Já, Claudius

Epizody(12)

VÁLKA, INTRIKY, LÁSKA, NENÁVIST. NEJSLAVNĚJŠÍ SERIÁL O STAROVĚKÉM ŘÍMU. Dvanáctidílný seriál britské stanice BBC je dodnes vysoce ceněn pro svou věrnost slavné předloze Roberta Gravese i pro strhující ztvárnění osudů tehdejších vládců Středomoří. Na začátku bylo Sibylino proroctví, které vnuklo římskému vládci Claudiovi myšlenku vyprávět svůj příběh. Kulhavý, koktající a nahluchlý mladík po léta záměrně zveličoval své tělesné nedostatky, předstíral hlupáka a díky tomu - všemi odstrkovaný a opovrhovaný - neuvázl v záludné síti vzájemných vztahů římské nobility, nestal se obětí intrik své kruté babičky Livie a přežil krutou vládu strýce Tiberia i šíleného synovce Caliguly. Až ho nakonec osud vyvedl z ústraní a v roce 41 n. l. byl prohlášen císařem. Vládcem se ovšem stal z donucení a proti svému republikánskému přesvědčení. V rámci dobového pojetí spravedlnosti se snažil panovat moudře a spravedlivě a leccos se mu i podařilo. Jeho bystrost a důvtip se osvědčily ve vojenské strategii, například při tažení proti Británii. Daleko méně se však Claudiovi dařilo v osobním životě. Nakonec ho totiž zradili i ti, kterým věřil nejvíce... (oficiální text distributora)

Trinculo

Tenhle seriál je příkladem toho, že k dobrému výsledku nepotřebujete superspeciální efekty a drahé technologie. Stači lidi a scénář. Bohužel je to něco co se už moc nevrátí a moc lidí nepochopí. Výborné ! ()

buchannon

Tento seriál jsem po očku sledoval v TV už v devadesátých letech, a i když po těch letech jsem si z něj nepamatoval lautr nic, vím, že mě tenkrát zaujal. Proto jsem se jal zkouknout ho znovu. Bohužel musím přiznat, že jsem se ze začátku dost ztrácel, pamatovat si všechny postavy a vědět, kdo proti komu spřádá intriky, není u tohoto britského díla snadné. Kýžené rozuzlení nastává až v posledních čtyřech dílech a právě za ně dávám jednu hvězdu navíc. Rozhodně seriálu nelze upřít výbornou dobovou atmosféru (ačkoli zde nenajdeme nějaké velkolepé kulisy) a kvalitní herecké výkony, njn britové... V každém případě doporučuji všem sledovat s původním dabingem ČST. P.S.: Nalejvat se každý den litry vína, smilnit s kým se mi zachce a přemýšlet, koho asi tak nechám zítra popravit... jó kde jsou ony báječné časy (ve snímku Caligula z roku 1979 vybarveny do nejmenšího detailu), to musel být tenkrát život, i když pravda často dost krátký vlivem nešťastného napíchnutí na meč nebo naprosto náhodného a "nikým nezaviněného" požití okamžitě účinkujícího jedu. A taky bych raději nechtěl být zapsán do historie jako šílenec Caligula, nebo poloblb Nero. ()

Igy007

Myslím si, že moje láska k antice a k minimalismu pramení právě z tohoto seriálu. Byla jsem hodně malá, když jsem ho viděla a úplně mě to uchvátilo. Samozřejmě jsem tenkrát nepochytila všechny detaily děje, ale většinu jo a když jsem pak po několika dekádách dala repete, kupodivu jsem si pamatovala prakticky všechno, hlavně babičku Livii, samozřejmě. Narodit se do této famílie bylo horší než vyhořet, stěhovat se a spadnout s autem do rokle najednou. Protože zakukat je lepší než žít a bát se každého jídla a každého nároží či stínu. Teda podle Gravese každopádně. ()

vykyn

Antika nemusí být servírovaná mega kulisově či počítačově..stačí dobrý scénář,dobří herci a skvělý seriál je na světě.Na pohled skromější vizualizace,ale o to větší výpovědní hodnota..Přiznám se,že jsem tento klenot objevil až ted,díky kolekci dvd.Takže nejsem poctivý seriálový divák:-) ()

pájap

naprosto super.a dabing v čele s panem haničincem....jo,dotaz-proč jsou všechny dabingy z komunistickejch dob tak super.??asi jich dělali mín...... ()

Stealth2

V době kdy to dávali na naší televizi s vynikajícím dabingem, jsem hodně četl Loukotkovou, tohle mě samozřejmě nemohlo minout, bylo by zajímavé jak by to na mě fungovalo dnes. ()

Otan

Tak hustej studiovej zážitek.Opravdu mi s toho místy nebylo dobře a někdy jsem se bál.Pozoruhodně uděláno. ()

Chrobák

Tento seriál jsem viděl ještě v 80 létech když běžel na 2.programu ČS.tv.Ve své době skvělý!Souhlas s golfistou :). ()

zdendap

Prostě klasika (nemohu zapomenout na úžasný dabing pana Haničince). Bohužel nové vydání na DVD je i nově nadabováno a kouzlo nějak pominulo. ()

Rigel

Vynikající seriál, skvělé herecké výkony. zpočátku mě trochu odrazovalo studiové a konverzační pojetí, stále nažehlené tógy a věkem asi trochu vybledlé barvy - snad v kontrastu s Římem HBO. Opravdu ale jen zpočátku, protože pak jsem rychle propadla sledování dramatu příslušníků julsko- klaudijské dynastie , ta spleť intrik, a jeden zrůdný hrdina následován větším šílencem.. takže i při úplné absenci efektů a akčních scén napětí vzrůstá a po konci jednoho dílu automaticky následoval další .. snad jen dabing ( na zakoupených dvd ) poněkud zklamal. ()

Valmont15

Tohle je asi nejlepší seriál, co jsem kdy viděl. Scénář a herecké výkony jsou doslova dokonalé. Brian Blessed, Sian Phillips, Derek Jacobi nebo John Hurt ukazují, jak daleko může "konverzační" a nízkorozpočtový seriál dojít. Některé scény pak nezapomenete nikdy. Agustus zpovídající urozené Římany, zda spali s jeho dcerou, Caligula vysvětlující, že se stal bohem a Livie, která je všechny strčila do kapsy.......moc příjemně strávené hodiny......Jen škoda, že jsem neslyšel původní český dabing s Petrem Haničincem a spol.....100% ()

Zrcadleni

Vynikající vypracovaný komplex římských dějin za života Claudia. Ach ten malý koktavý Claudius jako římský Forrest Gump. Dokonalé vypracování postav a vztahů v rodinných dynastií a potvrzení myšlenky, že ženy hýbou světem. ()

yarca

Četla, viděla - a nevěřila vlastním očím!!! málokdy se stane, aby viděné bylo ještě lepší než četné!!!skvělý seriál, skvělé obsazení a naprosto dokonalý dabing (pravila jedna, která jinak dabing bytostně nemusí!).. btw - john hurt alias caligula mě strašil ve snech - a což teprve babička lívie!!! ()

stuj

Obdivuhodné, že i po tolika letech se na to dá koukat. Pravda, stáří seriálu jde poznat, takže si člověk musí chvíli zvykat na jinou mluvu, lehké přehrávání a televizní kulisy. A taky že na místo modelů a modelek kouká na úplně normální - né moc hezké - lidi. :) Ale přesto je to dobrá záležitost. Kdo rád historii císařského Říma bez efektů a bitek, může se těšit. I když kdoví jak to bylo, že. P.S.: maskování herců od mládí ke stáru bylo povedené. Né jako teď, že jeden herec hraje postavu v 17. a jiný stejnou postavu, když jí je 30. Tady se s tím pěkně piplali. P.P.S: Caligula se vyvedl :) ()

lordofrvhp

Snad každý herecký výkon je tu excelentní a i česky dabovaná verze je velmi dobrá- jedna z mála věcí,kterou mám radši v českém znění.S hlavní postavou-Claudiem prostě musí člověk soucítit.100%. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Koktavý Claudius míří na plátna kin

Koktavý Claudius míří na plátna kin

18.09.2008

Stačí si přečíst komentáře místních uživatelů, abyste zjistili, proč je legendární britský seriál z poloviny 70. let Já, Claudius hodnocen tak vysoko a stále platí za to nejlepší, co kdy v televizi v… (více)