Já, Claudius

Epizody(12)

VÁLKA, INTRIKY, LÁSKA, NENÁVIST. NEJSLAVNĚJŠÍ SERIÁL O STAROVĚKÉM ŘÍMU. Dvanáctidílný seriál britské stanice BBC je dodnes vysoce ceněn pro svou věrnost slavné předloze Roberta Gravese i pro strhující ztvárnění osudů tehdejších vládců Středomoří. Na začátku bylo Sibylino proroctví, které vnuklo římskému vládci Claudiovi myšlenku vyprávět svůj příběh. Kulhavý, koktající a nahluchlý mladík po léta záměrně zveličoval své tělesné nedostatky, předstíral hlupáka a díky tomu - všemi odstrkovaný a opovrhovaný - neuvázl v záludné síti vzájemných vztahů římské nobility, nestal se obětí intrik své kruté babičky Livie a přežil krutou vládu strýce Tiberia i šíleného synovce Caliguly. Až ho nakonec osud vyvedl z ústraní a v roce 41 n. l. byl prohlášen císařem. Vládcem se ovšem stal z donucení a proti svému republikánskému přesvědčení. V rámci dobového pojetí spravedlnosti se snažil panovat moudře a spravedlivě a leccos se mu i podařilo. Jeho bystrost a důvtip se osvědčily ve vojenské strategii, například při tažení proti Británii. Daleko méně se však Claudiovi dařilo v osobním životě. Nakonec ho totiž zradili i ti, kterým věřil nejvíce... (oficiální text distributora)

Crocuta

Ano, seriál určený milovníkům antického Říma ,ale i těm co se o něm chtějí teprve něco dozvědět. Historické osobnosti v seriálu oživují geniální herecké výkony - nevím o špatně zahrané roli - a celý příběh je podán tak poutavě, že člověka přímo láká sehnat si další Gravesovy knihy a nějakého toho Tacita či Suetonia navrch. ()

Chrustyn

Pro někoho legendární pro mě však nudný a lacině vyhlížející seriál o intrikách ve starém Římě. Pokud se zajímáte o historii doporučuji spíše skvělý "Řím". ()

Arsenal83

Skvelé herecké výkony v podaní Claudia, Caligulu, či zo ženských postáv Lívie nezmažú len malý historický prínos a nepresnosť tohto diela. Takmer tretinu seriálu vidíte v hlavnej úlohe cisára Augusta, ktorý bol len karikatúrou skutočnej historickej postavy. Sám známy ako vzdelaný, podporujúci umenie a kultúru, vzhľadom skutočne vznešený. Lenže tu na obraz prichádza obrastený nechuťák, nemorálny ako všetci okolo neho, no Augustus bol práve naopak veľmi prísnym strážcom mravnosti. Ďalším na rade je práve spomínaný Caligula. Čo máme z vynikajúceho hereckého prejavu, keď bol zasadený do nesprávnej doby? Áno, Caligula bol šialený, ale šialenstvo sa u neho prejavilo až zhruba po pár mesiacoch jeho vlády, nie od malička a ešte za vlády Tiberia. Naopak, ako nový cisár bol vo všeobecnosti prijatý s veľkým nadšením. Svoju popularitu aj zvyšoval prvotnými rozhodnutiami, vládol mierne, zväčšoval moc senátu, odmietal božské pocty i stavanie sôch. Tu to nie je vôbec ukázané. Takéto chyby robia z divákov hlupákov a nesprávne ich informujú. Daný seriál teda treba brať aj pre svoju teatrálnosť len ako paškvil skutočnej histórie. ()

Šandík

Skutečně nadprůměrně zpracovaný seriál plný skvělých hereckých výkonů. Samozřejmě je třeba být si vědom toho, že to je sice skvělá, ale adaptace literární předlohy. Ne všechno se ve skutečnosti odehrálo přesně takhle, nebo to minimálně nemáme spolehlivě doloženo. Dobré literární dílo potřebuje hrdiny i padouchy, realita však bývá velmi často daleko banálnější... Dokud je Claudius pouhým pozorovatelem, funguje příběh skvěle, jakmile se stane císařem, nezbude autorovi než místy vytvářet velmi složité konstrukce, aby některé doložené Claudiovy činy vysvětlil či obhájil. Mimoto Claudius určitě nebyl tak přesvědčeným republikánem, jak se na kladného hrdinu moderní doby sluší... ()

Oktavianus

Miluju ten seriál, jen mě tak napadá, jaký asi mohl být, kdyby tehdy ta úžasná parta lidí, co na tom dělala, neměla kulisy, které jako kdyby si tvůrci půjčili od autorů Nemocnice na kraji města, ale měla rozpočet a možnosti tvůrců seriálu Řím...dokážete si to představit? - Jinak ale není co vytknout. bezchybný Derek Jacobi, fantastický Hurtův Caligula, nesmírně příjemně mě překvapil Blessedův Augustus. S ženami je to horší, sice samé výborné herečky, ale proč jsou s výjimkou Messaliny tak ošklivé...? Sedmdesátá léta, nebo že by to bylo tím, že jsou Britky...? Ale to jsou detaily. Není mnoho seriálů, které by se dějem, zpracováním, postavami a hereckými výkony mohly Claudiovi rovnat. ()

Flego

Hoci je tento seriál značne "televízny" či "štúdiový", nedá sa mu uprieť kvalita. Bezpochyby ma dokázal ohúriť otvorenosťou. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 20.11.1982, réžia českého znenia (ČST Praha) = OLGA WALLÓ (3.4.2009) - Nebol som ochotný a ani schopný si tento skvost kúpiť na DVD, keď som sa dozvedel, že to tie hovädá zasa predabovali a neváhali sa ešte aj vydrístať o ťažkostiach s právami a s dobovou cenzúrou. A odrazu som na "študijných" fórach narazil na "samoděly" v ktorých si možete vybrať medzi Zounarom a Haničincom. A potom, že to nejde. Neznámy umelec má moju doživotnú vďaku. A dovetok pre "intelektuálov", pôvodné znenie je samozrejme skvelé, ale ja som vyrastal na Haničincovi. (4.1.2010) ()

Kimon

Hle, .... omšelá intrika Říma, ... k tomu raději, napiji se vína. Claudius snad potrhlý, Caligula z toho zmatený. Livie tahá nitky, podružní pak píší svitky. Petra Haničince žel bohu není, zde Martin Zounar na dabingu truní. Epizodu 13 nehledej, o sedmý disk Řiťku požádej, neboť Řiťka šetří místem, třináctka zmizla svistem. Vždyť 6x2 je tucet, Řiťka vystavuje účet. Toť vše, co chci říci vám, ani slůvko nepřidám. :-) ()

erl

Myslím si že lepší seriál neexistuje. Kam se za Claudiem hrabou všichni moji favorité! Neskutečně levný seriál co se týče kulis a výpravy a přitom tak poutavý , napínavý!! Co herecký výkon to perla a naprostá genialita. Kdo si počká na Johna Hurta v roly Caliguly tak tomu padne čelist:-) I Claudius = čirá genialita a nevýslovný zážitek... ()

Agatha

Dílo, které i dnešní době hravě obstojí vedle velkovýpravných a velkorozpočtových seriálů plných akce atd. Takový herci jako se sešli zde se už nesejdou nikdy. Ale se scénářem vybroušeným jako diamant se to hraje samo. Derek Jacobi bezkonkurenční, Siân Phillips ve své životní roli neuvěřtelná a tak by se dalo pokračovat dál. Jednoduše lahůdka, která se nikdy nezkazí. ()

PanCitron

O kvalitách tohoto seriálu jsem sice tušil, ale i tak jsem z něho měl trochu obavu, jelikož tyhle studiové inscenace obvykle trpí poměrně rozvleklým tempem. K mému překvapení tomu bylo však úplně naopak. Dialogy byly obvykle svižné a vše tak nějak osýpalo jak mělo. Ano, sem tam se objevila hlušší místa, ale rozhodně jich nebylo tolik, aby se člověk začal vysloveně nudit. Herecky samozřejmě skvěle obsazené. Jacobi i Hurt byli ve svých rolích výborní, ačkoliv já si nejvíc užíval Briana Blesseda a jeho Augusta. Jediné co trochu zamrzelo, že moje oblíbená postava Germanika dostala tak málo prostoru. Ale tak chápu, že vzhledem k objemnosti obou románů, se to trochu proškrtat muselo. ()

Revanx

Between reading so many letters and arranging so many rapes, when does she ever sleep? Kniha je predsa len lepšia. ()

kikuka

..a to som bola poriadne decko, ked sma to s pravidelnostou kantovych vychadzok pozeravali..niektore obrazy mam stale v hlave..a navyse, aky som bola frajer na dejepise, ked som vytiahla babicku liviu.. :P.. ()

Orlau32

Nevím, zda jsem viděla lepší historický seriál z římské doby než byl tenhle, nevím jakým zázrakem byl puštěn v době tuhé normalizace do našich televizorů. Ale stalo se a ještě dnes za to díky. Derek JACOBI (hlas v dabingu mu propůjčil Petr HANIČINEC) jako kulhavý Claudius byl naprosto bravurní a myslím, že je v této jedinečné roli nenahraditelný. Ale i ostatní herci byli úžasní - byl to skutečně seriál na vysoké úrovni včetně vynikajícího českého dabingu. Dodatek : 3.12.2008 - seriál vychází na DVD, ale vydavatelství Řitka jej nechalo nově namluvit našimi předními herci (Martin Zounar, Valerie Zawadská atd.) a musím říci, že šťastně. Nic to neubralo na původní verzi z r. 1976. Výborně !! ()

vok

Jde o velice zdařilou adaptaci Gravesova románu, který si námět vypůjčil od Seutonia. Vše je věrné, až na vylepšení Claudiova povahového profilu/což už je problém románu/ coby zachránce Říma. Podle Seutonia si se svými předchozími kolegy-císaři příliš nezadal. ()

Aiax

Jeden z nejlepších televizních seriálů všech dob. Dodnes nechápu, jak se tvůrcům podařilo s tak bídnou výpravou stvořit tak dokonalou atmosféru. Holt je vidět, že to jde i bez desítek milionů a CGI, když se chce a hlavně když se to umí. ()

Sheldra

Oproti velkolepému Římu to vypadá uboze, ale jen do chvíle, kdy to herci rozbalí. Prostředí působí spíš divadelně, ale o to intimněji. Dereck Jacobi, jakož i ostatní herci, jsou nezapomenutelní (i když jejich snahu značně maří úděsný nový dabing - tomu se vyhněte, sic hrozí srdeční selhání!). Scénář se drží vynikající knižní předlohy, i když závěr drobátko prosprintoval. Pro mě nesmrtelný seriál s velmi výstražným poselstvím - jó, takhle to dopadá, když je civilizace přesycená a nadměrně blahobytná. A pak už to šlo s Římem postupně do čím dál větších kytek! ()

kagemush

Ani mi moc nevadilo,že to jsou slova a myšlenky pana Roberta Gravese co tam ti nešťastníci na sebe chrlí (co se dějin týče tak alespoň že jména ,,hrdinů"  a data tak nějak seděla),ale atmosféra a koncept perfektní. ()

Martin741

Konecne poriadny serial z britskej produkcie, ktory dokazal konkurovat ceskoslovenskym dietlovinam. Serial je o rimskom Cisarovi Claudiovi /41 - 54 po Kristovi/. Vyborna vec : 97 % ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Koktavý Claudius míří na plátna kin

Koktavý Claudius míří na plátna kin

18.09.2008

Stačí si přečíst komentáře místních uživatelů, abyste zjistili, proč je legendární britský seriál z poloviny 70. let Já, Claudius hodnocen tak vysoko a stále platí za to nejlepší, co kdy v televizi v… (více)