K-19: Stroj na smrt

K-19: Showdown in der Tiefe

K-19: Stroj na smrť

Drama / Thriller / Historický / Válečný

USA / Velká Británie / Německo / Kanada, 2002, 132 min

Niekto tu spomenul Nepriateľa pred bránami. Áno, skutočne je problém, keď sa nakrúcajú filmy o Rusoch bez Rusov. Ale ešte väčší problém spočíva v tom, že Rusi takéto filmy nikdy nenakrútia. Preto sa treba zmieriť s neruskými typmi, neruským prízvukom a aj s úpravami správania postáv a deja tak, aby boli zrozumiteľné pre americké publikum. Oslovilo ma zobrazenie všadeprítomného šlendriánstva, ruské pohŕdanie životom jednotlivca a bezalternatívne hrdinstvo. Veľká škoda, že od pokusu o zmenu kapitána, skĺzol film do neprijateľného pátosu a moralistických kecov.(11.12.2010)

U žádného jiného filmu se mi tolik na rty nedralo trošku zprofanované slovo "hrdina". U tohohle filmu to přišlo úplně samo. Je to jediné možné vyjádření zásluh vojáků, kteří se zasloužili o opravu reaktoru směřujícího k nekontrolovatelné štěpné reakci. Je to film o "slavné" ponoce, ale ta tady nehraje hlavní roli na jakou jsme z filmů o ponorkách zvyklí. V té je tu kapitán a jeho posádka. Harrison Ford se zhostil své role výborně a na režijním přístupu Kathryn Bigelow je znát, že se na tenhle film připravovala velmi pečlivě. Je moc dobře, že tohle téma někdo natočil a asi je dobře, že se svými finančními možnostmi američané. Myslím, že tenhle americký pohled na situaci v roce 1961 je o to zajímavější.(7.5.2003)

Že Kathryn Bigelow umí, to vím už od doby, kdy jsem viděl její STRANGE DAYS. První dvě třetiny K-19 jsou vynikající, mají spád, ukazují bordel v sovětské armádě. Scéna opravy reaktoru je děsivá a působivá. Poslední třetina však ztrácí hodně ze svého tempa, je příliš patetická a uslzená. Přesto jde celkově o dobrý film. Výtky ohledně nudy absolutně nechápu. Viděl bych to tak na tři a půl *.(15.2.2003)

Po nepříliš lichotivých kritikách mě tenhle film příjemně překvapil. Navíc jsem nedávno viděl i dokument o tom, jak to tehdy s K-19 skutečně bylo a tento film se od pravdy vpodstatě neodlišoval. Slušnou úroveň jen trochu srážejí herecké výkony, které v tomto složení mohly být přece jen na vyšší úrovni. Nejlépe dle mého názoru zahrál svou roli Peter Sarsgaard, i když ani on se nevyvaroval mírného přehrávání. Jinak mě na samotném příběhu zaujalo hlavně věkové složení posádky - připadalo mi to, že velká část těch námořníků sotva vyšla ze školy...(3.8.2004)

Strhující drama z dob té nejstudenější války řadím určitě k nejlepším "ponorkovým" filmům, jaké jsem zatím viděl, určitě někam na úroveň Honu na ponorku. Je tu sice méně akce, ale vše dohání silný příběh, během kterého se dočkáme jak tragických, tak i překvapivých momentů (hlavně co se týče "vzpoury"). Silnými zbraněmi snímku je i hlavní duo, těžko říct jestli je lepší Ford nebo Neeson, nejvíc se mi líbilo, že ani jedna postava není oproti prvním nastíněním jednoznačná. Trošku mi vrtá hlavou, proč byh film takovým propadákem....možná ta absence větší akce, možná to není film tak úplně pro kina. Ve mně rozhodně zanechal silný dojem. Škoda snad jen až moc patetického závěru nad hroby, i když alespo%n jsme ohli ocenit výbornou maskérskou práci.(8.11.2008)

• - Záchrana K-19 proběhla s pomocí ponorky S-270 pod velením kapitána Zhana Sebrilova. (Hal_Moore)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 10. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Americký torpédoborec byl pro film přestavěn z původně kanadské fregaty. (Zdroj: ČSFD.cz)