Bylo nás pět (TV seriál)

Komedie

Česko, 1994, 6 h 2 min (Minutáž: 6x60 min)

Karel Smyczek

Předloha:

Karel Poláček (kniha)

Ondřej Vogeltanz

Martin Šec

Petr Hapka

Adam Novák, Jaroslav Pauer, Jan Müller, Štěpán Benyovszký, Jan Brynych, Sandra Nováková, Dagmar Havlová-Veškrnová, Oldřich Navrátil, Jakub Hladík, Jiří Strach, Barbora Srncová, Gabriela Wilhelmová, Valentina Thielová, Lenka Termerová, Ljuba Krbová, Naďa Konvalinková, Jiřina Jirásková, Jana Kimlová, Marie Durnová, Nela Boudová, Jana Altmannová, Pavel Zedníček, Oldřich Vízner, Bohumil Vávra, Václav Vydra nejml., Ondřej Vetchý, Michal Suchánek, Karel Smyczek, Josef Šebek, Raoul Schránil, Václav Postránecký, Jiří Pecha, Petr Nárožný, Jiří Datel Novotný, Miroslav Moravec, Jiří Langmajer, Otto Lackovič, Rostislav Kuba, Lubomír Kostelka, Vladimír Javorský, Ladislav Gerendáš, Petr Brukner, Michal Pospíšil, Stanislav Zindulka, Jan Hraběta, Jan Bonaventura, Jiří Kodeš, Jiří Němeček, Josef Žluťák Hrubý, Bořík Procházka, Bořivoj Penc, Josef Kubíček, Otto Rošetzký, Zdeněk Wronský, Antonín Bubeník, Petr Hanuš, Roman Hemala, Ludmila Zábršová-Molínová, Peter Kršák, Kateřina Daňková, Alexander Hemala, Jaroslav Satoranský, Lukáš Rumlena, Michal Kozelka, Vojtěch Oulický, Jiří Nový, Pavel Hejný, Karel Čáslavský, Petr Smyczek, Jana Radojčičová, Karolína Sochorová

Výborná adaptace Poláčkova románu. Přesně se podařilo převést tu pohodu a lidskost, která na vás dýchá z knížky. Herecké obsazení je velice dobré. Speciálně rodiče Bajzovi Dagmar Veškrnová a Oldřich Navrátil předváděli doslova koncert a se svými rolemi se naprosto sžili. A i dětské hvězdy se nenechali zahanbit zkušenějšími kolegy. Tenhle seriál opravdu můžu......Válenpajštus:-)(26.3.2009)

Na knížku to nemá ani omylem! Tam,kde Poláček naprosto exceluje v popisu kohokoli a čehokoli,tak ve filmovém tv přepisu dochází zákonitě k tomu,že to,co všechny rozchechtává na celé kolo,je zde vizuálně ukázáno a nic na tom nezmění ani vnitřní monolog hl.klučíka. To Saturnin se povedl o něco lépe. Ale i tam je znát,že některé knihy jsou prostě nenatočitelné z důvodů toho,že jde hl.o styl popisu a ten ve filmovém médiu nahrazuje obraz. Takže v tomto př.tu máme vlastně něco jako vizuální doprovod ke knize. Ale o 4 či snad dokonce 5 hvězdách...nemůže být ani řeči.(18.5.2018)

Jeden z nejlepších českých porevolučních seriálů. Výborný casting, stejně tak jako dějové linie jednotlivých dílů. Už je to sice docela dlouho, co jsem tento seriál viděl naposledy, nicméně vzpomínám v dobrém, hlavně na úvodní melodii, kterou si teď při psaní komentáře pískám, a úvodní větu "My hoši, co spolu chodíme...". Přimlouvám se za co nejdřívější reprízu.(27.1.2009)

Velice příjemný seriál. Knihu od Karla Poláčka jsem četl kdysi na základní škole jedním dechem a podobně tomu bylo i při sledování seriálu. Mám na něho krásné vzpomínky, protože když ho dávali prvně v televizi, já šel do první třídy. Všichni dětští herci svoje role zvládli perfektně, stejně tak Dagmar Veškrnová, Oldřich Navrátil, Oldřich Vízner a Petr Nárožný. Pane Smyczku, tohle se Vám povedlo.(14.10.2006)

I přes vysoké hodnocení valné většiny mých oblíbených uživatelů, jejichž hodnocením dávám velmi často za pravdu, zde s nimi nejsem v jedné rovině. Na tomto seriálu mě něco "vadilo" - snad projev Zilvara z chudobince, nebo divný hlas a občasné přehrávání Adama Nováka, prostě přesně nevím, ale pocitově jsem se s tímto dílkem zcela neztotožnil. Jinak oceňuji atmosféru která z filmu dýchá, výborný děj a kvalitní herecké výkony většiny herců. Silnější 3 *.(3.3.2014)

• - Seriál je zasazen do roku 1929. (Stocki)

• - Naposledy můžeme vidět hvězdu 30-40 let Rauola Schránila. (M.B)

• - Sousoší pětice chlapců ze seriálu stojí v Rychnově nad Kněžnou, rodném městě Karla Poláčka. (Holusacek)