkových povídek nikdy nevynechám. 100% a nikdy jinak.(2.4.2003)

• - Jednalo se o první kriminalistický seriál Československé televize a zároveň první seriálu, který byl vysílán v tzv. "týdnovém" režimu. Prvního uvedení na obrazovkách se dočkal v roce 1969 od září do prosince. (Zdroj: České seriály od A do Z) (M.B)

• - Jedová chýše, ve které se scházívala pražská galerka, zloději, pasáci a lehké holky, se nacházela na pražském Větrově, na rohu ulic Apolinářská a Viničná. Už od 14. století patřilo okolí svatého Apolináře a nedaleká osada Rybník k místům, kterým se lidé v noci raději obloukem vyhýbali. Hospoda snad byla jedna z nejstarších, která ze středověku přežila až do dvacátého století. Údajně se zde občas zastavil král Václav IV., když se jel se svými kumpány povyrazit na svůj hrádek do Kunratic, neboť to měl z Pražského Hradu při cestě. Pověst hovoří, že i název hospody povstal z jeho návštěvy, kdy ve dvou hostech poznal nájemné vrahy, kteří se ho pokusili kdysi otrávit. Ztrestal je na místě. Poručil katovi, který ho na toulkách doprovázel, aby namíchal jed do jejich truňků. Oba traviči tak namístě jedem pošli. A od těch dob se zde říkalo v Jedové chýši. (Willy Kufalt)

• - V 5. epizóde s názvom „Černé rukavice“, vidieť hneď v 2. minúte, krátko po skončení znelky, pri pohľade na vodnú hladinu, ako veľkou rýchlosťou prechádza po ceste na pravej strane záberu moderný nákladný automobil alebo autobus. (Gareth_Jones)