Bylo nás pět (TV seriál)

Komedie

Česko, 1994, 6 h 2 min (Minutáž: 6x60 min)

Karel Smyczek

Předloha:

Karel Poláček (kniha)

Ondřej Vogeltanz

Martin Šec

Petr Hapka

Adam Novák, Jaroslav Pauer, Jan Müller, Štěpán Benyovszký, Jan Brynych, Sandra Nováková, Dagmar Veškrnová-Havlová, Oldřich Navrátil, Jakub Hladík, Jiří Strach, Barbora Srncová, Gabriela Wilhelmová, Valentina Thielová, Lenka Termerová, Ljuba Krbová, Naďa Konvalinková, Jiřina Jirásková, Jana Kimlová, Marie Durnová, Nela Boudová, Jana Altmannová, Pavel Zedníček, Oldřich Vízner, Bohumil Vávra, Václav Vydra nejml., Ondřej Vetchý, Michal Suchánek, Karel Smyczek, Josef Šebek, Raoul Schránil, Václav Postránecký, Jiří Pecha, Petr Nárožný, Jiří Datel Novotný, Miroslav Moravec, Jiří Langmajer, Otto Lackovič, Rostislav Kuba, Lubomír Kostelka, Vladimír Javorský, Ladislav Gerendáš, Petr Brukner, Michal Pospíšil, Stanislav Zindulka, Jan Hraběta, Jan Bonaventura, Jiří Kodeš, Jiří Němeček, Josef Žluťák Hrubý, Bořík Procházka, Bořivoj Penc, Josef Kubíček, Otto Rošetzký, Zdeněk Wronský, Antonín Bubeník, Petr Hanuš, Roman Hemala, Ludmila Zábršová-Molínová, Peter Kršák, Kateřina Daňková, Alexander Hemala, Jaroslav Satoranský, Lukáš Rumlena, Michal Kozelka, Vojtěch Oulický, Jiří Nový, Pavel Hejný, Karel Čáslavský, Petr Smyczek, Jana Radojčičová

Tohle jsem nečekal - pro mě je to obrovský překvapení v nejlepšim slova smyslu snad ve všech myslitelnejch ohledech. A v úplnym výsledku mi to asi přijde zdařilejší i než ta knížka - seriál si z předlohy bere to nejlepší, nenechá se jí ale nijak omezovat nebo zotročovat a je schopnej bejt svůj. Obrovskou zásluhu na všem má samozřejmě předevšim Smyczekova režie a Vogeltanzem fantasticky napsanej scénář, kterej je vtipnej, lehkej a nepřekombinovanej, přirozenej a nic než čistej a průzračnej. Hapkova hudba je tady ale doslova dokonalá, nádherně podtrhuje uvolněnou a rošťáckou atmosféru seriálu a po Pánech klucích tak PH jenom dokazuje, že v tomhle "klukovskm" žánru v podstatě nemá konkurenci. Obdivuhodný až dechberoucí je ale snad úplně celý herecký obsazení; od dětskejch herců (!), ke kterejm mám snad vždycky výhrady a kteří mi často přijdou jako největší slabina filmů (a to i u takovejch věcí jako Záhada hlavolamu, Knoflíková válka...), přes hlavní dospělý role až po ty vedlejší - to je prostě fantazie se na to všechno dívat. Celá pětice hlavních kluků s Péťou v čele (a mladym Zilvarem v závěsu) je na jedničku s hvězdičkou, ale ten Péťa (Adam Novák) i sám za sebe je prostě úžasnej - ty jeho průpovídky a komentáře jsou jednoduše nic než dětsky čistý, kouzelný a hlavně naprosto a přirozeně uvěřitelný. Skvělí jsou i rodiče Bajzovi (Navrátil s Veškrnovou), strejda Vařeka (Nárožný), ale i ten doktor (Vydra), cukrář Svoboda (Vízner) i s Evičkou (Sandrou Novákovou), i ten krásně oldschůlovej zevlák starej Zilvar (Pecha), věčně prudící Fajst (Zindulka)... a tak bych moh pokračovat. Jedinym škraloupem (a opravdu jedinym) je pro mě polovina toho posledního dílu, totiž to snový-horečnatý delirium, který mě teda neuvěřitelně rozčilovalo i v knížce, takže k tomu mám asi už trochu averzi. Myslim si, že se tomu seriál fakt nemusel věnovat tak dlouze, ale ani tak to tady v žádnym případě neni nijak srovnatelný s tim, jak tahle "cesta do Indie" zabíjí knížku - navzodry všemu je to v seriálu zpracovaný ještě se ctí. A protože tohle by byl jedinej důvod snižovat hodnocení (a taky proto, že vyznění celýho seriálu to v žádnym případě zkazit nemůže), tak zůstávám na plnejch pěti a s radostí to řadim mezi svoje srdeční záležitosti.(11.12.2015)

Brý dén. Jmenuji se salahadin a tenhle seriál nemá chybu, každý herec/čka tady funguje jako ozubené kolečko a bez jediného kolečka by to nefungovalo (i Veškrnové to sedí jak holinka na noze). Tohle se povedlo, herci, hudba, scénář, režie...vše tak dokonale lehce provedené a zábavné, jak jen může být. Takže pět chlapců = pět hvězdiček. A za oba Zilvary dám šestou, protože ti dva nemají chybu, v tehdejší době jasní společenští úpadkáři a mrvitelé dobrých mravů (dneska elita). Sím, to není výtka, anóbrž to jest pochvala. "Není rum, není sturm!"(14.12.2007)

Pět hvězdiček za naprosto bezkonkurenční výkon (hraničící s genialitou) Oldy Navrátila coby pana Bajzy ("A žrát, žrát budeme z dřevěný mísy. Jak je to v tý Nerudově básni: Synáček už nám ji vyřezává, dřevo si nakrad v panském lese, hlas vychřice podoba. Pojď, Polednice, pojď! Vem si ho! Zvrhlíka.) a příjemný projev mladých pánů herců představujících hlavní pětici. Jedinečná atmosféra první republiky, dětská dobrodružství a chytrý humor.(26.6.2003)

Tohle je zkrátka pohlazení po duši. Neuvěřitelná pohodovka. Skvělé herecké obsazení Dášou Veškrnovou počínaje a Jiřím Strachem konče. Krásný český humor. Nikdy mě nepřestane bavit si tímhle seriálem připomínat pravé atributy dětství: rodina, kamarádi, lumpárny, škola, poznávání světa a jeho černobílé vidění, poznávání sebe samého, první láska/y... PS: všechny díly jsem objevila na youtube.com.(18.1.2013)

Opravdu dokonalá pocta velikému a silně nedoceněnému Karlu Poláčkovi a zašlým časům meziválečným, jejichž nejen Šecovou kamerou skvostně zde navozovaná atmosféra ze série přímo tryská, však bohužel neplatí za dokonalou filmovou záležitost, byť Bylo nás pět lze řadit mezi nejpovedenější i nejoblíbenější porevoluční seriály.. Dík Poláčkovu veskrze na mistrovském dialogu tradičně vystavěnému knižnímu předobrazu měl Karel Smyczek se spoluscénáristou Ondřejem Vogeltanzem svou autorskou úlohu na první pohled značně ulehčenu, leč protože se nevyhnuli při zřejmě pevně zadaném půdorysu o nesmyslných šesti hodinách úpravám, přepisování a rozvíjení jistých motivů i postav, sečtělý divák snadno odhalí posešívané díry ve scénáři, které herecky zvládá ustát snad pouze zde naprosto geniální Oldřich Navrátil v roli otce a rovněž i pravděpodobně té životní..(1.11.2015)

• - V druhém díle nazvaném "Andělíček policajt" se při scéně přibližně v 23. minutě, kdy Petr Bajza (Adam Novák) a jeho otec (Oldřich Navrátil) spouštějí pomeranče do studny, v levém horním rohu záběru mihne 2krát mikrofon. (loopaa)

• - Režisér Karel Smyczek si v seriálu zahrál roli lékárníka. (artcha)

• - Sousoší pětice chlapců ze seriálu stojí v Rychnově nad Kněžnou, rodném městě Karla Poláčka. (Holusacek)