Bylo nás pět (TV seriál)

Komedie

Česko, 1994, 6 h 2 min (Minutáž: 6x60 min)

Karel Smyczek

Předloha:

Karel Poláček (kniha)

Ondřej Vogeltanz

Martin Šec

Petr Hapka

Adam Novák, Jaroslav Pauer, Jan Müller, Štěpán Benyovszký, Jan Brynych, Sandra Nováková, Dagmar Havlová-Veškrnová, Oldřich Navrátil, Jakub Hladík, Jiří Strach, Barbora Srncová, Gabriela Wilhelmová, Valentina Thielová, Lenka Termerová, Ljuba Krbová, Naďa Konvalinková, Jiřina Jirásková, Jana Kimlová, Marie Durnová, Nela Boudová, Jana Altmannová, Pavel Zedníček, Oldřich Vízner, Bohumil Vávra, Václav Vydra nejml., Ondřej Vetchý, Michal Suchánek, Karel Smyczek, Josef Šebek, Raoul Schránil, Václav Postránecký, Jiří Pecha, Petr Nárožný, Jiří Datel Novotný, Miroslav Moravec, Jiří Langmajer, Otto Lackovič, Rostislav Kuba, Lubomír Kostelka, Vladimír Javorský, Ladislav Gerendáš, Petr Brukner, Michal Pospíšil, Stanislav Zindulka, Jan Hraběta, Jan Bonaventura, Jiří Kodeš, Jiří Němeček, Josef Žluťák Hrubý, Bořík Procházka, Bořivoj Penc, Josef Kubíček, Otto Rošetzký, Zdeněk Wronský, Antonín Bubeník, Petr Hanuš, Roman Hemala, Ludmila Zábršová-Molínová, Peter Kršák, Kateřina Daňková, Alexander Hemala, Jaroslav Satoranský, Lukáš Rumlena, Michal Kozelka, Vojtěch Oulický, Jiří Nový, Pavel Hejný, Karel Čáslavský, Petr Smyczek, Jana Radojčičová, Karolína Sochorová

Slavny cesky roman Karla Polacka byl predelan na televizni obrazovky absolutne perfektne a prakticky se stal kultovnim.Prepis knihy je opravdu vynikajici a rezie Karla Smyczka take-skutecne myslim pochopil ducha Polackovy predlohy a dovedl ji prenest i na herce,kteri jsou beze zbytku vyborni a to vcetne tech detskych.Jasnych 90%.(6.12.2010)

Pomalu bych řekla, že nejlepší český seriál všech dob. Kouzelně atmosferická kamera, skvěle vybraní dětští herci, stejně skvěle vybraní dospěláci, takřka kultovní dialogy... Nemám, co bych tomuto seriálu vytknula. Ta pohoda, která z obrazu přímo vytéká, mě zkrátka vždycky dostane. "Křesťané oslavují příchod Krista zpěvem, cukráři řevem!"(27.12.2007)

Jeden z nejlepších seriálů, které jsem v Tv viděla. Často se k němu vracíme. Výborně zpracovaný Poláček, skvělé herecké obsazení hlavně dětských rolí, trefně vykreslená atmosféra první republiky. Seriál je nostalgický, dramatický, ale také velmi vtipný, v tomto směru je vše vyrovnané a celkově vás seriál chytne za srdce a nepustí.(28.12.2013)

Jenoznačně výjimečně natočený český seriál, jeden z nejlepších vůbec. Pokaždé, když ho vidím (a ujít si ho, pokud to je možné, nikdy nenechám), žasnu nad výkony těch malých, dnes již dospělých herců či neherců. Karlu Smyczkovi se podařilo dokonale vystihnout ospalou atmosféru českého předválečného městečka. Se stejnou grácii převedl na plátně Poláčkem zcela přesně vypozorované typické charaktery českého maloměšťáka, který si takříkajíc "hrabe jen na svém písečku"... Nedávno jsem se dozvěděla, že spisovatel napsal tuto knihu v období druhé světové války. Pro samotného Karla Poláčka to byly o to víc těžké časy, protože byl kvůli svému židovskému původu pod neustálým tlakem nacistických pohlavárů. Tomuto pronásledování, jak je známo, nakonec podlehl. Psaním knihy "Bylo nás pět" se tak mohl dostat do úplně jiného světa a odprostit se od reálna... Dalším generacím tím zároveň zanechal nezapomenutelné dílo, které velmi podařeným způsobem Karel Smyczek vzkřísil v podobě úspěšného seriálu.(17.1.2008)

Brý dén. Jmenuji se salahadin a tenhle seriál nemá chybu, každý herec/čka tady funguje jako ozubené kolečko a bez jediného kolečka by to nefungovalo (i Veškrnové to sedí jak holinka na noze). Tohle se povedlo, herci, hudba, scénář, režie...vše tak dokonale lehce provedené a zábavné, jak jen může být. Takže pět chlapců = pět hvězdiček. A za oba Zilvary dám šestou, protože ti dva nemají chybu, v tehdejší době jasní společenští úpadkáři a mrvitelé dobrých mravů (dneska elita). Sím, to není výtka, anóbrž to jest pochvala. "Není rum, není sturm!"(14.12.2007)

• - Sousoší pětice chlapců ze seriálu stojí v Rychnově nad Kněžnou, rodném městě Karla Poláčka. (Holusacek)

• - Petrovu maminku měla původně hrát Libuše Šafránková, ta se ale omluvila s tím, že v poslední době hrála roli maminky několikrát a nechce se opakovat. (Stocki)

• - Harley Davidson model D 750 ccm z roku 1930 s ľavostranným sidecarom Aero zapožičal do seriálu Petr Hoštálek jr. (Raccoon.city)