Bylo nás pět (TV seriál)

Komedie

Česko, 1994, 6 h 2 min (Minutáž: 6x60 min)

Karel Smyczek

Předloha:

Karel Poláček (kniha)

Ondřej Vogeltanz

Martin Šec

Petr Hapka

Adam Novák, Jaroslav Pauer, Jan Müller, Štěpán Benyovszký, Jan Brynych, Sandra Nováková, Dagmar Havlová-Veškrnová, Oldřich Navrátil, Jakub Hladík, Jiří Strach, Barbora Srncová, Gabriela Wilhelmová, Valentina Thielová, Lenka Termerová, Ljuba Krbová, Naďa Konvalinková, Jiřina Jirásková, Jana Kimlová, Marie Durnová, Nela Boudová, Jana Altmannová, Pavel Zedníček, Oldřich Vízner, Bohumil Vávra, Václav Vydra nejml., Ondřej Vetchý, Michal Suchánek, Karel Smyczek, Josef Šebek, Raoul Schránil, Václav Postránecký, Jiří Pecha, Petr Nárožný, Jiří Datel Novotný, Miroslav Moravec, Jiří Langmajer, Otto Lackovič, Rostislav Kuba, Lubomír Kostelka, Vladimír Javorský, Ladislav Gerendáš, Petr Brukner, Michal Pospíšil, Stanislav Zindulka, Jan Hraběta, Jan Bonaventura, Jiří Kodeš, Jiří Němeček, Josef Žluťák Hrubý, Bořík Procházka, Bořivoj Penc, Josef Kubíček, Otto Rošetzký, Zdeněk Wronský, Antonín Bubeník, Petr Hanuš, Roman Hemala, Ludmila Zábršová-Molínová, Peter Kršák, Kateřina Daňková, Alexander Hemala, Jaroslav Satoranský, Lukáš Rumlena, Michal Kozelka, Vojtěch Oulický, Jiří Nový, Pavel Hejný, Karel Čáslavský, Petr Smyczek, Jana Radojčičová, Karolína Sochorová

Jak již tady napsalo několik uživatelů přede mnou, tak i pro mě si tento komediální seriál zachoval ducha kvalitních československých snímků předrevoluční tvroby. Já si myslím, že každý z nás, co jsme prožili své dětství venku, se k tomuto seriálu vrací rád. Jako děti jsme vyběhly ven, svá dobrodružství jsme si prožívali úplně stejně jako kluci z party Bylo nás pět. Prolézali jsme křoví, vysokou trávu, lezli na stromy, klepač byl našim fejsbůčkem a mobilem, tam se řešilo všechno. Skvělé herecké obsazení jak Oldřicha Navrátila, Adama Nováka, Dáši Veškernové tak i tlouštíka Jakuba Hladíka. U něj se vždycky pochichotávám, jak chce za každou cenu zapadnout do party a jak se po pansku dokáže plamenně vyjádřit. Vše je tu humorné a krásné zároveň.(16.11.2014)

Nejúžasnější převedení knihy na televizní obrazovku. To, co se podařilo Karlu Smyczkovi, je až neskutečné, nebývale vydařené a okouzlující. Pro mě představuje Bylo nás pět nesmrtelný seriál, který mohu zhlédnout desetkrát, dvacetkrát a stále bude mé srdce plesat radostí. Karel Smyczek si zaslouží nesmírný obdiv.(9.7.2007)

Ja som na 5-ke nevyrastal, takže k nej necítim sentiment a knižku nepoznám. Striedajú sa tu silné momenty, ktoré nebojím sa to povedať, sú hviezdnymi chvíľami českého rodinného TV filmu (nemám čas na alotria, blúznenie o Indii) s dlhšími nudnými pasážami (cirkus). Chýba mi tam väčší dôraz na reálie 1. republiky a častejšie zmeny tempa deja. Veľakrát je to idylicky pomalé. Keby to netočili Smyczek s Vogeltanzom, ale trebárs Bočan s Pelantom, určite by to bolo dynamickejšie s vyhranenejšími konfliktami. Na druhej strane, ak by sa seriál natočil neskôr, mohol dopadnúť oveľa horšie, asi ako Aneta. Nová generácia dobrých českých TV režisérov ešte neprišla, a tak všetko stojí a padá na Jiřím Strachovi.(18.12.2016)

Musím říct, že seriál je o hodně lepší, jak knížka. U knížky jsem přeskakoval i odstavce a vůbec mě to nezaujalo (a to jsem velkej čtenář s minimálně dvěma tisíci knížek na kontě). U knížky mě hodně štvaly ty dětinskosti hlavního hrdiny a zároveň vypravěče Péti Bajzy. Což naštěstí v seriálu tak moc viditelný nebylo. A ten jeho sen v deliriu jsem přeskočil celej, protože to bylo něco srašnýho. Tady naštěstí stačilo přeskočit jeden díl a ne polovinu knížky. I kostýmy byly dobrý a atmosféru to mělo, bych řekl, dobovou. Není to nejlepší seriál, který kdy Čt vytvořila, ale na porevoluční laťku nadprůměrnej. Plus výborný herecký obsazení, který se už dnes tak často nevidí, hlavně kvůli větším honorářům.(18.2.2006)

Jeden z mých nejoblíbenějších českých seriálů podle mé nejoblíbenější knížky z dětství. Poetika maloměsta i poťouchlí maloměšťáci, hravé příhody malých rošťáků a především výborní herci, jak dospělí profesionálové, tak i samotné děti (narozdíl od současných dětských rádoby herců). Režisér výborně přenesl z knihy atmosféru i jazyk, takže tu není nic, co bych mohla tomuto zpracování vtyknout. (A především je tu Adam, moje dětská láska).(5.3.2012)

• - V druhém díle nazvaném "Andělíček policajt" se při scéně přibližně v 23. minutě, kdy Petr Bajza (Adam Novák) a jeho otec (Oldřich Navrátil) spouštějí pomeranče do studny, v levém horním rohu záběru mihne 2krát mikrofon. (loopaa)

• - Představitelka dcery cukráře Sandra Nováková a filmový Bajzův syn Adam Novák jsou ve skutečnosti sourozenci.  (M.B)

• - Natáčení probíhalo celkem 130 dní. Exteriéry pocházejí z města Kouřim a okolí a interiéry se natáčely v barrandovských ateliérech. (Stocki)