K-19: Stroj na smrt

K-19: Showdown in der Tiefe

K-19: Stroj na smrť

Drama / Thriller / Historický / Válečný

USA / Velká Británie / Německo / Kanada, 2002, 132 min

„Budete v mojom hlásení.“ – „A vy v mojom.“ Chladný, zbytočne dlhý a akýsi nevýrazný, matný a až jemne mdlý ponorkový film. Ale nie zlý. Kathryn Bigelow je skúsená režisérka drsných vecí, ktorá sa rozhodla inšpirovať skutočnými sovietskymi udalosťami. S pomocou hrajúceho i produkujúceho Harrisona Forda zohnala fajnový, na ponorkový komorný triler absurdne vysoký 100-miliónový rozpočet, ktorý však na snímke skoro vôbec nie je vidieť, väčšina deja sa odohráva v stiesnených priestoroch a celé to vyzerá tak na maximum 20 miliónov, aj to preháňam. Je to rovnako zručne nakrútené, ako stereotypné a neoriginálne. Veľa tomu našťastie dávajú herci v čele s Fordom a Neesenom a to napriek tomu, že nie sú moji obľúbení, no tu sa mi páčili.(18.12.2004)

Filmy s ponorkami mám rád a svojim spôsobom ma fascinuje pohľad na to potápajúce sa monštrum:) Vrcholom tohto "žánru" je bezpochyby Das Boot, K19 malo obrovský potenciál dostať sa na popredné miesta, ktorý z časti aj využilo, škoda že po komerčnej stránke film prepadol. Prvé dve tretiny servírujú perfektne natočenú drámu, napínavý boj so sebou samým a zároveň s ideológiou, sú silné v psychológii, napätí a atmosfére. Tá posledná tretina prináša trochu viac pátosu ako by sa patrilo a konanie postáv je "zaujímavé", ale keď to tak bolo aj v skutočnosti tak prosím:) Tá posledná časť uberá filmu aj dynamiku. Celkovo je to skvele natočené a pútavé pozeranie, s dobrými hereckými výkonmi a ja ako "ponorkový fanúšik" som bol ukojený:)(5.6.2008)

Čekal jsem nudný film podle pravdy, která byla skrývána 28 let, ale dostal jsem mnohem více. Výborně stupnované dramatické scény s dobrou hudbou. Slušná režie a výborní herci v hlavních rolích Harrison Ford a Liam Neeson. Chvílemi mě překvapovalo pár věcí překvapovalo na to, že je to natočené podle skutečnosti. Nevím proč, ale od té chvíle co Vadin začne brečet před reaktorem mi bylo jasné, že to bude on kdo nakonec všechny zachrání. Zvláštní, že i život je atkto ironický :). také je zde ukázána síla Sovětského svazu a psychika komunistických přisluhovačů.(25.12.2004)

Film natočený podle skutečné události.. Píše se rok 1961. Svět byl na pokraji katastrofy, studená válka vrcholila. Scénář: Christopher Kyle Kamera: Jeff Cronenweth Střih: Walter Murch Zvuk: Pat Jackson Bruce Carwardine Hudba: Klaus Badelt Geoff Zanelli Výprava: Karl Juliusson Michael Novotny Námět: Louis Nowra Speciální efekty: Tony Kenny(25.4.2011)

Harrison Ford mi v takovýchto filmech opravdu sedí. Ještě jsem to nikde nezmiňoval, ale jeho dabing je mimořádný a stará se nám o něj pan Jiří Štěpnička. Ale to jen tak na okraj. A k samotnému filmu? Nadprůměrná akční podívaná z prostředí ponorky s dobrým hereckým obsazením, slušným scénářem, fajn hudbou i svižnou kamerou. 8/10(13.11.2009)

• - Spoiler: Ve filmu se tvrdí, že do dvou let zemřelo dalších dvacet námořníků, ve skutečnosti to bylo patnáct. (deLaFere)

• - Americký vrtulník, který fotí posádku ponorky K-19, je Sikorsky H-34 Choctaw z roku 1954. (Steewe)

• - Tvůrci měli k dispozici při přestavbě ponorky a vnitřních interiérů původní nákresy ponorky K-19.