K-19: Stroj na smrt

K-19: Showdown in der Tiefe

K-19: Stroj na smrť

Drama / Thriller / Historický / Válečný

USA / Velká Británie / Německo / Kanada, 2002, 132 min

Místy poněkud rozvláčné, ale ve vypjatých momentech napínavé a syrové. Ze scén oprav reaktoru mi vyloženě běhal mráz po zádech. Není to poprvé, co Američané natočili film o ruské ponorce, ale ačkoli všichni ve filmu mluví anglicky, nepůsobilo to na mě tolik rušivě, jako jindy. Jak Harrison Ford, tak Liam Neeson předvádí tradičně skvělé herecké výkony podpořené výbornými výkony všech členů posádky. V závěru patetické, ale vzhledem k tomu, že se jedná o film na motivy skutečných událostí, tak se to dá dost dobře pochopit. Patos nikterak nepřekračuje mez otravnosti.(22.8.2015)

Tenhle film se mi líbil opravdu hodně a nechápu tu špatnou kritiku, jakou prý všude získal. Dramata, která píše sám život jsou vždycky mnohem zajímavější a toto je Drama s velkým D. Některé detaily jsou naprosto ochromující (například ochranné obleky, doktor atp) a to tím víc, že to ti lidé skutečně zažili. A nejhorší na tom všem je, že to Rusáci ututlali, že se o jejich hrdinství nedozvěděla ani rodina, že jejich smrt svedli nejspíš na nějakou jimi zaviněnou nehodu. Smrt lidí, kterým by měly být stavěny sochy, a ne těm pigotům z Kremlu. Je tu krásně ukázán přístup vlády, kdy nejde o to, jestli je něco připraveno, ale jestli to veřejnost (v tomto případě zahraničí) očekává. Kdy každý fláká, co na oko dělá na stodeset procent. Herci možná úplně nesedli, Harrison Ford nebo Liam Neeson nejsou zrovna ruský typy, ale to ani Tim Curry nebo Sam Neill (v Honu na ponorku). Vizuální stránka filmu je dostatečně pochmurná a depresivní, aby jen prohlubovala atmosféru zmaru a krachu, jakou celý film doslova přetéká. Formě se nedá nic vytknout, střih je rychlý, ale přehledný, akce je dramatická a reálná, postavy nejsou jen dráčci ve větru. Navíc oceňuju opravdu přesné držení se faktů jakož i zatím nejrealističtěji zobrazenou nemoc z ozáření, jakou jsem ve filmu viděl. Snad tu jen trochu ubírá ten patetický závěr, ale pravda je, že tohle je jeden z mála filmů, kde mi to ani moc nevadilo.(1.12.2005)

Kathryn Bigelow si mě získala Bodem zlomu a K-19 se moje obliba k ní ještě zvětšila. Velice silné drama o sovětských vojácích a jejich kapitánovi, kteří se dostali do přímého kontaktu s radiací a přesto sváděli jeden z nejtěžších bojů studené války. Naprosto dokonalé vyobrazení situace v tehdejším SSSR, kde nazáleželo na člověku, ale na tom aby se nikdo nic nedozvěděl. Dvojice Ford-Neeson zahráli pěkně a skvěle se doplňují. Poctivý film, u kterého dvě hodiny utečou jako voda, mohu jen doporučit......(24.3.2008)

Že Kathryn Bigelow umí, to vím už od doby, kdy jsem viděl její STRANGE DAYS. První dvě třetiny K-19 jsou vynikající, mají spád, ukazují bordel v sovětské armádě. Scéna opravy reaktoru je děsivá a působivá. Poslední třetina však ztrácí hodně ze svého tempa, je příliš patetická a uslzená. Přesto jde celkově o dobrý film. Výtky ohledně nudy absolutně nechápu. Viděl bych to tak na tři a půl *.(15.2.2003)

Skvěle vybraní herci sehrávají dobře napsaný scénář o jednom dávném mýtu, který byl spíše pravdou.! Neutěšená celistvost stavu ruského námořnictva a jeho vojenského arsenálu se zde promítá ve strašlivé podobě jaderné ponorky.. Ford a zvláště Neeson dráždí vrcholy svých hereckých možností na výbornou. Kruté a bezcitně pravdivé drama o statečné posádce likvidující za "studené války" svůj vlastní vnitřní problém s přehřátým jaderným reaktorem a únikem nebezpečného záření do prostoru ponorky.!(9.11.2008)

• - Harrison Ford nebyl jen hlavním hercem, ale i výkonným producentem filmu. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Americký vrtulník, který fotí posádku ponorky K-19, je Sikorsky H-34 Choctaw z roku 1954. (Steewe)

• - Režisér a producenti filmu byli prvními civilisty ze "Západu", kteří byli vpuštěni na ruskou námořní základnu na poloostrově Kola Peninsula. (Hal_Moore)