K-19: Stroj na smrt

K-19: Showdown in der Tiefe

K-19: Stroj na smrť

Drama / Thriller / Historický / Válečný

USA / Velká Británie / Německo / Kanada, 2002, 132 min

Jsou situace, kdy člověk naplno pocítí, jak strašlivě moc touží žít, třebaže podmínky, ve kterých žije, dělají ze života živoření. Pánové Forde, Neesone a spol., byla to síla, co jste předvedli, škoda jen, že ji oslabil závěr příběhu vašich postav. Ale snad si i díky vám lidé v budoucnu budou vědomi toho, že i když se o některých zločinech mlčí, jsou nepromlčitelné.(17.12.2007)

Obdivuji Kathryn Bigelow, že coby žena, dokázala natočit tak vynikající, ryze mužský film, s ryze mužským obsazením. Po herecké stránce Harrison Ford docela nevýrazný, zato Liam Neeson tradičně skvělý. Výborný scénář i atmosféra. Jediné slabé místo je v tom, že film je zkrátka typicky "americký." Příběh pojednává o Rusku a rusech, ale z celkového zpracování, byl příliš vidět i cítit ten americký filmový patriotismus. Místy jsem dokonce zapomínala, že se jedná o rusy a dívala jsem se prostě na americké osazenstvo. Až na Liama, Petera Sarsgaarda a několik dalších členů posádky se na mě prostě nedokázal přenést ten pocit "národnostní autentičnosti.":)(16.2.2013)

Scénář: Christopher Kyle .. Ze začátku jsem si nebyl jistý, jestli chce režisérka Kathryn Bigelow jen zesměšnit tehdejší sovětskou armádu v její marné snaze vyrovnat se USA nebo vystavět dobové hrdinské drama. Dlouho to nasvědčovalo, že se odehraje varianta první, ale nestalo se tak. Film je, bez nějakých extra velkých klišé, slušnou poctou oddaným a statečným lidem/vojákům. Neoslní sice v hereckých výkonech, ale zručná režie a povedená atmosféra tvoří pozornosti hodný snímek.(20.4.2006)

Skvostné při vší naivitě. Miluju ponorkářské filmy a tenhle má všechno důležité, drama, atmosféru, charismatického kapitána (vlastně dva) s roztomile neruskou výslovností... Má také hromadu patosu, který aplikován na obyvatele SSSR, soudružství a stranu získává zcela nový (trochu sarkastický) rozměr a tak nějak potvrzuje, že aby západní tvůrce pochopil východní mentalitu, musí si ji zcela přizpůsobit té své. Ale to je pro mě jen další pozitivní stránka příjemného spektáklu, který má všechny atributy kvalitní podvodní podívané. To comrades!(28.10.2003)

• kingik

Dlouho jsem neviděl, kdy vážně míněný film, je naprosto k smíchu. K smíchu jsou i herci a Ford s Neesonem předvádějí asi nejhorší herecké výkony ve své kariéře a je k posrání, jak se u toho tváří. Naléhavost daného tématu se mění ve frašku v umanuté režii Kathryn Bigelow, kterou považuji za jednu z mála žen, která rozumí akci, a i tentokrát režíruje po technické stránce dobře, ale po té obsahové je to katastrofa. A mám pocit, že si toho byla vědoma a je mně líto, že tak talentovaná režisérka rozmělnuje svůj nesporný talent v banalitách, jako je tahle. 40%(4.2.2009)

• - Záchrana K-19 proběhla s pomocí ponorky S-270 pod velením kapitána Zhana Sebrilova. (Hal_Moore)

• - Harrison Ford nebyl jen hlavním hercem, ale i výkonným producentem filmu. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Kvůli svým nehodám a tragickým událostem se z K-19 stala "prokletá ponorka". Scéna ze začátku filmu, kdy se při křtu nerozbila láhev, se skutečně stala. (Nach)