Americký režisér Stuart Rosenberg je u nás známý především jedním ze svých raných filmů, dramatem z vězeňského prostředí Frajer Luke (1967). Snímkem Brubaker se k této tematice po letech opět vrátil. Jeho hrdinou je idealistický ředitel věznice Henry Brubaker, ztělesněný Robertem Redfordem, který přichází zreformovat nechvalně proslulou věznici, v níž bují korupce a vládne násilí a zvůle. Snahy nového ředitele o nápravu však brzy narazí na zájmy místních ctihodných občanů... Snímek, který byl uveden i v československé filmové distribuci, se dočkal nominace na Oscara v kategorii nejlepší scénář. V jedné z rolí se ve filmu objevuje tehdy ještě nepříliš známý Morgan Freeman. (Česká televize)

PlayEasy

Výborný a poutavě natočený vězeňský snímek, z trochu jiného úhlu než Shawshank či Zelená míle. Silný a mrazivě nemilosrdný, jemuž dominuje impozantní Robert Redford v roli většího hrdiny, než všechny komiksoví superhrdinové dohromady. 4 a 1/2*, tentokrát ovšem spíše 4* - 80% ()

Jack.Pott

Henry Brubaker se v klíčovém momentu filmu ocitl na křižovatce: A/ Mohl udělat kompromis se zkaženým, klientelismem a korupcí prolezlým systémem - sice by pak nemohl usvědčit ze zločinů největší zloduchy ve věznici, zároveň by se ale Brubaker udržel na své pozici šéfa káznice, takže by ji mohl měnit k dobrému postupně. Jenže on se rozhodl pro variantu B/ - žádné morální kompromisy s prospěchářskými, i když mocnými parazity; tato varianta zaručovala, že Brubaker odhalí největší sviňárny v jemu svěřené instituci, ovšem zároveň to byl obrovský risk. V této rozhodující CHvíli divák Brubakerovi fandí - jde přece o vraždy, o životy lidí - jaképak tedy kompromisy? V závěru filmu se ovšem ukazuje, že Brubaker tímto odvážným přístupem prakticky ničeho nedosáhl - zemřel jeden lump, jeden dobrák, Brubaker byl odvolán a věznice se pod vedením svého nového bosse vrátí nejspíše do starých, žalostných kolejí... Takže tady máme model: hrdinství, jež má negativní důsledky. To mi připomíná situaci, v jaké bylo Československo poté, co byla podepsána Mnichovská dohoda: Měla se naše armáda nekompromisně postavit nacistům, vše riskovat pro dobrou věc? Čechoslováci tak neučinili - radši "zbaběle" kapitulovali a sklonili se před Němci. Kdybychom žili v té době, nejspíš bychom se cítili strašně. S odstupem ovšem toto "slabošství" můžeme hodnitit pozitivně - protože jsme pustili Hitlera do Česka bez odporu, zůstala ušetřena Praha (jež by jinak byla vybombardována - jak Führer vyhrožoval) i mnoho životů. Tedy zde je model protikladný k Brubakerovi: slabošství, kompromisy se zlem - a pozitivní důsledky. Zkrátka: Ačkoli se Henry Brubaker domnívá, že je jen dobro, a zlo - a "žádná střední cesta", realita bohužel není černobílá. ()

Weissik

Chytí a nepustí. Redford jako titulní hrdina nemá chybu a snad všechny očividně filmové hlášky jsem mu věřil. Po shlídnutí si stále myslím, že politika a hlavně politikaření jsou špína a že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. ()

DooFooS

Nikdy bych nevěřil, že při záběru na trestance vzdávající hold odcházejícímu řediteli budu mít taky silné pocity. Výborný film, kterému věřím snad úplně všechno a Redford v hlavní roli byla vynikající volba. ()

Toxie

Je neuvěřitelné jak po více než 30ti letech je ten snímek stále aktuální. Všudepřítomná korupce a nevůle na tom cokoliv změnit. Redfordův nejlepší snímek a s Vykoupením z věznice Shawshank nejlepší dva filmy z vězeňského prostředí a Morgan Freeman byl u obou klenotů :-D . ()

bubazx

Tak tento film jsem viděl neplánovaně v TV. Nic jsem o něm nevěděl a nestačil se divit. Syrový, bez příkras natočený snímek o vězeňském prostředí trochu jinak. Redford, nově nastupující ředitel se snaží přes odpor zkorumpovaného systému a některých vězňů zlidštit hnusnou věznici. Chce toho docílit bez kompromisů a kličkování. Věří své cestě a jde po ní s neuvěřitelnou rozhodností. ()

JuveIt

Mrazivé drama založené na pravdivém příběhu. Robert Redford podává strhující výkon v nejlepším vězeňském filmu, který jsem kdy viděl. ()

rysafi

Nestává se často, aby mi v hlavě dozníval a dozrával film ještě na druhý den. Moralizující drama, jež hledá především pravdu, má taaak slušný konec, a nemyslím tím ten potlesk. Americký film, pokud je dobrý, sám do diváka tak nějak lehce zajede, ale pokud narativ nese víc než oddech u večeře, nadělá i Američan pořádný bordel. ()

PanK.

Redford je v životní formě. Nezaslouží si to možná plno, ale kdo by si to npamatoval. Vězenské drama jak má být. Je to výborný, ale kolegu nepřekonal. Frajer Luke je Frajer Luke. ()

Misterioso

Možná mě film zastihl ve špatném rozpoložení, nicméně si nemůžu vzpomenout, kdy jsem se v poslední době u filmu tolik nudil. A může za to především absence napětí, jakékoli atmosféry, nevýrazná hudba či sterilní režie. Tyto zápory nevyváží ani můj oblíbenec Robert Redford. Hluboké zklamání, slabé 3*, protože si jsem jist, že už zítra si nebudu moci na nic z tohohle filmu vzpomenout. ()

miza

Z ostupem času by mne zajímalo jak to funguje nyní v amerických věznicích.Jeden s nejlepšich filmů z tohoto prostředí a herecký koncert R.Redforda. ()

benqsiemens

Viděl jsem to až v roce 2012, ještě k tomu v televizi, takže samá reklama. Dávali to pozdě, hajzlové, byl jsem už ospalej jak malej harant, ale stejně to nešlo nedokoukat. Výborný drama, fakt dobrý. ()

kolly13

Přec starší než já, stále dobře zahrané a natočené. Film mě potěšil, čekal jsem rozvážnost, ale ne takovou kvalitu. ()

Saxos

Snad poprvé jsem viděl v originál znění. I když dabing té doby byl vynikající, musím uznat, že eng znění pro mě posunulo film do první třídy. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh