K-19: Stroj na smrt

K-19: Showdown in der Tiefe

K-19: Stroj na smrť

Drama / Thriller / Historický / Válečný

USA / Velká Británie / Německo / Kanada, 2002, 132 min

Spolu s nemeckou Ponorkou to podla mna patri k najlepsim filmom o ponorkach. Pritom ma neskutocne trivialnu zapletku. Ponorka vyrazi na plavbu. V prvej polovici filmu posadka prevedie nejake tie testovacie manevre behom ktorych dôjde k nehode na jadrovom reaktore a v druhej polovici sa ho snazia opravit kym reaktor nevybuchne. Takze kto ocakava velkolepe suboje, tak nech hlada inde. Napriek tomu je film neskutocne napinavy. V prvej polovici som si vychutnaval vsetky tie procedury a manevre behom ktorych perfektne funguje stiesnena atmosfera a ocelove pláty vzrusujuco praskaju vo svíkoch. V druhej nastane nehoda a jej relativne jednoduche technicke odstranovanie. V tejto casti sa do centra diania dostava psychika posadky a hlavne opravarov, ktori vedia, ze v lepsom pripade idu prakticky na smrt. V tom horsom bolestivo chcipnu behom nasledujucich par rokov. K tomu neustale dochadza k treniu medzi pôvodnym kapitanom ponorky Neesonom a novym kapitanom Fordom. Obidvaja predviedli uchvatny vykon. Technicku stranku ani nemusim detailnejsie popisovat. Je dokonala. Kathryn Bigelow znova dokazala, ze je jedina zenska reziserka, ktora ma gule. A velku odvahu mali aj producenti, ktori naliali obrovsky balik penazi do filmu o ruskej ponorke napriek tomu, ze sa tam vôbec nebojuje. Dakujem im za tento odvazny a bohuzial aj ako sa dalo ocakavat velmi stratovy pocin. Ako divak si ale môzem uzivat perfektny film. 10/10.(16.5.2016)

„Budete v mojom hlásení.“ – „A vy v mojom.“ Chladný, zbytočne dlhý a akýsi nevýrazný, matný a až jemne mdlý ponorkový film. Ale nie zlý. Kathryn Bigelow je skúsená režisérka drsných vecí, ktorá sa rozhodla inšpirovať skutočnými sovietskymi udalosťami. S pomocou hrajúceho i produkujúceho Harrisona Forda zohnala fajnový, na ponorkový komorný triler absurdne vysoký 100-miliónový rozpočet, ktorý však na snímke skoro vôbec nie je vidieť, väčšina deja sa odohráva v stiesnených priestoroch a celé to vyzerá tak na maximum 20 miliónov, aj to preháňam. Je to rovnako zručne nakrútené, ako stereotypné a neoriginálne. Veľa tomu našťastie dávajú herci v čele s Fordom a Neesenom a to napriek tomu, že nie sú moji obľúbení, no tu sa mi páčili.(18.12.2004)

Filmy s ponorkami mám rád a svojim spôsobom ma fascinuje pohľad na to potápajúce sa monštrum:) Vrcholom tohto "žánru" je bezpochyby Das Boot, K19 malo obrovský potenciál dostať sa na popredné miesta, ktorý z časti aj využilo, škoda že po komerčnej stránke film prepadol. Prvé dve tretiny servírujú perfektne natočenú drámu, napínavý boj so sebou samým a zároveň s ideológiou, sú silné v psychológii, napätí a atmosfére. Tá posledná tretina prináša trochu viac pátosu ako by sa patrilo a konanie postáv je "zaujímavé", ale keď to tak bolo aj v skutočnosti tak prosím:) Tá posledná časť uberá filmu aj dynamiku. Celkovo je to skvele natočené a pútavé pozeranie, s dobrými hereckými výkonmi a ja ako "ponorkový fanúšik" som bol ukojený:)(5.6.2008)

K-19: Stroj na smrt je založen na skutečných událostech, které se staly první ruské nukleární ponorce číslo 1. Začátek je pomalý, s Harrisonem Fordem, rázně měnícím osádku ponorky, která ještě neví, jaké pohromě bude muset v hlubokých vodách čelit. Samozřejmě nám snímek ukazuje, jaký život měl běžný člen posádky nukleární ponorky, jaké měl pocity a touhy. Také nás seznamuje s nukleární ponorkou a jak to v ní chodí. Nebudeme ušetřeni ani komunismu. Ale kvůli pomalému rozjezdu a s ne moc dobrým ruským přízvukem Liama Neesona jsem chtěl dát původně tři hvězdy. Rozmyslel jsem si to a dávám čtyři, protože jsem mnoho neočekával. Ale mohlo to být ještě lepší. PS: Po několikátém shlédnutí přeci jen tu pátou K-19 dostane.(22.6.2005)

Kvalitní ponorkové drama. Nekompromisní a tvrdý Harrison Ford a "táta posádky" Liam Neeson vedou malou soukromou válku o přežití posádky na palubě atomové ponorky s poškozeným jaderným reaktorem. Dočkáte se mimo jiné výborně natočeného vynoření ponorky z pod ledu a dalších originálně pojatých záběrů. Jedinou slabinu tvoří zcela zbytečný závěr filmu, kdy se zbylí účastnící nehody setkávají po letech na hřbitově. Ale stejně bych přihodil ještě alespoň půl hvězdičky.(18.4.2003)

• - Kvůli svým nehodám a tragickým událostem se z K-19 stala "prokletá ponorka". Scéna ze začátku filmu, kdy se při křtu nerozbila láhev, se skutečně stala. (Nach)

• - Ještě v roce 1961 bylo za hrdinství vyznamenáno 26 členů posádky. (deLaFere)

• - Pro vybudování atmosféry a nácvik všech úkonů byli najmuti dva bývalí velitelé ponorek, kteří herce připravovali na role.