Bylo nás pět (TV seriál)

Komedie

Česko, 1994, 6 h 2 min (Minutáž: 60–61 min)

Karel Smyczek

Předloha:

Karel Poláček (kniha)

Ondřej Vogeltanz

Martin Šec

Petr Hapka

Adam Novák, Jaroslav Pauer, Jan Müller, Štěpán Benyovszký, Jan Brynych, Sandra Nováková, Dagmar Havlová, Oldřich Navrátil, Jakub Hladík, Jiří Strach, Barbora Srncová, Gabriela Wilhelmová, Valentina Thielová, Lenka Termerová, Ljuba Krbová, Naďa Konvalinková, Jiřina Jirásková, Jana Kimlová, Marie Durnová, Nela Boudová, Jana Altmannová, Pavel Zedníček, Oldřich Vízner, Bohumil Vávra, Václav Vydra nejml., Ondřej Vetchý, Michal Suchánek, Karel Smyczek, Josef Šebek, Raoul Schránil, Václav Postránecký, Jiří Pecha, Petr Nárožný, Jiří Datel Novotný, Miroslav Moravec, Jiří Langmajer, Otto Lackovič, Rostislav Kuba, Lubomír Kostelka, Vladimír Javorský, Ladislav Gerendáš, Petr Brukner, Michal Pospíšil, Stanislav Zindulka, Jan Hraběta, Jan Bonaventura, Jiří Kodeš, Jiří Němeček, Josef Žluťák Hrubý, Bořík Procházka, Bořivoj Penc, Josef Kubíček, Otto Rošetzký, Zdeněk Wronský, Antonín Bubeník, Petr Hanus, Roman Hemala, Ludmila Zábršová-Molínová, Peter Kršák, Kateřina Daňková, Alexander Hemala, Jaroslav Satoranský, Lukáš Rumlena, Michal Kozelka, Vojtěch Oulický, Jiří Nový, Pavel Hejný, Karel Čáslavský, Petr Smyczek, Jana Radojčičová, Karolína Sochorová

Poněkud najivní ale krásný svět Poláčkovy mysli. Zatímco v okolních dílech zuří válka a nebo alespoň ovlivňuje osudy hrdinů, v tomto seriálu a potažmo i knize jako by nebyla. Všechno krásné prvorepublikové a české naservírované s dětinskou najivností jakoby vyzařovalo pohodu, která tomuto národu už v podstatě cizí jest. A to je dobře, protože člověk potřebuje připomenout, že časy se mění ale jádro zůstává stejné. U knihy jsem se bavil když jsem byl nemocný podobně jako Péťa Bajza...seriál byl vždy jedna z možností jak uniknout před učením. Sednout si a bavit se alotriemi chlapců z Rychnova pod Kněžnou....velé plus za úžasnou Hapkovu hudbu, která dokresluje celkový ráz krásného seriálu! O hereckých výkonech nemluvě!(3.6.2012)

Osobně mi přišel seriál lepší než jeho knižní předloha a to se mi stává vyjímečně...nebo je tohle snad vůbec poprvé. Kluci hrají opravdu skvěle ale ani jejich dospělí kolegové nezůstávají pozadu. Kdybych hlasoval před několika lety bylo by to určitě za 5* asi jsem z toho trochu vyrostl nicméně dolů ze 4* to už nepůjde.(18.2.2009)

I přes vysoké hodnocení valné většiny mých oblíbených uživatelů, jejichž hodnocením dávám velmi často za pravdu, zde s nimi nejsem v jedné rovině. Na tomto seriálu mě něco "vadilo" - snad projev Zilvara z chudobince, nebo divný hlas a občasné přehrávání Adama Nováka, prostě přesně nevím, ale pocitově jsem se s tímto dílkem zcela neztotožnil. Jinak oceňuji atmosféru která z filmu dýchá, výborný děj a kvalitní herecké výkony většiny herců. Silnější 3 *.(3.3.2014)

Skvělé ztvárnění ještě lepší knížky od Poláčka, ve které se autor vrací prostřednictvím příběhu do svého dětství. Jednotlivé díly (5) jsou jako filmy samy o sobě, a tak třeba i neúmyslné vynechání dílu zase tak moc nevadí. Jde tu o přátelství 5ti kamrádů, kteří stále drží pospolu a prožívají nejrůznější dobrodružství. Když jsem byl malý, tak sem se viděl v malém Petru Bajzovi (Adamu Novákovi), jakožto nevinnému a zároveň velice chytrému klučinovi. Film prostě a jednoduše dokáže nesmazatelně promluvit k divákovi všeho věku a možná i proto plný počet. Najdou se tu i k vtipné scény, kterých není nikdy dost :). Film rozhodně stojí za vidění.(21.9.2004)

Jeden z nejlepších českých porevolučních seriálů. Výborný casting, stejně tak jako dějové linie jednotlivých dílů. Už je to sice docela dlouho, co jsem tento seriál viděl naposledy, nicméně vzpomínám v dobrém, hlavně na úvodní melodii, kterou si teď při psaní komentáře pískám, a úvodní větu "My hoši, co spolu chodíme...". Přimlouvám se za co nejdřívější reprízu.(27.1.2009)

• - Představitelka dcery cukráře Sandra Nováková a filmový Bajzův syn Adam Novák jsou ve skutečnosti sourozenci.  (M.B)

• - V druhém díle nazvaném "Andělíček policajt" se při scéně přibližně v 23. minutě, kdy Petr Bajza (Adam Novák) a jeho otec (Oldřich Navrátil) spouštějí pomeranče do studny, v levém horním rohu záběru mihne 2krát mikrofon. (loopaa)

• - Natáčení probíhalo celkem 130 dní. Exteriéry pocházejí z města Kouřim a okolí a interiéry se natáčely v barrandovských ateliérech. (Stocki)