Bylo nás pět (TV seriál)

Komedie

Česko, 1994, 6 h 2 min (Minutáž: 60–61 min)

Karel Smyczek

Předloha:

Karel Poláček (kniha)

Ondřej Vogeltanz

Martin Šec

Petr Hapka

Adam Novák, Jaroslav Pauer, Jan Müller, Štěpán Benyovszký, Jan Brynych, Sandra Nováková, Dagmar Havlová, Oldřich Navrátil, Jakub Hladík, Jiří Strach, Barbora Srncová, Gabriela Wilhelmová, Valentina Thielová, Lenka Termerová, Ljuba Krbová, Naďa Konvalinková, Jiřina Jirásková, Jana Kimlová, Marie Durnová, Nela Boudová, Jana Altmannová, Pavel Zedníček, Oldřich Vízner, Bohumil Vávra, Václav Vydra nejml., Ondřej Vetchý, Michal Suchánek, Karel Smyczek, Josef Šebek, Raoul Schránil, Václav Postránecký, Jiří Pecha, Petr Nárožný, Jiří Datel Novotný, Miroslav Moravec, Jiří Langmajer, Otto Lackovič, Rostislav Kuba, Lubomír Kostelka, Vladimír Javorský, Ladislav Gerendáš, Petr Brukner, Michal Pospíšil, Stanislav Zindulka, Jan Hraběta, Jan Bonaventura, Jiří Kodeš, Jiří Němeček, Josef Žluťák Hrubý, Bořík Procházka, Bořivoj Penc, Josef Kubíček, Otto Rošetzký, Zdeněk Wronský, Antonín Bubeník, Petr Hanus, Roman Hemala, Ludmila Zábršová-Molínová, Peter Kršák, Kateřina Daňková, Alexander Hemala, Jaroslav Satoranský, Lukáš Rumlena, Michal Kozelka, Vojtěch Oulický, Jiří Nový, Pavel Hejný, Karel Čáslavský, Petr Smyczek, Jana Radojčičová, Karolína Sochorová

Jeden nejlepších rodinných porevolučních seriálu bezpochyb. Podobně jako třeba "Přítelkyně z domu smutku". Jeden díl, lepší než druhý. Seriál je hlavně založen na perfektní původní předloze, dobré souhře všech herců, výborných dialogů, humorných scén a typicky poláčkovského vtipu. A hudba? Jak titulní, tak i doprovodná bez debat povedená a hlavně snadno zapamatovatelná. Jako kluk jsem si ji pískal den co den. Myslím si že by zde byl po právu i pan spisovatel Poláček více než spokojený. Všechny role ať už od té neposlednější až po tu nejhlavnější byly víceméně do mrtě perfektně ztvárněny. Ať už od bohatě rozmazleného ale vychytralého Otakárka Soumarů, nebo pedantsky založeného tatínka Petra Bajzy, starými zásady se řídícího, a o klukách ani nemluvě. Knihu jsem četl a určitě se vyrovná i tomuto seriálu. To jsem silně přesvědčen. Pěkná a více než zdařilá celorodinná pokoukaná a to téměř pro všechny generace, takříkajíc nikdy nestárnoucí.(27.2.2007)

Čirý balzám na duši v záplavě televizních sr*ček. Brilantní herecké výkony, včetně těch malých herců. Kde jinde jste viděli dětské herce, které by vás svým činěním na plátně neiritovaly? Já jen v tomto seriálovém skvostu, který si pokaždé s chutí zapnu a královsky se u něj bavím, kolikrát i dojmu. Hudební doprovod je totiž špičkový.(21.5.2010)

Jeden z nejlepších českých porevolučních seriálů. Výborný casting, stejně tak jako dějové linie jednotlivých dílů. Už je to sice docela dlouho, co jsem tento seriál viděl naposledy, nicméně vzpomínám v dobrém, hlavně na úvodní melodii, kterou si teď při psaní komentáře pískám, a úvodní větu "My hoši, co spolu chodíme...". Přimlouvám se za co nejdřívější reprízu.(27.1.2009)

Osobně mi přišel seriál lepší než jeho knižní předloha a to se mi stává vyjímečně...nebo je tohle snad vůbec poprvé. Kluci hrají opravdu skvěle ale ani jejich dospělí kolegové nezůstávají pozadu. Kdybych hlasoval před několika lety bylo by to určitě za 5* asi jsem z toho trochu vyrostl nicméně dolů ze 4* to už nepůjde.(18.2.2009)

Skvělé ztvárnění ještě lepší knížky od Poláčka, ve které se autor vrací prostřednictvím příběhu do svého dětství. Jednotlivé díly (5) jsou jako filmy samy o sobě, a tak třeba i neúmyslné vynechání dílu zase tak moc nevadí. Jde tu o přátelství 5ti kamrádů, kteří stále drží pospolu a prožívají nejrůznější dobrodružství. Když jsem byl malý, tak sem se viděl v malém Petru Bajzovi (Adamu Novákovi), jakožto nevinnému a zároveň velice chytrému klučinovi. Film prostě a jednoduše dokáže nesmazatelně promluvit k divákovi všeho věku a možná i proto plný počet. Najdou se tu i k vtipné scény, kterých není nikdy dost :). Film rozhodně stojí za vidění.(21.9.2004)

• - Při odjezdu chlapců do Indie a slovech Pepka Zilvara (Jan Müller) "A just nepozdravíme a až se nás někdo zeptá čí jsme, tak řekneme, že vaši příbuzní" můžeme v pozadí na balkoně zahlédnout modrou, umělohmotnou dětskou židli. (Reyak)

• - Seriál je zasazen do roku 1929. (Stocki)

• - V seriálu visí na zdi obraz s Františkem Filipovským. Karel Smyczek tímto gestem vzdal hold panu Filipovskému, který kdysi celý román namluvil pro rozhlas. (Stocki)