Já, Claudius

Epizody(12)

VÁLKA, INTRIKY, LÁSKA, NENÁVIST. NEJSLAVNĚJŠÍ SERIÁL O STAROVĚKÉM ŘÍMU. Dvanáctidílný seriál britské stanice BBC je dodnes vysoce ceněn pro svou věrnost slavné předloze Roberta Gravese i pro strhující ztvárnění osudů tehdejších vládců Středomoří. Na začátku bylo Sibylino proroctví, které vnuklo římskému vládci Claudiovi myšlenku vyprávět svůj příběh. Kulhavý, koktající a nahluchlý mladík po léta záměrně zveličoval své tělesné nedostatky, předstíral hlupáka a díky tomu - všemi odstrkovaný a opovrhovaný - neuvázl v záludné síti vzájemných vztahů římské nobility, nestal se obětí intrik své kruté babičky Livie a přežil krutou vládu strýce Tiberia i šíleného synovce Caliguly. Až ho nakonec osud vyvedl z ústraní a v roce 41 n. l. byl prohlášen císařem. Vládcem se ovšem stal z donucení a proti svému republikánskému přesvědčení. V rámci dobového pojetí spravedlnosti se snažil panovat moudře a spravedlivě a leccos se mu i podařilo. Jeho bystrost a důvtip se osvědčily ve vojenské strategii, například při tažení proti Británii. Daleko méně se však Claudiovi dařilo v osobním životě. Nakonec ho totiž zradili i ti, kterým věřil nejvíce... (oficiální text distributora)

Milwa

po 5 dílech, ale myslím, že si tato série vyslouží plný počet, herecký koncert a vzor pro scénáristy...takto se má adaptovat knižní předloha ()

Jeremiah

Měli všechno na co pomysleli. Jediné co neměli, byla jistota, že následující den nebude jejich poslední. Občas si říkám, že by tohle mohli prožívat i naši nynější mocipáni, kteří znají jen tu první část a té druhé se nemusí obávat. Nádherný, až brutální seriál, který ukázal, za jakých podmínek se vládlo ve starém Římě. ()

KOZEL84

Gravesova Kniha je geniální,dokonalá a má snad všechno co od knihy chci.Kdybych si ji ko-ko-ko-t přečetl až po seriálu (nebo aspon' ne hned před ním),nemusel bych se do něj potom tak nutit.Kromě příběhu (který sem tak samozřejmě znal už mnohem podrobněji) tohle už totiž nemá moc co nabídnout.Herci přehrávají jeden jak druhý i když to bylo ve ''starověku'' normální.Ale na co se mám pak dívat?Na interiéry,které vypadají velkolepě leda ve srovnání s ''Lars fon Depka čmárá křídou půdorysy na podlahu skladiště''?Naštěstí to pak nakopl Caligula a řekl bych,že i Jacobi čekal na Hurta,aby to konečně rozjel.Posledních několik dílů mi pak tu chybu jen potvrdilo,páč tu druhou knihu sem ještě nečetl a už sem se nutit nemusel.Dokonce mi bylo líto,že už je konec.Pokud člověka Řím (ono je to vlastně pokračování seriálu ŘÍM) nezajímá,nemá už dneska vůbec smysl tenhle seriál doporučovat.Knihu asi jo i bez toho zájmu.A abych si tu ještě trochu pohonil,tak Robert Harris napsal moc dobrou římskou trilogii o Ciceronovi.Caesar-Pompeius...-konec republiky,takže vlastně zas prequel k ŘÍMu.A když pak ještě nakráčí Sienkiewicz,tak je to pěkně komplet (no a před tím vším Spartacus).Samozřejmě je to všechno vycpáno (nebo skoro jen) tunama fikce,ale lepší než gladiem do oka.3 až 4 ()

vito_corle

Já, Claudius-to je prostě historická klasika, která popisuje vládu prvních římských císařů. Augustus, Tiberius, Caligula, Claudisu a Nero. Když sledujete seriál, určitě začnete přemýšlet, který z nich byl větší šílenec. Zkažený Řím, blázni na trůnu, intriky, a vraždy sourozenců, rodičů, manželů. Výprava odpovídá stáří, ale myslím,  že i kdyby teď seriál vylepšili počítačovou grafikou a efekty, tuhle verzi by netrumfli. ()

djfun

Když film či seriál neztratí nic ze své působivosti ani po téměř padesáti letech, pak je to skutečně to pravé. Viděl jsem jako malý kluk a nyní znovu a i po tolika letech jsem opět uchvácen. Geniální britský počin! ()

Pavelpi

Můj oblíbený seriál.Knihu Roberta Gravese jsem samozřejmě četl dříve než byl natočen.Při prvním promítání v televizi jsem si ho natočil na video.Kromě jiného mě úplně fascinoval dabing Petra Haničince.Seriál jsem si převedl na DVD,přestože kvalita vlivem častého přehrávání videa nebyla nic moc.Když vyšly originální DVD okamžitě jsem si je koupil a byl jsem zklamán,protože dabing nestál za nic.Musím se asi naučit převést dabing z televize na originální verzi. K samotnému seriálu se dá jenom říct,že se částečně drží historických událostí a postav.Příběhy jsou samozřejmě upravené,aby napětí gradovalo.Kromě Claudiuse mě fascinovala ještě babička Livie,která by se se svými schopnostmi uplatnila i v našem parlamentu. S přihlédnutím k tomu,že se veškeré scény odehrávají v interiérech a nebyla použita žádná počítačová technika na úpravy, je seriál perfektně natočený. ()

Adm.Nelson

"Má drahá, si jako z řecké tragédie." "A ty jako z římské frašky." Toto je naozajstný Rím. Kam sa na to hrabe Scottov Gladiátor. Výborne napísané charaktery, duchaplné dialógy, silné scény, vladárske intrigy, perfektné výkony hercov, všetko je zmiešané do konzistentného a veľmi pôsobivého celku. A najzaujímavejšia postava? U mňa Tiberius. ()

kkarx

Vcelku povedený seriál o pletichách a životech římských císařů a jejich blízkých začínající za vlády Augusta. Dnes už působí zastarale a místy i naivně, obzvláště co se charakterů týče. Ty jsou příliš jednorozměrné. Televizní kulisy jsou znát a já bych spíše doporučil, i přes horší druhou sérii, novější Řím. Ještě jedna výtka. Za Augusta, který byl považován za pohledného, vybrat někoho s takovým prasečím rypákem je skoro zločin. Velmi špatně vypadá též jeho vzhled v porovnání s jeho věkem. Zrovna tak Augustův charakter je nemile zprasený. ()

strikeman

Seriál napěchovaný znamenitými herci je možná chudší výpravou a zpracováním připomíná spíše divadelní hru, nicméně divadelní hru bravurně zahranou a nanejvýš poutavou i bez triků, kterými překypují podobné eposy v současnosti. Z hlediska dějinné posloupnosti tento počin pěkně navazuje na o mnoho mladší seriál Řím z produkce HBO... 90% ()

RedDuck

Předlohu řadím mezi své nejoblíbenější historické romány, a tak jsem nemohl tento seriál opomenout. Zdejší vysoké hodnocení je však nemístné, dané zřejmě nostalgií po kvalitním dabingu a tehdejší slabou seriálovou konkurencí. Může za to především televizní formát, který dává seriálu mantinely už na začátku. Nedostatek formy je tak nahrazen obsahem, který ovšem byl naplněn samotnou knihou - seriál je víceméně věren předloze. Hlavním artiklem tak nejsou výjevy tehdejšího Říma, ale herecké výkony a především dialogy. Nelze nezmínit český dabing, který si zde opravdu zaslouží absolutorium. Vlastně si umím docela dobře představit poslech filmu jako audioknihy. Já jsem se bavil a bral jsem to jako připomenutí si knihy. Ignorantům co knihu nečetli však nemusí tento formát připadat atraktivní. ()

brumbrum

Chapem, ze tych skoro 12 hodin dialogov na gauci v dobovych kostymoch kadekomu rozsiri predstavy o starovekom Rime. Ale mne to pripominalo dako TV inscenaciu typu Dancul alebo Ratafak Plachta, proste ze nizkorozpoctove gaucovo-divadelno dialogove spracovanie; vzadli sme to uz pocas prveho diela, zivot je kratky na tieto slovne vymeny a nepomohli ani tie kostymy radoby rimske. Za 12 hodin sa da precitat znacna cast Noveho Zakona, kde sa clovek dozvie o Rime a vtedajsom zivote ovela viac. 1*, ze to tocili v roku 1976 a citit snahu natocit kvalitu. ()

IXOXI

Já, Claudius mě příliš nezaujal. Po prvních čtyřech dílech jsem se rozhodl věnovat se jiným věcem. Za celou dobu jsem si k nikomu nedokázal vybudovat žádný vztah a tedy mně bylo úplně jedno, jaký osud koho potká. Ve spojení s velkým množstvím intrik a jiných špatností nemohu doporučit ke sledování. ()

FOCKE_WULF

Mí 3 nejoblíbenější filmoví sociopati: Livia Drusilla v podání madam Phillips, Šmeral jako Boblig z Edelstadtu v Kladivu na čarodějnice a Knepperův T-Bag v Prison breaku. ()

bull!nka

Nejslavnější seriál o starověkém Římu byl strhující, napínavý...skvěle zahraný i nadabovaný, klobouk dolů, jsem šťastná, že vyšel konečně i na DVD. ()

RajAthen

Knižní předlohu jsem si zamiloval již před lety a fakt, že existuje nějaká seriálová adaptace, se ke mně donesl skutečně nedávno letmým pohledem mezi DVD opusy v trafice. Na malém prostoru zde skutečně dobří herci znovurozehrávají skutečné drama, že je člověku skutečně jedno, že jde o "pouhou" televizní produkci. Hlavní představitel předvádí skvělý výkon, Caligula je též nezapomenutelný. Čtivcům a nejen jim vřele doporučuji. ()

josieaddms

Já, Claudius je jeden s nejlepších seriálů vůbec. Člověk se poučí, a zároveň pobaví. Herecké výkony jsou neskutečné, Derek Jacobi jako Claudius, John Hurt jako Caligula, George Baker jako Tiberius, nebo Siân Phillips jako Livia. Britové prostě opět dokázali, že v seriálech jsou jedničky. ()

Enterprise

Asi k žádnému jinému filmu či seriálu se nehodí vystižněji heslo pravící, že na bitevním poli přežívají nejsilnější, na panovnickém dvoře ti nejchytřejší. Své o tom v televizním zpracování dvoudílného románu Roberta Gravese, vypráví i Claudius, popisující svůj strastiplný život na římském císařském dvoře poznamenaný vrozenými fyzickými a duševními vadami, které ale dokázaly skrýt jeho bystrý intelekt. Pod záštitou své „nesvéprávnosti“ dokázal přežít všechny intriky a travičské skryté vlohy své babičky Livie, strýce Tiberia, násilnickou a sexuální zvrhlost synovce Caliguly, jehož krutovládu ukončili až příslušníci jeho vlastní pretoriánské gardy, kteří Claudia (který se shodou náhod schovával za závěsem) prohlásili za císaře. Seriál britské BBC brilantně popisuje paranoidní atmosféru prvního císařství, kde nebylo prakticky nikomu dopřáno zemřít s pocitem klidného stáří (té pocty se dostalo jen babičce Livii). Protože je prvoplánovaně určen po širší okruh diváků, nezachází oproti filmu Caligula do detailního popisu sexuálních zvrhlostí (které ale byly jinak v té době na denním pořádku) a spíš se staví na konverzační rovině a patří ke špičce svého žánru (bohužel ČT si to asi nemyslí, dávno, dávno tomu, co jsem ho viděl naposledy). ()

diodoros

Výborný seriál podľa románov Roberta Gravesa, ktorého genialita nestarne ani po rokoch. Seriál natočený v divadelnom štýle za minimálny rozpočet, v niekoľkých kulisách, s jednoduchými kostýmami, s hudbou iba v úvodnej znelke, záverečných titulkoch a niekoľkými fanfárami a hudobníkmi v rámci deja, bez bojových scén a iba s niekoľkými krátkymi "akčnejšími" momentmi, zato ale s majstrovsky prepracovaným scenárom, výbornou minimalistickou kamerou a najmä charakterovými hercami, ktorí sa rôl zhostili so cťou a dali im realistický rozmer. Histórie sa seriál drží verne a až na pár menších detailov a nepresností ide o perfektnú kroniku počiatku rímskeho cisárstva a pomerov vo vládnom paláci aj v celej ríši - zaberá udalosti približne 70 rokov vlády juliovsko-claudiovskej dynastie so všetkým, čo s tým súvisí - intrigy, travičstvo, prevraty, vraždy, perverznosť a brutalita starovekých pomerov za vlády cisárov Augusta, Tiberia, Caligulu a Claudia. Samozrejme sa krvavosť a erotika v tomto seriáli s dnešnou tvorbou nedá porovnať, v tej dobe to v televízii ale určite bola vec nevídaná. Dokonalý a pútavý seriál, ktorému fajnšmeker nemá čo vytknúť a ktorého slabšie technické spracovanie je na plnej čiare prebité geniálnym scenárom a majstrovskými hereckými výkonmi. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Koktavý Claudius míří na plátna kin

Koktavý Claudius míří na plátna kin

18.09.2008

Stačí si přečíst komentáře místních uživatelů, abyste zjistili, proč je legendární britský seriál z poloviny 70. let Já, Claudius hodnocen tak vysoko a stále platí za to nejlepší, co kdy v televizi v… (více)