Bylo nás pět

(seriál)
  • angličtina There Were Five of Us
Česko, 1994, 6 h 2 min (Minutáž: 60–61 min)

Karel Smyczek

Předloha:

Karel Poláček (kniha)

Ondřej Vogeltanz

Martin Šec

Petr Hapka

Adam Novák, Jaroslav Pauer, Jan Müller, Štěpán Benyovszký, Jan Brynych, Sandra Nováková, Dagmar Havlová, Oldřich Navrátil, Jakub Hladík, Jiří Strach (více)

Epizody(6)

Ihned od své premiéry v roce 1994 uchvátil malé i starší diváky seriál na motivy Poláčkovy prózy, v němž režisér K. Smyczek spolu se scenáristou O. Vogeltanzem vytvořili prvorepublikovou atmosféru jednoho malého městečka s jejími dobrosrdečnými, zábavnými, ale i závistivými, pomlouvačnými a mnohdy komickými obyvateli. Svět viděný očima Péti, žáka čtvrté třídy (A. Novák) líčí rodinu – maminku s její vždy láskyplně otevřenou náručí (D. Veškrnová), přísného, leč spravedlivě trestajícího tatínka (O. Navrátil), i chytrého bratra Láďu (J. Strach). Především je to ale svět plný dobrodružství a rošťáren Péti a jeho čtyř kamarádů... (Česká televize)

anli

Slavny cesky roman Karla Polacka byl predelan na televizni obrazovky absolutne perfektne a prakticky se stal kultovnim.Prepis knihy je opravdu vynikajici a rezie Karla Smyczka take-skutecne myslim pochopil ducha Polackovy predlohy a dovedl ji prenest i na herce,kteri jsou beze zbytku vyborni a to vcetne tech detskych.Jasnych 90%. ()

remy

Bylo nás pět je určitě jeden z nejlepších českých seriálů, které jsem měl šanci vidět. Parádně zpracovaná tehdejší doba, výborné herecké výkony všech pěti hrdinů, a navíc velice vtipně a reálně natočené. Co se týče jednotlivých dílů, tak každý z nich má něco do sebe. Vždycky vás čeká nové dobrodružství. Pokaždé čekáte, co naše 5ti-členná parta zase vymyslí. Mě osobně nejvíc zaujal čtvrtý díl "Pokoj lidem dobré vůle". Vánoce jsou tu až dojemně zpracované. Jo, to je panečku něco! Takhle bych si přál, aby vypadal každý seriál, který se nebojí přesně ukázat, jak se tehdy žilo. Jsem moc rád, že něco takového pan Poláček vůbec vytvořil a režisér Smyczek následně dokonale zfilmoval..//90% ()

MarekT

Jeden z nejlepších českých porevolučních seriálů. Výborný casting, stejně tak jako dějové linie jednotlivých dílů. Už je to sice docela dlouho, co jsem tento seriál viděl naposledy, nicméně vzpomínám v dobrém, hlavně na úvodní melodii, kterou si teď při psaní komentáře pískám, a úvodní větu "My hoši, co spolu chodíme...". Přimlouvám se za co nejdřívější reprízu. ()

starbrejkr

Ač jsem z generace, která Bylo nás pět dost ve své době žrala, mně se to tehdy nějak vyhnulo a viděl jsem to až takřka s desetiletým zpožděním a to už mě to nějak moc nevzalo. Některé díly pěkné a vtipné a s navoděním slušné prvorepublikové atmosféry, ale občas jsem se nudil. Na podívání příjemné, ale nic víc. ()

mazadlo

Poněkud najivní ale krásný svět Poláčkovy mysli. Zatímco v okolních dílech zuří válka a nebo alespoň ovlivňuje osudy hrdinů, v tomto seriálu a potažmo i knize jako by nebyla. Všechno krásné prvorepublikové a české naservírované s dětinskou najivností jakoby vyzařovalo pohodu, která tomuto národu už v podstatě cizí jest. A to je dobře, protože člověk potřebuje připomenout, že časy se mění ale jádro zůstává stejné. U knihy jsem se bavil když jsem byl nemocný podobně jako Péťa Bajza...seriál byl vždy jedna z možností jak uniknout před učením. Sednout si a bavit se alotriemi chlapců z Rychnova pod Kněžnou....velé plus za úžasnou Hapkovu hudbu, která dokresluje celkový ráz krásného seriálu! O hereckých výkonech nemluvě! ()

• Veškeré výprasky se natáčely s kalhotami vycpanými polštáři. Jedna scéna se ale opakovala několikrát a Oldřich Navrátil trefil Adama Nováka několikrát vedle. Ten pak druhý den statečně ukazoval "nechtěná" jelita. (Stocki)
  • Motocykl Vendelína Bajzy (Oldřich Navrátil) je Harley-Davidson 750 SV typ D z roku 1930 se sajdkárou Aero. Přesně tento stroj, který si v seriálu zahrál, je dnes k vidění v Jihočeském motocyklovém muzeu. (Al Gajda)

Související novinky

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

Ve věku 86 let zemřel český divadelní, filmový a televizní herec, Stanislav Zindulka. Ten měl za sebou vystudovanou pražskou DAMU, od roku 1994 byl pak členem pražského Činoherního klubu. Mezi jeho… (více)