Americký režisér Stuart Rosenberg je u nás známý především jedním ze svých raných filmů, dramatem z vězeňského prostředí Frajer Luke (1967). Snímkem Brubaker se k této tematice po letech opět vrátil. Jeho hrdinou je idealistický ředitel věznice Henry Brubaker, ztělesněný Robertem Redfordem, který přichází zreformovat nechvalně proslulou věznici, v níž bují korupce a vládne násilí a zvůle. Snahy nového ředitele o nápravu však brzy narazí na zájmy místních ctihodných občanů... Snímek, který byl uveden i v československé filmové distribuci, se dočkal nominace na Oscara v kategorii nejlepší scénář. V jedné z rolí se ve filmu objevuje tehdy ještě nepříliš známý Morgan Freeman. (Česká televize)

Hanys_

Redfordův boj proti systému v syrovém vězeňském dramatu založeném z velké části na skutečných událostech. Rosenberga s vězeňskými filmy (ještě Cool Hand Luke) dokázal trumfnout až Darabont. 8.5/10 ()

Scevola

Napinavy idealisticky snimok z vazenskeho prostredia. Musim priznat, ze ked som na konci uvidel ze je to podla skutocnej udalosti ani som tomu nevedel uverit. Redfordovi to vo vazeni jednoducho sedi, ako to ukazal aj dalsim filmom z vazenskeho prostredia - Last Castle. 8/10 ()

F.W.Colqhoun

Stuart Rosenberg podruhé z vězeňského prostředí a opět trefa do černého. Jestliže Butch Cassidy Frajer Luke revoltoval odspoda, Sundance Kid Henry Brubaker se pokouší utnout hlavu, která smrdí. Film hezky ilustruje skutečnost, že smrdí celá ryba a správní chlapi jsou vlastně všichni za mřížemi. Jistě. Film sice trpí klasickými hollywoodskými schématy, ale na patologické sympatie k vyvrhelům nehraje tak prvoplánově jako jiná dramata z vězeňského prostředí (viz přední příčky nejoblíbenějších filmů dle ČSFD). Henry Bubaker není úplný blázen a to první, co vězňům oznamuje, je výmluvné: vy i já víme, že sem patříte. Ve druhém plánu zaznívají sluníčkářské ideje, které stojí za zvážení: je vězeňství (a dá se říci současné, od sedmdesátých let se možná leccos změnilo technicky, principiálně nejspíš nikoliv) nastavené na změnu postojů těch, kteří si odpykávají trest odnětí svobody, nebo tu jde o trochu něco jiného? Odpověď je nasnadě. Přes věkovitost v mnoha zeměpisných šířkách a délkách naneštěstí stále aktuální film. ()

SpaceOdyseus

Prvni pul hodka me nalakala na drsne vezenske drama, ale potom zacal uplne jiny film. Narvany idealismem, az na me sli mrakoty. Sorry jako, ale piknik s hranim pola jsem uz nedaval. Redford byl ale skvely. ()

Piškotka

Překvapivě kvalitní film z vězeňského prostředí, co trhá lidské emoce do poslední nitky. Zarážel mě ten styl, kdy mukli veleli muklům, takové bezvládí tam panovalo, zato hierarchie byla očividná. R. Redford v jedné ze svých nejlepších rolí. ()

_ksilt

Jeden z nejsilnejsich filmovych zazitku, pamatuju na film jeste z obrazovek CST. Maloktery film si pustim nekolikrat, tenhle vsak kdykoliv. Mozna prave tenhle film ve me spustil obdiv k umeni Roberta Redforda. ()

Schuldiner

Trochu nuda, trochu nezáživné, chvílemi dost neuvěřitelné. A ten konec...škoda slov. Redforda mám rád, je to Pan Herec (i Pan Režisér), ale tady to bohužel ostatní moc nezvládli..takže to ani on nezachránil. A asi začínám vyloženě nesnášet český dabing. Cítím, že mi začíná vznikat alergie... ()

vander19

Príbehy z väzenského prostredia sa dá povedať mám fakt rád. Začalo to Shawshank a pokračovalo mnohými ďalšími titulmi. Brubaker zapadá do tohto systému žánrovo ladených filmov. Pri scénach s Morganom Freemanom som si práve na Shawshank spomenul :-). Brubaker je hlavne zo začiatku dosť drsne zobrazovaným filmom. Čo sa mi aj pozdávalo, Zobrazenie korupcie vo väzení a rovnako aj netradičné pôsobenie väzňov ako dozorcov upevňovalo tento pocit. Ale akonáhle sa Brubaker prechádza prerodom na iný charakter ako na začiatku ma už film tak neoslovoval. Skôr by som povedal, že z časti je to byrokratické zobrazovanie väzenia a na druhej snaha ľudí čo najviac vyťažiť z trestancov. Tých ľudí myslím rôznych ojebátorov z okolia väznice, ktorí si hovoria podnikatelia. Ako náhle sa Brubaker v tom hovne začne rýpať a vstúpi na otlaky, ktoré mali ostať skryté za rúškom väzenských činov film prechádza až na politickú drámu. Práve toto mu podľa mňa ublížilo. Skôr by sa mi pozdávalo zobrazenie života za stenami väzenia. Ale inak vďaka Redfordovy je to veľmi kvalitný film. Jeho mladícke roky som prešvihol a tak sa to snažím dohnať. ()

Matros

Pomalu plynoucí snímek z vězeňského prostředí obsahuje skvěle napsané a zahrané postavy v čele s Robertem Redfordem. Všechno působí dost reálně a jaksi obyčejně, což vůbec není na škodu. Navíc je tu Morgan Freeman, který byl teprve na začátku své cesty za slávou. ()

Mikino00

Skvělé, takové lidi potřebujeme, náš stát by taky potřeboval nejednoho Brubakera, který by vykopal kostlivce ze skříně a zatočil s korupcí. ()

sona123

Stará pohádka z vězeňského prostředí. Kvalitní, jak jsme zvyklí. Klasika, kterou je dobré znát. Nic víc, nic míň. ()

chessbeer

Začátek dobrý, zbytečně brzo se nový velitel (vězeň) prozradí a potom chce udělat z vězení lepší místo pro život. Což se mu pochopitelně nepodaří je odvolán a film tak nějak vyšumí. Námět a začátek slibný, ale pak už to jen sláblo. ()

serioga

Vezeňský reformátor Robert Redford zistuje, že nové sa nepresadzuje ľahko, hlavne keď si všetci myslia ,že po staru to funguje už davno tak a je to aj najlepšie.Skvelý film o pomeroch v amerických väzniciach, ktorý ukazuje, že nie všetko tam bolo s kostolným poriadkom. ()

Nethar

Robert Redford (teda jeho postava) si v roli ředitele státní věznice užije dostatek beznaděje v boji se systémem, který je silnější než on sám. Myslím že dobře natočené i zahrané, s myšlenkou, leč já moc vysoko hodnotit nebudu, protože zároveň i nudné, nezabavilo mě to. ()

Garch

Další z filmů, které soudruzi pustili do kin, aby ukázali, jak je to v té Américe kruté. Díky, hoši, díky. ()

Salmayo

RR opět ve své formě jako ředitel věznice,který se snaží zamezit korupci,která je ve vězení prolezlá skrz na skrz. Marný boj jedince proti prohnilému systému s emočním koncem. ()

DuanBerry

Jak to napsat, abych nepohanil snímek, který jsem právě ohodnotil pěti hvězdami? Jako přízraky mi totiž na mysli vytanuly chyby, které jsem při sledování neviděl a možná ani vidět nechtěl. Brubaker je prototypem takřka bezchybného hrdiny, který přišel pozvednout morálku zkroušeným vězňům, vrátit jim něco ze své ztracené důstojnosti, bohužel však jeho snahy osudově kolidují se zájmy nepoměrně mocnějších jedinců. Brubaker chtě nechtě odkrývá odporné kriminální podhoubí pasoucí se na životech vězňů a sahající proklatě vysoko, či hluboko :) Je velká škoda, že nebylo věnováno více prostoru pobytu Brubakera coby in cognito ředitele mezi trestanci, či nedošlo k jeho odhalení trochu efektivněji, přesto si film udržel po celou dobu slušnou gradaci a Redfordův výkon byl právě tak bezchybný, jak bezchybný byl charakter Brubakera, kterého ztvárnil. Bavil jsem se. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh