Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

Ještěřák

Film dlouhý jak prdel, který ale IMHO postrádá jediné hluché místo. Silně nadprůměrný Jürgen Prochnow v roli velitele, se kterým bych na jeho tažení klidně obešel zeměkouli... a pak ještě jednou. Brilantní pointa na konci (ano, i vpravdě nekonečný DAS BOOT má konec), ale nebudem spoilerovat. Možná vůbec nejlepší válečný film. ()

Cassandra

První dvě třetiny mě málem umořily. Ano, život posádky je možná popsaný velmi věrohodně, ale jsou ty dvě hodiny proto zábavné? Pro mě tedy nikoli. Poslední část už je lepší, konečně se tam něco děje. Poslední hodina + Prochnow + hudba = tři hvězdičky. ()

Warle

Asi nejlepší film o ponorkách. Jen jsem si sedl, pustil a už jsem se ztratil a čase. Dechberoucí film, který je natáčen z "druhé" německé strany. Žasnu, bravo! ()

Prochy38

Tak jsem se konečně odhodlal a Ponorku si pustil. Úžasné, opravdu úžasné. Dá se říct, že těch 200 minut aji uteklo :). Ne, je to strašně dlouhé, ale fakt hodně dobře natočené. Ten čas potom nehraje takovou roli. Jasnýz důkaz o tom, že Němci opravdu taky umí. A tento válečný film z ne zrovna tradičního prostředí se opravdu povedl. J. Prochnow skvělý! Závěr byl hodně drsný a krutý, ale stejně jde film hodně dopředu v kategorii "válečný film". Skvělá podívaná! ()

Ixbalanke

Tak to je opravdu FILM! Neuvěřitelně reflektuje situace válečných ponorek a válku samotnou se všemi negativy. Totiž ve válce není vítězů. Nemám absolutně co vytknout. Žádné zbytečné a hloupé řeči, skvělé herecké výkony, HUDBA. I když dlouhý, šla jsem kvůli němu spát až v 01:30, spánek překonávající film. ()

angloumene

Jasně - Ponorka má opravu hutnou, silnou a nervy drásající atmosféru. Smůlou pro mě ale byl zhlédnutý Director's cut, který trvá něco přes tři hodiny. Ono budování atmosféry mi totiž tak po hodince a půl už přišlo poněkud rutinní a tak nemohu popřít, že jsem se nějakou dobu celkem nudila, Na druhou stranu oceňuji skvělou psychologii postav, z nichž ze všech musím vyzdvihnout zejména Kapitána (to velké k je záměrné!). Kdyby nebylo konce plného klišé, hodnocení by bylo určitě vyšší. ()

Zero_Signal

1000000000000000000/10 .. jeden z najlepších vojnových filmov čo som videl. Vlastne asi jeden z najlepších filmov čo som vôbec kedy videl. Jurgen Prochnow je kráľ herectva. ()

GREGOIRE

Viděl jsem kdysi normální krácenou filmovou verzi a byl to zážitek. Ovšem současná prodloužená verze, která vyšla na DVD je ještě lepší. Kompletně předělaný zvuk, který je pro život pod vodou naprosto zásadní, je excelentní. Je setsakra dobře, že film nakonec nenatočili Američané, kteří na něm začali pracovat dříve (kapitána měl hrát Robert Redford). Dovedu si vcelku představit, co by z toho vyrobili za patvar. Zde je téměř vše do detailů autentické s předlohou, Němci jsou opravdoví Němci (strojník Johann je Rakušan), fousy jsou opravdové fousy, které jim narostly během natáčení V dlouhé verzi máte mnohem hlubší ponor. Již to není pouze akce. Vidíte více i chvíle vyčkávání na akci. ()

spiritus

Velice realistický válečný film, kde se záporní hrdinové stávají de-facto kladnými. Tady je vidět že válka byla jen a jen o lidech a jejich osudech. A i Němci byli obyčejní lidé zatažení do válečného stroje Nacistického Německa. Film ukazuje ideologickou vlažnost německých vojáků, vystavených extrémní zátěži a jejich lidskou tvář uprostře válečného běsnění. ()

ekomo

Další skvělý válečný film, protentokráte německý, s famozními hereckými výkony, který má jednu zásadní nedokonalost, příliš dlouhou stopáž. ()

conery1

Málo čo sa uvarilo také dobré v nemeckej kuchyni. A pritom bola použitá iba jedna igrediencia ( napatie ) a to v takom množstve, že som to ledva rozžul. K tomu na dochutenie najvačší vývozový filmový artikel Prochnow. Jeho maximálny výkon, maximálne filmové napatie a maximálna ožierka na začiatku filmu, za ktorú by sa nehanbili ani Rusi, robia s Ponorky zážitok. Nebol som na vojne, ani som nedržal zbraň (okrem vzduchovky ), ale dobré vojnové filmy mám rád. Dobré, znamená príbeh o odvahe a schopnostiach na hranici ( niekedy až za nimi ) ľudských možností. Boli popísané tisíce skutočných príbehov z vojen, kde človek, alebo ľudia, dokázali nemožné veci a to z jediného dôvodu- išlo im o život. ()

Milky.

Naprosto skvělý film. Nevěřil jsem, že Němci umí natočit něco normálního a dobrého. Trochu mě potrápila akorát délka...3 a půl hodiny vydržet bylo jak vydržet školní rok. Ovšem bez toho by nejspíše nebylo možné tak dobře vykreslit atmosféru a vliv toho všeho na člověka a jeho psychiku. Každopádně chválím skvělé ozvučení (nejspíš kvůli přidání zvuku až v postprodukci), perfektní soudtrack a hlavně ústřední melodii, která je naprosto geniální. Skvělá ukázka jak trpěli a trpí vojáci za války jen kvůli pár rozhodnutím nad stolem někde v pracovně. Nesmyslnost toho všeho pak ještě dokonale podtrhl pro mě šokující konec, který všechnu tu snahu a hrdinství nakonec stejně smetl ze stolu jako zbytečnost. ()

Movie Gourmet

Druhá světová válka očima Němců a pohled na svět očima námořníků ponorky. Zřejmě poměrně realisticky ztvárněný film, a však na můj vkus (viděl jsem Director's cut) příliš dlouhý. Nejde ani tak o boje na moři, ale o ztvárnění a přiblížení psychologických profilů hlavních postav. Jde o boj člověka a stroje. Stísněné prostory jsou zde ztvárněny opravdu přesvědčivě. A většinu času, se nic moc neděje. Neustálá obsluha kotlů a přístrojů zde moc vyobrazena není, jiné to ovšem je, když se začne nabírat voda... No a ten závěr... Ten ale stojí za to. Jelikož se film odehrává v době Druhé světové války, technikou příliš neoslňuje a je vidět, že vlézt do takové "kocábky" chtělo pořádnou porci odvahy. Nebo stačilo silné ideologické zázemí a propaganda. Verdikt: 4* a 80 %. ()

Cement73

Film z roku 1981? Neskutočné! Úplná špička aj v porovnaní z mnohými dnešnými produkciami. Perfektne vytvorená atmosféra a realistické efekty. Normalne som zaskočený. Bravo ()

Cicis

Najlepší ponorkový film ktorý som zatiaľ mal možnosť vidieť.Srhujúci dej tak zaujme , že si človek ani neuvedomí dlžku filmu.Film poukazuje aj na historickú realitu že Kriegsmarine -námorníctvo až na špičky nebolo tak politicky sfanatizované a snažili sa aj dodržať gentlemanské zásady boja na mori, ktoré ako prvý porušili Angličania.Tí chlapci boli ako ich rovestníci v iných uniformách a trpeli rovnako. ()

Brejlil

Skvělé, jeden z nejlepších filmů o 2. světové válce, a prakticky nejlepší "ponorkový" film. To, že ukazuje "tu špatnou stranu" už snad dneska nehraje roli. I v německém námořnictvu byli vojáci, kteří jen sloužili vlasti, protože se jim to řeklo, a nad následky svých činů příliš nepřemýšleli. I jim šlo jen o jedno, přežít. A přežít peklo v ponorce muselo být děsné. Scény, kdy posádka jen bezmocně čeká na dně, než se kolem vyzuří nepřítel s hlubinnými bombami ,jsou opravdu tíživé. Ani úvodní sekvence zoufalé chlastačky před další plavbou na náladě nepřidá. Samostatnou kapitolou je technické provedení, dlouhé běhy úzkou, klaustrofobickou lodí právem vstoupily do dějin práce s kamerou. Herecké výkony těžko mohu hodnotit, ale Prochnow hraje svého kapitána se správnou směsí fatalismu a odhodlání. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen