K-19: Stroj na smrt

K-19: Showdown in der Tiefe

K-19: Stroj na smrť

Drama / Thriller / Historický / Válečný

USA / Velká Británie / Německo / Kanada, 2002, 132 min

Fordovi rola ruského komunistického generála, ktorý si stojí za svojim slovom a neuvažuje o neúspechu, či zlyhaní, veľmi sadla, čo podnietilo skvelo spracovanú hustú drámu z ponorky, ktorá preváža chybný jadrový reaktor. Kto je tu ale vlastne ten dobrý a kto zlý? Neeson ako racionálne zmýšľajúci člen posádky je schopný postaviť sa veliteľovi aj napriek možnému zajatiu, či trestu zo strany Ruska. Veľmi nápovedná bola scéna na začiatku filmu, krst šampanským. A Kathryn si s čisto mužským filmom poradila veľmi slušne. 80%.(22.5.2006)

U žádného jiného filmu se mi tolik na rty nedralo trošku zprofanované slovo "hrdina". U tohohle filmu to přišlo úplně samo. Je to jediné možné vyjádření zásluh vojáků, kteří se zasloužili o opravu reaktoru směřujícího k nekontrolovatelné štěpné reakci. Je to film o "slavné" ponoce, ale ta tady nehraje hlavní roli na jakou jsme z filmů o ponorkách zvyklí. V té je tu kapitán a jeho posádka. Harrison Ford se zhostil své role výborně a na režijním přístupu Kathryn Bigelow je znát, že se na tenhle film připravovala velmi pečlivě. Je moc dobře, že tohle téma někdo natočil a asi je dobře, že se svými finančními možnostmi američané. Myslím, že tenhle americký pohled na situaci v roce 1961 je o to zajímavější.(7.5.2003)

Na nudu si v případě tohoto filmu nemůžu stěžovat. Už jen pohled na Forda a Neesona s pokusem o ruský přízvuk by mělo vystačit na celý film. Jinak je K-19 velmi zručně natočená připomínka chvíle, kdy málem vypukla 3. sv. válka - samozřejmě bez toho, aby se o tom do dnes nějak pořádně vědělo. Škoda, že z toho byl nakonec tak ohromný propadák.(22.3.2003)

Mno, je jasné, že Amíci nikdy nezahrajú Rusov! To dokážu len Rusi! Film som pozeral takmer bez dychu až do chvíle, kedy začal prakticky začiatok toho nekonečne dlhého konca, ktorý prekonal všetky nekonečne dlhé konce kórejských drám! Navyše ku všetkému to bol koniec typicky americký a Harrison Ford miestami rozpráva, akoby vyhulil džointa s rozdrveným 400 mg Váliom. Preto jednu * uberám.(6.2.2018)

Tenhle film se mi líbil opravdu hodně a nechápu tu špatnou kritiku, jakou prý všude získal. Dramata, která píše sám život jsou vždycky mnohem zajímavější a toto je Drama s velkým D. Některé detaily jsou naprosto ochromující (například ochranné obleky, doktor atp) a to tím víc, že to ti lidé skutečně zažili. A nejhorší na tom všem je, že to Rusáci ututlali, že se o jejich hrdinství nedozvěděla ani rodina, že jejich smrt svedli nejspíš na nějakou jimi zaviněnou nehodu. Smrt lidí, kterým by měly být stavěny sochy, a ne těm pigotům z Kremlu. Je tu krásně ukázán přístup vlády, kdy nejde o to, jestli je něco připraveno, ale jestli to veřejnost (v tomto případě zahraničí) očekává. Kdy každý fláká, co na oko dělá na stodeset procent. Herci možná úplně nesedli, Harrison Ford nebo Liam Neeson nejsou zrovna ruský typy, ale to ani Tim Curry nebo Sam Neill (v Honu na ponorku). Vizuální stránka filmu je dostatečně pochmurná a depresivní, aby jen prohlubovala atmosféru zmaru a krachu, jakou celý film doslova přetéká. Formě se nedá nic vytknout, střih je rychlý, ale přehledný, akce je dramatická a reálná, postavy nejsou jen dráčci ve větru. Navíc oceňuju opravdu přesné držení se faktů jakož i zatím nejrealističtěji zobrazenou nemoc z ozáření, jakou jsem ve filmu viděl. Snad tu jen trochu ubírá ten patetický závěr, ale pravda je, že tohle je jeden z mála filmů, kde mi to ani moc nevadilo.(1.12.2005)

• - Režisér a producenti filmu byli prvními civilisty ze "Západu", kteří byli vpuštěni na ruskou námořní základnu na poloostrově Kola Peninsula. (Hal_Moore)

• - V listopadu roku 1969 K-19 narazila na nejnovější americkou jadernou ponorku té doby USS Gato, a to v hloubce 61 metrů v Barentsově moři u norského ostrova Edgeøya. (Hal_Moore)

• - Záchrana K-19 proběhla s pomocí ponorky S-270 pod velením kapitána Zhana Sebrilova. (Hal_Moore)